انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 1:18am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 394 , 395 , 396 , 397 , 398 , 399 , 400 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

راستی آقا عرفان عزیز یک موضوع تو ذهنم بود گفتم مطرح کنم خدمتتون ، تقریبا تنها کسی که با مدار فرانکو تجربیات کاملی داشته شما بودین و روش ساختتون قطعا برای ما ملاک عمله . باتوجه به اینکه بنده اعتقاد دارم یک دستگاه باید کار کنه و خوشگلیش اصلا مهم نیست و ملاک صحت کارکرد صحیح دستگاه هست ، خواستم از طرف خودم و دوستان عزیز خواهش کنم همون طور که در راهنمایی مقرون فرمودین در صورت امکان و تمایل چند تصویر دقیق و با کیفیت از دستگاه خودتون فارق از مسائل دیگه قرار بدین که مطمعنا فوق العاده کاربردی خواهد بود ، زنده باشید :ymhug: @};-

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

دوشنبه 17 دی1397 - 11:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عرفان عزیز @};-

سرمایه شما مهربانیست و سخاوت شما به وسعت دریاست . :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

دوشنبه 17 دی1397 - 11:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

signal نوشته است:
عرفان عزیز @};-

سرمایه شما مهربانیست و سخاوت شما به وسعت دریاست . :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

@};- @};- :-BD ~O)

سه شنبه 17 دی1397 - 12:14am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام به همگی .عرفان جان یک سوال دیگه داشتم در مورد طرح خودتون من دوباره طرح فرانکو رو با پری جدید یا همون آمپلی جدید ساختم این بار از3904 استفاده کردم با بتای 400 که خوب جواب میده بهتر از نوع107تا109 بی سی هست.اما سوالم اینه که تغییر در طول انتن برای طرح دست خودت باعث نمیشه نمایشگر ال ای دی معکوس عمل کنه.برای من زمانی که انتن کوتاست به انتن دست میزنم چراغ خاموش میشه اما اگه انتن رو باز کنم برعکس میشه هم به دست حساستر میشه5سانت تا حدود20 سانت برای انتن یک متری هم نمایشگر ال ای دی روشن میشه میخواستم بدونم برای شما هم همینطوره من از ولوم گین 1مگ استفاده کردم .البته هنوز فایلی که زحمت کشیدی قرار دادی رو دانلود نکردم که مطمئنم نکات مهمی رو لحاظ کردی.دستت خوش.اما یک سوال دیگه هم داشتم چون امپلی جدید رو نصب کردم روی یک فیبر واحد یک مسئله ایی به وجود اومده که مجبور شدم به حالت قبل یعنی فیبر اصلی بدون تغییرات برگردونم.با گذاشتن این طبقه زمانی که تغذیه اسیلاتور خاموش هست خروجی امیتر تی 5 صفر ولت هست اما با برقراری تغذیه ولتاژ نزدیک به 5 ولت (4.8ولت) میرسه اما نکته اینجاست بدون خازنهای 1پیکو هم خروجی صفر نمیشه تا حدود2تا3ولت خروجی دارم که نباید اینطور باشه من فکر میکنم این طبقه رو نباید روی یک فیبر واحد بزنین باید جدا باشه چون گین مدار بالاست باعث تقویت هارمونیکاها از طرق خطوط تغذیه میشه و حتما خازنهای دکوپلاژ زیادی نصب کنید.حالا بدون تغییرات با انتن یک متری که بالا گفتم شرایط انتن اینطوری هست حتی توی حیاط منزل جایی مس 5 ساله دارم که تست زدم و حساسیت داشت اما خیلی باید به زمین نزدیک میکردم وچند باری به چپ وراست حرکت میدادم که سنس بشه اما دیدم خیلی به زمین نزدیک کنم هم حساسیت نشون میده البته چون مرطوب بود حساسیت داشت اما سعی کردم فاصله رو مناسب در نظر بگیرم که سنس نشه این واسه حساسیت کمی بیشتر از نرمال هست یعنی دست رو از 5 سانت حس میکنه انتن.این هم تصویر فیبر فقط به جای ولوم از پوت5کیلو استفاد کردم که با چرخوندنش تاثیر کمی رو خروجی داشتم و فقط نزدیک زمین خرجی صفر میشد.فقط میتونم بگم این مدار خیلی ریزه کاری با جزییات داره واقعا دقت کنید دوستان.راستی اون کیلد جرقه زن فندک هست که یک سیم حلقوی بهش نصب کردم تا تست کنم زمانی که حساسیت بالاست سنس در حد 20 سانت برای دست این ترانسمیتر کوچولو رو از 3متری میگیره.فقط برای ازمایش وتست هست وگرنه تا این حد حساسیت فاجعه آفرینه :D
راستی تا یادم نرفته بپرسم برای من تغییر خروجی با تماس دست به انتن50تا100 میلی ولت هست چرا اینقدر حساستره نسبت به طرح شما نباید اینطور باشه الان برای شما چقدر هست بعضی از دوستان تا 200میلی ولت هم تغییر دارن با این وجود فقط زمانی که به انتن دست میزنن واکنش نشون میده اما اگه من تا این حد حساس کنم کل فلزات اطراف سنس میشن :-?

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

سه شنبه 17 دی1397 - 2:33am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دورود بر استاد بهرام عزیز ، آقا حال شما ؟ گفتیم حتما رفتید تست برای پروژه خودتون... @};- ~O)

سه شنبه 17 دی1397 - 2:49am

سلام عزیزان
اقا عرفان ببخشید یه سوال داشتم خدمتون با قرار دادن امپلی جدید سلف قدیمی و خازن c10و c9 خارج میشن؟ بجز اینا چیزی دیگه جدا نمیشه؟

سه شنبه 18 دی1397 - 8:27am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

چشم تصاویر مدارمو قرار میدمroozعزیز.

سلام بهرام جان.
وسیله شما معلومه خیلی حساس شده.
تست دست یکی ازین حالتها رو باید داشته باشه،یعنی یا در حالت آستانه روشن با لمس دست به آنتن باعث خاموشی ال ای دی بشه و یا یا در حالت آستانه خاموش با لمس دست به آنتن باعث روشن شدن ال ای دی بشه.اما رخ دادن هر دو با هم فقط زمانی هست که وسیله بسیااار حساس شده.این حالت رو من فقط زمانی داشتم که ولتاژ خروجیم از 1 ولت پایینتر میومد.که در این حالت کار کردن با وسیله عملی نبود.وسیله من زمانی که تغییرات آمپلی رو اعمال کردم دیگه به تست لمس دست با آنتن پاسخ نداد که البته طبیعی بود و فرانکو هم این مورد رو تایید کرده،بخاطر همین موضوع تاکید میکنه که قبل از نصب آمپلی جدید حتما مدارتون رو به حساسیت مناسبی که به تست لمس دست پاسخ مثبت بده برسونید و سپس قسمت آمپلی جدید رو اضافه کنید.وسیله من در زمان قبل از تغییرات با کوتاه و بلند کردن آنتن تست لمس دست تغییر نمیکرد و برعکس نمیشد و همواره با لمس دست باعث خاموشی ال ای دی میشد.اما مشخصه مدار شما بدلیل حساسیت زیاد حتی با اعمال تغییر آمپلی جدید بازم لمس دست رو در حالت آنتن کوتاه جواب میده و در حالت آنتن بلند برعکس جواب میده.شاید بخاطر همین 3904 باشه.اگر منظورت از 3904 همون 2n3904 هست پایه های امیتر و کلکتور این ترانزیستور در مقایسه با 183 جابجا هست.میدونم شما کاربلد هستی و احتمال اشتباه در نصب در مورد شما نمیره ولی گفتم یه نگاه بکن شاید پایه ها رو جابجا نصب کرده باشی.
در مورد موضوع خازنهای 1 پیکو c2,3,4 که فرمودی با قطعشون باید ولتاژ صفر بشه،اینطور نیست.با قطع این خازنها ولتاز صفر نمیشه و برای مدار من هم در زمان قطع این خازنها حدود 4 ولت خروجی وجود داره و برای همه بچه ها اینگونه رخ میده اگر تست کنن .این وجود ولتاز خروجی تا یه حدی اگر باشه باعث نوسان هرز در مدار نمیشه.این وجود ولتاز خروجی در زمان قطع خازنهای 2و3و4 مانند حالت قطع کریستال نیست.در زمان قطع کریستال اگر ولتازی در خروجی باشه یعنی نوسان در خروجی هست که منجر به نا پایداری در عملکرد میشه.اما اگر کریستال وصل باشه و خازنهای 2و3و4 رو قطع کنید و ولتازی در خروجی مشاهده کنید اشکال و ایرادی نیست تا زمانی که بیش از حد نباشه و عملکرد وسیله پایدار باشه و تست لمس دست پاسخ بده (یعنی در زمانی که قبل از تغییرات پاسخ میداد).فرانکو در صفحه 40 پست 1000 این موضوع رو اینگونه پاسخ داده
Hidreamman,
while quartz is disconnected you must have in the TR5 output 0 volt. With quartz connected and c2,c3 and c4 disconnected you may have a few volts at output and this is a parasitic coupling and this is not negative (if the signal is stable and the sighal goes low by touching the antenna). On the contrary connect C2/C3/C4 for about 5 volt at output, however, it is not necessary to have at all costs 5 V, a lower gain at this stage may be offset by the display stage.
اما درمورد حالتی که فرمودی مدار رو بحالت اولیه و بدون تغییرات برگردوندی و بردی تو حیاط و زمین رو سنس میکنه و دست رو از 5 سانتی میگیره نمیتونم نظری بدم چون تو محیطهایی مثل خونه و حیاط و مجاور منابع برقی این حالات پیش میاد .اگه میتونستی بیرون بری و وضعیت رو شرح بدی میتونستم نظرمو بگم.در محیطهای آلوده به منابع برقی وسیله انگار تمایل بیش از حدی به واکنش برای هر چیزی داره.وسیله من به این شدت حساس نمیشه اما این حالتی که گفتی رو بعضی از بچه ها هم اعلام کردن.
ولوم 4.7کیلویی مرحله آمپلی جدید با تغییرش از صفر تا حداکثر چیزی حدود 1 ولت تغییر در خروجی ایجاد میکنه.گاهی ترانزیستور دیگه ای استفاده میکنم این مقدار به 1.5 ولت هم میرسه.
بهرام جان من مقدار افت ولتاژ وسیله ام رو زمانی که تست لمس دست میگرفتم اندازه نگرفته بودم.ولی اطمینان دارم کمتر از 50 میلی ولت بود.

سه شنبه 18 دی1397 - 11:47am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Amir30970 نوشته است:
سلام عزیزان
اقا عرفان ببخشید یه سوال داشتم خدمتون با قرار دادن امپلی جدید سلف قدیمی و خازن c10و c9 خارج میشن؟ بجز اینا چیزی دیگه جدا نمیشه؟

اگر منظورت از خارج شدن یعنی اینکه کلا از مدار جدا بشن و دیگه استفاده نشن،نه اینطور نیست.با اعمال تغییر آمپلی جدید و سلف جدید، سلف قدیمی و c10 وc9 وضعیتشون نسبت به قبل تغییر میکنه و شکل اتصالشون عوض میشه.تغییرات دیگه ای هم با اضافه شدن امپلی رخ میده که شماتیک های اولیه و نهایی رو کنار هم بزاری کاملا مشخصه.تو فایلی که قرار دادم یه تصویر هست به نام"آخرین شماتیک برای ساخت سنسور"،این همون شماتیک نهایی هست.تو فایل شماتیک اولیه رو قرار ندادم که اشتباها بچه ها نرن اونو بسازن.شماتیک اولیه قسمت سنسور تو صفحه374 موجوده.شماتیک نهایی و اولیه رو کنار هم بزاری تفاوت و تغییرات اعمال شده مشخصه.

سه شنبه 18 دی1397 - 11:56am

اقا عرفان من این برد امپلی که اقا میلاد گذاشتن رو درست کردم منظورم اینه اون برد رو که وصل کنم که خودش دوتا سلف داره باید اون سلف اولی و خازن c10و c9 حذف بشن ؟؟؟ البته ببخشید سوال زیاد میپرسم شرمنده ( اقا میلاد وقتی پی سی بی برد امپلی رو گذاشتن گفتن که باید سلف اصلی و خازن 9 و 10 از مدار خارج بشن)

سه شنبه 18 دی1397 - 1:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Amir30970 نوشته است:
اقا عرفان من این برد امپلی که اقا میلاد گذاشتن رو درست کردم منظورم اینه اون برد رو که وصل کنم که خودش دوتا سلف داره باید اون سلف اولی و خازن c10و c9 حذف بشن ؟؟؟ البته ببخشید سوال زیاد میپرسم شرمنده ( اقا میلاد وقتی پی سی بی برد امپلی رو گذاشتن گفتن که باید سلف اصلی و خازن 9 و 10 از مدار خارج بشن)

خواهشمیکنم.من چون برد میلاد عزیز رو نساختم نمیتونم نظر بدم واقعا.اما الان که رفتم طرحشو دیدم متوجه شدم که ایشون خازنهای سی 10 و سی9 رو روی همین بردی که طراحی کرده قرار داده.یعنی وقتی برد میلاد میخوای بسازی دیگه سی9 وسی 10 مدارتو حذف کن چون میلاد سی10 وسی9 رو روی برد آمپلی جدیدی که طرح کرده اضافه کرده.در مورد سلف هم همینجوره یعنی چون دو تا سلف روی برد آمپلی جدید طرح کرده دیگه بقیه سلفها رو حذف کن.این مدار دو تا سلف داره که میلاد جفتشو روی برد آمپلی جدیدی که طرح کرده قرار داده.
ولی دوست عزیز چون من طرح آمپلی جدیدی که میلاد عزیز ارائه داده رو استفاده نکردم عملکردشو نمیدونم.یعنی خودت دقت کن به اتصالات و بقیه موارد وجزئیات.فقط در این حد میتونم نظر بدم که چون میلاد عزیز دوتا سلف و سی 10وسی 9 رو روی بردش طرح کرده،دیگه سی 10 وسی 9 و سلف دیگه ای اگه تو مدارت هست حذف کن.
بازم سوالی داشتی در خدمتم.

سه شنبه 18 دی1397 - 2:54pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 394 , 395 , 396 , 397 , 398 , 399 , 400 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: mouloud , Reza1569 و 33 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure