انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 7:15pm

پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 
 مبدل برق 220 به 12 بدون ترانس 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام به همه دوستان عزیز
دوستان یک مبدل نیاز دارم که برق 220 شهر رو به 12 ولت 100 میلی امپر تبدیل کنه البته بدون ترانس و از همه مدارات ارزون تر باشه چی رو معرفی میکنید حقیقتا برای تولید یک وسیله خیلی به این مبدل احتیاج دارم البته قیمتش هم برام خیلی مهمه هر چقدر مدارش ساده تر و کم هزینه تر باشه بهتره
با تشکر :-BD

ای کاش زندگی هم دنده عقب داشت

یکشنبه 13 اردیبهشت1394 - 5:06pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوست عزیز
از این مدار میتوانید استفاده کنید
http://www.electroschematics.com/3752/t ... wer-supply
پیوست:
transformerless-power-supply.jpg

فقط دقت داشته باشید در مبدل های مبتنی بر خازن بر خلاف انواع گرانقیمت که از رگلاتور ، تریاک و پاورفت استفاده میکنند رعایت مسائل امنیتی و عایق کاری خوب بسیار ضروری میباشد ... همچنین خازنهای مرتبط با ولتاژ بالا از انواع مرغوب و در صورت امکان از نظر ولتاژ با حاشیه ایمنی بالاتر انتخاب فرمایید ( بالاتر از 400 ولت قید شده در نقشه )

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 13 اردیبهشت1394 - 7:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون دوست عزیز بابت راهنمایی فقط یک سوال دیگه در خروجی اگر دستم به سیم خروجی بخوره مشکلی نداره یعنی منظورم اینه که نسبت به برق شهر ایزوله شده هست یا نه

یکشنبه 13 اردیبهشت1394 - 7:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوست عزیز
همین را عرض کردم دیگه .... این نوع مدارات ایزوله نیستند و گرچه خازن حداکثر شدت جریان را محدود میکنه ولی در صورتی که اتصال زمین مناسبی داشته باشید لرزش را حس میکنید

یکشنبه 13 اردیبهشت1394 - 7:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز من میخوام با این مدار یک رله 12 ولتی رو باهاش فعال کنم به درد اینکار میخوره؟

دوشنبه 14 اردیبهشت1394 - 6:06pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

بله دوست عزیز برای بستن رله مناسبه ...علاوه بر اینکه رله هایی هستند که میتوانند با جریان کمتری نیز فعال گردند ... همینطور میتوانید از رله 220 ولت و یا در صورت عدم دسترسی از یک کنداکتور استفاده فرمایید

دوشنبه 14 اردیبهشت1394 - 6:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام
مهندس حمید برای تبدیل 5 ولت شارژر موبایل به 1.5 ولت ساده ترین راه حل چیه؟
برای استفاده در ساعت دیواری می خواستم.
21 عدد دیود 1n4007 رو سری کردم ولتاژ 1.8 شده به نظر 5 عدد دیگه سری کنم 1.5 میشه آیا این روش به نظرتون درسته؟ @};-

سه شنبه 26 مرداد1400 - 1:42pm
مدیر کل
مدیر کل

استفاده از دیود جهت کم کردن ولتاژ وقتی خوب جواب میده که جریان مصرف کننده نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشه. مثلا وقتی میفرمایین برای رسیدن ولتاژ 5 به 1.8 به 21 دیود نیاز داشتین نشون میده مصرف جریان بسیار کم هست. دقت کنین اندازه گیری در این روش باید پس از اتصال مصرف کننده باشه وگرنه در حالت بی باری و به صرف اتصال ولت متر افت ولتاژ خاصی اتفاق نمیفته چون دیود در صورت عبور جریان مناسب ولتاژ رو کم میکنه نه در حالت بی باری! لذا اگر 21 دیود در حالت اتصال ساعت بوده باشه همونطور که در مورد اکثر ساعتها انتظار میره مصرف بسیار جزئی هست و بنظر من این روش جالب نیست. برعکس در چنین حالتی ساده ترین روش استفاده از یک تقسیم مقاومتی هست! یعنی دو سر یک پتانسیومتر مثلا 10 کیلو رو به باطری وصل میکنین و با تنظیم اون از سر وسط میتونین ولتاژ 1.5 رو بگیرین. این روش برای مصرف جریان بسیار کم مثل ساعت جواب میده. راه دیگه استفاده از یک مقاومت چند کیلو و زینر 1.5 ولت هست. راه حل عمومی هم که استفاده از رگولاتور LM317 و امثالهم هست. اما در نظر داشته باشین اگر ساعت کم مصرفی باشه و مثلا با یک باطری 1.5 ولت یک سال کار بکنه با هیچ یک از این روشها نمیتونین کاری کنین که باطری 5 ولت هم یک سال کار کنه! چون همه این روشها جریانکشی اضافی دارن و موجب تخلیه سریع تر باطری میشن.

سه شنبه 26 مرداد1400 - 3:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

توضیحات عالی و کامل
بی نهایت سپاسگذارم مهندس حمید @};- @};-

سه شنبه 26 مرداد1400 - 4:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان عزیز مدار تبدیل 5 ولت شارژر موبایل به 1.5 ولت برای ساعت دیواری که من ولوم رو حذف کردم و با فرمولی که درتصویر میبینین مقاومت ها رو جایگزین کردم. @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 8 شهریور1400 - 7:55pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure