انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 12:01am

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2530 , 2531 , 2532 , 2533 , 2534 , 2535 , 2536 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

اقا حمید من با لوپ عنکبوتی 20، یک سکه 500 تومنی رو در 20 سانت سنس واضح و در حدود 22 سانت سنس نهایی می گیرم. تست ها در منزل هستش.
کابل اتصال دهنده رو تکون اش میدم یا جاش رو عوض می کنم در نمونه برداری سیگنال تداخل ایجاد میکنه و کم و زیاد اش میکنه. البته به هیچ وقت کابل یا اتصالات شل نیستند و کاملا محکم هستش.
شما فکر می کنین مقداری قدرت سنس کمتر از شما (طبق مقایسه برد ذکر شده در راهنما فلزجو) و موردی که ذکر کردم رابطه ای وجود داره؟

سه شنبه 17 دی1397 - 12:55am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
احتمال داره میزان تقویت موج شما کافی نباشه یا در سیستم نمونه گیری و محاسبه از روشی استفاده کرده باشین که امکان اندازه گیری دقیق رو فراهم نکنه. وگرنه با لوپ عنکبوتی 20 سانتی سکه 500 تومنی باید تا 30 سانت سنس واضح داشته باشه.
تکان دادن کابل و تاثیرش روی سنس مساله جداگانه ای هست که فکر نمیکنم به کم بودن برد شما ربط داشته باشه. با این حال باید اون رو هم برطرف کنین. معمولا شل بودن اتصالات کابل یا استفاده از کابل نامناسب میتونه دلیلش باشه. کابل مورد استفاده نباید فویل داشته باشه وگرنه تکان خوردن فویل داخل کابل حین حرکت خودش میتونه سبب بی ثباتی بشه. مناسبترین کابل رایجی که تست کردیم RG-58 بدون فویل بوده.

سه شنبه 17 دی1397 - 1:07am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
Rooz نوشته است:
مهندس ، لوپ رو از سقف آویزون کردم 2/5 متر فاصله از دیوار پشت و 3/5 متر از جلو ، بازم عدد اول تغییر زیادی نمی کنه ، راهنمایی بفرمایید چیز دیگه به ذهنم نمی رسه ؟!

در این صورت شرایط محل تست مشکلی نداره. ولی بهرحال مساله ای که عرض کردم پابرجاست. در درجه اول نگاه شما باید به دیلی کویل باشه که بیشتر از 30 اصلا طبیعی نیست و نمیتونه به خود کویل مربوط باشه. نظیر این حالت رو فقط وقتی میبینیم که فلز مزاحمی نزدیک کویل باشه.

سپاس 8-| @-) ، 1/5 متر کابل میکروفن مرغوب تست کردم طبق راهنما دو مغزی به هم متصل شد و شیلد فلزی به عنوان رابط دیگه ، عدد اول256 دوم418 و سوم 550 ، یعنی کابل های کرمان جدید تولید نامرغوب شده !

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

سه شنبه 17 دی1397 - 1:16am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
احتمال داره میزان تقویت موج شما کافی نباشه یا در سیستم نمونه گیری و محاسبه از روشی استفاده کرده باشین که امکان اندازه گیری دقیق رو فراهم نکنه. وگرنه با لوپ عنکبوتی 20 سانتی سکه 500 تومنی باید تا 30 سانت سنس واضح داشته باشه.
تکان دادن کابل و تاثیرش روی سنس مساله جداگانه ای هست که فکر نمیکنم به کم بودن برد شما ربط داشته باشه. با این حال باید اون رو هم برطرف کنین. معمولا شل بودن اتصالات کابل یا استفاده از کابل نامناسب میتونه دلیلش باشه. کابل مورد استفاده نباید فویل داشته باشه وگرنه تکان خوردن فویل داخل کابل حین حرکت خودش میتونه سبب بی ثباتی بشه. مناسبترین کابل رایجی که تست کردیم RG-58 بدون فویل بوده.

خوب مهندس الان کابل RG بدون شیلد اصلا نیست یا کمیابه ، حدود حداقل 40 تا مغازه رو گشتم همه فویلدارن جدیدا #-o

سه شنبه 17 دی1397 - 1:20am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خسته نباشین.

نه والا تقویت درست اندازه شماست یعنی دو مقاومت یک مگا اهم و صد اهم و خازن ورودی 2.2 میکروفاراد. تازه مبدل حساس تر 12 بیتی هستش. شاید مشکل من هم عین این دوستمون باشه که با عوض کردن کابل اعداد سه گانه اش بهتر شده. کابل هم فویل نداره. به هر حال عوض میکنم شاید بهتر بشه.

سه شنبه 17 دی1397 - 1:40am
مدیر کل
مدیر کل

Rooz نوشته است:
خوب مهندس الان کابل RG بدون شیلد اصلا نیست یا کمیابه ، حدود حداقل 40 تا مغازه رو گشتم همه فویلدارن جدیدا #-o

بله متاسفانه حتی کابل مورد توصیه هم در حال حاضر کمیاب هست! ولی این باعث نمیشه از کابل نا مناسب استفاده کنیم و کار خراب بشه. کابل مناسب برای یک فلزیاب از هر نوعی هم که باشه باید از نوع کواکسیال با ظرفیت خازنی پایین و بدون فویل و ترجیحا با مغزی افشان و ضخیم باشه. مشابه چیزی که در فلزیابهای مینلب استفاده میشه. اصولا فویل در کابلهای کواکسیال فقط وقتی خوب و حتی بهتر هم هست که کابل ثابت باشه! وگرنه حتی در سیستمهای مخابراتی هم اگر کابل فویل دار حرکت داشته باشه ولو اینکه کابل آویزان از آنتن تلویزیونی باشه که در اثر باد تکان بخوره بیشتر تولید نویز میکنه! در عین حال کابلهای میکروفن هم بدلیل داشتن ظرفیت خازنی بالا مناسب فلزیاب پالسی نیستن.

سه شنبه 17 دی1397 - 2:40am
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:

نه والا تقویت درست اندازه شماست یعنی دو مقاومت یک مگا اهم و صد اهم و خازن ورودی 2.2 میکروفاراد. تازه مبدل حساس تر 12 بیتی هستش. شاید مشکل من هم عین این دوستمون باشه که با عوض کردن کابل اعداد سه گانه اش بهتر شده. کابل هم فویل نداره. به هر حال عوض میکنم شاید بهتر بشه.

قبلا توصیه کردم ابتدا اصل مدار فلزجو رو بسازین و بعد کار مطالعاتی خودتون رو دنبال کنین. وگرنه اینکه یک مدت معطل شک و تردید به آپ امپ باشین و یا تغذیه و کویل و حالا هم کابل ؛ فقط کار خودتون رو سخت تر میکنین. در صورتیکه با مقایسه مدار خودتون با مدار اصلی فلزجو براحتی متوجه میشین کجای کار ایراد داره.

سه شنبه 17 دی1397 - 2:44am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
saraqueen نوشته است:

قبلا توصیه کردم ابتدا اصل مدار فلزجو رو بسازین و بعد کار مطالعاتی خودتون رو دنبال کنین. وگرنه اینکه یک مدت معطل شک و تردید به آپ امپ باشین و یا تغذیه و کویل و حالا هم کابل ؛ فقط کار خودتون رو سخت تر میکنین. در صورتیکه با مقایسه مدار خودتون با مدار اصلی فلزجو براحتی متوجه میشین کجای کار ایراد داره.

بله درسته حمید آقا یادم هست. والا اصلا فکر نمی کردم اینقدر ریزه کاری و سختی داشته باشه. اساتید دانشگاه حتی در خودشون توان ساخت همچین دستگاه هایی رو نمی بینن و یکی شون این رو به زبون گفته خدا پدرشو بیامرزه. بین طراح هایی که من میشناسم کسی نتونسته چیزی بسازه یا دست کم چیزی بسازه که خوب جواب بده. از دانش مفهمومی اصول اولیه الکترونیک تا حرفه ای آنالوگ و دیجیتال و نرم افزار همه با هم در این دستگاه مورد نیازه!
در مورد تقلبی بودن اپ امپ ها درست بود چون همین سنس و پایداری رو تونستم با یک اپ امپ که شانسی از جایی گیرم اومد بدست بیارم. منطقه ما مشکل پارازیت ماهواره ای هم داره و نمی دونم چقدر میتونه اذیت کنه چون احساس می کنم لوپ نویز برمیداره حتی با باتری هم درست نمیشه. البته با کاهش سطح ولتاژ ورودی ADC یعنی همون تقسیم مقاومتی نویز کم میشه ولی سنس فرقی نمی کنه.
به هر حال خیلی چیزها تا الان یاد گرفتم و تنها مرجعی که سرغ دارم شما هیتید و قطعا قبل از پرسیدن کلی جستجو میکنم سوال بیخود نپرسم و وقتی جواب رو جایی پیدا نمی کنم مزاحم شما میشم. به هر حال آخرین تلاش ها رو میکنم اگر نشد فلزجو رو میسازم.

سه شنبه 18 دی1397 - 3:51pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-
بله در ساخت فلزیابها اگر بخوایم به نتیجه مطلوب برسیم ریزه کاریهای زیادی وجود داره که باید رعایت کنیم. برخی از این نکات در مورد خیلی از مدارات الکترونیکی اهمیت دارن و برخی هم بطور ویژه باید برای فلزیاب در نظر گرفته بشه.
در مورد نویز جایی که بنده هستم هم پارازیت ماهواره ای وجود داره و هم دکل موبایل نزدیک هست! اینها نویز محسوسی روی فلزیاب پالسی ایجاد نمیکنن چون رنج فرکانسیشون خیلی بالاتر از رنج فرکانس کاری دستگاه هست. اما نویز 50 هرتز برق شهر تا حدودی تاثیر میذاره. صد البته استفاده از ADC 12 بیتی که 4 برابر نسبت به نوع 10 بیتی حساسیت بیشتری داره سبب میشه نویزهایی که از محیط اطراف روی خود مدار میفتن هم بیشتر تاثیر بذاره. تقسیم مقاومتی هم اصلا نویز رو کم نمیکنه! در واقع مطلوب ما افزایش نسبت سیگنال به نویز هست که بعنوان کیفیت سیگنال شناخته میشه در حالیکه تقسیم مقاومتی دامنه نویز و سیگنال اصلی رو به یک میزان کاهش میده و اتفاق مثبتی نمیفته. این کار باعث میشه عملا از حساسیت ADC هم کاسته بشه.

سه شنبه 18 دی1397 - 4:19pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اینم وضعشه آخه چند متر سیم مرغوب نمی شه تهیه کرد #-o
تشکر از توضیحاتتون مطلب رو روشن می شه ، چیزی که تو کابل های کرمان جدید دیدم البته بنظر بنده ، حجم مس افشان دور کابل مرکزی خیلی کم شده ، شایدم خلوث نداره مثل قبل !
تنها راهی که به ذهنم می رسه ساخت خود کابل از اول هست !! یا بهبود کابل در دسترس . @};- @};- @};-
ایده اول: طول 1/5 متر کابل رو حلقه پلاستیک اول رو باز کنم و با مقداری سیم افشان مرغوب به صورت حلقوی تمام طول کابل رو از بالا بپیچم تا پایین جوری که قرطش توی طول مسیر کم و زیاد نشه بعد کل طولش رو وانیش حرارتی بزنیم،
ایده دوم: کابل میکروفن دور زرهش رو کامل باز کنم چون مس هم نسیت از بالا تا پایین مجدد با مغزی سیم افشان بپیچمش ، این طوری هم مرکز کابل افشان باقی می مونه هم زره بدون مس داریم ، البته فکر کنم باید قطر داخلی عایقش رو هم یک مقدار مثلا با نوار تفلن گاز یا چیز مشابه افزایش بدیم تا حالت خازنیش هم کم بشه ،
ایده سوم: 1/5 متر کابل افشان 0/5در1 یا 1در1 بیاریم ، 1/5 متر هم لوله آب کولر که نازکه و از شیر به مخزن وصل می شه تهیه کنیم ، سیم رو از داخل لوله کولر رد کنیم و فیکس کنیم که قشنگ ثابت باشه ، با مغزی سیم افشان و با دقت کامل قطر بیرونی یکسان طول لوله رو بپیچیم ، در نهایت تمام طول کابل رو وارنیش حرارتی بکشیم .
انصافا دیگه ایده ای الان به ذهنم نمی رسه ، دوستانی که تجربه ای دارن در این زمینه همکاری کنن سپاس

سه شنبه 18 دی1397 - 4:37pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2530 , 2531 , 2532 , 2533 , 2534 , 2535 , 2536 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 و 117 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure