انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 9:33am

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 97 , 98 , 99 , 100 , 101 , 102 , 103 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

haji نوشته است:
با سلام خدمت اساتید و دوستان
زمینی که یکساله بارون نخورده اما تو دو روز گذشته مثل شیلنگ آب داره بارون میزنه بهش و تا چند روز آینده هم همینه باید چه مدت ازش بگذره یعنی حدودا چند روز بعدش هوا آفتابی باشه میشه با فلز جو باهاش کار کرد ؟طوری که کمترین مشکل بوجود بیاد؟ یعنی رطوبت سه چهار سانت اول خاک فکر کنم خشک بشه اما زیر پنج سانت رطوبت تا تابستان به احتمال زیاد باقی بمونه آیا تواین شرایط مشکل جدی برای کاوش پیش میاد؟میدونم که اون خاک اگه رسانا باشه مشکل ساز میشه من درمورد فلز جو میخواستم بدونم خاک چقدر مرطوب باشه رسانا و مشکل ساز میشه مثلا رطوبت داشته باشه یا مثل خمیر بشه یا گل باشه در کدوم حالت امکان کار کردن و دستگاه زدن وجود داره ؟چون واقعا باید اونجا رو تو روزهای آتی دستگاه بزنم
ممنون از شما دوستان

با سلام به شما و با اجازه اساتید
در ابتدا شما دیلی لوپ رو روی زمین تست کن و ببین اگه بالاتر رفته پس حین کاوش مشکل پیدا میکنی
دوم عدد اول انتگرال رو ببین اگه در حین کاوش تغییرات زیاد داشت پس شرایط زمین نامساعده
کلا برای اینجور زمینها خشک شدن سطحی زمین کفایت میکنه
البته یه تست دیگه ای هم با استفاده از نزدیک کردن لوپ و سنس شدن زمین هست که اونو باید خیلی حرفه ای باشی

یکشنبه 5 دی1395 - 2:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال

تهم نوشته است:
haji نوشته است:
زمینی که یکساله بارون نخورده اما تو دو روز گذشته مثل شیلنگ آب داره بارون میزنه بهش و تا چند روز آینده هم همینه باید چه مدت ازش بگذره یعنی حدودا چند روز بعدش هوا آفتابی باشه میشه با فلز جو باهاش کار کرد ؟طوری که کمترین مشکل بوجود بیاد؟ یعنی رطوبت سه چهار سانت اول خاک فکر کنم خشک بشه اما زیر پنج سانت رطوبت تا تابستان به احتمال زیاد باقی بمونه آیا تواین شرایط مشکل جدی برای کاوش پیش میاد؟میدونم که اون خاک اگه رسانا باشه مشکل ساز میشه من درمورد فلز جو میخواستم بدونم خاک چقدر مرطوب باشه رسانا و مشکل ساز میشه مثلا رطوبت داشته باشه یا مثل خمیر بشه یا گل باشه در کدوم حالت امکان کار کردن و دستگاه زدن وجود داره ؟چون واقعا باید اونجا رو تو روزهای آتی دستگاه بزنم
ممنون از شما دوستان

با سلام به شما و با اجازه اساتید
در ابتدا شما دیلی لوپ رو روی زمین تست کن و ببین اگه بالاتر رفته پس حین کاوش مشکل پیدا میکنی
دوم عدد اول انتگرال رو ببین اگه در حین کاوش تغییرات زیاد داشت پس شرایط زمین نامساعده
کلا برای اینجور زمینها خشک شدن سطحی زمین کفایت میکنه
البته یه تست دیگه ای هم با استفاده از نزدیک کردن لوپ و سنس شدن زمین هست که اونو باید خیلی حرفه ای باشی

با تشکر
یعنی اگه زمینو سنس نکرد و مثل زمان خشکی بود و نویز و ثبات و نوسان حدود 5 واحد عدد انتگرال گیر هم مثل زمان خشک بودن بود با این خیس بودن زمین اختلالی ایجاد نمیشه درسته؟
با این شرایط در عدد تفکیک حذف آهن و میزان برد هم اشکالی بوجود نمیاد؟
اگه اینطور باشه یعنی با خشک شدن سطح زمین عملا تغییری در کارایی دستگاه نسبت به زمین بوجود نمیاد درسته؟

یکشنبه 5 دی1395 - 6:32pm
مدیر کل
مدیر کل

haji نوشته است:
ممنون از شما دوستان

خسته نباشین.
پاسخ دقیق شما کاملا بستگی به جنس خاک و املاح بخصوص میزان نمک خاک داره! چون چیزی که باعث رسانایی و سنس قوی زمین میشه خود آب نیست بلکه ترکیب اون با املاح بخصوص نمک هست که رسانایی الکتریکی بالایی ایجاد میکنه. چون فلزیاب ها اصولا به دنبال رسانایی فلز هستن و فلز رو بر همین اساس سنس میکنن ؛ رسانایی زمین بخصوص در سطح اون سبب سنس قابل ملاحظه میشه و این مساله مختص فلزیاب فلزجو نیست. طبیعتا چون زمین حتی خیس و پر املاح رسانایی در حد فلز نداره این مساله بیشتر در نزدیکی لوپ یعنی سطح زمین و عمق کم اهمیت پیدا میکنه و با لوپ بزرگتر شرایط بدتر میشه چون عمقزنی و میدان بزرگتری داره. ولی با لوپهای کوچکتر در این شرایط مشکل کمتر هست. راه اصلی کار کردن در این شرایط اینه که سعی کنین فاصله لوپ رو تا زمین بیشتر در نظر بگیرین تا سطح زمین تا حدودی از دید فلزیاب خارج بشه. تنظیم دیگری که در این شرایط معمولا کمک میکنه کم کردن عرض پالس هست.
راه تست کردن شرایط زمین سادست! کافیه گراند رو غیر فعال کنین و لوپ 60 رو کمی بالا مثلا حدود 1 متر بالای زمین بگیرین و بالانس کنین و بعد از چند ثانیه به زمین بچسبونین. اگر میتر سنس بالای 80 توام با عدد تفکیک بیشتر از 50 داشت شرایط زمین مناسب نیست. البته میتونین با تنظیمات مختلف بغیر از گراند کار کنین و هر بار نتیجه رو مجددا ازمایش کنین. در این تست هر چه میتر سنس کمتر و عدد تفکیک هم پایین تر باشه شرایط برای کاوش شما مناسب تر میشه و خودتون تفاوتش رو کاملا حس میکنین. تنها در شرایطی که عدد تفکیک مربوط به سنس زمین زیر 30 باشه زیاد کردن تنظیم دیلی هم به شما کمک میکنه وگرنه چندان موثر نخواهد بود.
در خصوص تفکیک طبیعتا در شرایط بدی که فرمودین میتونه روی حذف آهن و حتی عدد تفکیک اهداف مختلف اثر منفی داشته باشه! مگر اینکه لوپ رو به اندازه کافی بالاتر از زمین بگیرین و فلز هم در عمق زیادی نباشه تا تفکیکش تقریبا درست در بیاد.
در مورد زمان تقریبی پس از بارندگی که میتونین در اون مکان کاوش خوبی انجام بدین نمیشه دقیقا نظر داد. چون رطوبت و دمای هوا و آفتابگیر بودن مکان و البته نوع خاک همگی تاثیر زیادی دارن. در بعضی شرایط زمین خیلی زودتر مثلا در عرض 1-2 روز تقریبا خشک میشه و در جاهای دیگه ممکنه یک هفته زمان پس از آخرین بارندگی نیاز باشه تا شرایط برای فلزیابی مناسب بشه.

یکشنبه 5 دی1395 - 8:20pm

سلام
اساتید ای دی 65 با فریو 55 همراه با میتر 20 30 سطحیه یا سنگ اهن .؟؟؟؟؟؟؟

یکشنبه 5 دی1395 - 8:55pm
مدیر کل
مدیر کل

عدد فرو کاملا بستگی به دستگاه شما داره! اگر بخواین بر اساس فرو تشخیص آهن و غیر آهن رو انجام بدین باید از قبل رنج فروی اهداف آهنی و غیر آهنی رو برای دستگاه خودتون و اون لوپ خاص بررسی کرده باشین. با این حال فروی 55 بطور میانگین برای اکثر دستگاهها و لوپهایی که اصولی درست شده باشن بیشتر به آهن نزدیک هست. عدد تفکیک 65 هم میتونه مربوط به آهن باشه ولی قطعی نیست. میتر 30 میتونه مربوط به عمق کم و فلز کوچک باشه یا عمق زیاد و فلزی بزرگ! این دیگه بستگی به ناحیه سنس شما داره که باید حجم گیری میکردین تا متوجه بشین ناحیه سنس چه مساحتی داره و روند تغییرات میتر در اون ناحیه سریع هست یا کند. اگر سریع باشه هدف سطحی هست و اگر کند باشه هدف در عمق بیشتری قرار داره.

یکشنبه 5 دی1395 - 10:45pm

درود

خسته نباشید خدمت دوستان عزیز و آقا حمید و آقا مجتبی و سنه دژ گرامی که توضیحات خوب و کاملی میدن ♥

دوستان من دستگاه رو آماده گرفتم در رابطه با چندین مورد زیر سوال دارم و امیدوارم که دوستان بنده رو هم اینجا راهنمایی کنند و اگر صفحاتی حاوی جواب سوالی از من موجود هست هم بهم لینک بدین ممنون میشم :)

*الماس و دیگر سنگ های قیمتی
آیا نقطه زن فلزجو میتونه الماس و دیگر سنگ ها رو هم تشخیص بده؟ اگر بله بطفا راهنمایی بفرمایید

*بالانس و گراند و اسپید،فرکانس و پالس

الف)
جاهایی که باید ثابت بایستیم : مثلا جایی وجود داره در شیب تند کوه (حدود 45 تا 50 درجه) که بعد از ورود به مکان شیبش به صقر تا 10 درجه میرسه و شرایط زیر رو داره
داخل اون محیط (غار نمیشه گفت بهش) که بین شکاف دو تخته سنگ با طول 2.5 متر و کف در حدود 2 متر صاف و خاک هست و بقیه جاهای این محیط از سنگ هست و در بقیه جاها ناهموار هست که 70 سانت هم عرض داره و بالا سر هم حدودا از 1.5 متر تا 3 متر ارتفاع هست در خصوص بالانس و گراند و اسپید (کلا برای فرکانس و پالس و ... چه میکردین؟ ) چه باید کرد؟ و شما چه لوپی پیشنهاد می کنید؟ در ضمن این نقطه نشونه داشته که شکستند رفتند تو و داخل هم باز نشونه بوده و بیخود باز نشده

چگونه با خاموش کردن گراند با بوق کشیدن یا علامت "حفره" در دیواره یا کف همچین محیطی پیدا میشه؟ ( چطور باید اونو از غیر بالانس بودن متمایز کرد؟ ) و کلا در اکثر جاها حفره رو چطور میشه سنس کرد؟

ب)
در زمین کشاورزی با املاح خیلی کم که خاکش به همراه سنگ های ریز و درشت در حد 3 سانتیمتر و 4 سانتیمتر هستند عمق بالا رو باید با چه تنظیماتی تست کرد (لطفا نگید که بستگی داره،اگر میتونید حتی تنظیمات وسیله خودتون رو نسبت به خاک های منطقه خودتون ذکر کنید و راهنمایی کنید) ؟

ج)کوزه
برای شناخت شکسته های کوزه و سنگ های معدنی چه نشانه ای وجود داره؟و چطور میشه اونا رو از فلزات تشخیص داد؟

د)
برای کاوش در زمین های
فاقد املاح
و
دارای املاح
در عمق 25 تا 60 سانتیمتری و با خاک نرم به همراه سنگ های 3 و 4 سانتیمتری اگر بخواهیم دنبال اجسامی به اندازه سکه و ... باشیم که با ارزش باشند و جنسشون طلا باشه و مثل VLF بخواهیم رفتار کنه دستگاه بهترین تنظیمات کدام هست (لطفا نسبت به این شرایط هم که نباشه در رابطه با زمین خودتان تنظیماتتون رو بدین ممنون میشم) ؟

*دیلی اتوماتیک

من تا جایی که فهمیدم باید پایین باشه ولی نمیدونم درست چی به چی هست و فایل راهنما هم مطالعه کردم و فهمیدم که دیلی دستی باید نسبت به آن تنظیم شود و دیدم یکی دوجا نوشتن وقتی بدجا بالانس بشه کم و زیاد میشه و از همین طریق میشه فهمید اونجا شاید خود جنس باشه که نباید بالانس کرد در اون ناحیه توضیح بدین ممنون میشم

دیلی اتوماتیک لوپ برای لوپ های زیر باید چند باشه؟

30
60
1 متر
1.5 متر
2 متر

و

وقتی خواستم در یک محیط مثلا آلوده دیلی رو نسبت به این دیلی اتوماتیک باید بیارم پایین تا چه میزان اختلاف این دوتا اهمیت داره؟
من دیدم نوشتین نسبت به دیلی دستی و میزان انتگرال برد دستگاه و میزان حساسیت به اجسام کوچک هم کم و زیاد میشه!

*باتری
برای شارژ باتری باید چند ساعت دستگاه به شارژر وصل بشه؟
میزان بیشینه شارژ دستگاه چقدر است و تا چه میزان که پایین اومد من باید دستگاه رو بزنم به شارژ؟
اگر در حد متوسط باشه تنظیماتی که روی باتری تاثیر دارند تا چند ساعت میشه از دستگاه با شارژ کامل استفاده کرد؟

پیشاپیش از شما تشکر می کنم

سپاسگزارم

سه شنبه 7 دی1395 - 2:04pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون از شما. ماشالا طوماری از سوالات شد! :D
1- اصولا فلزیاب برای سنس فلز ساخته میشه و مبنای سنس اون هم رسانایی الکتریکی هست. الماس با اینکه نوعی از کربن تلقی میشه ولی رسانایی الکتریکیش بسیار ضعیفه و تقریبا هیچ شانسی برای سنس الماس با هیچ فلزیابی وجود نداره! مگر اینکه اینجور سنگهای قیمتی در شرایطی خاص و مثلا در کنار سایر فلزات قرار داشته باشن وگرنه خود الماس قابل سنس نیست.
2- در شرایط سختی که شما توصیف کردین فکر میکنم فقط لوپ 30 قابل استفاده باشه و انتخاب لوپ مناسب هم تحت این شرایط مهمترین نکته هست. تنظیمات هم فرق خاصی با سایر شرایط ندارن. سعی کنین فرکانس پایین مثلا 100 رو استفاده کنین. گراند رو بین حالت خاموش و 5 و 10 تست کنین اگر خاموش بهتر جواب میده استفاده از این حالت اولویت داره. اسپید هم بیشتر به سرعت کاوش و سایز لوپ شما بستگی داره. مثلا برای لوپ 30 اسپید 8 یا بیشتر مناسب هست. اگر روی 9 یا 10 ثبات خوبی داشتین از همین اعداد بالاتر استفاده کنین. عرض پالس هم بین 150 تا 200 برای لوپ 30 و این شرایط مناسبه.
3- متاسفانه هیچ وجه تمایزی بین حالت خارج شدن فلزیاب از بالانس و سنس حفره نمیشه قائل شد! چون مکانیزم محاسبه جفت اینها یکسان هست. لذا باید در حالت گراند خاموش حواستون باشه که آیا دستگاه در نقطه ای خاص میتر منفی و بوق هشداری میده یا اینکه دستگاه کلا از بالانس خارج شده؟ بررسی این مساله هم سادست چون وقتی حفره در کار باشه شما فقط روی یک ناحیه خاص میتر منفی و بوق هشدار دارین و در اطرافش دیگه این حالت وجود نداره. البته حالت حفره میتونه در اثر شل و سست بودن خاک یک قسمت نسبت به اطرافش هم بوجود بیاد و دستگاه شبیه به حالت وجود حفره بهش واکنش نشون میده.
4- دوست عزیز اینکه میفرمایین نگیم بستگی داره اصلا حرف درستی نیست! خب معلومه که بستگی داره! از این گذشته مگه همه زمینهای کشاورزی دنیا یکجور و دارای یک شرایط هستن که بشه نسخه عمومی پیچید؟! وجود تنظیمات مختلف در این دستگاه برای همین تفاوتهای زیاد در شرایط کاوش و همینطور اهداف مختلف اپراتورها و روشهای مختلف اپراتوری هست. از نظر من هیچ تنظیم ویژه ای برای مکانی که شما اینجا با متن توصیفش کنین یا حتی عکسش رو بذارین وجود نداره. تنظیمات ایده آل همیشه توسط خود اپراتور و تحت شرایط واقعی کاوش بدست میان. بهرحال اگر عمق نهایی مد نظر باشه ؛ زیاد کردن عرض پالس و کم کردن فرکانس و زیاد کردن حساسیت و گراند خاموش یا درجه 10 و حتی افزایش تنظیم بازه انتگرال همگی روی عمق نهایی تاثیر دارن. البته تفاوت عمقزنی چیزی مثلا در حد 2 برابر نیست! ممکنه فقط چند درصد تفاوت وجود داشته باشه. لذا خیلی هم نیاز نیست خودتون رو درگیر تنظیمات کنین! روی همون تنظیمات پیش فرض بذارین و کاوش کنین. کمی که حرفه ای شدین به مرور تنظیمات بهتر برای کار خودتون رو هم بدست میارین.
5- راه قطعی برای شناسایی کوزه و سفال در هیچ فلزیابی در دنیا وجود نداره! به راهنما مراجعه کنین.
6- برای سکه یابی لوپ 30 با فرکانس 200 و عرض پالس بین 150 تا 200 و دیلی 20 و اسپید 8 یا بیشتر مناسب هست. سایر تنظیمات هم دقیقا بستگی به محیط کاوش و روش اپراتوری شما داره. عرض کردم زیاد سخت نگیرین. تنظیمات حتی اگر چشم بسته هم انجام بشن باز هم بالای 70 درصد اهداف قابل سنس رو سنس میکنین!
7- دیلی اتوماتیک به ساختار لوپ ربط داره و نیاز نیست در موردش کاری صورت بدین. دیلی اتومات خاصی برای لوپهای مختلف نداریم. کلا بین 20 تا 30 مناسبه.
8- نیاز نیست به تفاوت دیلی لوپ و دیلی دستی اهمیت بدین! اینجور که شما میخواین روی تنظیمات وقت بذارین اصلا تمرکزتون رو موقع کاوش از دست میدین! کلا برای لوپهای بزرگ یا شرایط زمین بد دیلی دستی رو بین 40 تا 60 بذارین و برای لوپهای کوچک یا زمین با شرایط خوب دیلی دستی بین 20 تا 40 باشه. خیلی ساده و کلی عرض کردم که کارتون راحت تر بشه.
9- برای دستگاههای ساخت آقا مجتبی میزان 8 ساعت شارژ کفایت میکنه. وقتی دستگاه رو روشن کردین در صورت شارژ کامل باید ولتاژ باطری حدود 20 باشه و در صورتیکه ولتاژ تا حد 16 ولت پایین اومد حتما دستگاه رو خاموش و به شارژر متصل کنین. اجازه ندین ولتاژ باطری از 16 کمتر بشه وگرنه عمر باطری کاهش پیدا میکنه. همونطور که در راهنما عرض شد فقط دو تنظیم فرکانس و عرض پالس روی مصرف باطری دستگاه تاثیر دارن. هر چه بالاتر باشن مصرف باطری هم بیشتر میشه. با تنظیمات عادی فرکانس و عرض پالس باید دستگاه حداقل 10 ساعت قابل استفاده باشه.

سه شنبه 7 دی1395 - 3:01pm

درود خدمت برادران عزیز وقت بخیر
ميخواستم بدونم آیا با لوپ یک در یک ميشه دیواره جایی که حفاری شده رو کاوش کرد،
اینم عرض کنم که جایی که حفاری شده عرضش 1.5متر هست، ینی جایی کافی برا لوپ یک هست،
اگه امکان جستجو باشه با چه شرایطی باید دیواره رو کاوش کرد ^:)^

چهارشنبه 8 دی1395 - 1:55pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
نظر من این هست که در چنین شرایطی در حالت کلی لوپ 1 متری قابل استفاده نیست. مگر اینکه از تجربه خودتون استفاده کنین تا متوجه سنس چیزی بشین. وگرنه چون امکان بالانس صحیح لوپ 1 متری در اون شرایط تقریبا وجود نداره ؛ مسلما دستگاه یا مرتبا بوق میزنه یا برعکس میتر منفی میندازه! حالا اگر وارد باشین و دقت بیشتری بکنین و جنس خاک هم مناسب باشه ممکنه بتونین جواب بگیرین. وگرنه توصیه من استفاده از لوپ 30 و حداکثر 60 سانتی در اون شرایط هست.

چهارشنبه 8 دی1395 - 8:14pm

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
نظر من این هست که در چنین شرایطی در حالت کلی لوپ 1 متری قابل استفاده نیست. مگر اینکه از تجربه خودتون استفاده کنین تا متوجه سنس چیزی بشین. وگرنه چون امکان بالانس صحیح لوپ 1 متری در اون شرایط تقریبا وجود نداره ؛ مسلما دستگاه یا مرتبا بوق میزنه یا برعکس میتر منفی میندازه! حالا اگر وارد باشین و دقت بیشتری بکنین و جنس خاک هم مناسب باشه ممکنه بتونین جواب بگیرین. وگرنه توصیه من استفاده از لوپ 30 و حداکثر 60 سانتی در اون شرایط هست.

ممنون مهندس زنده باشید @};-

پنج شنبه 8 دی1395 - 12:51am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 97 , 98 , 99 , 100 , 101 , 102 , 103 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 10 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure