انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 13 اردیبهشت1403 - 2:32am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 643 , 644 , 645 , 646 , 647 , 648 , 649 , 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام

حمید نوشته است:
خواهش میکنم. خسته نباشین.
سنس جرقه انواع فندک با یون یاب ها بستگی به مدل فندک داره. قبلا عرض کردم برای تست فندک حتما از فندک آشپزخانه که سر بزرگ فلزی داره استفاده کنین وگرنه فندکهای معمولی اغلب سنس محسوسی ندارن. این مساله در مورد سایر وسائل برقی تولید کننده جرقه هم صدق میکنه ولی بهرحال برد سنسی که برای دریل داشتین بنظر کاملا خوب هست. در مورد واکنش مثبت یا منفی سنس به اثر دست هم توضیح مفصل دادم و کیفیت این واکنش بسته به شرایط نویز محیطی شما و وضعیت آنتن کاملا متفاوت هست و تستی نیست که بشه روی اون حساب کرد. ولتاژ تنظیمی شما هم مناسب هست.

ممنونم مهندس جان
حالا من کار رو جلو میبرم انشالا نتایج رو اعلام میکنم همینجا .راستش مدار رو با پی سی بی زدم که خودم طراحی کردم و دادم بیرون واسم با چاپ سبز زدن به نظرم کیفیتش خوب شده چون ثبات ولتاژ خروجیش خیلی خوبه البته یه سری تغییرات هم توی قسمت اوسیلاتور دادم برای اینکه تنظیم ولتاژ خروجی راحت تر باشه
بابت مکان تست هم ۲تا کاسه ی مفرقی رو حدودا ۶ ماه قبل توی عمق ۴۰ سانتی با اسید باتری مخلوط کردم و گذاشتم بمونه.به نظرتون این مکان تست مناسب هست برای تست دستگاه؟

یکشنبه 16 مهر1402 - 11:26pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
مهم نتایج تستهاست که مناسب بنظر میرسه. در مورد تست میدانی بستگی به شرایط خاک و آب و هوا داره. قاعدتا باید بتونین سنس ضعیفی داشته باشین. سعی کنین از آنتن قوی و بلند استفاده کنین. چون آنتن بلندتر میتونه برخی از ضعفهای مدار رو پوشش بده.

یکشنبه 16 مهر1402 - 11:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام خدمت همه دوستان و مهندس حمید عزیز مهندس من شروع به ساخت فرانکو کردم بردش رو که کامل کردم روشن کردم هر چی ولوم 20 کیلو رو میچرخونم چراغ ها روشن نمیشه ولی یه بار یکی از ترازیستور هارو دراوردم زدم سر جاش انگشتم که روی ترانزیستور بود همه چراغ ها روشن شد ولوم 20 کیلو رو گذاشتم رو استانه و با فندک تست کردم چراغ تک چشمک زد با هر بار فندک زدن .مشکل من اینجاست با چرخوندن ولوم 20 کیلو چراغ ها روشن نمیشه بنظرتون مشکل از کجاست مهندس

دوشنبه 17 مهر1402 - 11:40am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خسته نباشین.
ابتدا ولتاژ تنظیمی رو در پایه 3 آیسی 1 بررسی کنین که در رنج درست باشه. بعد هم اتصالات ولوم 20 کیلو و قطعات متصل به آیسیهای 1 و 2 رو بررسی کنین.

دوشنبه 17 مهر1402 - 1:11pm

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
مهم نتایج تستهاست که مناسب بنظر میرسه. در مورد تست میدانی بستگی به شرایط خاک و آب و هوا داره. قاعدتا باید بتونین سنس ضعیفی داشته باشین. سعی کنین از آنتن قوی و بلند استفاده کنین. چون آنتن بلندتر میتونه برخی از ضعفهای مدار رو پوشش بده.

چشم حتما .از یک آنتن یک متری استفاده میکنم مهندس عزیز

دوشنبه 17 مهر1402 - 10:01pm

سلام جناب مهندس حمید عزیز
من با کمی تنظیم و بالا پایین کردن ولتاژ تونستم جرقه ی فندک آشپزخونه رو حدود ۴تا۵متری سنس کنم و جالب بود واسم ولی فندک معولی رو نهایت ۴۰ سانت که فکر میکنم دلیل این اتفاق بلند بودن میله ی فندک آشپزخونه و عمل کردن اون به عنوان آنتن باشه ؟البته اگه اشتباه نکرده باشم
یه سوال اینکه آیا میشه ولوم های قسمت دیسپلی رو توی یه محدوده ثابت کرد و با کنترل ولتاژ ورودی از اسیلاتور به تقویت کننده حساسیت مدار رو تنظیم کرد ؟یعنی توی همون محدوده ی ۳ تا ۴ ولت ؟

سه شنبه 18 مهر1402 - 3:53pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
بله علت اصلی سنس قوی برای فندک آشپزخانه همون سر بلند فلزی هست که بعنوان آنتن برای انتشار سیگنال رادیویی حاصل از جرقه عمل میکنه.
خیر تنظیم ولتاژ نقشی متفاوت داره و نمیشه صرفا توسط اون مدار رو تنظیم و در واقع بالانس کرد. هر چند ولوم حساسیت در بخش دیسپلی ضروری نیست و میتونین بجای اون از مقاومت ثابت 1 مگا استفاده کنین ولی ولوم 20 کیلو بعنوان تنظیم آستانه یا بالانس ضروری هست و باید در مدار باشه.

سه شنبه 18 مهر1402 - 4:34pm

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
بله علت اصلی سنس قوی برای فندک آشپزخانه همون سر بلند فلزی هست که بعنوان آنتن برای انتشار سیگنال رادیویی حاصل از جرقه عمل میکنه.
خیر تنظیم ولتاژ نقشی متفاوت داره و نمیشه صرفا توسط اون مدار رو تنظیم و در واقع بالانس کرد. هر چند ولوم حساسیت در بخش دیسپلی ضروری نیست و میتونین بجای اون از مقاومت ثابت 1 مگا استفاده کنین ولی ولوم 20 کیلو بعنوان تنظیم آستانه یا بالانس ضروری هست و باید در مدار باشه.

سلام خدمت مهندس حمید عزیز
من مدارم رو برای تست عملی آوردم روی نقطه ای که مد نظرم بود .ولی متاسفانه هیچ واکنشی نشون نداد !توی محیط بیرون هم تست فندک گرفتم و از فاصله ی تقریبا ۴تا ۵ متری جرقه ی فندک رو سنس میکرد ولی روی نقطه ی مد نظر هیچ واکنشی نداشت !ثبات خیلی خوبی داره و روی ولتاژی که تنظیم میکنم دیگه تکون نمیخوره .روی ولتاژهای مختلف از ۲ ولت تا ۵.۵ ولت تست کردم ولی هیچ نتیجه ای نداد! تنها چیزی که به ذهن خودم میرسه مشکل از مکان تست باشه
مکانی که درست کردم دوتا کاسه ی مفرقی پوسیده که از خاک در اومده بوده که من مجدد اونها رو توی یه چاله گذاشتم و روی اونها اسید باتری ریختم و خاک کردم تقریبا ۶ ماهی میشه! با این اوصاف گزینه ی محتمل شما برای عدم جوابدهی دستگاه چی میتونه باشه ؟اگه مربوط به مکان تست هست شما چی رو پیشنهاد میدید برای ساخت مکان تست و چه مدت زمانی؟

چهارشنبه 19 مهر1402 - 1:04pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
برای تولید یون نیاز به یک فلز ترکیبی مثل برنج یا مفرغ یا چند فلز مختلف در کنار هم و همینطور محیط اسیدی و دمای بالای 10 درجه و ترجیحا بالای 20 درجه هست. همینطور اگر خاک بیش از حد خشک باشه محیط اسیدی ایجاد نمیشه. بین فلزات امروزی آلیاژ برنج قویتر جواب میده. برای نتیجه گیری سریع تر عمق نباید زیاد باشه و حدود نیم متر مناسبه. اگر همه موارد رعایت شده باشه 6 ماه برای سنس یونی کافی هست.

چهارشنبه 19 مهر1402 - 1:35pm

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
برای تولید یون نیاز به یک فلز ترکیبی مثل برنج یا مفرغ یا چند فلز مختلف در کنار هم و همینطور محیط اسیدی و دمای بالای 10 درجه و ترجیحا بالای 20 درجه هست. همینطور اگر خاک بیش از حد خشک باشه محیط اسیدی ایجاد نمیشه. بین فلزات امروزی آلیاژ برنج قویتر جواب میده. برای نتیجه گیری سریع تر عمق نباید زیاد باشه و حدود نیم متر مناسبه. اگر همه موارد رعایت شده باشه 6 ماه برای سنس یونی کافی هست.

سلام مجدد مهندس
راستش تقریبا تموم این چیزهایی که فرمایش کردید رو رعایت کردم به جز رطوبت فکر میکنم
مهندس به نظر شما مفرق قدیمی که پوسیده بود میتونه گزینه ی مناسبی برای تست باشه؟
برای ایجاد محیط تست لطفا راهنمایی بفرمایید چیکلر کنم من اگه بخوام مقداری برنج و مس رو با هم بزارم زیر خاک اوکیه؟
چیکار کنم واکنش یونی توی اونها تسریع بشه؟منظورم اینه که چه ماده ای بهشون اضافه کنم ؟اسید باتری به درد میخوره؟یا نه مثلا جرم گیر سرویس بهداشتی؟یه جا هم خونده بودم وایتکس و نمک؟راهنمایی میفرمایید؟
با توصیف نحوه ی عملکرد دستگاهی که ساختم شما کدوم گزینه رو بابت جواب ندادن محتمل میدونید؟

چهارشنبه 19 مهر1402 - 3:50pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 643 , 644 , 645 , 646 , 647 , 648 , 649 , 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Jamalsixty و 42 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure