انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 1:18pm

پاسخ به موضوع  [ 16 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 سلول خورشیدی و تست توسط بنده 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام
من یک عدد سلول خورشیدی 10 وات خریدم و کل اینترنت رو جستجو کردم مطلبی در مورد سلول خورشیدی که تو ایران تا چه حد جواب میده و ازمایش واقعی باشه ندیدم همش کلیپ های خارجی رو برای تبلیغ خودشون گذاشته بودند که مشتری راحت جذب بشه :D حالا این دو عکس پشت و رو سلولی هستش که من خریدم. و نتیجه تستهای خودم رو هم با عکس اعلام میکنم ببینم تو ایران منطقه شمال -رشت تا چند درصد تو هوای ابری و افتابی جوابگو هستش و ایا ارزش هزینه کردن داره یا نه!!!
ولتاژ 18 ولت و جریان حدود 560 میلی امپر هستش

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

علم را باید در ازمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است(ادیسون)

یکشنبه 4 مهر1395 - 4:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مجدد سلام
تست تو حالت بی باری!!! (منظور سلول رو برای شارژ یا استفاده به چیزی وصل نکردم تو حالت بی باری هستش) البته اینجا همه استاد هستند.فقط دارم خیلی ساده نتیجه رو اعلام میکنم تا دوستانی که سواد الکترونیکی کمی دارند هم متوجه بشند و بعدها گول افراد رو نخورند کلی خسارت ببینند. :D
1- تو حالت بی باری در هوای ابری طبق عکسهایی که گذاشتم ولتاژ 18.84 هستش.یعنی 18 ولت و 840 میلی ولت 260 میلی ولت میخواد بشه 19 ولت.
2- از مهندس حمید و دوستان هم خواهش میکنم اگه اشکالی و یا اشتباهی تو مطلب هستش راهنمایی کنند. و اگه خودشون تجربه دارند اعلام کنند.

یکشنبه 4 مهر1395 - 5:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ادامه ....
تو همین هوای ابری که عکسش هم گذاشتم اومدم یک smd یک وات که با ولتاژ حدود 3.3 ولت و جریان حدود 300 تا 350 میلی امپر رو شن میشه رو مستقیم بدون باطری به سلول خورشیدی وصل کردم و نتیجه رو توی عکس می بینید!!!
1- ولتاژ سلول خورشیدی تو هوای ابری زیر بار 2.77 ولت (دو ولت و هفتصدو هفتاد میلی ولت. چیزی در حدود 3 ولت)
2- مقدار جریانی که میده و یا لامپ smd داره مصرف میکنه 31.7 میلی امپر ( چیزی در حدود 32 میلی امپر) که لامپ روشن هستش طبق تصویر :D
اینجا خیلی افت ولتاژ داشتیم که البته توی هوای ابری طبیعی هم هستش ولی باز تو این اب و هوا میشه چند تا ال ای دی رو روشن کرد اونم فقط با یه سلول 10 وات :)
ادامه......

یکشنبه 4 مهر1395 - 5:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

الان یه باطری 12ولت داشتم که با اهمتر تست کردم دیدم ولتاژش 12.60 ولت هستش بردم به سلول خورشیدی برای شارژ وصل کردم الان نتیجه توی عکس مشخصه :D
1-سر راه سلول خورشیدی یه دیود 1n5819 گذاشتم!!!به دلیل جریان معکوس هستش ( وقتی که مثلا ولتاژ سلول خورشیدی تو هوای افتابی 18 ولت هستش و باطری هم 12 ولت. وقتی که شب شد ولتاژ سلول خورشیدی خیلی پایین میاد مثلا میشه 2 ولت ! اونوقت ولتاز از باطری سیلد بر میگرده میره به داخل سلول خورشیدی که به مرور زمان باعث خرابی سولار میشه و هم باطری سیلد تا صبح دیگه تخلیه میشه. یه دیود میذاریم که دیگه جریان برگشتی نداشته باشیم
2- برای شارز باطری 12 ولت 5 امپر توسط سلول خورشیدی باید ولتاژ خروجی سلول خورشیدی رو روی 14 ولت تنظیم کنیم تا به صورت شناور شارژ بشه. ( من برای اینکار یک ماژول کاهنده و افزاینده dc to dc بین 2 ولت تا 35 ولتی خریدم قیمتش هم حدود 9 هزار تومان هستش) البته فعلا تو عکس ولتاژ خروجی رو محدود نکردم فقط برای ازمایش بود. به همین دلیل نیازی نداشتم
3- الان ولتاژ خود سلول خورشیدی قبل از دیود طبق عکس 13.02 ولت
4-مقدار جریان دهی 24 میلی ولت

5- اگه یک باطری 12 ولت 5 امپر بخواد زمانی که کاملا تخلیه شده شارژ بشه به 200 ساعت زمان نیاز داریم ! (200*0.024=4.8) البته توی هوای ابری عرض میکنم عکس هوا رو هم گذاشتم :D
6- برای شارز یک باطری 12 ولت و 5 امپر توی هوای ابری حداقل به 20 عدد سلول خورشیدی نیاز داریم که هر 20 تا رو باید موازی کنیم جریان میشه 480 میلی امپر و 13 ولت که تو 10 ساعت باطری شارژ میشه بنابراین هر سلول 10 وات رو 60 هزار حساب کنیم باید یک میلیون دویست هزار ناقابل خرج بشه. ;;) البته تو شرایط هوای ابری گفتم
ادامه مطلب... باید منظر خورشید خانم باشیم تا تست شرایط خورشید هم بذارم فعلا تا بعد موفق باشید. هر نظری و سوالی دارید در خدمت هستم

یکشنبه 4 مهر1395 - 6:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال

asadof نوشته است:
الان یه باطری 12ولت داشتم که با اهمتر تست کردم دیدم ولتاژش 12.60 ولت هستش بردم به سلول خورشیدی برای شارژ وصل کردم الان نتیجه توی عکس مشخصه :D
1-سر راه سلول خورشیدی یه دیود 1n5819 گذاشتم!!!به دلیل جریان معکوس هستش ( وقتی که مثلا ولتاژ سلول خورشیدی تو هوای افتابی 18 ولت هستش و باطری هم 12 ولت. وقتی که شب شد ولتاژ سلول خورشیدی خیلی پایین میاد مثلا میشه 2 ولت ! اونوقت ولتاز از باطری سیلد بر میگرده میره به داخل سلول خورشیدی که به مرور زمان باعث خرابی سولار میشه و هم باطری سیلد تا صبح دیگه تخلیه میشه. یه دیود میذاریم که دیگه جریان برگشتی نداشته باشیم
2- برای شارز باطری 12 ولت 5 امپر توسط سلول خورشیدی باید ولتاژ خروجی سلول خورشیدی رو روی 14 ولت تنظیم کنیم تا به صورت شناور شارژ بشه. ( من برای اینکار یک ماژول کاهنده و افزاینده dc to dc بین 2 ولت تا 35 ولتی خریدم قیمتش هم حدود 9 هزار تومان هستش) البته فعلا تو عکس ولتاژ خروجی رو محدود نکردم فقط برای ازمایش بود. به همین دلیل نیازی نداشتم

5- اگه یک باطری 12 ولت 5 امپر بخواد زمانی که کاملا تخلیه شده شارژ بشه به 200 ساعت زمان نیاز داریم ! (200*0.024=4.8) البته توی هوای ابری عرض میکنم عکس هوا رو هم گذاشتم :D
6- برای شارز یک باطری 12 ولت و 5 امپر توی هوای ابری حداقل به 20 عدد سلول خورشیدی نیاز داریم که هر 20 تا رو باید موازی کنیم جریان میشه 480 میلی امپر و 13 ولت که تو 10 ساعت باطری شارژ میشه بنابراین هر سلول 10 وات رو 60 هزار حساب کنیم باید یک میلیون دویست هزار ناقابل خرج بشه. ;;) البته تو شرایط هوای ابری گفتم
ادامه مطلب... باید منظر خورشید خانم باشیم تا تست شرایط خورشید هم بذارم فعلا تا بعد موفق باشید. هر نظری و سوالی دارید در خدمت هستم

سلام به همه دوستان
آقای اسداف کار خیلی خوبی را شروع کرده اید که از زحمات شما درزمینه های مختلف تشکر می کنم وامیدوارم همیشه موفق باشید .
حال دوتا سوال:
1- کار اون دیودی که به خروجی پنل بسته شده چی هست؟
2- محل فروش و قیمتش رو هم بفرمایید.
با تشکر مجدد

یکشنبه 4 مهر1395 - 10:23pm
کاربر فعال
کاربر فعال

آقای اسداف برای تکمیل طرح و استفاده حداکثری از بازدهی پنل به فکر مدار تعقیب کننده خورشید خانم هم باشید

یکشنبه 4 مهر1395 - 10:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

t555 نوشته است:
آقای اسداف برای تکمیل طرح و استفاده حداکثری از بازدهی پنل به فکر مدار تعقیب کننده خورشید خانم هم باشید

سلام باشه هوا افتابی بشه نتیجه تو افتاب رو هم اعلام میکنم

یکشنبه 4 مهر1395 - 10:34pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

t555 نوشته است:
asadof نوشته است:

سلام به همه دوستان
آقای اسداف کار خیلی خوبی را شروع کرده اید که از زحمات شما درزمینه های مختلف تشکر می کنم وامیدوارم همیشه موفق باشید .
حال دوتا سوال:
1- کار اون دیودی که به خروجی پنل بسته شده چی هست؟
2- محل فروش و قیمتش رو هم بفرمایید.
با تشکر مجدد

خواهش میکنم انجام وظیفه بود.
1- در این مورد توضیج دادم!!! مجدد عرض میکنم خیلی ساده مثلا در روز که ولتاژ سلول 18 ولت هستش و ما می خواهیم باطری 12 رو شارژ کنیم و اگه همیشه باطری به سلول وصل باشه. و وقتی که شب شد خورشید خانم رفت ولتاژ سلول از 18 ولت به 2 ولت یا اصلا ولتاژی نداره اونوقت ولتاژ باطری خالی میشه میره به سمت سلول ! هم باطری خالی میکنه و هم سلول خراب میشه! برای همین اگه یه دیود بذارید مثل شیر فلکه اب یک طرفه عمل میکنه نمیذاره ولتاژ یا جریان به سمت سلول برگرده و باطری خالی بشه یک طرفه عمل میکنه. بنابر این یک دیود سر راه مثبت یا منفی سلول میذاریم
2-http://iran-micro.com/-c-27.html

یکشنبه 4 مهر1395 - 10:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام
اینم تصویر پنل در یک روز خورشیدی البته هوا کمی ابری بود. ولی خوب بود نتیجه تو هوای افتابی خوب بود همون حدود 10 وات توان رو میده.
1-یک عدد باطری 12 با امپر 2.5 رو گذاشتم زیر شارژ
2-با ولتاژ 15.85 و مقدار جریان 610 میلی امپر داره شارژ میکنه
3- 15.85*0.61=10w

پنج شنبه 8 مهر1395 - 9:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام
اسد جان ممنون بابت پستهای مفیدت
توی سلولهای خورشیدی شما باید از یک مدار کنترل شارژ باتری و یک اینورتر مبدل به 220 ولت کمک بگیرید

یکشنبه 11 مهر1395 - 10:28am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 16 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 8 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure