انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 30 فروردین1403 - 1:15am

پاسخ به موضوع  [ 11 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 ردیابی میدان های مغناطیسی 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام خدمت دوستان گرامی

با مطالعه ردیاب های موجود در انجمن به این نکته پی میبریم که اکثرا برای شناسایی میدان های الکتریکی بکار میرود ایا دوستان تا به حال رد یابی برای شناسایی میدان های مغناطیسی تجربه ای داشتن

دوشنبه 30 آبان1395 - 12:15am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
بیشتر مدارهایی که در اختیار عموم هستند براحتی به الکتریسیته واکنش نشون میدن . مانند : جرقه باتری و ترانس و لامپ کم مصرف و تلویزیون لامپی
اما خود این مدارات به چندین دسته تقسیم میشن :
برخی به همه ی اینها واکنش دارند بعلاوه فلزات قدیمی
برخی فقط به بعضی از اینها واکنش دارند بعلاوه فلزات قدیمی
و بیشتر مدارات عمومی ، به فلزات قدیمی واکنش ندارند و به همه ی این خطاها واکنش دارند
اما
اگر بحث مغناطیس باشه ، اونم دو نوعه : یکی مغناطیس مرده ( مانند سنس یک آهنربای دائمی ) و یکی زنده (مانند سنس یک آهنربای الکتریکی) یا (سنس خط مغناطیسی شمال به جنوب زمین )
مغناطیس مرده را با انواع دستگاههای زمین شناسی به آسانی میشه پیدا کرد و مغناطیس زنده هم همینطور
اما اگر هدف شما گنج یابی است ، براحتی نمیتوان روی هیچکدام از این عنوانها تکیه کرد و دستگاه مخصوص خودش رو ساخت
چون
نوع نیرو یا اٍثری که فلزات قدیمی ایجاد میکنند تاکنون بدرستی شناخته نشده تا بدانیم که دقیقا چی بسازیم
هرچند که عناوین مختلفی را بکار میبرند اما هیچکدام کامل نیستند ( منظورم درست نیستند نیست )
حالا عناوین و روشهایی که بیشتر مطرح هستند کدامند ؟:
یونیاب
الکتریسیته یاب
میدان یاب
مغناطیس سنج
حرارت سنج
اختلاف سنج
با هرکدام از اینها ممکنه فلز مدفون پیدا بشه اما همیشه اینطور نیست
ماهیت هر دفینه ای ممکنه با یکی دیگه فرق داشته باشه و میبینیم که دستگاهی دفینه ای را پیدا میکند و برای دفینه ای دیگر واکنشی ندارد . اما این تفاوتهای دفینه ای چی هستند و از کجا حاصل میشن ؟ :

- نوع فلز یا ترکیب فلزات در دفینه ای با دفینه ی دیگر فرق دارد مثلا : ( یکی فقط طلا و نقره است و یکی دیگرآهن و طلا و مس و هفت جوش و لباس و شاخ و استخوان مرده و سنگ قیمتی و الماس و ... )
- شرایط نگهداری نیز فرق میکند . مثلا: ( یکی مستقیم با خاک ارتباط داره و یکی در کوزه یا اتاق است )
- شرایط آب و هوایی . مثلا: ( دفینه ای در شرایط کاملا خشک و دفینه ای دیگر در شرایط خیس بارانی یا کنار چشمه و کاملا در آب )
- طرز قرار گرفتن فلز و نشانه روی دستگاه بسمت فلز با در نظر گرفتن میدان مغناطیسی زمین مثلا: ( از شرق بگیری یا به جنوب . چون بعضیها فقط از یک سمت کار میکنند)
- زمین نگهداری . مثلا ( زمین خاکی یکدست یا شوره زار یا سنگی یا جنگلی )
- عمق یا نوع قرار گیری دفینه . مثلا ( یکی در عمقه و یکی دیگه ممکنه در سطح بالاتری از اپراتور در بلندی صخره ای نهان باشد . اینطوری از دید مغناطیس سنج درمیره )
- میزان قدمت دفینه . ( جدید یا قدیم )
- راه دفینه که (ممکنه آزاد باشه یا کاملا پلمپ)
و چندین حالت دیگر که ممکنه ماهیت و نوع تاثیر بر دستگاه را از جانب هر دفینه ای عوض کند :ymhug:

لا اله الا هو

سه شنبه 1 آذر1395 - 1:12am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم اقای سنه دژ از پاسختون
من طی ازمایشی که انجام دادم متوجه شدم اکه یک میدان مغناطیسی متغیر را با پراپ مخصوص به زمین انتقال بدیم اهداف براحتی و با ولتاژ بسیار کمتر از ولتاژ ترانس باردار میشن و اهداف کادب کمتری در عین باردار میشوند

سه شنبه 2 آذر1395 - 10:59am
استاد
استاد
آواتار کاربر

خواهش میکنم
امیدوارم منظورتون از میدان مغناطیسی ، میدان الکتریکی نباشه ، چون تزریق میدان مغناطیسی به زمین به این سادگیها نیست .
تولید میدان مغناطیسی وسیع شاید عملی تر باشه . اما در هر صورت اگر برای آنتن زنی باشه ، آنتن قبل از هر چیز بسوی منبع تولید مغناطیس میره نه جسم مدفون . مگر اینکه وسیله ی دیگری غیر از آنتن باشه .
به هر حال بنده نیز قبلا وارد کردن ولتاژ ثابت و متغیر و با فرکانس خاص و آزاد ، را در زمین آزمایش کرده ام . البته برای تحریک جنس برای آنتن زنی
و نتیجه این بود که : ولتاژ در زمین خیس بهاری یا پائیزی نفوذ بیشتری دارد ، در حالی که آنتن زنی در زمستان و خیسی تقریبا تعطیله
و اینکه با تزریق ولتاژ به زمین ، اجسام فلزی فقط کمی بیشتر تحریک میشوند ، و در کنارش بقیه ی خطاها نیز ممکنه قدرت بگیرند
تنها زمانی کار چشمگیر میشه که جسم فلزی و کم عمق باشه و بین دو پراب قرار بگیره و گرنه برای اجسام عمیق و اجسامی که در نزدیکی پرابها نیستند ، بنده عقیده ای به تحریک از دور بوسیله ی تزریق ندارم
حالا تحریک شما اگر بصورت دیگری باشه شاید قضیه فرق بکنه

لا اله الا هو

سه شنبه 2 آذر1395 - 2:02pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

zakari نوشته است:
سلام خدمت دوستان گرامی

با مطالعه ردیاب های موجود در انجمن به این نکته پی میبریم که اکثرا برای شناسایی میدان های الکتریکی بکار میرود ایا دوستان تا به حال رد یابی برای شناسایی میدان های مغناطیسی تجربه ای داشتن

با عرض ادب از همه دوستان و دانسته هایی که بیان کردن .به دوست گلمون بگم بله هست وساخته شده من سیستم توتم پ د رو به یک میدان یاب مغناطیسی خیلی قوی تغییر دادم که میتونه حتی قطبین زمین رو شناسایی کنه یا بهتر بگم یک قطب نمای الکترونیکی هست ومیدانهای مغناطیسی حالا هر جور که باشه رو شناسایی میکنه.

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 20 آذر1395 - 4:28am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

zakari نوشته است:
ممنونم اقای سنه دژ از پاسختون
من طی ازمایشی که انجام دادم متوجه شدم اکه یک میدان مغناطیسی متغیر را با پراپ مخصوص به زمین انتقال بدیم اهداف براحتی و با ولتاژ بسیار کمتر از ولتاژ ترانس باردار میشن و اهداف کادب کمتری در عین باردار میشوند

zakari جان من هم با سنه موافقم فکر کنم شما منظورتون از موج الکترونیکی بود تا مغناطیسی مگه اینکه از کویل برای ارسال موج استفاده کرده باشین چون خود سیمپیچ اگر که تعداد حلقه های اون زیادباشه وموجی رو عبور بدیم مغناطیس میشه و اجسام دورو برش رو هم مغناطیس میکنه حالا نمیدونم شما کدوم رو میگید البته نوعی تراشه هست که با مغناطیس کردن انتن این کارو میکنه در واقع یک نوع ژیراتور هست و رفتاری مشابه کویل نشو ن میده خلاصه مطلب که تزریق موج مغناطیسی به همین دو صورت ممکنه حالا نمیدونم منظور شمادقیقا کدومشونه اما من هم تجربشو دارم و این بود که با تزریق موج الکترونیکی از تریق پروب نقاطی از زمین که باردار بودن و انتن رو جذب میکرد با تزیق موج به همون نقاط خاصیت مغناطیس شدنش از بین میرفت و کاملا جا عوض میکرد امااین قضیه هیچ ربطی به حذف ذرات نداشت

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 20 آذر1395 - 4:37am
استاد
استاد
آواتار کاربر

درود بهرام جان
از آنجا که مشکل اصلی ردیابهای آنتنی مکانیکی ، گرفتن ذرات و ریشه و سنگ و سیلیس و سفال و استخوان است ، بنده بشدت پی دی رو به آنها ترجیح میدم .
البته برای بدست آوردن بعضی خصوصیات خاص از هدف ، از آنتن هم استفاده میکنم بعنوان مکمل . مانند کار روی حفره و تشخیص عمق و رهگیری اهداف خیلی دور
خوشبختانه بسیاری از هدفهای بی ارزش و خطا ، به هیچ وجه توسط پی دی قابل سنس نیستند .
تنها اشکال پی دی ها ممکنه سنس ترانسها و خطوط برق و تلویزیون و جرقه و قطبهای مغناطیسی زمین و اینا باشه . که بنظر بنده این اشکالات از 2 جهت ، خیلی بهتر از اشکالات ردیاب آنتنی هستند . چون :
1- این اهداف معمولا جلو چشم هستند و چیز مخفی نیستند و اگر کمی دقت کنیم ، براحتی متوجه میشیم که پی دی داره چی رو سنس میکنه . اما در آنتنی ها باید کلی حفاری اشتباه بشه که تازه معلوم بشه ردیاب یه عنصر بی ارزش رو زده . اونم اگه بتونید عامل سنس رو با چشم ببینید ، بازم شانس آوردید و گرنه بیشتر سردرگم میشید .
2- در دریاب آنتنی هرجا که باشیم با این گونه ذرات و عوامل خطا روبرو هستیم و راه فراری نداریم . اما برای پی دی ها کار در محیط بیرون و بدور از برق و سکونت ، هیچ مشکلی نداره و بندرت پیش بیاد که خطا داشته باشیم . چون اونجا دیگه خبری از جرقه و تلویزیون و دستگاههای الکتریکی نیست .
این خودش مزیت خیلی بزرگی هست که پی دی ها رو از آنتنی ها ، متفاوت میکنه .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
البته دوستان هر مداری رو با پی دی اشتباه نگیرند .
مثلا مدار توتم بشدت به میدان مغناطیسی حساس هست و یه میدان یاب مغناطیسی محسوب میشه .
بنده سالها پیش اونو روی اهداف واقعی تست کردم که هیچ واکنشی نداشت . اما جرقه رو تا 6 متر سنس میکرد .
به نظر بنده ، کار بر روی مغناطیس برای کشف دفینه بی فایده است و نهایتش همون مگنومتر و سنسورهای FGM میشه .

لا اله الا هو

شنبه 20 آذر1395 - 11:32am

سنه دژ نوشته است:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
البته دوستان هر مداری رو با پی دی اشتباه نگیرند .
مثلا مدار توتم بشدت به میدان مغناطیسی حساس هست و یه میدان یاب مغناطیسی محسوب میشه .
بنده سالها پیش اونو روی اهداف واقعی تست کردم که هیچ واکنشی نداشت . اما جرقه رو تا 6 متر سنس میکرد .
به نظر بنده ، کار بر روی مغناطیس برای کشف دفینه بی فایده است و نهایتش همون مگنومتر و سنسورهای FGM میشه .

جناب سنه دژ عزیز
پی دی همین اهداف واقعی را از چند متری سنس میکرد؟

شنبه 4 دی1395 - 3:54am
استاد
استاد
آواتار کاربر

مدار توتم دفینه های واقعی رو نمیزنه
اساس کارش اشتباه است
برای دفینه ، تنها فرستنده و گیرنده ی فرکانسی پاسخگو نیست
نهایتش میشه همین والف ها
گیرنده ی فریت در توتم ، فقط فرکانس میگیره و ربطی به دفینه نداره .
همون فرستنده و گیرنده هست که بجای سیمپیچ گیرنده ، فریت استفاده شده . این اصلا کافی نیست

لا اله الا هو

شنبه 4 دی1395 - 5:24am
استاد
استاد
آواتار کاربر

پی دی میتونه
اجسام ریز مانند حلقه و سکه رو 3 تا 5 متر
اجسام متوسط رو 10 تا 20 متر
اهداف بزرگ رو تا 50
و اهداف خیلی بزرگ رو 100 متر شاید بزنه
البته اینها نظری هست و در عمل ممکنه که هرکدام از اینها کمتر یا بیشتر هم بشه
مثلا سکه داریم که 3 برابر سکه ی معمولی میشه
گاهی هدف فقط میتونه یک کوزه معمولی باشه
و گاهی یک اتاق پر از جنس
قدمت و شرایط محل نگهداری هر دفینه با دیگری تفاوت بسیاری در میزان برد دارد
و عمق هم مقداری تاثیر گذار هست
ضمنا اینها رو طبق مطالعه و تحقیق عرض کردم
بنده هنوز به پی دی دلخواه خودم نرسیدم و همه ی این تستها رو انجام ندادم . فعلا بیشتر روی PDK تمرکز دارم

لا اله الا هو

شنبه 4 دی1395 - 5:41am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 11 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: abd و 27 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure