انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 13 اردیبهشت1403 - 2:30pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 521 , 522 , 523 , 524 , 525 , 526 , 527 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

mohsenlrl نوشته است:
با عرض سلام خدمت اساتید گرامی و آقا عرفان عزیز. دوستان بنده واقعا دوست ندارم زیاد مزاحم بشم،خواهش می کنم بنده رو یک راهنمایی درست بکنید تا مشکل من حل شود. بنده مدار آقا عرفان رو به صورت یک رو ساختم. با ترانزیستور bc549c. ولتاژ خروجی حدود 6.5 است. با خازن 13 و 14 300 پیکو مدار بدون کریستال به ولتاژ صفر می رسد و اگر ظرفیت این دو خازن را افزایش دهم ولتاژ زیاد می شود. ولتاژ نقاط مختلف مدار به صورت عکس آپلود شده در فایل زیر است. بنده چند تا مشکل دارم. اولا ولوم 4.7 در حال با کریستال روی ولتاژ خروجی تاثیری ندارد ولی اگر کریستال رو بر دارم حدود یک تا دو ولت آن را تغییر می دهد. مشکل دوم اینکه تغییر خازن 2 تا 4 هیچ تاثیری در ولتاژ خروجی ندارد، از یک دوم پیکو تا 20 پیکو تغییر دادم هیچ تاثیری ندارد و تقریبا مثل حالتی است که اصلا خازن قرار نداده باشم ولی اگر یک سیم را به جای خازن ها می گذارم ولتاژ خروجی صفر می شود. تغییر کریستال حدود یک ولت ولتاژ خروجی را می تواند کم یا زیاد کند. بخش نمایشگر درست کار می کند و مشکلی ندارد. حالا دلیل این مسائل چیست، باور بفرمائید دو سری تا حالا تمام قطعات را عوض کرده ام و کل مدار را چک کرده ام، اینکه مدل را به یک رو تغییر داده ام مشکلی ایجاد می کند؟ اتصالی هست که ندیده باشم؟ خواهشمندم دوستان هر نکته ای به ذهنشان می رسد بفرمایند تا تست کنم.
http://uupload.ir/files/ed2r_img_20200729_043536.jpg

درود
یاد میاد اوایل که دستگاه فرانکو عرفان رو ساخته بودم یکبار با ولوم آمپلی باز مرز صفر ولت رو بدست آوردم
دقیقا عین دستگاه شما شده بود مرز صفر با دوتا خازن 330 پیکو بدست آمده بود و با چرخوندن ولوم آمپلی هم هیچ تغییری در ولتاز خروجی نداشتم
بعد متوجه شدم بجای اینکه با ولوم آمپلی بسته ولتاژ صفر رو بدست بیارم برعکس عمل کردم و ولوم باز بوده

جمعه 10 مرداد1399 - 11:41am
کاربر فعال
کاربر فعال

samiar نوشته است:
سلام ودرود خدمت همه اساتید
دوستان برد من در مرحله ولتاژ گیری پایه ۳ ای سی یک هست ولی متاسفانه اکثر قطعات ولتاژ داخلشون دارم الی پایه ۳ که هیچ ولتاژی ندارم .ترانزیستورها بعضی یک پایه بعضی دو وبعضی سه پایه ولتاژ دارم .ای سی دوم ولتاژ هست وتنها جایی که ولتاژ نیست پایه۳ ای سی یکه.ورودی ۱۲.۵ ولته.
ممنون میشم راهنمای کنید با تشکر.

درود بر شما دوست عزیز
اگر در پایه امیتر ترانزیستور 5 ولتاژ داری پس دنبال عیب از پایه امیتر ترانزیستور 5 تا پایه 3 آیسی 1 باش (عیبی مثل قعطی سیم رابط، اشتباه گزاشتن قطعات و ...)

جمعه 10 مرداد1399 - 11:45am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ضمن تشکر از راهنمایی دوستان. ولوم آمپلی در حالت بسته حداقل ولتاژ و در حالت باز حداکثر ولتاژ رو داره، من گذاشتم رو حالت بسته (حداقل ولتاژ) و ولتاژ خروجی رو به صفر رسوندم. چون اگه حالت باز بود (حداکثر ولتاژ) طبیعتا باید خازن ها ۱۳ و ۱۴ رو بیشتر کاهش می دادم تا به مرز صفر برسه. درست عمل کردم؟ جدایی از این برای من جای سواله که چرا فرانکو خازن ها رو ۵۶۰ گذاشته و در شبیه سازی نرم افزاری دوستان هم ۵۶۰ و ۳۳۰ ذکر شده،ولی می فرمایند باید حدود دو نانو باشه؟

جمعه 10 مرداد1399 - 1:22pm
کاربر فعال
کاربر فعال

mohsenlrl نوشته است:
ضمن تشکر از راهنمایی دوستان. ولوم آمپلی در حالت بسته حداقل ولتاژ و در حالت باز حداکثر ولتاژ رو داره، من گذاشتم رو حالت بسته (حداقل ولتاژ) و ولتاژ خروجی رو به صفر رسوندم. چون اگه حالت باز بود (حداکثر ولتاژ) طبیعتا باید خازن ها ۱۳ و ۱۴ رو بیشتر کاهش می دادم تا به مرز صفر برسه. درست عمل کردم؟ جدایی از این برای من جای سواله که چرا فرانکو خازن ها رو ۵۶۰ گذاشته و در شبیه سازی نرم افزاری دوستان هم ۵۶۰ و ۳۳۰ ذکر شده،ولی می فرمایند باید حدود دو نانو باشه؟

بله درست عمل کردید
ولوم باید در حالت حداقل ولتاژ باشه
همین الان دستگاه خودم رو چک کردم با ترانزیستور BC549c باید خازن 2.7نانو قرار بدم تا مرز صفر ولت بدست بیاد
ما برای این مرز صفر ولت رو بدست میاریم که دستگاه با کوچکترین تغییری و ضعیف ترین اثری واکنش داشته باشه
مرز صفر ولت برای ترانزیستور های مختلف مقدار مختلفی داره مثلا در دستگاه بنده مرز صفر ولت برای BC549c با خازن 2.7نانو، برای BC183b با خازن 4.7 نانو و برای BC547b با خازن 1.5نانو بدست میاد

جمعه 10 مرداد1399 - 1:40pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام محسن عزیز
دوستان و اساتید در رابطه با مشکل مدارتون راهمنایی میکنند اما یک نکته رو بنده عرض کنم که فرمودید از مدار یک رو استفاده میکنید که به گفته فرانکو و تجربه در قسمت سنسور باید دو رو باشه حتما ........ .این نکته رو حتما مد نظر داشته باش که انشاءالله با پشتکارتون و لطف راهنمایی اساتید مدارتون سریعتر به نتیجه مطلوب برسه :YMPRAY: .

شنبه 11 مرداد1399 - 3:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام
من نميدونم خود فرانكو دو رو ساخته يا تك رو ولى داداش عرفان دو رو ساخته و نتايج عالى گرفته . هستند بچه هايى كه تك رو ساختند و نتيجه گرفتند ولى هيچ كس به اندازه داداش عرفان نتايج مطلوب نگرفته .

To be willing is to be able

دوشنبه 13 مرداد1399 - 5:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Fpi نوشته است:
سلامت باشی Rooz عزیز @};- @};-
پیشنهاد بسیار خوبی دادید الان چند وقته فکر و ذکرم شده این مدار باید چند روز استراحت کنم
تقریبا اشکال ولتاژ ترانزیستور 5 رو پیدا کردم ولی اصلاحش باشه برای بعد
دستگاه فرانکو انقد برام جذاب و دوست داشتنی هست که به هر قیمتی شده درستش میکنم البته به یاری خدا و راهنمایی دوستان خوبی مثل شما @};-

دورود ، زنده باشی دوست عزیز @};-
مشکل دستگاه شما رفع شد ؟ اگر دلیل ایراد و نکتش رو هم قید کنید بقیه ی دوستان استفاده خواهند کرد .
والبته با پشتکار مطمعنا همه ی مسائل حل می شه ، موفق باشید .

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

دوشنبه 13 مرداد1399 - 8:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Dadson نوشته است:
Fpi نوشته است:
سلامت باشی Rooz عزیز @};- @};-
پیشنهاد بسیار خوبی دادید الان چند وقته فکر و ذکرم شده این مدار باید چند روز استراحت کنم
تقریبا اشکال ولتاژ ترانزیستور 5 رو پیدا کردم ولی اصلاحش باشه برای بعد
دستگاه فرانکو انقد برام جذاب و دوست داشتنی هست که به هر قیمتی شده درستش میکنم البته به یاری خدا و راهنمایی دوستان خوبی مثل شما @};-

fpi عزیز سلام با اجازه از اساتید البته شما اگه فیبر دو رو استفاده کردی ببین پشت فیبر به زمین مدارت اتصال داده باشی حتما منم این مشکل داشتم از حواس پرتی ممنون

دورود بر دوستان عزیز @};- ، نکته ی خوبی رو دادسون اشکار کردن ، اگر پشت مدار به منفی وصل نشه این قسمت مسی حالت انتقال انرژی بین طبقات رو به وجود میاره و مدار در تشدید فرکانسی قرار می گیره و از حالت نرمال خارج می شه . حتما در اتصال این قسمت دقت بشه . بهتر در طول مسیر سوراخ هایی به طول یک سانت زده بشه و همه ی این سوراخ ها به منفی لحیم بشه ، این نکته هم برای دوستان وسواسی هست البته ، راه ساده تر و عملی تر لحیم 4 گوشه و وسط و بین هر گوشه هست یعنی مجموعا 8 تا سوراخ . این روش راحت تر هست و محافظت و زمین کامل رو هم خواهیدم داشت .

دوشنبه 13 مرداد1399 - 8:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

mohsenlrl نوشته است:
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز. من ورژن نهایی آقا عرفان عزیز رو طبق توضیحاتشون ساختم (دو سلف). در محیط منزل هیچ گونه عکس العملی نداره دستگاه، نه تست لمس دست، نه عکس العمل به فندک، موبایل و ... در حیاط منزل هم اثر آسمونی رو نمی‌گیره. بنده با پتانسیومتر 4.7 کیلو، ولتاژ خروجی دو تا شش رو دارم. قسمت دیسپلی ایرادی نداره، تقریبا با افزایش یک دهم میل چراغ دوم روش میشه و .... ضمنا کریستال رو اوردم روی باکس تا راحت بشه عوض کرد، به نظر اساتید عزیز تا اینجای کار دستگاه مشکلی نداره؟

دورود @};- ، محسن جان شما اگر کریستال رو روی باکس بزارید حتما مشکل ایجاد می شه به دو دلیل . اول اگر شیلد باکس فویل آلمینیم که به منفی مدارت وصل شده نزدیک کریستال باشه تمام فرکانس اون بخش رو می خوره و مختل می کنه ! باید حداقل این بخش رو 2سانتی متر به صورت افقی از فویل آلمینیم جعبه فاصله بدی . دوم اگر روی باکس نصب کردی کریستال رو پس قاعدتا برای اتصال بهش سیم لحیم کردی و این سیم هم نقش خازن رو بازی می کنه هم نقش سلف هم نقش دریافت کننده ی اختلال فرکانسی رو در این بخش . یعنی انرژی طبقات بعدی وارد پایه ی سلف می شه و شکل موجت رو قطعا تغییر می ده . حتما حتما این بخش رو کوتاه و بصورت سوکتی نصب کن دقیقا حالتی که قبلا دوستان ساختن . بهتره تصویر هم تهیه کنی و بزاری تا اگر نکته ای بود که به چشمت نیومده دوستان عنوان کنن قبل از کار میدانی .
موفق باشی .

دوشنبه 13 مرداد1399 - 8:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان عزیز ضمن تشکر غز راهنمایی دوستان، بنده مدار رو در پروتئوس شبیه سازی کردم و کارکرد مدارم به اون شباهت زیادی داشت،من واقعا نمی دونم چرا باید وقتی در طراحی خازن ۵۶۰ پیکو هست دوستان به دو نانو رسیدن. ضمن اینکه بنده در حال ساختن یه ورژن کاملا دیجیتالو متفاوت هستم، می خوام انشالله به نتیجه رسیدم عمومی کنم تا تست های میدانی رو با هم انجام بدیم

سه شنبه 13 مرداد1399 - 2:02am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 521 , 522 , 523 , 524 , 525 , 526 , 527 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 49 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure