انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 10:04pm

پاسخ به موضوع  [ 58 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی
 ساخت مدار ردیاب با پایداری خوب 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دلیل ایجاد این پست به بحث گذاشتن ساخت یه مدار ردیاب با پایداری خوبه
تا جایی که دیدم برای ساخت یک ردیاب به 2 عامل نیاز هست:
1- مدار تولید کننده فرکانس پایدار
2- آنتن مخصوص ردیاب
برای ساخت آنتن حرفهای زیادی زده شده و خیلی از بچه ها امتحان کردن اما در مورد مدار فقط سعی شده از مدارهایی که قبلا ساخته شده حرف زده بشه....
اگر فرض کنیم که ردیاب موبایلی جواب میده ( همونطور که امتحان شده ) پس میشه با ساخت یه سیگنال جنراتور با پایداری خوب و قوی میشه به نتایج بهتری رسید.
همونطور که تو مدار موبایلی و خیلی از مدارهای ردیاب آنتنی دیگه دیده شده سیم مربوط به سیگنال به یک آنتن و سیم منفی به آنتن دیگه وصل میشه...
حالا مونده فقط پیدا کردن یه سیگنال جنراتور خوب و تنظیم اون برای رسیدن به فرکانسهای مناسب
حتی میشه مدار رو به یک فرکانس متر خوب جهت نشان دادن فرکانس مورد کاوش مجهز کرد که البته تو مصرف باطری تاثیر منفی داره و مدار رو هم بزرگتر میکنه

دیگه بحث رو میذارم به عهده اساتید....
با تشکر

"دوصد گفته چون نیم کردار نیست"

یکشنبه 13 مرداد1392 - 6:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مدار موجود تو این صفحه رو ببینید ... قطعاتش ساده و در دسترس هستند ... اما اینکه چقدر پایداری داره یا منبع تغذیه اش رو میشه فراهم کرد رو نمیدونم
http://electronics-diy.com/electronic_s ... php?id=112

یکشنبه 13 مرداد1392 - 6:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

در اینجا مدار یک تولید کننده سیگنال را آوردم که طبق گفته سایت پایداری خوبی داره و رنج وسیعی از فرکانسها رو پوشش میده... مدار با ولتاژهای پایین تر هم کار میکنه

تصویر

میبخشید من زیاد الکترونیکم خوب نیست ... اساتید کمک کنن... شاید بشه به نتیجه خوبی رسید :-BD

یکشنبه 13 مرداد1392 - 6:48pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

راستش من هم دومداری که یکی به آنتنها وصل میشه و مدار دیگه ای هم به دوتا پراپ وصل میشه که سیگنال سینوسی رو به داخل زمین میفرسته رو ساخته بودم ولی دوستانی گفته بودند که برای این مدارات باید از هسته فریت لامپ مهتابی 40 وات استفاده کنند که نتونستم اونو درست بپیچم و مقاومتی که من باهمون قطر وتعداد دور سیم بدس آوردم خیلی با گفته های اونها تفاوت داشت! حالا نمیدونم چقدر استفاده از این هسته فریت لازمه آیا لازمه؟ مدارش رو در لینک زیر هم میذارم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 13 مرداد1392 - 8:57pm
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام اقا سامی
کاش شماتیک مدار رو هم میذاشتی
فرکانسهای خروجی تو چه رنجی هستن؟ اون مدل مداری که 2 تا پراب تو زمین فرو میکنن رو دیدم... برای هسته فریت و اینجور چیزام راه هست ... میشه ساخت یا با همون ظرفیت از بیرون خرید. من تو یه فروم دیگه چند تا از این مدل مدارا رو دیدم... اتفاقا اونجام از همین مدارا بود اما پرابهاشو میکردن تو زمین ... بیشتر مدارا از آی سی 8038 به عنوان سیگنال ساز استفاده میکنن.

یکشنبه 13 مرداد1392 - 11:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام سامی جان
من این مداری که شما میگینو ساختم خوب جواب داد اگه بخای میتونم درباره پیچیدن سیم پیچش راهنماییت کنم خیلی راحته :)

باد می وزد …
میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
تصمیم با تو است . . .

یکشنبه 13 مرداد1392 - 11:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این مداری که بالا گذاشتم یک سیگنال ژنراتور هست که از یه میکرو وال سی دی کاراکتری و یک کلید سلکتوری 5 نوع فرکانس مختلف رو تولید میکنه که باید توسط پراپ های 10 الی 15 سانتی داخل زمین فرو برند تا سیگنال به زمین منتقل به ولی بین پراپ و مدار یه هسته فریت لامپ مهتابی هم هست که طبق گفته دوستان در سایر انجمن ها برای این بوده که جریان زیادی از میکرو درصورتی که زمین مرطوب باشه نکشه که منم این هسته رو طبق دستور دوستان ساختم ولی اهم هسته من با مقدار اونها تفاوت زیادی داشت! الان مدار رو دارم ولی بخاطر هسته فعلا روش کار نکردم. یه مدار دیگه هم هست که به دوتا آنت وصل میشه و برای کاوش و جهت یابی ازش استفاده میشه ولی اون مدار هم بدلیل اینکه فرکانس متناسب با کم و زیاد شدن ولتاژ تغذیه مقدار فرکانسش تغییر میکرد بدرد نخورد! که دوستانی مثل آقا حمید پیشنهاد استفاده از ردیابی با موبایل رو دادند ولی اونم نساختم!!! :ymblushing:

خوب جناب kavoshgar نیکی و پرسش :D
لطفا راهنمای کن تا ما و سایر دوستان هم استفاده کنیم پیشاپیش ممنون
اینم عکس همین هسته فریت لامپ مهتابی که طبق گفته دوستان اول 75% هسته رو با سیم 0.1 میپیچی و بعدش با سیم 0.25 تعداد 20 دورش مپیچی! آقای کاوشگر شما چطور پیچیدی؟

یکشنبه 13 مرداد1392 - 11:34pm
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حالا که کار به اینجا رسید یه سوال اساسی برام پیش اومده... از دوستانی که مدارات ردیاب رو استفاده کردن میپرسم
2 مدل ردیاب داریم... یکی اون که خروجی سیگنال وصل میشه به پرابهایی که تو زمین فرو میرن و آنتنهای تو دست به چیزی وصل نیستن
یکی هم اونی که هیچ پرابی تو زمین نداریم و آنتن های تو دست وصل میشن به خروجی سیگنال ژنراتور
حالا استید بگن از کدومش جواب گرفتن.... کدومش بهتره ؟؟؟؟ هرچند کارایی دومی راحت تره

دوشنبه 13 مرداد1392 - 12:03am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

من میگم مداری که پروب هاش تو زمین نصب میشن بهتر جواب میدن .بخاطر اینکه فرکانس مستقیم با فلز در ارتباط هست ونویز و ذرات رو هم کمی کاهش میده البته نوع انتنی هم هست که بدون پروب اتصال به زمین کارشو خوب انجام بده بازم باید نظر اساتید دونست

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

دوشنبه 13 مرداد1392 - 12:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: the hell
این مدارردیاب مربوط به انجمن آقامهدی ومداربرای ایشون هست لطفاهرچیزی کپی میکنیدباذکرمنبع باشه.
بله این مدارکارایی لازموداره اما مدارفیبرکوچک مصرف بالایی داره وپرخطااماویرایش شده جدیدآن بسیارکم خطا وکم مصرفه امامحرمانست که داخل فروشگاه آذرکیت به قیمت منصفانه 50هزاربه فروش میرسه.
معمولا mfdهاکارایی بیشتری دارن چون به وسیله زنراتوروولتازبالا یون های ضعیف فعالترمیشن یعنی بنوعی قویترمیشن.
اینم تصویرویرایش جدیدفیبرکوچک.

Be The Change You Want To See In The World

دوشنبه 14 مرداد1392 - 9:03am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 58 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: sadeqh21 و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure