انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 12:51am

پاسخ به موضوع  [ 633 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 28 , 29 , 30 , 31 , 32 , 33 , 34 ... 64  بعدی
 فقط فلزجو (لوپ - ديسک) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهدی نوشته است:
1426539 نوشته است:
خواهش میکنم ،
15 دور سیم لاکی 0.6 ، 1.5 اهم، 270uh
البته بخاطر وسواسی که دارم سیمها رو وارنیش کشیدم.بصورت چهار لایه که بین لایه‌ها هم کاغذ برشمان پیچیدم.دیلی 19

احسنت این روشی هست که بنده چندین لوپ ساختم و خوب هم جواب دادن ، اگر وارنیش هم نمیزدید فقط رعایت نظم سیم پیچی رو داشتید باز هم دیلی بیشتر از 22 نمیشه ، که 22 هم خوب هست و با ثبات ، ممنونیم از ارسال تصاویر @};- :YMPEACE:

خواهش میکنم ،شما لطف دارین.با آرزوی موقیت برای شما و سایر دوستان

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

یکشنبه 8 بهمن1396 - 2:23pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: کوردستان شاباد
سلام خدمت دوستان تنظیمات برای لوپ پنجاه به چه صورت باشه خوبه 17دورسیم لاکی 0.65
اهمش با کابل 1.5 اندکتانسش 481 دیلی 22شناسایی میکنه
اعداد به ترتیب 770 630 215
البته میدونم باید چند دور کم کنم که هم اهمش پایین بیاد هم ادکتانس
و یک سوال دیگه برای کنار هم نگه داشتن سیمها در لوپ تخت از چه ماده ای استفاده کنیم گفتن چسب قطره ای فوری سنس میشه رزین اپوکسی چطوره اگه دوستان درست کردن یه توضیحی بدن برای راحت پیچیدنش
فقط تنظیمات روی دستگاه به چه صورت باشه هم برای پنجاه هم برای یک در یک سپاس از دوستان مخصوصا مهندس حمید و داش فرشاد و بچه های سایت

هه ر بمینی کورد و زوان کوردی

یکشنبه 29 بهمن1396 - 10:52pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
سعی کنین ظرفیت رو بین 350 تا 400 میکروهانری در بیارین. ظرفیت بیشتر از مقاومت کویل اهمیت داره.
در مورد لوپ تخت و روش ساخت اون تاپیکهای دیگری هم موجود هست. امیدوارم دوستانی که در این مورد تجربه دارن کمکتون کنن.
تنظیم خاصی برای کویلهای مختلف وجود نداره! خودتون رو زیاد درگیر تنظیمات دقیق نکنین. نکات مهم در راهنما قید شده و برای جوابگیری اندکی فراتر از حد نرمال باید خودتون مفهوم هر تنظیم و نقش اون رو بدرستی درک کنین تا در شرایط مختلف کاوش جواب بهتری بگیرین. وگرنه همون تنظیمات پیش فرض جواب خوبی میده.

دوشنبه 29 بهمن1396 - 12:52am
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: کوردستان شاباد
ممنون از پاسختون

هه ر بمینی کورد و زوان کوردی

دوشنبه 30 بهمن1396 - 7:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: سرزمین لاله های واژگون،لرستان
سلام
یه سوال از مهندس حمید
بنده واسه انجام بعضی کارهام ازجمله ساخت لوپ میخوام با استفاده از سیمهای بسیار نازکتر مثلابه جای سیم 0.8mm ازNرشته سیم نازکتر استفاده کنم ویه جورایی نوعی سیم لیتز رو شبیه سازی کنم .
یادمه جایی فرمولی برای محاسبه این مورد بیان کردین که هرچی گشتم پیدا نکردم اگه مقدوره لطفا مجدد نحوه محاسبه اون رو بیان کنید که مثال :من با چند رشته سیم 0.16mmمیتونم به سطح مقطع معادل سیم 0.8یا1mmبرسم :-\

آن کس که بداند و بداند که بداند*باید برود غاز به کنجی پچراند.
آن کس که بداند و نداند که بداند*به که برود خویش به گوری بچپاند.
آن کس که نداند و بداند که نداند*لنگان خرک خویش به منزل برساند.
آن کس که نداند و نداند که نداند*بر پست ریاست ابدودهر بماند.

دوشنبه 20 فروردین1397 - 3:16pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-
فکر میکنم تا الان چند نفر از دوستان چنین تلاشی رو انجام دادن اما بالاخره معلوم نشد نتیجه بهتری داده یا خیر! مگر اینکه یکی از کاربران حرفه ای فلزجو نظیر شما بتونه گزارش درستی از جوابدهی و تفاوت مثبت یا منفی سیم مشابه سازی شده لیتز نسبت به سیم معادل لاکی ارائه بکنه.
بهرحال محاسبه به این شکل هست که قطر سیم لیتزی که هدف شماست رو بر قطر رشته های سیم لاکی نازکی که در اختیار دارین تقسیم میکنین و سپس حاصل رو به توان 2 میرسونین تا تعداد رشته ها بدست بیاد. بطور مثال برای شبیه سازی سیم لیتز 0.8 میل با سیم لاکی 0.16 به 25 رشته نیاز هست و برای سیم لیتز 1 میل هم 39 رشته سیم لاکی 0.16 لازم هست که این یکی بسیار مشابه سیم لیتز AWG18 هست که در مونولوپهای 45 سانتی مینلب استفاده شده. طبیعتا در لخت کردن دو سر هر یک از رشته ها و اتصالشون باید دقت کرد و در واقع اتصال و لحیم کاری اینجور سیمها خودش کار وقتگیری هست. حتی اگر اتصال یک رشته از سیمها مشکل داشته باشه نتیجه خوبی بدست نمیاد!

دوشنبه 20 فروردین1397 - 8:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خواهش میکنم. @};-
فکر میکنم تا الان چند نفر از دوستان چنین تلاشی رو انجام دادن اما بالاخره معلوم نشد نتیجه بهتری داده یا خیر! مگر اینکه یکی از کاربران حرفه ای فلزجو نظیر شما بتونه گزارش درستی از جوابدهی و تفاوت مثبت یا منفی سیم مشابه سازی شده لیتز نسبت به سیم معادل لاکی ارائه بکنه.
بهرحال محاسبه به این شکل هست که قطر سیم لیتزی که هدف شماست رو بر قطر رشته های سیم لاکی نازکی که در اختیار دارین تقسیم میکنین و سپس حاصل رو به توان 2 میرسونین تا تعداد رشته ها بدست بیاد. بطور مثال برای شبیه سازی سیم لیتز 0.8 میل با سیم لاکی 0.16 به 25 رشته نیاز هست و برای سیم لیتز 1 میل هم 39 رشته سیم لاکی 0.16 لازم هست که این یکی بسیار مشابه سیم لیتز AWG18 هست که در مونولوپهای 45 سانتی مینلب استفاده شده. طبیعتا در لخت کردن دو سر هر یک از رشته ها و اتصالشون باید دقت کرد و در واقع اتصال و لحیم کاری اینجور سیمها خودش کار وقتگیری هست. حتی اگر اتصال یک رشته از سیمها مشکل داشته باشه نتیجه خوبی بدست نمیاد!

ممنون از پاسخ شما من یه جور دستگاه واسه ساخت سیم لیتز درست کردم ودر نهایت هم سیم رو توسط وارنیش نسوز که در برق صنعتی استفاده میشه عایق میکنم تا هم بحث روکش کلی سیم حل بشه وهم توعی ایجاد فاصله جهت کاهش ظرفیت خازنی لوپ تنها وآخرین سوال اینه که در صورت قرار دادن این تعداد رشته کنار هم قبل از روکش نهایی آیا قرار گرفتن همه رشته ها به موازات هم کفایت میکنه یا باید با طول گام خاصی اونها به هم نابیده شن وسپس روکش؟
به روی چشم قطعا بعد ساخت وتست حتما طبق راهنمایی خودشما تستها ومقایسه لازم رو انجام ونتیجه رو منعکس میکنم!
باسیمهای نازکتر ار 0.16 هم کار کردم و واسه لخت کردن تا جای ممکن از حلال استفاده میکنم که کار به درستی انجام بشه سپس تک تک رشته هارو قلع خور وبعد در کنار هم لحیم میکنم!
مجدد تشکر از وقتی که برای پاسخ به بنده گزاشین @};-

دوشنبه 20 فروردین1397 - 10:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود
من چنین لوپی را درست کردم ولی جواب بهتری نتونستم ازش بگیرم. البته اهم لوپ برای من یکم بیشتر بود دقیق یادم نیست ولی فکر کنم حدود 2.5 یا 3 اهم بود.
بهترین روش درست کردن سیم لیتز هم استفاده از به تعداد N قرقره خالی مثلا قرقره تفلون لوله کشی و پیچیدن سیم به طول لازم در آن و درنهایت پیچیدن مجموع سیمهای قرقره ها در یک قرقره بزرگتر.
همون سیم لاکی بهترین گزینه برای لوپ هست.

دوشنبه 20 فروردین1397 - 11:27pm
مدیر کل
مدیر کل

A.D.H1360 نوشته است:
ممنون از پاسخ شما من یه جور دستگاه واسه ساخت سیم لیتز درست کردم ودر نهایت هم سیم رو توسط وارنیش نسوز که در برق صنعتی استفاده میشه عایق میکنم تا هم بحث روکش کلی سیم حل بشه وهم توعی ایجاد فاصله جهت کاهش ظرفیت خازنی لوپ تنها وآخرین سوال اینه که در صورت قرار دادن این تعداد رشته کنار هم قبل از روکش نهایی آیا قرار گرفتن همه رشته ها به موازات هم کفایت میکنه یا باید با طول گام خاصی اونها به هم نابیده شن وسپس روکش؟
به روی چشم قطعا بعد ساخت وتست حتما طبق راهنمایی خودشما تستها ومقایسه لازم رو انجام ونتیجه رو منعکس میکنم!
باسیمهای نازکتر ار 0.16 هم کار کردم و واسه لخت کردن تا جای ممکن از حلال استفاده میکنم که کار به درستی انجام بشه سپس تک تک رشته هارو قلع خور وبعد در کنار هم لحیم میکنم!
مجدد تشکر از وقتی که برای پاسخ به بنده گزاشین @};-

خواهش میکنم.
بنظر من وارنیش برای هر رشته از سیمها ضرورتی نداره و شاید اصلا کار رو خراب هم بکنه. رشته های داخلی سیم لیتز هم همون حالت روکش لاکی رو دارن. اما اگر منظورتون روکش کل سیم باشه فکر میکنم وارنیش گزینه خوبی باشه. در مورد نحوه قرارگیری هم بنظر من بصورت موازی بهترین حالت هست. موفق باشین. @};-

سه شنبه 20 فروردین1397 - 12:03am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

great-arman نوشته است:
درود
من چنین لوپی را درست کردم ولی جواب بهتری نتونستم ازش بگیرم. البته اهم لوپ برای من یکم بیشتر بود دقیق یادم نیست ولی فکر کنم حدود 2.5 یا 3 اهم بود.
بهترین روش درست کردن سیم لیتز هم استفاده از به تعداد N قرقره خالی مثلا قرقره تفلون لوله کشی و پیچیدن سیم به طول لازم در آن و درنهایت پیچیدن مجموع سیمهای قرقره ها در یک قرقره بزرگتر.
همون سیم لاکی بهترین گزینه برای لوپ هست.

تشکر دوست گرامی اما چند نکته وجود داره! ابتدا که تعداد وقطر رشته ها باید درست برای فرکانس مورد نظر محاسبه بشه ونکته بعدی اینکه طبق تحقیقی که انجام دادم وچند نمونه سیم لیتز که تونستم از چند ترانس وچک باز کنم رشته ها باید با فشرده گی معقول به هم تابونده بشن تا انسجام شکل کلی سیم به شکل دایره حفظ بشه ومورد بعدی که خصوصا برای پیچیدن لوپ مطرح هست ایجاد نوعی روکش کلی بر روی سیم از نوعی الیاف هست که به شکل یک نوار باریک ومارپیچ دور سیم پیچیده میشه وعلاوه بر کمک به حفظ انسجام کلی شکل دایره سیم، نوعی ایجاد فاصله رو هم جهت کاهش ظرفیت خازنی لوپ به وجود میاره و.......
طبیعیه که در صورت عدم رعایت هریک از نکات مثل همون اهم که فرمایش کردین ونشان از قطر کم محصول نهایی شما داشته چه بسا نتیجه منفی در بر داشته باشه.
شما اگه لوپ شصت رو با سیم لاکی 0.5 بپیچید مشخصه که کاهش قدرت محسوسی خواهید داشت!

پنج شنبه 22 فروردین1397 - 2:25am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 633 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 28 , 29 , 30 , 31 , 32 , 33 , 34 ... 64  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: sahra55 و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure