انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 29 اسفند1402 - 8:27am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 388 , 389 , 390 , 391 , 392 , 393 , 394 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

saeed.jo نوشته است:
ممنونم عرفان جان بابت توضیح کامل و جامع و بازم پوزش میطلبم بابت سوال های بی مورد و اذیت کردن هام ایشالا خدا خیرت بده

خواهشمیکنم.کاری نکردم آقا.جز خدا و دعای دوستانی مثل شما امیدی ندارم.زیر خاکی بازیه.این بازی رو کسی میبره که آس دستشه.آس زیر خاکی رو خدا بخش میکنه. یروز انشالله میندازه تو سبد شما،یروزم تو سبد یکی دیگه،یروز انشالله تو سبد ما.

چهارشنبه 4 دی1397 - 12:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام به همگی.عرفان جان یک سوال داشتم در مورد بالا بردن گین مدار.اگه ولوم 2مگی که گذاشتین رو تا اخر باز کنید ولوم ترشولد قابل کنترل هست میشه سیستم رو در آستانه قرار داد.چون من این قسمت رو با گین بالا شبیه سازی کردم دیدم 10 میلی ولت هم حساسیت قابل ملاحظه ایی در خروجی داره که به ولت میرسه.البت هنمیشه زیاد هم به شبیه ساز مطمئن بود اما دقت بالایی داره.در کل اگه بخوایم از گین بالا در حدی که شما انتخاب کردین استفاده کنیم و مطمئنن حساسیت رو بهتر میکنه یک راه هست که بشه ولوم ترشولد رو با گین بالا کنترول کرد البته بردم روی فیبر اما گفتم سوال کنم ببینم اگه میشه راحت کنترل کرد خب دستکاری نکنم اما اگه با این حساسیت اذیت میکنه راه هست که بشه با اندکی تغییر (البته بدون تغییر ورودی وخروجیها) سیستم رو در حد نرمال به آستانه نزدیک کرد.راستی بابت حاج اقا ممنون چقدر سرشون شلوغه نتونستم وصل بشم بهشون بازم سعیمو میکنم:)
این هم نمای قسمتهایی که باید به مدار اضافه بشه که میتونه با گین بالا ولوم ترشولد رو نرمال تنظیم کنه. @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

چهارشنبه 5 دی1397 - 10:59am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام نوشته است:
سلام به همگی.عرفان جان یک سوال داشتم در مورد بالا بردن گین مدار.اگه ولوم 2مگی که گذاشتین رو تا اخر باز کنید ولوم ترشولد قابل کنترل هست میشه سیستم رو در آستانه قرار داد.چون من این قسمت رو با گین بالا شبیه سازی کردم دیدم 10 میلی ولت هم حساسیت قابل ملاحظه ایی در خروجی داره که به ولت میرسه.البت هنمیشه زیاد هم به شبیه ساز مطمئن بود اما دقت بالایی داره.در کل اگه بخوایم از گین بالا در حدی که شما انتخاب کردین استفاده کنیم و مطمئنن حساسیت رو بهتر میکنه یک راه هست که بشه ولوم ترشولد رو با گین بالا کنترول کرد البته بردم روی فیبر اما گفتم سوال کنم ببینم اگه میشه راحت کنترل کرد خب دستکاری نکنم اما اگه با این حساسیت اذیت میکنه راه هست که بشه با اندکی تغییر (البته بدون تغییر ورودی وخروجیها) سیستم رو در حد نرمال به آستانه نزدیک کرد.راستی بابت حاج اقا ممنون چقدر سرشون شلوغه نتونستم وصل بشم بهشون بازم سعیمو میکنم:)
این هم نمای قسمتهایی که باید به مدار اضافه بشه که میتونه با گین بالا ولوم ترشولد رو نرمال تنظیم کنه. @};-

سلام.بهرام جان من غیر از یکی دوجا که ولوم 20 کیلو رو در حالت آستانه میزاشتم و بعد از دو سه دقیقه خودبخود افزایش حساسیت داشتم ،در بقیه جاها مشکل افزایش خودبخودی حساسیت رو نداشتم،علت رو نفهمیدم چی بود ولی مجبور به کاهش مقدار خازنهای 13و14 شدم تا مشکل حل بشه.با اینکه خازنهای 13و14 از ابتدا هم مقدارشون رو قبل از صفر ولت خروجی(در زمان قطع کریستال) تنظیم کرده بودم ولی نمیدونم چرا باز هم خودنوسانی و افزایش خودبخودی داشتم،انگار نیاز بود چند واحد عقبتر از صفر ولت انتخاب بشه.من که از پتانسیومتر 2مگ بجای ولوم 500 کیلو دارم استفاده میکنم(رو پیچ پتانسیومتر یه سرولوم تعبیه کردم)در ابتدای تنظیم برای کاوش پیچ پتانسیومتر رو تا آخر باز میکنم.بعد با ولوم 20 کیلو نگاه میکنم ببینم نقطه آستانه با عقب جلو کردن ولوم 20 کیلو جابجا میشه یا نه.اگر جابجا شد و نقطه استانه سر جاش باقی نموند اونوقت دو سه دور ولوم 2مگ رو میبندم.یعنی به عقب برمیگردونم.انقد اینکار تکرار میکنم تا نقطه آستانه ای در ولوم 20 کیلو پیدا کنم که همیشه ثابت بمونه و با عقب جلو چرخوندن ولوم 20 کیلو این نقطه آستانه کماکان ثابت بمونه و جابجا نشه.این نقطه در ولوم 2 مگ بنظرم بهترین حساسیت رو دراختیار قرار میده.یعنی نمیتونم بگم که هر چی ولوم 2 مگ رو باز میکنم و به حداکثر نزدیکش میکنم حساسیت مدار افزایش پیدا میکنه،بلکه میتونم بگم در این رنج صفر تا 2 مگ میشه مقداری رو پیدا کرد که بهترین حساسیت رو در اختیار میزاره.و تا بحال نشده اینهمه جا از صفر تا 2300 متری که رفتم یکبار این نقطه استانه در ولوم 20 کیلو در آخر ولوم 2 مگ بدست بیاد.یعنی همیشه زمانی که چند دور ولوم 2مگ رو به عقب برمیگردونم این نقطه دقیق استانه در ولوم 20 کیلو بدست میاد.حالا با این توضیحاتی که دادم نمیدونم ایا تونستم جواب مناسبی به سوال شما بدم یا نه.اگر بازم نیاز به توضیح بود در خدمتم.

چهارشنبه 5 دی1397 - 3:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام عرفان جان.علت میتونه به خاطر کیفیت قطعات .و تاثیر دما و رطوبت محیط باشه بعد از اینکه مدار رو در یک محیط خشک با دمای مطلوب تنظیم میکنیم در یک محیط دیگه به خاطر کیفیت و کارکرد قطعات وهمینطورجریان عبوری باطری از قطعات باعث گرم شدن و تغییر رنج عددی قطعات میشه امکان داره بعد از چند دقیقه یا ساعت یا در محیطی که شرایط لازم رو نداشته این اختلال به وجود بیاد.ممنون بله تا حدودی اگه اشتباه نکرده باشم متوجه شدم یعنی این ولوم از گین مدار خارج هست با چرخوندنش از صفر تا مثلا80 درصد ولوم. نمایشگرها روشن میشن 20 درصد باقی مونده از ولوم که میچرخونین نمایشگرها خاموش میشن اگه این اتفاق میفته یعنی ضریب تقویت تقویت کننده بالاتر از حد تغذیه هست وباید کم بشه یااینکه تغذیه مداربیشتر بشه اما منظور من این بود که مقایسه 12 ولت تغذیه با 5یا4 ولت ولتاژ مبنا با این گین بالا این امکان رو میده که راحت ولوم 20 کیلو یا ترشولد رو در آستانه ببریم یا باید نیم ساعت ور بریم تا بشه یک جا تنظیم کرد چون این تغییری که ایجاد کردم از حساسیت بخش ورودی مقایسه کننده کم میکنه تا بشه راحت و روون ولوم رو به آستانه نزدیکتر کرد بدون اینکه از گین تقویت کننده کاسته بشه در واقع برای ترشولد از دوتا ولوم استفاده کردم که ولوم ظرفیت بالاتره یا ولوم20کیلو رو میشه پتانسیومتر گذاشت و ولتاژ مرجع رو هم با نصف ولتاژ تغذیه مقایسه میکنم چون ولتاژ مبنا باید کمتراز ولتاژ اصلی باشه که با این حساب درست در میاد که این کار باعث میشه گامهای بین هر دو ولتاژ نزدیکتر به هم باشه وبا ولوم کم ظرفیت راحت با گین بالا قابلیت تنظیم داشته باشه البته با یک عدد مقاومت فیدبک جداگانه که قرار دادم باعث میشه حساسیت بیشتر بخش ورودی کمی کمتر و راحت بشه به استانه نزدیک شد.توی شبیه ساز که ناامیدم نکرد.در عمل هم باید درست باشه حالا با کمی اختلاف.ممنون عرفان جان انشالله .زردش نصیب شما وبچه ها بشه ما هم یک خمره سلامتی زرد رنگ.انشالله :) @};-

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 6 دی1397 - 10:19am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام خدمت دوستان عزیز

خازن 13 و 14 رو تا 4.7 پیکو هم بالا بردم ولی ولتاژ خروجی تی 5 پایین نیومد . به ناچار مقاومتهای 10 و12 رو تا 750 و 500 و 250 اهم پایین اوردم . حتی به جای خازنهای 2و3و4 هم تکه سیم تابیده شده 6 سانتی گذاشتم ولی نتونستم خروجی تی 5 رو به صفر ولت برسونم در حال حاضر ولتاژ تی 5 از 3.6 که بود به 3.05ولت پایین اومده .
و حساسیت به مبایل از 30 سانت به1 متر افزایش پیدا کرد . با مقاومتهای 500 اهم و و خازنهای 560 نانو
نکته دیگه اینکه در مدار بودن یا نبودن تی 1 و کریستال در ولتاژ خروجی تی 5 انگار بی تاثیره . یعنی با بود و نبودش مدار به مبایل حساسیت نشون میده .
چجوری میشه از عملکرد درست این بخش اطمینان پیدا کرد ؟
فقط وقتی به جای ترانزیستور تی 5 یه ترانزیستور با بتای بالای 630 تا 700 میزارم ولتاژ امیتر تقریبا صفر میشه و دیگه ولوم ها هیچ کاری انجام نمیدن و چراغها به هیچ عنوان روشن نمیشن .

ممنون از توجه دوستان @};-

پنج شنبه 6 دی1397 - 5:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:
با سلام خدمت دوستان عزیز

خازن 13 و 14 رو تا 4.7 پیکو هم بالا بردم ولی ولتاژ خروجی تی 5 پایین نیومد . به ناچار مقاومتهای 10 و12 رو تا 750 و 500 و 250 اهم پایین اوردم . حتی به جای خازنهای 2و3و4 هم تکه سیم تابیده شده 6 سانتی گذاشتم ولی نتونستم خروجی تی 5 رو به صفر ولت برسونم در حال حاضر ولتاژ تی 5 از 3.6 که بود به 3.05ولت پایین اومده .
و حساسیت به مبایل از 30 سانت به1 متر افزایش پیدا کرد . با مقاومتهای 500 اهم و و خازنهای 560 نانو
نکته دیگه اینکه در مدار بودن یا نبودن تی 1 و کریستال در ولتاژ خروجی تی 5 انگار بی تاثیره . یعنی با بود و نبودش مدار به مبایل حساسیت نشون میده .
فقط وقتی به جای ترانزیستور تی 5 یه ترانزیستور با بتای بالای 630 تا 700 میزارم ولتاژ امیتر تقریبا صفر میشه و دیگه ولوم ها هیچ کاری انجام نمیدن و چراغها به هیچ عنوان روشن نمیشن .

شما اول باید کریستال رو از مدار برداری و بعد تغییرات رو انجام بدی.نه اینکه با تغییرات بخوای ولتاز رو به صفر برسونی.تمام خازنها و مقاومتهایی رو که تغییر دادی به حالت اول برگردون و از ابتدا شروع کن.اول کریستال قطع کن ،و ببین صفر ولت هست یا نه.اعلام کن بقیه رو گام به گام بهت میگم.

پنج شنبه 6 دی1397 - 6:34pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
signal نوشته است:
با سلام خدمت دوستان عزیز

شما اول باید کریستال رو از مدار برداری و بعد تغییرات رو انجام بدی.نه اینکه با تغییرات بخوای ولتاز رو به صفر برسونی.تمام خازنها و مقاومتهایی رو که تغییر دادی به حالت اول برگردون و از ابتدا شروع کن.اول کریستال قطع کن ،و ببین صفر ولت هست یا نه.اعلام کن بقیه رو گام به گام بهت میگم.

عرفان جان سلام @};-
تمام تغییرات رو بعد از خارج کردن کریستال انجام دادم . باور کن اصلا ولتاژ پایین نمیاد ویا میلی ولت ، میلی ولت
پایین میاد . این 3 ولتی هم که بدست اومده با تعویض ترانزیستور حاصل شد . :-?

پنج شنبه 6 دی1397 - 6:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عرفان جان شرمنده

فکر میکنم یه ایرادی تو این بخش باید باشه که نمیدونم کدوم قطعه هست چون من تی 4 رو کامل در آوردم ولی ولتاژ امیتر تی 5 همچنان 3.05 ولت هست و بیس اون 3.65 ولت

یعنی درسته باید اینجوری باشه ؟

تمام قطعات رو برگردوندم به حالت قبل و کریستال در مدار نیست و خروجی تی5 تقریبا 3 ولته #-o

پنج شنبه 6 دی1397 - 7:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:
عرفان جان شرمنده

فکر میکنم یه ایرادی تو این بخش باید باشه که نمیدونم کدوم قطعه هست چون من تی 4 رو کامل در آوردم ولی ولتاژ امیتر تی 5 همچنان 3.05 ولت هست و بیس اون 3.65 ولت

یعنی درسته باید اینجوری باشه ؟

تمام قطعات رو برگردوندم به حالت قبل و کریستال در مدار نیست و خروجی تی5 تقریبا 3 ولته #-o

حتما عیبی تو مدارت هست بدون شک.با قطع کریستال نباید ولتاز به همون حالت قبل باقی بمونه.
اینکه میگی ترانزیستور چهار رو دراوردی و بازم ولتاز همونه دیگه شک نکن که ایراد داره مدار.در حالت عادی که کریستال وصله ولتاز امیتر و بیس ترانزیستور 5 بهم نزدیکه.و بیس بیتشتر از امیتر هست.من فکر میکنم ترانزیستورها یا تعدادیشون رو اشتباه وصل کردی.ترانزیستور اولی رو چک کن درست گذاشته باشی.

پنج شنبه 6 دی1397 - 8:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عرفان جان سلام :ymhug:

تعدادی چیه داداش :D ، همشو معکوس جا زده بودم X_X . اینقدر در جزئیات حساسیت داشتم که چیزهای اصلی رو با بی دقتی جا زده بودم و چون مدار کاملا به مبایل واکنش داشت اصلا فکرم طرف معکوس بودن ترانزیستورها نمیرفت . همون موقع که تی4 رو برداشتم و دیدم هنوز ولتاژ تی 5 3.6ولته ، چیزی نمونده بود شاخ در بیارم :))

به هر حال الان با برداشتن کوارتز ولتاژ امیتر تی5 صفر وبا گذاشتنش 3.3 ولت هست . سنس دست هم دارم و چراغ در 3 میلیمتری دست تا آنتن خاموش میشه و در زمان سنس دست مقدار ولتاژ خروجی تی 5 حدود 300 میلی ولت تغییر میکنه .
البته به جای خازن 2،3،4 دوتیکه سیم هست که ولتاژ قابل تنظیم هست .

حالا استاد بفرمایید باید چکار کنم @};-

پنج شنبه 6 دی1397 - 10:57pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 388 , 389 , 390 , 391 , 392 , 393 , 394 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: sajjadcher و 43 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure