انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 2:23am

پاسخ به موضوع  [ 7 پست ] 
 کمک در مورد منبع تغذیه دوبل 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به مهندس حمید عزیز و دوستان گل
برای راه اندازی tl072 نیاز به یک منبع تغذیه دوبل _+9 ولت دارم ومداری می خوام که بتونه ولتاژ 18 ولت یا ولتاژ 12 ولت dc رو به 9 _+ تبدیل کنه
با تشکر از زخمات مهندس حمید عزیز

جمعه 3 آبان1397 - 1:23am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
برای این کار راههای زیادی وجود داره. ساده ترین راه که در عین حال بدون نویز هم هست اینه که دو باطری 9 ولت رو با هم سری کنین. نقطه اتصال بین دو باطری زمین یا صفر ولت و سر مثبت یکی 9+ و سر منفی دیگری 9- خواهد بود. این روش در برخی مدارات استفاده شده و با دو باطری کتابی هم قابل پیاده سازی هست. اما ولتاژ بصورت رگوله شده نیست.
راه دیگه این هست که از باطری 18 ولت استفاده کنین و سپس با یک اپ امپ ولتاژ رو نصف کنین تا خروجیش زمین مدار بشه و مابقی شبیه روش قبلی هست. نظیر این کار در توباکس ساشو انجام شده.
راه دیگه اینه که باطری رو بالای 12 ولت در نظر بگیرین و یک رگولاتور 7809 برای تهیه ولتاژ 9+ بذارین و بعد 9+ رو به یک ایسی 7660 بدین تا بصورت حدودی ولتاژ 9- رو ارائه بده. در این روش ولتاژ 9+ رگوله هست ولی 9- کمی کمتر در میاد که معمولا مشکلی نداره. ولی بسته به حساسیت مدار ممکنه نویز خروجی آیسی 7660 کمی مساله ساز بشه. این روش در بسیاری از مدارات فلزیاب استفاده شده. مدار 7660 هم در دیتاشیت موجود هست.

جمعه 3 آبان1397 - 3:21am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
بابت پاسخ گویی و راهنمایی تشکر میکنم و ببخشید که همیشه مزاخم هستم اگر امکان داره در مورد راه دوم که استفاده از امپ امپ هست مدارش رو برام طراحی کنید من به مدار ساشو نگاه کردم اما درست متوجه نشذم
مرسی بابت زحمتی که می کشی

یکشنبه 6 آبان1397 - 2:05pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
البته مدار خاصی هم نیست که نیاز به طراحی داشته باشه. در توباکس اگر دقت کنین ولتاژ 8 وارد آپ امپ 741 شده و پس از نصف شدن به ولتاژ 4 تبدیل شده. حالا اگر این 4 ولت رو زمین بگیریم ؛ ولتاژ 8+ معادل 4+ جدید و منفی باطری معادل 4- جدید خواهد بود. البته با توجه به استفاده از آپ امپ نباید توقع جریاندهی بیش از حدود 30 میلی آمپر رو داشته باشین که برای تغذیه چند آیسی معمولی کفایت میکنه. همین کار رو میتونین با 18 ولت انجام بدین.

یکشنبه 6 آبان1397 - 3:08pm
مدیر کل
مدیر کل

این هم شماتیک مداری که درخواست کردین:
پیوست:
Double9v.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 6 آبان1397 - 4:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دست گلت درد نکنه مهندس عزیز

یکشنبه 6 آبان1397 - 5:51pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-

یکشنبه 6 آبان1397 - 5:54pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 10 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure