انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 13 اردیبهشت1403 - 2:04am

پاسخ به موضوع  [ 52 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی
 یونیاب مادون قرمز ir/uv جایگزین دوربین یونیاب 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
غضنفر نوشته است:
خوب مدارهاتونو بزارید تا ببینیم چه میشه کرد

چشم مدارها رو با تست بزودی قرار میدم L-)

درود

چهارشنبه 16 خرداد1402 - 1:22am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و عرض احترام خدمت مهندسان و دوستان ارجمند و عزیز
در مورد یک ایده میخوام مطرح کنم در خصوص انتقال اطلاعات با لیزر که توی یوتاب دیدم با لیزر صحبتهاشون را مخابره میکردن مثل بیسیم
به اینصورت که لیزر بر یک صفحه گیرنده میتابید و اون صفحه کدگشایی میکرد و در خروجی واضح صدا را پخش میکرد، از طریق لیزر امکان ارسال یک فرکاتس خاص هست یعنی فرکانس طلا یا نقره شاید هم مثل مدوله کردن باشه
۱-در مناطق وسیع و راههای ناممکن و سخت بسیار میتونه کار کنه خصوصا کوه ها و صخه ها و سرعت کاووش هزاران برابر سریع و اسان
۲-برای استفاده از لیزر برنامه نویسی و الگوریتم پیچیده ای لازم هست از اینرو با اتمگا و avr نمیشه کار کرد احتمالا پردازشگری مثل موبایل جوابگوی پرداش برنامه باشه
۳- نیاز به یک مکان تست طلا و یک مکان تست نقره جهت پیدا کردن رزونانس یا تخلیه بار لیزر در یک مکان که طبعیت داره از مقوله بالانس مثل تخلیه بار فلزیاب پالسی ولی توام با تفکیک vlf
۴-میشه با لیزر فاصله تا هدف را هم دقیق اندازه گرفت
۵- به راحتی تا ۱۰۰۰ متر میشه ازش جوابگرفت بسته به قدرت لیزر
مهندس حمید عزیز نظر شما چیست ؟ در مبحث یونیابی اگر لیزر به یونها برخورد کنه چه انفاقی میوفته؟ انرژی لیزر کم میشه یا زیاد یا در چه فرکانسی میشه رفتار یونها را تغییر بدیم ؟ که بشه با برنامه نویسی پیشرفته
تشخیصش بدیم؟ بنظرم در کل رفتار یونها مهمه حال چه با لیزر چه با فرکانسهای شبه لیزر

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

جمعه 26 خرداد1402 - 10:32pm
مدیر کل
مدیر کل

بله این امکان وجود داره که رنج فرکانسهای صوتی یا حتی فراتر از اون رو روی نور لیزر بعنوان موج حامل مدوله کرد و سپس در گیرنده با روش معکوس دمولاسیون انجام داد و موج اصلی رو آشکارسازی کرد. حتی نمونه بارز و عملی در مثال شما که امروزه برخی جاها برای جاسوسی استفاده میشه این هست که با تاباندن نور لیزر روی شیشه پنجره منازل و بشرط زاویه مناسب میشه ارتعاشات شیشه پنجره که حاصل از صدای داخل منزل هست رو با روشی انعکاسی آشکارسازی کرد و صدای داخل اون منزل رو از فاصله ای دور شنید! اما در حالت عمومی استفاده از لیزر برای انتقال صدا یا چیز دیگه رایج نیست چون قابلیت های کمتری در برابر امواج رادیویی داره و کار با اون هم علاوه بر مشکل بودن محدودیتهای بیشتری داره. لذا چنانکه از گذشته تا حال مرسوم بوده برای ایستگاههای رادیویی و تلویزیونی و البته ماهواره از امواج رادیویی استفاده میشه. در این بین امواج رادیویی ماهواره بدلیل فرکانس بالا خواصی شبیه به نور دارن ولی در عمل استفاده از لیزر برای ارتباط ماهواره ای ممکن نیست یا اصلا در حد امواج رادیویی جواب نمیده.
اما اینکه اصولا برای فلزات مختلف یا یونهای اونها فرکانسهای ویژه ای وجود داره صرفا یک پیش فرض اثبات نشده و حتی بنظر من اشتباه و غیر واقعی هست! هر وقت شما در تست آزمایشگاهی و حتی در هوا موفق شدین با فرکانسی خاص فلز خاصی رو آشکارسازی کنین میتونین برای ادامه راه تصمیم بگیرین. وگرنه چیزی که شما میگین حداقل از نظر فیزیک یا الکترونیک ثابت شده نیست و هیچ تستی نمیشه برای اون ترتیب داد. البته ما برای هر عنصر چندین فرکانس درون مولکولی و اتمی داریم که معروف ترین اونها NMR هست اما نکته ظریفی که دوستان کاوشگر و ایده پرداز در این زمینه اغلب به اون توجه نمیکنن این هست که این فرکانسها فقط در شعاع مولکولی و اتمی وجود داره و بهیچ وجه اثر دور برد حتی در حد سانتی متر نداره که بشه با این فرکانسها کاری صورت داد. لذا تمام تستهایی که در مورد این فرکانسها انجام شده صرفا در مقیاس آزمایشگاهی و از فاصله بسیار نزدیک و داخل محفظه یا سنسور مخصوص بوده. فرکانسهایی هم که مثلا در ردیابی آنتنی فرکانسی رواج دارن از نظر علم فیزیک ربطی به خود فلز ندارن و بنظر میاد بیشتر روی ذهن ما تاثیر میذارن. بهمین جهت تمامی انواع ردیاب آنتنی برای کارکرد لزوما باید در دست اپراتور قرار بگیرن و نیروی نهایی عامل حرکت آنتن از طریق دست به اونها منتقل بشه. لذا کیفیت جوابگیری از این ردیابها توسط افراد مختلف کاملا متفاوت هست. پر واضحه که چنین سیستمی ربطی به آشکارسازی الکترونیکی نداره و در سایر زمینه های سنس فلزات هم مبحثی در مورد فرکانس وجود نداره که بعنوان یک ایده قابل پیگیری باشه.
از نظر فاصله سنجی طبیعتا لیزر قابل استفاده هست و اصولا مترهای لیزری که در بازار وجود داره بر همین اساس عمل میکنن. یعنی نور لیزر روی مانعی که فاصله اون مد نظر هست تابونده میشه و سپس بازتاب اون از طریق گیرنده نوری دستگاه دریافت میشه و بواسطه کد زمانی که روی موج لیزر مدوله شده اختلاف زمان رفت و برگشت نور لیزر اندازه گیری و بر اساس سرعت نور که ثابتی مشخص هست فاصله تا مانع با دقت بسیار بالا بدست میاد. اما حتی همین مترهای لیزری دارای محدودیت هستن. مثلا به اون شکل نمیشه فاصله ای زیاد از نقطه ای روی زمین رو مشخص کرد چون زاویه بسیار افقی میشه و نقطه تابش لیزر توسط گیرنده قابل رویت نیست. اما اگر مثلا فاصله تا کوه یا تپه یا سنگی نسبتا بزرگ مد نظر باشه قابل استفاده هست. همینطور مترهای لیزری در زیر نور شدید آفتاب درست عمل نمیکنن چون بازتاب نور لیزر در میان نور شدید محیط بدرستی مشخص نمیشه.
بیان این سوال که اگر لیزر به یون برخورد بکنه چه اتفاقی میفته هم باز بر پیش فرض غیر واقعی استوار هست! اگر فرض شما این باشه که یونها شبیه به گرد و غبار از زمین خارج میشن ؛ برخورد لیزر با اونها مشابه همون حالتی هست که گرد و غبار عادی در مسیر لیزر ایجاد میکنه. اما ما در مبحث یون یابی چنین چیزی نداریم. یونها در زیر زمین و نزدیکی سطح تخلیه میشن. اگر هم چیزی به سطح زمین برسه ذرات خود فلز هست که بار خودشون رو از دست دادن و دیگه حالت یون ندارن. در هر صورت از این طریق هم با لیزر نمیشه کاری صورت داد.
تنها روش علمی و متداول تشخیص جنس مواد در حال حاضر استفاده از اشعه ایکس جهت آنالیز اتمی ماده هست که در دستگاههای XRF وجود داره. این دستگاهها بصورت پرتابل هم ساخته شدن و با قیمتی بالا در دسترس هستن. از این دستگاهها میشه جهت تعیین دقیق عناصر تشکیل دهنده مواد استفاده کرد و لذا در طلا سازی و صنایع غذایی و بهداشتی و زمین شناسی و حتی تخمین احتمال وجود معادن قابل استفاده هست. اما این دستگاهها از فاصله دور و یا از پشت مانع یا برای زیر زمین هیچ کارایی ندارن.

جمعه 26 خرداد1402 - 11:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
سلام بزرگوار مهندس حمید ، ممنون از شما بابت توضیحات مربوطه و تشکر از دوست خوبمون که ایده خودشون رو از لیزر مطرح کردن ، آره خب آدم بلند پرواز باشه خوبه ، همین راه ساخت سیستمهایی که با آزمون خطا و گاها اتفاقی چیزی را آشکار میکنن ، اما همونجور که گفته شد ، ارسال و دریافت هرگونه موجی از روی سطح خاک بصورت برگشت سطح سیگنال اون نیست گاها ماها یه چیزی مثل مختل کننده دریافت میکنیم که شباهتی به نور یا موج ارسالی هم نداره ، البته میگم این رو فرضیه در نظر بگیرید ، چون من در تلاشم مباحث رو بساده ترین حالت توضیح بدم جوری که ادعایی بی اساس بدون مدرک ارایه نشه و در بدترین حالت یه ایده باشه

حالا مهندس یه حرفی دارم که ممکنه ربطی به نور و یونیابی ممکنه داشته باشه ، چون مداری رو انشالا بزودی تست میکنم و فیلم میزارم بلکه شما هم نظر منو تایید کنید

ایا تو سیستم یونیاب اشکارسازی تیک تاک ساعت 1.5 ولت عقربه ای بصورت سنس و بوق در سیستم اونم در حد 15 تا 20 سانتی متر ارتباطی به یونیابی داره ؟ یعنی این اشکارساز یون هست؟ و اگر اره مداری که امواج فلزیاب پالسی رو از 20 متری از روی سطح خاک حس میکنه حس میکنه و تیک تاک رو از 20 سانتی متری ایا شباهتی به اشکار ساز یون تخلیه فلز مدفون داره که بگیم حساسیت لازم رو دارد؟ منظورم اون تخلیه یون ظریف هست که گفتید با جرقه فرق زیادی داره ، اینجا ما یه چیزی مثل حرکت الکترون یا تخلیه چیزی داریم که بقولا امواج 200 هرتز چقدر برد دارن؟ که با نزدیک شدن اشکارستز به سطح خاک متوجه امواج فلزیاب میشه؟!

درود

شنبه 27 خرداد1402 - 7:08pm
مدیر کل
مدیر کل

تخلیه بار الکتریکی یون فلز در زمین سیگنال رادیویی تولید میکنه که حالت سوزنی و شبیه به جرقه داره. از این حیث هر تولید کننده امواجی که حالت پالس سوزنی داشته باشه میتونه روی یون یاب رادیویی تاثیر بذاره. تیک تاک بعضی از ساعتها هم بهمین صورت هست و ممکنه از فاصله نزدیک واکنش یون یاب رو بهمراه داشته باشه. در مورد فلزیاب پالسی هم بحث 200 هرتز بعنوان فرکانس مطرح نیست! بلکه هر پالس طیفی از هارمونیک های فرکانس بالا هم داره که در مورد فلزیاب پالسی طیف چند کیلوهرتز اون که مربوط به قله پالس هست از طریق زمین منتقل و سبب واکنش یون یاب میشه. لذا فلزیاب پالسی رو روی هر فرکانسی بذارین برای یون یاب واکنش داره اما در فرکانس بالاتر بسته به نوع یون یاب واکنش به نسبت قویتر میشه چون تعداد پالسها هم معمولا در این نوع مدارات واکنش بخش خروجی رو افزایش میده. در هر صورت باز هم نمیشه گفت واکنش یک دستگاه بعنوان یون یاب به این مدل جرقه ها یا پالس ها لزوما برای سنس هدف یونی کفایت میکنه و در نهایت تست هدف واقعی هست که نشون میده آیا حساسیت و ظرافت بخش گیرنده یون یاب برای این کار کفایت میکنه یا نه.

یکشنبه 27 خرداد1402 - 12:18am
کاربر فعال
کاربر فعال

بینهایت ممنونم از لطف بیکران شما جناب مهندس حمید عزیز و تشکر از شما طلا جان عزیزی ، مهندس حمید فرمایشات شما بسیار عالی به جواب خودم رسیدم اما ۱ سوال دیگه ایجاد شد ماشاالله انقدر شما فرمایشاتتان زیبا و پربار هست که واقعا نمیدونم چجوری تشکر کنم از شما و از اینکه وقت گرانبها و تجربه های بینهایت ارزشمندتون را به اشتراک میگذارید
در خصوص فرکانس اتمی و مابقی هیچ سررشته ای ندارم و در حیطه الکترونیک اما در حال حاضر الگوریتمی در نظر دارم برای برنامهنویسی به اینصورت زیر
۱.روشن شدن سیستم و تطبیق با جی پی اس مختصاتی منطقه> ۲_ اسکن باندهای فرکانسی رادیویی منطقه و ذخیره اونها مثل رادیوی موبایل که بعد از ذخیره باندهای فرکانسی باید مثل مقوله بالانس در سیستم های فلزیابی اونها رو نادیده بگیره رکن اصلی این حالت باید تا یکمحدوده فرکانسی را حذف کنه مثلا تا ۱گیگا هرتز چون طبق فرمایشات شما پالس حاصل از تخلیه یون میتونه تا چند گیگا هرتز هم پالس ایجاد کنه > ۳_ مدوله کردن فرکانس حامل و ارسال > ۴ دمدولاسیدون فرکانس> ۵ انالیز و تفسیر و مقایسه و تغییرات فرکانس حامل > ۶ درصورت برخورد پالس مورد نظر به لیزر و موج حامل اعلام سنس به قسمت خروجی الگوریتم و اعلام هدف
این الگوریتم مبتدی هست که پیشرفته اون در قسمت ۲ چندین شاخه میشه که میتونه به بالانس کمک کنه اما در حالت ایده بنده بود شاید بشه کاری کرد
ولی سوالی بود که در ذهنم بوجود اومد
باز هم تشکر و قدردانی میکنم از زحمات شما مهندس حمید عزیز

دوشنبه 29 خرداد1402 - 10:58am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-
متوجه نشدم شما بر اساس کدوم بخش از عرایض من تصمیم به پیاده سازی چنین پروژه فضایی گرفتین؟! :D کار به سنس هدف و مسائل کاوش هم نداشته باشیم چیزی که مد نظر شماست اصلا سیستم ساده ای نیست و چالش اون در بخش الکترونیکی و نیاز به انواع قطعات و ماژولهای مخابراتی و فرکانسی بمراتب بیشتر از یک برنامه و الگوریتم هست. البته در بخش پردازش هم نیاز به ادواتی نظیر DSP و اسپکتروم آنالایزر در حد چند گیگاهرتز وجود داره که چیزهای ساده و در دسترس و ارزانی نیستن.
اما در هر صورت اصل داستان ؛ ایده درست هست. اگر ایده مبنای علمی صحیح و معتبری داشته باشه و مطمئن باشیم جواب میده ارزش داره هر میزان هزینه و وقت و انرژی روی اون صرف بشه. مشکل اینجاست اکثر این ایده ها از اساس ایراد دارن! یعنی فرض بر چیزی گذاشته میشه که در واقعیت وجود نداره یا اصلا ربطی به کار ما نداره.
در مورد ایده شما چند نکته عرض کنم شاید بهتر متوجه بشین.
1- وجود طیف کامل امواج در یک نقطه خاص حتی با یک متر کنارش هم فرق داره! یعنی اینجور نیست شما کل امواج محیطی رو ملاک بالانس بگیرین و توقع داشته باشین در یک منطقه یکسان باشه. سطح کلی امواج نه تنها متر به متر تغییر میکنه بلکه با تغییر زاویه آنتن یا سنسور گیرنده هم کلا همه چیز عوض میشه و شما هیچ بالانسی بر اساس طیف کامل امواج محیط نمیتونین ایجاد کنین.
2- قبلا عرض کردم طبق تستهای من سیگنال رادیویی حاصل از تخلیه الکتریکی بار یون در زمین که بصورت پالس سوزنی هست عملا طیف فرکانسی در محدوده چند ده کیلوهرتز تا چند صد مگاهرتز رو در بر میگیره. اگر هم این طیف فرکانسی تا محدوده گیگاهرتز گسترش داشته باشه حداقل با ابزار من قابل مشاهده نبوده.
3- تاجاییکه دانسته های من اجازه میده باید عرض کنم بنظر من نور لیزر و یک سیگنال رادیویی اثر خاصی روی هم ندارن! یعنی نمیشه انتظار برهمکنش خاصی در برخورد بین نور لیزر و یک موج رادیویی رو داشت. فکر میکنم با ایجاد شرایط آزمایشگاهی این موضوع براحتی قابل تست هست.
4- شما بارها از مدولاسیون و دمدولاسیون نام بردین. فقط یک نکته رو متذکر بشم که اگر ایده این باشه که مثلا فرکانس مخصوص هدف روی موج حاملی سوار بشه باید توجه کنین هدف دمدولاتور نداره و نمیتونه دمولاسیون انجام بده!!! لذا همون موج حامل اصلی که به هدف برخورد میکنه ملاک کار هست نه موج دومی که روی اون سوار شده. بحث مدولاسیون وقتی معنی داره که در گیرنده دمولاتور مخصوص به اون هم طراحی شده باشه. اهداف و اصولا طبیعت دارای چنین قابلیتی نیستن. البته اینها همه بر این فرض هست که قبول کنیم فرکانس مخصوص هدف جهت سنس الکترونیکی از راه دور وجود داره در صورتیکه عرض کردم حداقل تا الان چنین چیزی اثبات نشده. یعنی نه در علم فیزیک مبحثی مربوط به این قضیه هست و نه تستهای میدانی چنین چیزی نشون میده.

دوشنبه 29 خرداد1402 - 1:35pm
کاربر فعال
کاربر فعال

:D بینهایت ممنونم مهندس جان من همیشه بخاطر ایده هام از مدرسه تا فارغ التحصیلی باعث شادی و هیجان میشدم و چالش برانگیز بودم یادمه بخاطر حل یک الگوریتم پای تخته استاد بهم ۱۸ داد پایان ترم ۲ نمرهرا گفت زیادیت میشه :))
خب شما فرمایش دادین تخلیه پالس های دفینه موج های مختلفی داره بنظرم طلا چون رسانای قوی هست تعداد بسیار بیشتری پالس بزنه در یک بازه زمانی.ایده از اینجا امد :) ;)
تجهیزات من در حد یک هویه و یک ولتمتر دیجیتال ۳ سیم هست :D
تجهیزات این پروژه از نظ من یک رادیو fm,am,sw,mw و یک مدار gg al718 هست برای دریافت سیگنال های مورد نظر حال یک میکسر و تقویت کننده هم لازمه مثل فرانکو خب همه اینها را همزمان روشن میکنیم و به یک برنامه اندروید به موبایل وصل میکنیم و این طیف موجها را نادیدیده میگیرم اعم از انعکاس و تابش اصلی بعد پردازشگر وارد میشه و از یک بازه که خالی از موج هست را سوار لیزر میکنه و ارسال میکنه و مابقی داستان الگوریتم و ...
البته من هیچ اطلاعی در مورد الکترونیک و تابش و زاویه و گسیل و اینها ندارم در حد شنیده ها انشاالله اگر کسی بتونه ساپورت کنه این پروژه را میشه عملیش کرد حتی شاید بشه به اعماق زمین هم دسترسی پیدا کرد زیرا فرکانس ها قابلیت نفوذ زیادی دارند
باز هم ممنونم از لطف بیکران شما مهندس جان :x

جمعه 2 تیر1402 - 10:05am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و عرض احترام خدمت جناب مهندس حمید عزیز و گرانقدر و اعضاء محترم انجمن
کسی این سیستم را در مکان تست طلا و نقره تست نکرده؟
طلا جان نتیجه تست شما به کجا رسید ایا این مدار سنس طلا و نقره را داره؟
خود مورگان توی کامنتهای فیلم تست در یوتیوبش گفته ۱ گرم طلا یا نقره را از ۲۵ متر سنس داره و متراژ هم ۱ متر به بالا هم سنس میکنه یک نفر دیگه هم گفته از ۷۰ متر و ۱۰۰ متری حلقه نقره و یک تکه طلا پیدا کرده در عمق ۴۰ سانتی
خواهشمندم از دوستانی که مکان تست دارن این سیستم را تست کنن تا تکلیف روشن بشه

سه شنبه 28 شهریور1402 - 5:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
درود
بنده درست کردم به نور خورشید حساس بود

فلز زرد دفن داشتم چند ماه پیش ۳ سال ازش گذشته بود ک واکنشی نداشت.
حالا یا سیستم جواب نمیده یا اون اثر یونی هنوز ب اون صورت قوی نشده حداقل ۷ سالی نیاز هست .
اما این از ۲۵متری نمیزنه این مادن قرمز بخاد بزنه فقط روی هدف سنس داره .

شنبه 1 مهر1402 - 3:12pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 52 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Jamalsixty و 66 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure