انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 10:15am

این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.  [ 80 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8  بعدی
 روشهای سالیابی در باستان شناسی (آکادمیک) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کهن پیر کوه من زاگرس
coming soon

آن کس كه نداند و بداند که نداند
لنگان خرک خویش به منزل برساند

آن کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابد الدهر بماند

سه شنبه 24 تیر1392 - 2:35am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

قابل ذکر است که به مجموعه ی روشهای علمی و تکنولوژیک مورد استفاده در باستان شناسی (( باستان سنجی )) میگن که سالیابی نیز به عنوان یکی از شاخهای اون به یکی از مهمترین پرسشهای آنها درباره یافته های باستانشناسی یعنی قدمت زمانی پاسخ میده.

سه شنبه 24 تیر1392 - 2:47am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

قدم اول : در باستان شناسی روشهای مختلفی به صورت مستقل یا مرتبط با همدیگر برای نسبت دادن یک تاریخ به یک جسم و تاریخگذاری اون وجود داره که معتبرترین روش تاریخگذاری نسبت دادن یک تاریخ قطعی بر اساس شواهد مکتوب است. که یافتن سکه و الواحی که بتوان از آنها زمان قطعی و مشخص رو استنتاج و به اونها استناد کرد از اون جمله میباشند.

سه شنبه 24 تیر1392 - 3:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
سلام دوستان
دوستی که باستان شناسی خونده یک مورد تخمین دوره سال بهم یاد داده که ذکرش شاید بتونه بدرد دوستان سایت بخوره ... مطمنا هر جایی که آثار وعلام داره کوزه شکسته زیاد رویزمینوداخل زمین پیدا میشه شما وقتی کوزه شکستهای پیدا کردید دوباره اونو با یک سنگ بشکنید وبه پخت درون کوزه نگاه کنید هرچه پخت کوزه یکنواخت تر ویکدست بود عمر آن کمتر است وهرچه پخت آن نامنظم وسوخته بود عمر ان بیشتر است  

(( آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست)){سوره زمر آیه 36}

سه شنبه 25 تیر1392 - 1:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درست میگی دوست من.میخوام قدم به قدم به تمام مراحل اشاره کنم.و اطلاعات و نظرای شما رو هم بدونیم @};- اگه باز هم چیزی میدونی ما رو بی بهره نذار رفیق :) :)

سه شنبه 25 تیر1392 - 3:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

.... ادامه ی مبحث .... اما احتمال پیدا کردن چنین اسنادی (الواح و سکه و ...)همیشه و در همه ی مکان ها کم احتمال است.و حتی برای بعضی از دوران های تاریخی ییدا کردن اسناد مکتوب (مکتوبات) بسیار بسیار نا محتمل است.پس پژوهشگر و کاوش گر (قدم دوم)با برسی و طبقه بندی یافته ها در یک مکان و یافته های مشابه در مکانهای متفاوت به تقسیم بندی زمانی و توالی آنها بپردازد و در نتیجه به زمان مورد نظر دست پیدا کند.مثلا اگر سیر تکامل سفال را از پیدایش تا حال برسی و به اکتشافات طبقه بندی شده مراجعه کند و به رنگ و بافت و سبک و طرح و لعاب و شیوه ی پخت و یا ورز و ... توجه کند قادر خواهد بود به تاریخگذاری کشف خود اقدام نماید.

سه شنبه 25 تیر1392 - 10:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

(با شرمندگی تمام که در تایپ ضعیف هستم " سعی میکنم از مطالب کپی پیست ی بپرهیزم) در ادامه ی مبحث عرض میکنم که سالیابی به دو قسمت عمده ی سالیابی نسبی و سالیابی مطلق تقسیم میشه که هر کدوم موافق و مخالف های خودش رو داره که در این جستار وارد این مباحث نمیشم چون میدونم در حوصله ی محیط نمیگنجه و همه بیشتر دنبال هیجان هستن :D ;)

چهارشنبه 26 تیر1392 - 12:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنونم اقای پروشا مطلب بسیار جالب و کاربردی بود امیدوارم همواره در انجمن به فعالیتتون ادامه بدین .

بهترین زندگی برای کسانی است که نیک بیاندیشند وپارسایی را سرلوحه زندگی خود کنند

اشوزرتشت

چهارشنبه 26 تیر1392 - 11:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ژنرال نوشته است:
ممنونم اقای پروشا مطلب بسیار جالب و کاربردی بود امیدوارم همواره در انجمن به فعالیتتون ادامه بدین .

فدای شما ژنرال جان.من مطالب تو رو خوندم از مال تو مفید تر نیستن.کارت درسته رفیق.راستی پروشا اسم آقاست یا خانوم؟ :D

پنج شنبه 27 تیر1392 - 11:51am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

پروشا خان مطالب خوبی بود ممنون داداش :ymhug:

پنج شنبه 27 تیر1392 - 5:00pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.   [ 80 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 20 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure