انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 12 خرداد1403 - 3:37am

پاسخ به موضوع  [ 6505 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 226 , 227 , 228 , 229 , 230 , 231 , 232 ... 651  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان من باور کنید یا نه دانشمندان امروزی حتی از چگونگی تشکیل دقیق قطرات باران در جو بطور کامل آگاه نیستند!!
اما بطور کل چگونگی این فرآیند رو کشف کردند اما در جزئیات هنوز همه چیز کشف شده نیست!!
اما این موضوع باعث نشده که نتوانند دستگاههای باران ساز بسازند!
پس برای نتیجه گیری از یک فرآیند علمی و طبیعی در راستای اهدافی خاص حتمن نیاز به درک اون فرآیند نیست اگرچه درک اون فرآیند یعنی دستیابی به نهایت پیشرفت در اون حوضه و شاید حتی حوضه های مشابه!
در کل به زبان ساده میخاستم بگم که حتمن نیاز به درک اثر هاله برای یافتن دفینه نداریم بلکه با تشخیص چگونگی اثراتش در میدانهای مغناطیسی و ارتباط اون با سایر امواج الکترومغناطیسی میتونیم به اختراع مداری برای کشف این نوع اثرات برسیم :ymhug:
اما در این راستا قبل از هرچیز باید دفینه ای داشته باشیم که اثر هاله ای هم داشته باشه!! #-o

ولی همیشه امیدوار باشید ;)

@};-

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 4:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام

ممنونم استادحمید از توضیح جامع وکاملتون

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 5:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
ممنون از شما. خسته نباشین.
خوب شد شما این تست رو گرفتین چون اتفاقا بیش از پیش نشون میده که این طرح در محدوده FM و فرکانس 100 مگاهرتز کار نمیکنه! :D نمیدونم تا چه حد تجربه کار با فرستنده گیرنده های رادیویی رو دارین ولی باید بدونین اگر فرستنده و گیرنده روی یک فرکانس یا حتی فرکانسی نزدیک به هم کار کنن ؛ وقتی فرستنده به گیرنده تا این حد نزدیک بشه میزان امواجی که توسط گیرنده دریافت میشه بسیار بسیار زیاده! اصلا اینطور نیست که مثل این فیلم شما فرستنده رو تقریبا به آنتن گیرنده بچسبونید و فقط یک چراغش روشن بشه! توجه داشته باشین اگر هم اعتقاد دارین دفینه فرکانسی تولید میکنه اما این فرستنده های رادیویی در مقایسه میلیونها بار قویتر هستن چرا که تا چند ده متر با هر رادیویی میشه موجشون رو دریافت کرد. شاید بد نباشه همین تست رو در کنار یک رادیوی مولتی باند انجام بدین. قدرتش رو روی موج FM ببینید و بعد روی موج SW هم بررسی کنین. این حالتی که میبینید در موج SW وجود خواهد داشت یعنی فرستنده FM فقط کمی روی گیرنده SW نزدیک بخودش تاثیر میذاره. این رو من قبلا تست کردم و مشابه تست شما هم هست. بهرحال وضعیت تقویت سیگنال و محاسبه پاسخ فرکانسی شبکه تقویت کننده ترانزیستورهای 2 و 3 و 4 خیلی پیچیده نیست و فکر نمیکنم اشتباهی کرده باشم. حالا دوستان دیگری که وارد هستن هم باید حساب کنن. در نهایت باید از طراح خواسته بشه که نشون بده اون قسمت از تقویت کننده چه فرکانسی رو به چه میزان میتونه تقویت کنه.

حمید جان نظرتون در رابطه با این نوع آنتن برای این مدار چیه توی خصوصی عرض کردم که چه https://www.rastinbazar.com/Article.aspx?id=12 گیرندگی عالی داره

خدايا مددی کن

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 5:18pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
afshin نوشته است:
خوب جناب سنه دژ .مثل اینکه بهتون برخورد.دوستانی که منو میشناسند میدونن که من بیست سال پیش با مدارات ساده و جانبی کلنجار میرفتم نه الان! لازم به ذکرهست که همین مدارات ساده و جانبی هستند که با ترکیب با یکدیگر مدارات پیچیده رو بوجود میارن.همین مدار ساده ای که من به اون اشاره کردم میتونه اثر سنس کف دست pdk پیچیده شما رو داشته باشه استاد! همچنین برای تولید یونهای ازاد در هوا بصورت ازمایشگاهی میتونید خیلی ساده با مالیدن یک تکه یونولیت به پارچه پشمی یا حتی موی سر یک میدان یونی قدرتمند و واقعی تولید کنید که همین مدار ساده اون رو از چهار متری سنس کنه! نیازی به جرقه باتری که تولید نویز میکنه نیست.حرف من اینه که اگر اشکارسازی میدان یون ازاد در هوا یا سنس کف دست میتونه نشان دهنده توانایی یک مدار برای کشف دفینه باشه ارایه اینچنین مداری نیاز به پیچیده نمایی اون نداره! و با همین مدار ساده مورد اشاره بنده هم میشه به اون رسید و نیازی به تولید مدار افسانه ای نیست.اصلا تست جرقه باطری برای یونیابی اساسا اشتباهه.خوب همین نشون میده که شما از ابتدا بصورت پایه ای با مدارات سرو کله نزدید و همین مدارات ساده رو خیلی ساده گرفتید! اگر یادتون باشه چند صفحه پیش از شما خواهش کردم که حتی اگر شده بصورت ایما و اشاره و در لفافه منظورتون رو بفرمایید تا دوستان روشن بشن.کسی از شما نقشه اماده افسانه ای نمیخواد.نظریه خودتون رو مثل سایر دوستان بفرمایید طراحی مدارات مربوطه کاری نخواهد داشت ! والا استاد عزیز با حلوا حلوا که دهن شیرین نمیشه!!اگر واقعا چیزی هست که میتونه کمکی بکنه بفرمایید و گرنه که پیچیده نمایی نکنید بگذارید بقیه دوستان با همین مدارات ساده به درد خودشان برسند.با تشکر

عرض کردم که مدارات ساده ی زیادی هستند که جرقه و کف دست و غیره را میتونند سنس کنند ، اما مهم این نیست که سنس می کنند مهم اینه که از چه فاصله ای سنس می کنند یا چه مقدار نیرو را میتوانند تقویت کنند و نشان دهند
اگر بنا بر سنس باشه ، بله هر مدار ساده ای شاید بتونه جرقه و دست و غیره را سنس داشته باشه . اما همان مدار ، آیا میتواند از فاصله ی دور همین نیروها یا نیروی دفینه را تقویت و نمایان کند ؟
- بنده در پست قبلی نیز عرض کردم که جرقه ی باتری هم حالت یونی داره و هم بهمراه این حالت ، نیروهای دیگری را نیز تولید می کند و چون این نیروها را بهمراه دارد تست کاملی نیست . اینو قبول دارم ، بنده نیز فقط خواستم دوستان روی مدار آزمایش بکنند ، وگرنه شخصا هیچ نیروی ساختگی و مشابهی را برای مطمئن بودن از هیچ سیستمی قبول ندارم ، بجز تست بر روی دفینه ی واقعی
- تولید یون و میدان را که همه در دوران راهنمایی خواندیم .
اولا شما کدام مدار ساده را سراغ دارید که مالش موها را از چهار متری سنس بکنه ؟ حالا مدار پیچیده هم باشه قبوله
و بنظر شما اثرات مالش پارچه و شانه ، چه شباهتی به نیروی دفینه داره . همانطور که می بینیم ، دهها مدار تاکنون ارائه شدن که مثلا طراحان ادعا داشتن که بر اساس یون و میدان کار می کنند اما هیچکدام سنس از راه دور نداشتن . حتی بر سر دفینه نیز نتونستن یک چشمک بزنن :D مانند توتم که اون دیگه پیچیده شون بود
خوب شما میفرمائید : {حرف من اینه که اگر اشکارسازی میدان یون ازاد در هوا یا سنس کف دست میتونه نشان دهنده توانایی یک مدار برای کشف دفینه باشه ارایه اینچنین مداری نیاز به پیچیده نمایی اون نداره! و با همین مدار ساده مورد اشاره بنده هم میشه به اون رسید و نیازی به تولید مدار افسانه ای نیست }
حرف بنده هم اینه که : همان مدار ساده ای که شما میفرمائید یونهای آزاد در هوا رو میگیره ، کدومه ؟ منظورم مداری نیست که بتونه جرقه و تلویزیون لامپی و ترانس برق و انواع میدانهای ساختگی و الکتریکی رو بزنه . منظورم مداری هست که همان یونهای آزاد در هوا رو بگیره که کم هستند و از راههای الکتریکی و عمدی ، تولید نشدن . مطمئن باشید که چنین مداری نخواهید یافت
همین مدارات ساده ای رو که شما میفرمائید ، وقتی برای دفینه قوی و موثر نبودن به چه دردی میخورن ؟ بنده هم مجبورم بهشون بگم ساده ، حالا میخوام 1000 برابر تقویت ترانزیستوری داشته باشند یا 10000 برابر . فرقی نمیکنه و " تقویت تنها کافی نیست "
و همینطور میفرمائید : { بصورت ایما و اشاره و در لفافه منظورتون رو بفرمایید تا دوستان روشن بشن }
خوب برادر ، فکر میکنید که بنده دارم چیکار میکنم ، حتما باید یکی یکی ، اون ایما و اشاره ها رو معرفی کنم تا بگیرید . حتی اونا رو علامتگذری هم میکنم اما بازم بجای اندیشیدن دارید سر جرقه بحث می کنید .
به هر حال اگر فکر می کنید که قصد بنده کمک کردن نیست و دارم پیچیده نمائی می کنم ، مشکلی نیست ، بنده دیگه اشاره هم نمیکنم که کار دوستان از این پیچیده تر و سخت تر نشه
شما با همان دید ساده به دفینه و به مدارات ، نگاه کنید . امیدوارم که بسادگی به جواب همه ی سوالات برسید
البته منتظر معرفی همان مدارات ساده اما در عین حال قوی شما هستیم
موفق باشید @};-

لا اله الا هو

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 5:21pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سنه دژ نوشته است:
غضنفر نوشته است:
سنه دژ نوشته است:
- فعلا که ثابت نشده ، فرانکو با بنده فرقی داشته باشه ، چون مداری رو ارائه نداده که کار بکنه . بنده هم چنین مداری ارائه ندادم =))

- چه معلوم که قصدش از ارائه ی مدار ، تکمیل و اصلاحش بوسیله ی دیگران نباشه
همانطور که خیلی از سازندگان فلزیاب ، مدار دمو رو عمومی میکنن تا دیگران از نظر سخت افزاری ، تغیر بدن و تقویت بکنن و رفع اشکال بکنن ، بعدش اون تغیرات رو در سخت افزار و نرم افزار ، اعمال میکنه و ورژن جدیدش رو میفروشه . و هیچی دست عموم نمیفته بغیر از هدر رفتن وقت و هزینه و علمشون . مانند فلزیاب " ماینر 4 " که بیشتر از نصف علاقمندان به فلزیاب را در ایران فلج کرد و جیب همه رو خالی کرد و نتیجه ای هم نداشت . البته این فقط یک نظر وارونه هست و بنده ندیده کسی رو متهم نمیکنم و برای ایشان نیز آرزوی سلامتی دارم

- ضمنا بنده بارها عرض کردم و بازم عرض می کنم که از نظر الکترونیک زیاد وارد نیستم و نمیتونم محاسبات الکترونیکی برای طراحی مدار و انتخاب قطعات انجام بدم . در شاخه ای که بنده میتونستم کمک بکنم ، امثال شماها باعث شدند که چیزی نگم . بنده هم به زور نمیخوام چیزی رو آموزش بدم

- تفکرات هر کسی هم به خودش مربوطه . کسی وظیفه نداره که به دیگران کمک بکنه . اگر کمک کرد خوبیش رو میرسونه و اگر نکرد بازم مقصر نیست
فعلا که بنده کمک کردم و مقصر هم شدم

- و اگر منطقی هسید ، به این دیدگاه بنده نیز یه نظری بندازید : هیچ کسی به بنده نقشه نداده تا به کسی نقشه بدم . نه حضوری نه اینترنتی نه عمومی و نه خصوصی
فقط نقشه های اساسی و بنیادی رو از اینترنت گرفتم . همون نقشه هایی که شماها نیز میتوانید بگیرید
بقیه ش دیگه تلاش و تفکر و هزینه و آزمایش بوده که فکر نمی کنم برای خیلی ها قابل تصور باشه که بنده چقدر تلاش کرده ام . اگر توضیح بدم ، بازم میگن داستان سرایی میکنه
حال چیزی را که خودم ساختم و حقشو دارم ، چرا باید عمومی بکنم ، و برای چه کسانی باید عمومی بکنم ؟
و وقتی هم که میخوام کمک بکنم و اساس کار رو برای علاقمندان توضیح بدم ، متهم میشم و اینگونه باهام برخورد میشه و توضیحاتم را داستان سرایی و به بیراهه کشیدن و منحرف کردن تایپیک و دلسرد کردن بچه ها می نامند
مدار جناب فرانکو نیز جای امید داره و توصیه میکنم که علاقه مندان حتما روش کار بکنند . هر کسی هر جور دوست داره میتونه بسازه و استفاده بکنه
کسی جلو کسی رو نگرفته . راه باز است و جاده دراز

سلام سنه دژ عزیز خواهشا بگید چه کنیم آخه پدرمون در اومد اومد آخه بگید چه خاکی یه سر بریزیم یا چه مداری رو بسازیم من از شما خواهش میکنم

سلام
با این شرایط ، فکر می کنم که خاک رس بهتر باشه =))
میدونید که مشکل از کجاست ؟
ما فقط دنبال مدار آماده ی عمومی شده، می گردیم و به این روال عادت کرده ایم .
از میان این مدارات نیز ، دائما بدنبال بهترین مدار هستیم که سنس رویایی داشته باشه . چنین مداراتی کمیاب هستند و از میان این تعداد کم ، شانس عمومی کردن حتی یکی از آنها تقریبا نزدیک صفر هست . میشه گفت که : مدار افسانه ای هرگز عمومی نمیشه ، حداقل تا حالا که اینطوری بوده .
و اگر مداراتی عمومی شدن ، یا کار نمی کنند یا ناقص هستند یا طراح به نتیجه نرسونده و میخاد ما یه کاریش بکنیم
و اگر صد سال دیگر نیز به همین روال پیش بریم ، همین نتایج را خواهیم گرفت :ymhug:

بله قاعدتا که خاک رس بهتره اما من سواد علمی الکترنیکم کمه وگرنه منم کمک حال شما میشدم که تعبیر به لقمه آماده نشم ممنون که راهنمایی کردین

خدايا مددی کن

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 5:39pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
جسارت نمی کنم جناب غضنفر ، قصدم شوخی بود :D
بنده نیز زیاد الکترونیک بلد نیستم . لازمه ی کار فقط دانش الکترونیک نیست

لا اله الا هو

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 5:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سنه جان نظر شما در رابطه با این نوع آنتن چیه نظر استاد حمید عزیز رو شنیدم نظر شما هم خالی از لطف نیست
https://www.rastinbazar.com/Article.aspx?id=12

خدايا مددی کن

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 5:56pm
مدیر کل
مدیر کل

غضنفر نوشته است:
حمید جان نظرتون در رابطه با این نوع آنتن برای این مدار چیه توی خصوصی عرض کردم که چه https://www.rastinbazar.com/Article.aspx?id=12 گیرندگی عالی داره

ابعاد این آنتن خاص بر اساس فرکانس دور و بر 2 گیگاهرتز محاسبه شده و برای اون کار خیلی خوب جواب میده! اما در اینجا که طیف فرکانس اصلی نزدیک به هزار برابر کمتر هست طبیعتا ابعاد آنتن هم باید هزار برابر بزرگتر باشه تا همون جواب حاصل بشه! از طرف دیگه تشخیص جهت دریافت امواج برای این دستگاه اهمیت داره و لذا فکر نمیکنم آنتنی که حالت میله مستقیم نداره مناسب باشه. مگر اینکه با آزمون و خطا بشه آنتنی ساخت که هم بسیار قوی باشه و هم دقیقا مسیر امواج روبروی خودش رو دریافت کنه. بنابراین فعلا بنظر من یک آنتن تلسکوپی با حداکثر طول ممکن و ضخامت زیاد قویترین جواب رو میده. بهتره با آهنربا چک کنین نوکش هم آهنی نباشه وگرنه کمی ضعیف تر جواب میده! همینطور وضعیت زمین پشت آنتن در افزایش قدرت اهمیت داره. یعنی اگر مدار رو شیلد کردین باید اطراف محل خروجی آنتن هم شیلد باشه و فقط اندکی جای خالی بذارین که زمین به آنتن اتصالی نکنه.
در هر صورت توجه داشته باشین اگر هدف افزایش شعاعزنی و حتی عمقزنی باشه شاید تنها راه استفاده از آنتن بهتر هست! چون از نظر مدار به اون شکل کاری نمیشه کرد و همون طیف امواجی که عرض شد تا حدی تقویت میشن که دیگه تقریبا در ناحیه نویز قرار داره و بیش از این نمیشه روی تقویت مدار حساب کرد.

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 6:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان .
فیلتر ورودی این مدار خیلی مهمه.حالا من بر اساس کارای عملی که انجام دادم نظرمو میگم.تو این فیلم یه واریابل 70 پیکو رو میچرخونم.میبینید که تو کمترین مقدار خازن با قدرت تمام اهن سقف رو میزنه .و با بیشترین مقدار هم میزنه ولی ضعیف .ولی وقتی واریابل تو وسط هست دیگه نمیزنه.
تو خونه فقط چند جا رو میزنه و همه جای سقف رو نمیزنه.
پس تو فرکانسهای خاصی اینجا رو میگیره.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 7:03pm
مدیر کل
مدیر کل

اگر همه تستهای شما به این صورت باشه که نتیجه گیری ها هم همینجوری میشه! سعید جان شما توجه نمیکنی وقتی فقط اندکی طیف فرکانس دریافتی عوض بشه سطح ولتاژ DC خروجی هم تغییر میکنه و حتما ولوم ترشهولد باید مجددا تنظیم بشه؟! این تست شما مثل اینه که یک فلزیاب رو بالانس نکرده مورد استفاده قرار بدین که طبیعتا جواب درستی نمیده! شما لطف کن بعد از تغییر واریابل در حالتی که دستگاه به سمت سقف نیست ولوم ترشهولد رو دوباره در استانه بذار و بعد تست کن. اگر جایی روی واریابل پیدا کردی که در شرایط تنظیم استانه سقف خونه سنس نشد برداشت شما از تاثیر فرکانس درسته! لطفا این کار رو بکنین و نتیجه رو اطلاع بدین.

پنج شنبه 3 فروردین1396 - 7:23pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6505 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 226 , 227 , 228 , 229 , 230 , 231 , 232 ... 651  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 4 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure