انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 4:36pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 366 , 367 , 368 , 369 , 370 , 371 , 372 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

هنرجو نوشته است:
جناب عرفان عزیز خدا خیرت بده با راهنماییهای مفیدتون
یه سوال داشتم اگه بر فرض یک حجم یک در یک سنس تک چراغی داشته باشیم .حساسیت ۵۰۰ کیلو رو حدود ۵ الی ۱۰ کیلو کم کنیم در بالا سر فلز باز هم سنس خواهیم داشت یا اینکه قدرت سنس مدار خیلی کم میشه.
تشکر از پاسختون.

نه.سنس باز هم رخ میده.ولی شاید با مقدار کمتری رخ بده.در کل سعی کنید در اون محیط کاوش به یک حساسیت ایده ال برسید و این حساسیت رو به طور ثابت و مستمری حفظ کنید..اون نکته رو هم فراموش نکنید که خوده ولوم حساسیت که همون 500 کیلو یا 1 مگ هست غیر از نقش افزایش و کاهش حساسیت،نوعی متعادل کننده روشنایی چراغ هم هست.یعنی شما حتما برخوردید به این موضوع که زمانی که با ولوم 20 کیلو دارید چراغ رو روی آستانه روشن میکنید متوجه میشید که گاهی اوقات چراغ اونجایی که روشن میشه،نقطه قبلش خاموش نمیشه.یعنی با چرخوندن ولوم 20 کیلو روشنایی و خاموشی چراغ منظم نیست،یعنی عقبتر و جلوتر خاموش روشن میشه.نمیدونم منظورمو گرفتید یا نه.کلا شما باید در تنظیم حساسیت با ولوم 500 یا 1مگ به این نکته هم توجه کنید که این ولوم رو در نقطه ای قرار بدید که وقتی ولوم استانه رو میچرخونید محل نقطه روشنایی و خاموشی همواره ثابت باشه ،نه اینکه با هر بار چرخش ولوم عقب جلو بشه.این نقطه در ولوم حساسیت مناسبترین حالت برای تنظیم ولوم استانه هست.

آخرین بار توسط erfan در شنبه 12 آبان1397 - 5:11pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

شنبه 12 آبان1397 - 4:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kurosh نوشته است:
erfan نوشته است:
من تابحال اینگونه حرکت نکردم.ولی اگر شما در زمانی که در حدود هدف قرار داری آنتن وسیله ات درجهت شمال به جنوب باشه باید سنس رخ بده.حالا شاید شرایطی موجود باشه که از هر طرفی به حدود هدف برسید چراغ روشن بشه.نمیدونم چه عاملی باعث شده به فکرتون برسه که مسیر حرکت رو اینجوری انتخاب کنید ولی بهترین حالت همون حرکت در راستای شمال به جنوب تا پایان محدوده کاوش و برگشتن در همون راستاست،و سپس دوباره حرکت از شمال به جنوب به موازات خط اول و با فاصله ای حدود سه چهار متری از خط اول هست که دوباره تا انتها میرید و همون خط برمیگردید.اگر به هر دلیل مثل شیب زمین یا موانع موجود نمیتونید شمال به جنوب حرکت کنید اولویت بعدی جنوب به شمال و در آخر شرق به غرب و غرب به شرق هست.لازمه که آهسته حرکت کنید و
آنتن شما از چپ به راست که میگرده یه نیم دایره رو پوشش بده به گونه ای که ارتفاعی از 30 40 سانتی سطح زمین تا مقابل صورت شما رو بگرده
.

درود بر شما erfan گرامی
ممکنه کمی بیشتر در مورد این جمله ای که فرمودین توضیح بدین من منظورتونو متوجه نشدم؟
با سپاس

قربانت اقا.
وقتی آنتن وسیله رو باز کردی و وسیله رو روبروت نگه داشتی برای شروع کاوش احتیاجه که وسیله رو به چپ و راست حرکت بدی.اما این حرکت دادن به شکل یک خط صاف از چپ شما به راست شما و بالعکس نباید باشه.بلکه باید دستت رو به شکلی حرکت بدی که از چپ یا راست به شکل یک نیم دایره به راست یا چپ برسه.یعنی وقتی وسیله در چپ قرار داره به ارومی که داری میاریش به سمت روبروت به پایین هم متمایلش کنی و سپس از روبروت که داری ادامه میدی به سمت راست باز برگردی به حالت صاف.یعنی از چپ به راستت یه نیم دایره درست کنی.هدف ازین حرکت پوشش دادن فضای مقابل شما از ارتفاع 30 40 سانتی زمین تا حدود ارتفاع 2 متر هست.

شنبه 12 آبان1397 - 4:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
kurosh نوشته است:
erfan نوشته است:
من تابحال اینگونه حرکت نکردم.ولی اگر شما در زمانی که در حدود هدف قرار داری آنتن وسیله ات درجهت شمال به جنوب باشه باید سنس رخ بده.حالا شاید شرایطی موجود باشه که از هر طرفی به حدود هدف برسید چراغ روشن بشه.نمیدونم چه عاملی باعث شده به فکرتون برسه که مسیر حرکت رو اینجوری انتخاب کنید ولی بهترین حالت همون حرکت در راستای شمال به جنوب تا پایان محدوده کاوش و برگشتن در همون راستاست،و سپس دوباره حرکت از شمال به جنوب به موازات خط اول و با فاصله ای حدود سه چهار متری از خط اول هست که دوباره تا انتها میرید و همون خط برمیگردید.اگر به هر دلیل مثل شیب زمین یا موانع موجود نمیتونید شمال به جنوب حرکت کنید اولویت بعدی جنوب به شمال و در آخر شرق به غرب و غرب به شرق هست.لازمه که آهسته حرکت کنید و
آنتن شما از چپ به راست که میگرده یه نیم دایره رو پوشش بده به گونه ای که ارتفاعی از 30 40 سانتی سطح زمین تا مقابل صورت شما رو بگرده
.

درود بر شما erfan گرامی
ممکنه کمی بیشتر در مورد این جمله ای که فرمودین توضیح بدین من منظورتونو متوجه نشدم؟
با سپاس

قربانت اقا.
وقتی آنتن وسیله رو باز کردی و وسیله رو روبروت نگه داشتی برای شروع کاوش احتیاجه که وسیله رو به چپ و راست حرکت بدی.اما این حرکت دادن به شکل یک خط صاف از چپ شما به راست شما و بالعکس نباید باشه.بلکه باید دستت رو به شکلی حرکت بدی که از چپ یا راست به شکل یک نیم دایره به راست یا چپ برسه.یعنی وقتی وسیله در چپ قرار داره به ارومی که داری میاریش به سمت روبروت به پایین هم متمایلش کنی و سپس از روبروت که داری ادامه میدی به سمت راست باز برگردی به حالت صاف.یعنی از چپ به راستت یه نیم دایره درست کنی.هدف ازین حرکت پوشش دادن فضای مقابل شما از ارتفاع 30 40 سانتی زمین تا حدود ارتفاع 2 متر هست.

با سپاس از راهنماییت erfan گرامی @};-
اینطور که فهمیدم یعنی در واقع یک مسیر U شکل رو با دست باید انجام بدیم ولی با کمان کمتر و یه سوال دیگه اینکه سرعت حرکتمون چقدر آهسته باشه مثلا 1 متر بر ثانیه و یا کمتر ؟
سپاسگزارم

شنبه 12 آبان1397 - 9:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بله درسته.کمان که تموم شد دوباره بصورت خط صاف برگرد به نقطه شروع حرکت دستت.یعنی کمان تموم کردی حالا صاف برگرد به نقطه شروع حرکت انتن.هدف فقط پوشش فضای بالا تا پایین روبرو و کناریهاست،حالا به هر شکل و روشی اینکارو کردید بنظرم درسته و لزوما کمانی شکل مهم نیست.هر کس با روش و صلیغه خودش میتونه آنتن رو در این فضا حرکت بده.فقط جهت آنتن به جلو باشه و مسلما وقتی به زمین نزدیک میشه هم به سمت جلوست و هم متمایل به سمت زمین که درسته.

شنبه 12 آبان1397 - 9:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس حمید لطفا یک توضیح مختصر از کارکرد ولوم استانه و حساسیت بفرمایین .
که ایا استانه همان فرکانس هست؟
اگر حساسیت کم باشه چه اتفاق می افته یا زیاد باشه چه اتفاقی می افته همچنین ولوم استانه ؟
( در یک محیط نرمال) جهت تنظیم دقیق و اصولی سوال کردم.
تشکر از پاسختان

انان که دستی را که نانشان میداد گاز گرفتند
محکومند به بوسیدن پاهایی که لگدشان می زند.

یکشنبه 12 آبان1397 - 1:06am
مدیر کل
مدیر کل

ولوم های این مدار هیچ ارتباطی به فرکانس ندارن. ولوم آستانه یا ترشهولد مشابه چیزی که در بسیاری دستگاهها مثل فلزیاب هم وجود داره خط مرز سنس رو تعیین میکنه. یعنی مشخص میکنه وقتی سیگنال تقویت شده از ولتاژ خاصی بیشتر بشه دستگاه واکنش نشون بده. اما ولوم حساسیت میزان تقویت رو تعیین میکنه که عملکرد متفاوتی داره و میزان برد و حساسیت تا حدی به این ولوم بستگی داره. بهرحال تنظیم اصلی و مهم تر همون آستانه هست و هر وقت هم که ولوم حساسیت رو تغییر دادین باید مجددا ولوم آستانه رو تنظیم کنین.

یکشنبه 13 آبان1397 - 5:31am

سلآم مهندس اگرشما این مدارو قبول ندارید پس تریشر فایندرو چرا ساختین و میفروشین البته دنبال توضیح علمی هستم نه خورده گیری ممنون

پنج شنبه 17 آبان1397 - 11:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جناب جیمز باند (007)لطفا با ایدی اصلیتون پیام بزارین.
در صمن این مدار حداقل برا بنده خوب جواب داد.در اولین ردیابی با این مدار در عمق یک متر دو عدد سرنیزه مفرقی و سه عدد نوک پیکان(البته ارزش مالی ندارند)

انان که دستی را که نانشان میداد گاز گرفتند
محکومند به بوسیدن پاهایی که لگدشان می زند.

آخرین بار توسط هنرجو در جمعه 17 آبان1397 - 1:49am ویرایش شده است، در کل 5 بار ویرایش شده است.

جمعه 17 آبان1397 - 12:52am
مدیر کل
مدیر کل

007 نوشته است:

سلآم مهندس اگرشما این مدارو قبول ندارید پس تریشر فایندرو چرا ساختین و میفروشین البته دنبال توضیح علمی هستم نه خورده گیری ممنون

با اینکه میدونم منظور شما چیزی جز تخریب نیست ولی با این حال پاسخ میدم بلکه اگر شبهه ای هم باشه رفع بشه.
نظر من مبنی بر قبول نداشتن این نوع سیستمها مبتنی بر اطلاعات و دیده ها و شنیده های تا 2 سال قبل این تاریخ بوده و پست من در این زمینه هم مربوط به همون زمان هست. طی این دو سال همونطور که در تاپیک هم مشخص بوده مطالعات و تستهای زیادی انجام دادیم و تئوریهای مختلفی رو هم بررسی کردیم. از طرف دیگه سیستمهای پی دی و یا دستگاههای مینرو و امثالهم هم که کارایی بسیاری از اونها مورد تایید قرار گرفته دقیقا از روش مشابهی برای سنس دفینه استفاده میکنن و تنها روشهای پیاده سازی تفاوت داره. دستگاه تریشر فایندر هم بهمین صورت با اینکه چیز مشابهی رو سنس میکنه اما در روش پیاده سازی متفاوت هست و من اعتقاد دارم در نوع خودش دور برد ترین یون یابی هست که ساخته شده. این هم چیز ساده ای نبوده و در مجموع 2 سال زمان برده.
توضیح علمی اینکه یون یاب چطور کار میکنه مطلب ساده ای نیست که در متنی چند خطی قابل بیان باشه و از طرفی بنظر من بطور کامل هم روی اون مطالعه علمی انجام نشده. عجالتا میتونین مطلب صفحه اول دفترچه دستگاههای مینرو رو مد نظر قرار بدین. وانگهی وقتی اثر مشخصی از یون رو میتونیم آشکار سازی کنیم دیگه باید بیشتر تمرکزمون روی آشکار سازی بهتر و دقیق تر باشه. حالا اگر تا ابد هم نفهمیم یونها دقیقا چرا و چطور تولید میشن بنظر من اهمیت حیاتی نداره! توضیح علمی اینجور مسائل کار یک فیزیکدان نظری هست که حداقل بنده در این زمینه ادعایی ندارم. اما بعنوان یک مهندس طراح میتونم روی آشکار سازی اثری که دفینه تولید میکنه کار بکنم و به نتیجه قابل قبول برسم.

جمعه 17 آبان1397 - 1:27am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس در مورد تکنیک ساخت این مدار به نظر شما اگه کوپلاژ خازنی صرف نظر کنیم وبه جاش از if وif mixer استفاده کنیم نتیجه در گیرندگی متفاوت نیست من قبلا روی این برنامه فکر کرده بودم اما این فقط میتونه روی حساسیت بهتر مدارتاثیر بزاره اما از نظر تکنیک فلزیابی و سنس فلزات کار مهمی محسوب نمیشه اما تنها مسئله ایی که فکر من رو مشغول کرده این هست که بااین روش چه تاثیری روی گیرندگی مدار میتونه بزاره امکانش هست که فنومنا حذف بشه یا بقدری تقویت بشه که فلزات آهنی هم سنس بشن ویا فرکانس محلی یا کابلی روی مدار تاثیر بزاره .درسته این هم یکی دیگه از تکنیکهای کوپلاژ هست اما این روش در فرکانس بالا تاثیر زیادی داره با این که گیرنده مدار این اناتومی رو نداره اما با حذف مستقیم خازن و استفاده از if ممکنه نوسان سازی توی مدار رخ بده یا به عنوان تیونر فرکانس بالا رفتار کنه این امکان وجود داره به نظرتون و استفاده از این روش مزیتی جز اون چیزی که گفتم هم داره :-? ... @};-

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 24 آبان1397 - 10:28am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 366 , 367 , 368 , 369 , 370 , 371 , 372 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: peymankharrat و 62 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure