انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 1:13pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 646 , 647 , 648 , 649 , 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
در مورد آنتن بنظرم مشکلی وجود نداره. در مورد سیم پیچ بهتر هست 2.5 دور کامل استفاده کنین. در تصویر بنظر میاد 3 دور کامل هست. همینطور بهتره طول و قطر سیم پیچ مساوی باشه. یعنی اگر قطر 1 سانت هست طولش هم باید یک سانت باشه که در عکس بنظر میاد کمتر هست و باید دورها کمی از هم بازتر بشه. بارها عرض کردم سیم پیچ مهمترین قطعه این مدار هست! ابتدا این مورد رو اصلاح کنین و بعد دوباره تست بگیرین.
اما سایر مواردی که فرمودین نشون میده که احتمالا مدار مشکل داره! ببینید اصلا مدار فرانکو و هیچ یون یاب اینچنینی نباید تا این حد ثبات داشته باشه که اگر 2 ساعت بهش دست نزنین از بالانس خارج نشه! این مساله ربطی به پولیگان و این حرفها نداره. در واقع ضریب تقویت مدار تا حدی زیاد هست که اگر دستگاه درست در آستانه تنظیم شده باشه بالاخره بعد از چند دقیقه کمی از بالانس خارج میشه و این بدلیل ثبات حرارتی ترانزیستورها و خازنها و حتی مقاومتهاست. البته منظور بالانس دقیق بر اساس ال ای دی هست وگرنه ولتاژ تنظیمی تغییرات بسیار کمی داره. با توجه به اینکه از فیبر متفاوتی استفاده کردین و برای تنظیم ولتاژ هم پتانسیومتر بکار گرفتین احتمال داره سیگنال حساس مورد نظر بدرستی تقویت نشه هر چند که تنظیم ولتاژ درستی داشته باشین. لذا توصیه میکنم محض اطمینان این مدار رو حفظ کنین و در کنارش فیبر 3 چراغه موجود در پست اول رو بصورت جداگانه بسازین تا خیالتون راحت باشه. چون اون فیبری هست که جواب داده و حساسیت این مدار هم تا حدی بالاست که گاهی با یک سیمکشی نامناسب کارایی خودش رو از دست میده. ضمن اینکه همیشه فیبر مدارات اینچنینی رو پس از مونتاژ با الکل بخوبی تمیز کنین.

شنبه 18 آذر1402 - 1:20pm

حمید نوشته است:
ممنون.
در مورد آنتن بنظرم مشکلی وجود نداره. در مورد سیم پیچ بهتر هست 2.5 دور کامل استفاده کنین. در تصویر بنظر میاد 3 دور کامل هست. همینطور بهتره طول و قطر سیم پیچ مساوی باشه. یعنی اگر قطر 1 سانت هست طولش هم باید یک سانت باشه که در عکس بنظر میاد کمتر هست و باید دورها کمی از هم بازتر بشه. بارها عرض کردم سیم پیچ مهمترین قطعه این مدار هست! ابتدا این مورد رو اصلاح کنین و بعد دوباره تست بگیرین.
اما سایر مواردی که فرمودین نشون میده که احتمالا مدار مشکل داره! ببینید اصلا مدار فرانکو و هیچ یون یاب اینچنینی نباید تا این حد ثبات داشته باشه که اگر 2 ساعت بهش دست نزنین از بالانس خارج نشه! این مساله ربطی به پولیگان و این حرفها نداره. در واقع ضریب تقویت مدار تا حدی زیاد هست که اگر دستگاه درست در آستانه تنظیم شده باشه بالاخره بعد از چند دقیقه کمی از بالانس خارج میشه و این بدلیل ثبات حرارتی ترانزیستورها و خازنها و حتی مقاومتهاست. البته منظور بالانس دقیق بر اساس ال ای دی هست وگرنه ولتاژ تنظیمی تغییرات بسیار کمی داره. با توجه به اینکه از فیبر متفاوتی استفاده کردین و برای تنظیم ولتاژ هم پتانسیومتر بکار گرفتین احتمال داره سیگنال حساس مورد نظر بدرستی تقویت نشه هر چند که تنظیم ولتاژ درستی داشته باشین. لذا توصیه میکنم محض اطمینان این مدار رو حفظ کنین و در کنارش فیبر 3 چراغه موجود در پست اول رو بصورت جداگانه بسازین تا خیالتون راحت باشه. چون اون فیبری هست که جواب داده و حساسیت این مدار هم تا حدی بالاست که گاهی با یک سیمکشی نامناسب کارایی خودش رو از دست میده. ضمن اینکه همیشه فیبر مدارات اینچنینی رو پس از مونتاژ با الکل بخوبی تمیز کنین.

ممنونم مهندس عزیز .پس من تغییرات لازم رو اعمال میکنم و انشالا تستهای جدید رو میگیرم ببینم به چه صورت میشه نتیجه رو همینجا اعلام میکنم

یکشنبه 19 آذر1402 - 10:28am

حمید نوشته است:
ممنون.

سلام مجدد خدمت مهندس حمید عزیز
امروز مدار رو به مقدار تغییرات دادم .سیم پیچ رو ۲.۵ دور کردم و تغییر دیگه ای که خیلی اثراتش مشهود بود حذف پتانسیومتر از اسیلاتور و جایگزینی خازن به جای اون بود .برای اینکه به ولتاژ مدنظر زیر ۴ ولت برسم مجبور شدم که ۶تا خازن ۱ پیکو رو سری کنم نمیدونم این کار اشتباه بوده یا نه ؟!با دوتا تیکه سیم هم تست کردم ولی دائما نویز میگرفت
ولی جایگزینی خازن به جای پتانسیومتر باعث شد اون ثباتی که قبلش داشتم دیگه نباشه و خروجی دستگاه بالا پایین میشه !
ممکنه راهنمایی بفرمایید راجع به مسایلی که مطرح کردم خدمتتون

دوشنبه 20 آذر1402 - 8:41pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
استفاده از چند خازن 1 پیکوی سری شده مشابه همون دو تکه سیم هست ولی طبیعتا دو تکه سیم رو اگر درست پیاده سازی کنین مثل یک خازن کوچک متغیر عمل میکنه و خیلی بهتر امکان تنظیم ولتاژ رو به شما میده. در مورد پایین اومدن ثبات هم میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. شاید اصلا روش پتانسیومتر درست نباشه و جواب خوبی نده. مشابه این مسائل در طراحی فیبر هم وجود داره. برای همین عرض کردم این مدار رو حفظ کنین و فیبر 3 چراغه ای که خیلی از دوستان ازش جواب گرفتن رو بسازین. ولی عجالتا بد نیست با همین تغییراتی که دادین سعی کنین به تنظیم ولتاژ بین 3 تا 4 ولت برسین و بعد سر مکان ازش تست بگیرین.

دوشنبه 20 آذر1402 - 9:02pm

سلام خدمت مهندس حمید عزیز
تغییراتی که توی دستگاه باید ایجاد میکردم رو اعمال کردم امروز هوا به نسبت گرم بود آفتابی و بردم روی مکان مورد نظر مجدد تست گرفتم و هیچ واکنشی نداشت .در کنار دستگاه فرانکو یه دونه مینرو اف جی ۹۰ هم بردم روی همون نقطه که ببینم آیا اون مکان رو میگیره یا خیر و دیدم دستگاه مینرو هم هیچ واکنشی به اون محل تست نشون نداد!با توجه به توضیحاتی که عرض کردم آیا به نظر شما هم مشکل میتونه از مکان مورد نظر باشه که هنوز کار تولید یون شروع نشده باشه؟؟

شنبه 2 دی1402 - 5:10pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
اگر FG90 سالم بوده باشه و هیچ سنسی نداشته قطعا مساله از مکان تست هست. چون سیگنال یونی که روی هر دو دستگاه تاثیر داره یکسان هست و فقط بسته به کیفیت ساخت فرانکو ممکنه قدرت سنس فرق بکنه. بنظر من حالا که FG90 رو در اختیار دارین مکانهایی که با اون دستگاه سنس میشه رو برای تست فرانکو مد نظر قرار بدین. وگرنه جایی که با مینرو سنس نشه با فرانکو هم نمیشه.

شنبه 2 دی1402 - 5:29pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت مهندس حمید عزیز

مهندس طبق نظر شما فرانکو فرکانس ۲تا۳مگاهرتز زو میتونه آشکار کنه

پس چرا از فرستنده ۸۸تا۱۰۸ باید استفاده بشه

میشه یه خورده این بحث رو بازتر کنید
متشکر

پنج شنبه 14 دی1402 - 2:17pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
کسی نگفته باید از فرستنده 88 تا 108 مگاهرتز استفاده بشه! این فرکانس باند FM رادیو هست و همونطور که بر خلاف تصورات اولیه بارها توضیح دادم این مساله ربطی به کار یون یاب و سنس یون نداره. در واقع اگر مثل برخی دوستان فروشنده از چنین فرستنده ای در کنار فرانکو استفاده بشه سیستم رو تبدیل به نوعی انعکاس یاب میکنه که فقط در برخی موارد خاص مثل حالت چاه میتونه امکان حفره یابی رو فراهم بکنه وگرنه حتی برای اغلب حفره های واقعی هم کارایی نداره و ممکنه کلا سنس یونی رو هم مختل بکنه.
تقویت کننده مدار فرانکو در رنج 1 الی 10 مگاهرتز عمل میکنه. اما آشکار سازی آنتن و سیم پیچ ورودی در محدوده دور و بر 100 مگاهرتز هست که البته بصورت وسیع تر از 50 تا 150 مگاهرتز هم در سنس دخیل هست. نکته مهم این هست که سیگنال سنس مربوط به تخلیه یونی مشابه یک پالس سوزنی با هارمونیکهای گسترده هست. چیزی که از بخش ورودی وارد میشه بیشتر همون نوک سوزنی بالای پالس هست و چیزی که در مدار تقویت میشه بخش پایین تر قله سوزنی هست که معادل فرکانس پایین تر هست. در واقع هر وقت ما با مفهوم پالس سر و کار داریم با طیف وسیعی از هارمونیکهای فرکانسی مواجه هستیم و این با حالت موج سینوسی فرق داره. در صورتیکه وقتی ما از عدد فرکانس حرف میزنیم مربوط به یک موج ساده سینوسی هست که در بحث یون یابی معنی نداره. علت اصلی برخی پیچیدگی ها و مشکلات خاص در بحث یون یابی هم همین هست. چون اگر ما با موج سینوسی مواجه بودیم حساب و کتاب خیلی دقیق تری وجود داشت و حتی میشد مثلا از انواع فیلتر و مدار رزونانس و امثالهم براحتی استفاده کرد و به نتیجه دقیقی رسید. اما در بحث یون یابی اصلا اینطور نیست.

پنج شنبه 14 دی1402 - 5:01pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
کسی نگفته باید از فرستنده 88 تا 108 مگاهرتز استفاده بشه! این فرکانس باند FM رادیو هست و همونطور که بر خلاف تصورات اولیه بارها توضیح دادم این مساله ربطی به کار یون یاب و سنس یون نداره. در واقع اگر مثل برخی دوستان فروشنده از چنین فرستنده ای در کنار فرانکو استفاده بشه سیستم رو تبدیل به نوعی انعکاس یاب میکنه که فقط در برخی موارد خاص مثل حالت چاه میتونه امکان حفره یابی رو فراهم بکنه وگرنه حتی برای اغلب حفره های واقعی هم کارایی نداره و ممکنه کلا سنس یونی رو هم مختل بکنه.
تقویت کننده مدار فرانکو در رنج 1 الی 10 مگاهرتز عمل میکنه. اما آشکار سازی آنتن و سیم پیچ ورودی در محدوده دور و بر 100 مگاهرتز هست که البته بصورت وسیع تر از 50 تا 150 مگاهرتز هم در سنس دخیل هست. نکته مهم این هست که سیگنال سنس مربوط به تخلیه یونی مشابه یک پالس سوزنی با هارمونیکهای گسترده هست. چیزی که از بخش ورودی وارد میشه بیشتر همون نوک سوزنی بالای پالس هست و چیزی که در مدار تقویت میشه بخش پایین تر قله سوزنی هست که معادل فرکانس پایین تر هست. در واقع هر وقت ما با مفهوم پالس سر و کار داریم با طیف وسیعی از هارمونیکهای فرکانسی مواجه هستیم و این با حالت موج سینوسی فرق داره. در صورتیکه وقتی ما از عدد فرکانس حرف میزنیم مربوط به یک موج ساده سینوسی هست که در بحث یون یابی معنی نداره. علت اصلی برخی پیچیدگی ها و مشکلات خاص در بحث یون یابی هم همین هست. چون اگر ما با موج سینوسی مواجه بودیم حساب و کتاب خیلی دقیق تری وجود داشت و حتی میشد مثلا از انواع فیلتر و مدار رزونانس و امثالهم براحتی استفاده کرد و به نتیجه دقیقی رسید. اما در بحث یون یابی اصلا اینطور نیست.

مهندس جان تشکر بابت پاسخ
با توحه به فرمایشات شما

چه فرستنده ای با چه فرکانسی رو نصب کنم؟

پنج شنبه 14 دی1402 - 10:01pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
چند خط ابتدایی پاسخ من رو مطالعه کنین عرض کردم نباید از فرستنده ای استفاده بشه!

جمعه 14 دی1402 - 12:53am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 646 , 647 , 648 , 649 , 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 47 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure