انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 8:21pm

پاسخ به موضوع  [ 14 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 سکه شناسی 
نویسنده پیغام
استادیار
استادیار

محل اقامت: آذربایجان دیاری
@};- از دوستان و اساتید محترم یه سکه دارم که تو تعیین دوره و قدمت اون موندم؟؟؟سکه دوره اسلامیه و وزنش هم 4.5 گرمه و جنسش از مسه ....فقط نمیدونم چند ساله است و مال کدوم شاه و سلسله حکومتیه؟؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

الم یعلم بان الله یری

شنبه 11 خرداد1392 - 3:08pm
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

محل اقامت: آيران
سالار عزیز...
من تا حالا این سکه رو جایی ندیدنه تو کتاب سکه ها نه تو اینترنت نه دست کسی، به احتمال خیلی زیاد این
سکه جز سکه های کمیابه که تعداد کمی توسط یه حاکم محلی ضرب شده به همین دلیل واسه موزه هم
پول خوبی باید براش بدن، متاسفا تو طرفی که صورتش قرار داره به صورت کامل ضرب نشده و تاجش مشخص
نیست اگه کامل بود شاید میشد... ولی به احتمال قوی مال هیچکدوم از شاهان ساسانی نیست، شاید مال یه
قسمت و بخش حلومت ساسانی باشه ولی خود شاهان فکر نکنم باشه، همینطور احتمالش هم زیاده که این
سکه ایرانی نیست یعنی از جای دیگه اومده باشه و شخصی که تصویرش روش ضرب شده ایرانی نباشه....

تقدیر... تقویم انسان عادیست! تغییر... تدبیر انسان عالیست!

یکشنبه 11 خرداد1392 - 12:01am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

سالار جان به هر حال جایی که سکه ها در اومده منطقه خوتونه یا با اون آشنایی داری میتونی با تحقیق در مورد
تاریخ ویا چیزای دیگه که باهاش بوده(که اگه همین یه دونه بوده که هیچ!) بهتر فهمید که متعلق به چه زمانیه یا
کدوم پادشاهه!
من خودم یه تپه باستانی که ثبته نزدیکمون هست که وقتی بارون میزنه سکه میاد بیرون که معمولا نقره اسلامیه
و هرچی تو عمق میره قدمت میره بالاتر، خلاصه یه سکه روش پیدا کردم که دقیقا مثل مورد شما از جنس مس بود
و نتونستیم تشخیص بدیم مال چه دوره ایه! ولی با در آورن تاریخ اونجا فهمیدیم یه ضرب اون متعلق به یه ساتراب محلی
بوده که الان حاکم همون ساتراپ امامزاده ایه که نزدیک اونجاست...

امیدوارم موفق باشید

یکشنبه 11 خرداد1392 - 12:11am
استادیار
استادیار

والا اینطور که شما گفتید موزه ها میخرند؟؟؟؟یکم با شنیدن این حرف شاخ در آوردم ؟؟ :ymsick: ؟اگه منظورتون موزه های ایران باشه که از خیرش گذشتیم ....به ادم چند تا هم انگ فلانی و... می چسبونند.... :ymparty:
واقعیتش نمیدونم به احتمال محلی باشه ولی کلمه المسلمین و المومنین اگه با دقت ناه کنید تا حدودی معلومه که نشانگر دوره اسلامی بودنشه ...روی سکه هم بیشتر به عکس رضا شاه شبیه البته تشبیه....ولی بنده جایی ندیدم که تو دوران رضا شاه همچین سکه هیی ضرب کنند ..اینه که ذهنمو مشغول کرده!!! @-)
اگه یه جای خوب سراغ داشته باشی که به قیمت خوب بخرند البته بدون دنگ و فنگ ...من حاضرم :o)
قربونت @};- :D

الم یعلم بان الله یری

یکشنبه 11 خرداد1392 - 1:37am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

سالار جان متاسفانه تعداد خریدار خوب یا به قولی اصلی تو ایران الان به تعداد خیلی کم شده شاید بهتعداد انگشتان دستته بیشترشون هم دنبال طلا میگردن میگن فقط زرد، مثلا خریدار(به قولا خریدار) میاد سکه میزاری جلوش خدا نکنه بفهمن روش الله نوشته
میگن محمد رسول الله ست، خوب عزیز من از 1400 سال پیش تا 100 سال پیش محمد رسول الله میشهاگه نقره باشه فقط کیلویی میخرن اگه طلا باشه هم به یه قیمت های ناپیز میخوانش، مثلا اگه مفرق 4000 ساله هم باشه میگن "مفرقه؟؟" ((قیمت آنچنانی نداره واسه شما 500 هزار تون میخریم)) اون موقعست که آدم خونش به جوش میاد میخواد کلشو بکنه!! به قرآن چندین مورد دیدم که میگم!! نمیدونم اینجور آما پیش خودشون فکر میکننکه این حرفا رو میزنن!؟ بابااگه زیرخاکی اینجوری بود که همه میرفتن جنس میخریدن نه دربیارن، یا دیگه هیشکی دنبالش نمیرفت بهش نمیگفتن گنج!!! اینجور آدما یه شیا و کلاهبردار بیش نیستن که یه مد و شیوه های جدید آوردن واسه گول زدن مردم...

حالا سالار جان شما میگید تو این زمونه خراب واسه سکه مسی مشتری داشته باشم، اگه شانس بیاری یه مشتری خوب به تورت بخوره که چنین سکه هایی رو عربا خوب میخرن واسه موزه ها عربی...

به هرحال موفق باشی

یکشنبه 12 خرداد1392 - 5:06am
استادیار
استادیار

ادم باید بسوزه و بسازه............زیر خاکی هم الان دیگه اون ارزش قبلیه رو نداره....عرضش رفته
مسی یا نقره ای دیگه هم از ارزش افتاده...فقط زرد اونم قبل اسلام...........فرمایشات شما درسته
خیلی ممنونم

الم یعلم بان الله یری

یکشنبه 12 خرداد1392 - 11:39am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

سکه طلایی

اکثر سکه های نیکل بعد از ضرب به مخازن آبکاری منتقل می شوند، بعضی از سکه ها در این مخازن مدت طولانی می مانند و لایه ای از فلز به خود می گیرند پس از خوارج شدن به کوره منتقل شده و با حرارت دیدن این لایه دائمی می شود. در نتیجه سکه ای با روکش ثابت به رنگ مسی و یا طلایی تولید می شود. البته این پدیده می تواند روی یک رو و یا هر دو روی سکه دیده شود.
پیوست:
طلایی.jpg

سکه نیکل با روکش مسی

سکه ای از جنس نیکل که در مراحل ضرب به رنگ مس در آمده

طلایی شده، خارج از ضرابخانه

در برخی موارد دیده شده، سکه هایی از جنس نیکل، که به شکل طبیعی باید سفید باشد، طلایی هستند. این سکه ها ممکن است خارج از ضرابخانه طلایی شده باشند. روش بکار رفته در تولید این سکه ها اینگونه است که سکه را در مخازن آب طلا می خوابانند و بعد از حرارت دادن رنگ طلایی روی سکه ثابت می شود. گفتنیست که این سکه ها از سکه هایی که در ضرابخانه "به شیوه گفته شده در بالا" تولید شده اند، کمتر ارزش دارند.
پیوست:
$(KGrHqQOKjYE3R-LyrDrBN8QYY!u6w~~_12.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 14 خرداد1392 - 3:27am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام و ادب @};-
اون سکه ای که آقا سالار گذاشتن، عکس روی سکه،شبیه مغوله! دارای ریش چانه ای (بُزی) و موی بلند پشت سر!
با تحقیق و بررسی منطقه، شاید بیشه فهمید کدام حاکم محلی مغولی لین سکه رو ضرب کرده! البته این نظر منه.
با سپاس @};-
مدد یا علیم و یا خبیر. ^:)^

خواهی که خدا کار نکو با تو کند --------- ارواح ملائـک همـه رو بـا تو کـند
یا آنچه رضـای او در آنست بـکن --------- یا راضی شو هرآنچه او با تو کند

« شیخ ابوسعید ابوالخیر (ره) »

سه شنبه 14 آبان1392 - 7:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال

SALAR نوشته است:
@};- از دوستان و اساتید محترم یه سکه دارم که تو تعیین دوره و قدمت اون موندم؟؟؟سکه دوره اسلامیه و وزنش هم 4.5 گرمه و جنسش از مسه ....فقط نمیدونم چند ساله است و مال کدوم شاه و سلسله حکومتیه؟؟

این سکه متعلق به
امرای ماردین(مربوط به سلسله سلجوقیان)
قدمت:نزدیک به هزار سال
ارزش سکه در خارج:150 تا 200 دلار(البته با کیفیت خوب)

سه شنبه 14 آبان1392 - 9:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

زنده باد آرش عزیز که زدی تو خال. :ymapplause: @};- :ymapplause: دقیقآ درسته.من این پست شمارو الان دیدم.منم یبار یه جایی که چندتا سکه سلجوقی و یکدونه فاطمی رو باهم در یه محوطه دوهکتاری پیداکردم یدونه ازین سکه ها رو هم پیدا کردم.اونم پشتش کلمه والمومنین یا یه همچین چیزی رو داشت.روش هم این عکسه بود.الان ندارمش که عکسشو بذارم ولی همین بودش.منطقشم مال شمال شرق کشوره.اتفاقآ یکی از دوستان گفته بود شاید مال سلجوقیان باشه ولی من چون نمونشو هیچ جایی ندیده بودم حرفشو زیاد جدی نگرفتم.راست میگفت بنده خدا. @};- @};- @};-

راه در جهان یکی است و آن راستی است

سه شنبه 14 آبان1392 - 9:46pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 14 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure