انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 7:13pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2513 , 2514 , 2515 , 2516 , 2517 , 2518 , 2519 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: یزد
سلام به مهندس حمید و کلیه مدیران و مهندسان
من یک عدد دستگاه کامل از شما خریدم و حالا می خوام همین بورد رو اس ام دی درست کنم.
فقط چند سوال دارم.
آیا بعد از رگولاتور 12ولتی 9400 میکرو خازن واقعا لازمه؟ چرا اینقدر زیاد؟ مدار که جریان کشی بالایی هم نداره
دوم اینکه ما به خاطر اینکه یک ولتاژ رگوله ثابت12 ولتی داشته باشیم از 7812 استفاده کردیم که ما رو مجیور کرده از باتری 12 ولتی نتونیم استفاده کنیم و کلی دردسر برای باتری،شارژر،بالانسر و .... داشته باشیم. اگر از یک باتری 12 ولتی استفاده کنیم و 7812 هم از مدار خذف کنیم چطوره؟
نکته بعدی اینکه bs170 دارای مدل اس ام دی با نام MMBF170 هست. قطعات اس ام دی معمولا تقلبیشون کمتره. اما MMBF170 دارای PD=300 میلی وات هست.آیا برای مدار ما کافی هست؟
سوال بعدی در مورد ماسفت هست. شما روی دستگاه STW11NK100 نصب کرده بودید که قیمت بالایی هم داره نسبتا. می دونم در انجمن در موردش بحث شده اما لطفا به ترتیب بهترین ماسفت ها رو برای مدار بگید و حتما بگید چند درصد بهتر از مدل بعدی هست.
من روی بعضی مدارات دیدم که میاندر مسیر ماسفت(یادم نیست کجاش) یک دیود فست یا اولترا فست قرار میدن.اون ماله چیه؟ اگر روی این مدار قرار بدیم چی میشه؟
ممنونم

جمعه 9 آذر1397 - 11:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سوال دیگه اینکه آیا جز مقاومت دمپ که390 اهم هستند میشه بقیه رو اس ام دی سایز 0805 استفاده کرد؟

جمعه 9 آذر1397 - 11:10pm
مدیر کل
مدیر کل

خب شما که از قبل در انجمن آیدی داشتین چه لزومی داشت همین پیغام رو با آیدی جدید بذارین که تایید هم نشه و بعد تشریف ببرین تلگرام هیاهو به راه بیندازین؟!
1- البته دستگاه رو از اقا مجتبی خریدین ولی اگر خریده باشین فکر نمیکنم معنی داشته باشه خودتون کار دیگه ای انجام بدین و مثلا اس ام دیش بکنین. در این خصوص بارها صحبت کردیم. فیبر اس ام دی حداقل برای این مدار مزیت فنی نسبت به دیپ نداره و حتی بلحاظ وجود بخشهایی مثل باطری و ال سی دی با توجه به کوچکی فیبر اصلی سبب کوچکتر شدن کل دستگاه هم نمیشه.
2- خازنهای دکوپلاژ در این حد بدلیل جریانکشی لحظه ای زیاد و در حد چند آمپر که در بخش ماسفت و کویل وجود داره لازم هست. اما اینکه 9400 میکرو لازم باشه یا خیر ؛ بنده دست بالا رو گرفتم وگرنه میتونین از یک 4700 میکرو هم استفاده کنین. کمتر از این مورد توصیه نیست.
3- مطلبی که در مورد وجود 7812 و باطری میفرمایین خیلی سادست. امیدوارم تصور نکنین کسی که متوجه موضوع به این سادگی نباشه بتونه فلزیابی در این سطح طراحی کنه! واقعیت اینه تغذیه 12 ولت رگوله کار رو از هم حیث طراحی و هم ساخت و رسیدن به برد مطلوب ساده میکرد. شاید تنها اشکالش لزوم استفاده از باطری 18 ولت هست که البته این هم مختص به این مدار نیست و در خیلی مدارات دیگه به همین صورت کار شده. اگر باطری رو 12 بگیرین حداکثر تغذیه رگوله ای که میشه داشت 8 ولت هست که با این ولتاژ نمیشه به قدرت و برد مطلوب رسید. استفاده از سیستم تغذیه سوئیچینگ هم علاوه بر پیچیده تر بودن مشکل نویز رو بهمراه داره که بطور کامل قابل حذف نیست. پس باطری 18 ولت و ولتاژ رگوله 12 ولت با 7812 ساده ترین و در عین حال بهترین راه بوده.
4- بله از نمونه اس ام دی BS170 هم میتونین استفاده کنین. این قطعه در مدار تحت فشار نیست و کافیه عملکرد خودش رو بعنوان یک فت سوئیچ بخوبی انجام بده.
5- در مورد ماسفت دوستان زیاد تست و بررسی انجام دادن. همون ماسفت IRF840 بنظر من خوب هست و از نظر قدرتی و تحت فشار نبودن 11NK100 میتونه اندکی بهتر باشه.
6- این دیود در برخی مدارات نظیر چنس بین ماسفت و کویل قرار میگیره و بیشتر سبب مستقل شدن تاثیر ظرفیت خازنی ماسفت از کویل میشه اما خود این دیود باید هم آمپر بالایی داشته باشه و هم سرعت سوئیچش زیاد باشه. اگر از ماسفت خوبی استفاده بشه بهتره دیود وجود نداشته باشه وگرنه کمی قدرت رو کاهش میده.
7- غیر از مقاومتهای 2 وات مابقی رو میتونین اس ام دی بذارین. فرقی نمیکنه. در مورد خازنها هم به همین صورت هست.

شنبه 9 آذر1397 - 12:26am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خب شما که از قبل در انجمن آیدی داشتین چه لزومی داشت همین پیغام رو با آیدی جدید بذارین که تایید هم نشه و بعد تشریف ببرین تلگرام هیاهو به راه بیندازین؟!
1- البته دستگاه رو از اقا مجتبی خریدین ولی اگر خریده باشین فکر نمیکنم معنی داشته باشه خودتون کار دیگه ای انجام بدین و مثلا اس ام دیش بکنین. در این خصوص بارها صحبت کردیم. فیبر اس ام دی حداقل برای این مدار مزیت فنی نسبت به دیپ نداره و حتی بلحاظ وجود بخشهایی مثل باطری و ال سی دی با توجه به کوچکی فیبر اصلی سبب کوچکتر شدن کل دستگاه هم نمیشه.
2- خازنهای دکوپلاژ در این حد بدلیل جریانکشی لحظه ای زیاد و در حد چند آمپر که در بخش ماسفت و کویل وجود داره لازم هست. اما اینکه 9400 میکرو لازم باشه یا خیر ؛ بنده دست بالا رو گرفتم وگرنه میتونین از یک 4700 میکرو هم استفاده کنین. کمتر از این مورد توصیه نیست.
3- مطلبی که در مورد وجود 7812 و باطری میفرمایین خیلی سادست. امیدوارم تصور نکنین کسی که متوجه موضوع به این سادگی نباشه بتونه فلزیابی در این سطح طراحی کنه! واقعیت اینه تغذیه 12 ولت رگوله کار رو از هم حیث طراحی و هم ساخت و رسیدن به برد مطلوب ساده میکرد. شاید تنها اشکالش لزوم استفاده از باطری 18 ولت هست که البته این هم مختص به این مدار نیست و در خیلی مدارات دیگه به همین صورت کار شده. اگر باطری رو 12 بگیرین حداکثر تغذیه رگوله ای که میشه داشت 8 ولت هست که با این ولتاژ نمیشه به قدرت و برد مطلوب رسید. استفاده از سیستم تغذیه سوئیچینگ هم علاوه بر پیچیده تر بودن مشکل نویز رو بهمراه داره که بطور کامل قابل حذف نیست. پس باطری 18 ولت و ولتاژ رگوله 12 ولت با 7812 ساده ترین و در عین حال بهترین راه بوده.
4- بله از نمونه اس ام دی BS170 هم میتونین استفاده کنین. این قطعه در مدار تحت فشار نیست و کافیه عملکرد خودش رو بعنوان یک فت سوئیچ بخوبی انجام بده.
5- در مورد ماسفت دوستان زیاد تست و بررسی انجام دادن. همون ماسفت IRF840 بنظر من خوب هست و از نظر قدرتی و تحت فشار نبودن 11NK100 میتونه اندکی بهتر باشه.
6- این دیود در برخی مدارات نظیر چنس بین ماسفت و کویل قرار میگیره و بیشتر سبب مستقل شدن تاثیر ظرفیت خازنی ماسفت از کویل میشه اما خود این دیود باید هم آمپر بالایی داشته باشه و هم سرعت سوئیچش زیاد باشه. اگر از ماسفت خوبی استفاده بشه بهتره دیود وجود نداشته باشه وگرنه کمی قدرت رو کاهش میده.
7- غیر از مقاومتهای 2 وات مابقی رو میتونین اس ام دی بذارین. فرقی نمیکنه. در مورد خازنها هم به همین صورت هست.

اول ممنونم از پاسخ
حمید آقا اکانت فعال نداشتم! قرض کردم :(( :(( ~X( ~X( ماله یکی از بچه های ایران تی کی هست.
در مورد باتری من منظورم این بود که چرا ما نباید از یک باتری 12 ولتی مثلا سیلد اسیدی بطور مستقیم استفاده کنیم؟درسته که ولتاژ بعد از 7812 که رگوله شده و پایدار هست قابل مقایسه با ولتاژ باتری نیست اما آیا اینقدر اهمیت داره؟
و سوال بعدی اینکه اگر پی سی بی حرفه ای اس ام دی بزنیم و تقدیم کنیم آیا ممکنه شما دستگاه با پی سی بی اس ام دی به ما بدین؟ حتی اگر لازم باشه بورد اس ام دی رو مونتاژ می کنم می فرستم واسه شما و شما روش میکرو فول بزارین و مونتاژ کنین تحویل بدین. با همون مبلغ دستگاه. چون پی سی بی همه چیش اس ام دی باشه بعد من فقط میکرو رو دیپ بزنم جالب نمیشه.

شنبه 10 آذر1397 - 12:44pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله رگوله بودن ولتاژ هم از حیث ثبات و پایداری بالانس و هم محاسبات تفکیک اهمیت زیادی داره.
خیر بنده کاری در زمین اس ام دی انجام ندادم و لزومی هم نمیبینم. همونطور که توضیحشو دادم.

شنبه 10 آذر1397 - 3:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود خدمت مهندس حمید عزیز.آقا دستگاه بنده که ساختم بردش عالی هستش ولی بعد چند ساعت کار کردن میزنه و ماسفت معیوب میشه.به دفعات این اتفاق افتاده که شاید هفت هشت دفعه بیشتر BS170و ماسفت رو تعویض کردم ولی همون مشکل رو داره بازم.به نظر شما بغیر از BS170 مشکل میتونه از کجا باشه که ماسفت رو معیوب میکنه و باعث افت برد دستگاه میشه.قبلا کمال تشکر رو به خاطر صبر و پاسخگویی شما رو دارم...پاینده باشید

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

یکشنبه 11 آذر1397 - 6:55pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
کیفیت ماسفت و سالم بودن BS170 بیشترین نقش رو داره. در شرایطی که مدار سالم باشه نباید چنین مشکلی پیش بیاد. همینطور کیفیت لحیم کاری پایه های ماسفت رو بررسی کنین. مقاومت و ظرفیت کویل هم نباید خیلی کمتر از مقادیر توصیه شده باشه وگرنه خودش میتونه بیشتر به ماسفت فشار بیاره بخصوص اگر توام با تنظیم فرکانس و عرض پالس زیاد باشه.

یکشنبه 11 آذر1397 - 8:35pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت مهندس حميد عزيز
مهندس جان من دوتا سوال داشتم
اول اينكه وقتي مدار رو روشن ميكنيم و عدد انتگرال كم كم شروع ميكنه به كم شدن اين بيشتر به كدوم قسمت مدار مربوط ميشه؟قسمت adc ميكرو؟؟آپ امپ؟يا ماسفت؟؟كدومش بيشتر تاثير داره؟
دوم اينكه من توي يه مدار ثابت وقتي ميخام چندتا آپ امپ رو تست كنم تا كيفيت قطعه رو تشخيص بدم روند كار چه جوريه؟؟از رو اعداد سه گانه نگا ميكنم چندتا كه دارم همشون اكثرا عدد اول حدود ٢٧٠ مياد ولي فقط يكي هس كه عددش از همه بيشتر مياد حدود ٣٠١
برا ماسفت هم اونطوريه يه ماسفت مارك H بود كه از همه اعداد بيشتر ميومد با اون
حالا روند تست اينگونه هس يا بايد موارد ديگه هم لحاظ بشه؟؟
در ضمن امروز يه چندتا آپ امپ اورجينال با پسوند AH رسيد دستم فرصت نكردم فعلا تست كنم ولي اونطوريكه من ديتاشيت رو نگا ميكردم پسوند A از همه مشخصاتش بهتر بود هم ولتاژ آفستش كم هس هم اينكه تغييرات ولتاژ آفست نسبت به دماش كمتر هس
عكس ميزارم ممنون ميشم نظر بديد
يه سوال ديگه مهندس جان ميزان نوسان عدد انتگرال هرچقد كم باشه بهتر هس.حالا اين نوسان چند عدد باشه معقول و مقبول هس؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 13 آذر1397 - 2:38am
مدیر کل
مدیر کل

1- ثبات حرارتی قطعات مختلف از جمله ماسفت و مقاومتهای 2 وات و آپ امپ و غیره. این موضوع ربطی به میکرو نداره.
2- بله به همین شکل هست. بارها عرض کردم اعداد دقیق مد نظر نیستن. عدد اول 270 با 300 تفاوت محسوسی نداره! محض اطمینان تست برد و تفکیک هم بگیرین خیالتون راحت تر میشه. مثلا عدد تفکیک یا همون آیدی سکه 500 تومنی سفید باید دور و بر 40 باشه.
3- نوسان عدد انتگرال بستگی به نویز محیط داره که روی کویل تاثیر میذاره. نوسان کمتر از 20 واحد خوب هست.

چهارشنبه 13 آذر1397 - 3:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام بر فوق مهندس جناب حمید و دوستان عزیز

مراحل تست ماسفت در سایتی دیدم ولی اشکالات وسوالاتی دارم
هفت تاماسفت ۸۴۰ که همشون قبل کارکرده و از رو مدار خارج کرده ام یدونه هم 11nk100 با این روش تست کردم
ماسفت ها چند نوع عمل کردن تا مرحله ۴ همگی درست و همگی در مرحله سه عدد ۴۷۰ تا ۵۰۵ نشون دادند
مشکل اینجاست که در مرحله ۵ و ۶ طبق تصویر باید اتصال کوتاه میکردند ولی این اعمال را نشون دادند:

1. ماسفت هیتاچی در مرحله پنج عدد ثابت 885 و در مرحله شش عددثابت237
2. در چند ماسفت دیگر در مرحله پنج از عدد تقریبا 490 شروع میشد و میرفت بالا و ثابت نبود و در مرحله شش از عدد 270 شروع میشد میرفت بالا
3. در یکی از ماسفت ها در مرحله پنج عدد 500 و حرکت به بالا ولی در مرحله شش عدد 495 ثابت
4. در یکی در مرحله پنج و شش عدد ثابت 495
5. در ماسفت 11nk 100 در مرحله پنج هیچی یا نشان نیم ثانیه ای عددی مثل 1856 و در مرحله شش عدد مربوط به اجزای داخلش مثل500 ثابت.
حالا میگم به نظر شما ماسفت سالمی در بین اینا هست یا روش دقیقی که احتمالا نداریم تست کنیم. حالا اگه بخواهیم در مدار یکی از این ماسفتها را جا بزنیم و اگه ماسفت خراب باشه کل مدارزیرسوال میره و یه جاهایی آسیب می بینه و بدبخت میشیم مجبور میشیم بدلیل صفر کردن تمامی نشتی های ریز کل خازنها و حتی کل قطعات را عوض کنیم و درنتیجه فیبر دیگری هم لازم داشته باشیم؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

همیشه امید داشته باش

چهارشنبه 14 آذر1397 - 4:28am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2513 , 2514 , 2515 , 2516 , 2517 , 2518 , 2519 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 102 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure