انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 5:27pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 640 , 641 , 642 , 643 , 644 , 645 , 646 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
عرض کردم بین منابع مصنوعی نویز فقط با چیزی مثل فندک که واقعا جرقه میزنه میتونین تست کنین. سایر منابع برقی که مشخص نیست چه نویزی تولید میکنن ملاک نیستن و حتی سنس قویتر اونها میتونه به منزله نویز پذیری بیشتر مدار باشه بدون اینکه به سنس یونی ربط داشته باشه.
اینکه محل تست شما در شب سنس نمیشه باید توضیح بدین در چه ساعاتی سنس خوب دارین و چه ساعاتی سنس قطع میشه؟ چون تولید یون به دما و رطوبت هم بستگی داره. از این حیث معمولا سر شب باید شرایط سنس خوب باشه ولی آخر شب معمولا سنس ضعیف تر هست.

شنبه 30 تیر1402 - 12:17am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
منشا نویز سفید یا نویز حرارتی یا نویز جانسون در فیزیک کوانتوم هست! یعنی تحرک ذرات درون اتمی داخل سیمها و خود قطعات نویز خاصی در رنج فرکانسی گسترده ایجاد میکنه که مقداری از اون به دما هم بستگی داره یعنی با افزایش دما بدلیل تحرک بیشتر ذرات زیر اتمی این نویز بیشتر میشه. بخشی از میزان این نویز به کیفیت قطعات بستگی داره. مثلا مشابه این نویز رو در آمپلی فایر های صوتی هم داریم که وقتی بدون دادن سیگنال به ورودی ؛ ولوم تقویت رو زیاد میکنین این صدای هیس رو در خروجی بلندگو میشنوین. حالا این نویز در آمپلی فایر های مختلف یکسان نیست و بسته به نوع آیسی یا ترانزیستور و کلیت طراحی مداری که در اون انجام شده این نویز میتونه کمتر یا بیشتر باشه. ضریب نویزی که برای قطعات مختلف از جمله ترانزیستور ها قید میشه بیان کننده این مقدار نویز هست. اما بعلاوه حتی قطعاتی مثل مقاومت هم دارای این نویز هستن! مثلا میزان نویز سفید برای یک مقاومت به مقدارش بستگی داره و هر چه مقاومت بیشتر باشه بخودی خود نویز سفید بیشتری هم داره. اما میزان این نویز برای قطعاتی مثل ترانزیستور و تقویت کننده ها بیشتر از قطعات ساده ای مثل مقاومت و خازن هست و معمولا در دیتاشیت اونها قید میشه.

متشکر مهندس از توضیحاتتون @};-

۱_پس نویز سفید جریان الکتریکی هست که داخل رسانا بوجود میاد و ترانزیستورم ممکنه تقویتش کنه ... فقط اینکه قطعات بدون اعمال ولتاژ این نویز رو دارن که با عبور جریان بیشتر این نویز رو تولید میکنن درسته؟

۲_ مقاومت رو متوجه شدم که افزایشش باعث افزایش نویز هست
برای خازن عدسی و الکترولیت چگوته هست افزایش باعث کاهشه نویزه؟

۳_بعد یه چیز مهم اینکه حالا عامل از خود قطعات باشه اتصال انتن باعث ورود نویز سفید قطعه انتن میشه برداشتم درسته ؟ چون نویز سفید با اتصال بلند تر انتن شنیده میشه

۴_خود باتری هم نویز سفید اساسی داره ؟ که مختل کنه!

اگر زحمتی براتون نیست در حد بله و خیر و خیلی مختصرم توصیح بدید کافیه سپاس

درود

شنبه 31 تیر1402 - 10:12pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- عرض کردم هر قطعه ای دارای نویز سفید هست و هر طبقه نویز سفید مربوط به طبقات قبلی رو هم تقویت میکنه. لذا از نظر تاثیر نهایی میزان نویز سفید طبقه اول بیشتر تاثیر داره. وجود این نویز برای مقاومت و خازن مستقل از وجود جریان یا ولتاژ خارجی هست و فقط در نیمه هادی ها شرایط ولتاژ یا جریان اون قطعه میتونه روی میزان نویز سفید اثر داشته باشه.
2- با کاهش خازن نویز سفید بیشتر میشه.
3- بله آنتن هم دارای اندکی نویز سفید هست و چون درست قبل از طبقه اول تقویت کننده قرار گرفته اثر نویز سفید اون هم بصورت محسوس در میاد.
4- بله ولی تاثیری نداره. کلا میزان نویز سفید اغلب در رنج نانو ولت هست و تا به میزان زیاد تقویت نشه خودش رو نشون نمیده. برای همین تاثیر اون فقط در تقویت کننده هایی با ضریب تقویت بالا به چشم میاد.

شنبه 31 تیر1402 - 10:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- عرض کردم هر قطعه ای دارای نویز سفید هست و هر طبقه نویز سفید مربوط به طبقات قبلی رو هم تقویت میکنه. لذا از نظر تاثیر نهایی میزان نویز سفید طبقه اول بیشتر تاثیر داره. وجود این نویز برای مقاومت و خازن مستقل از وجود جریان یا ولتاژ خارجی هست و فقط در نیمه هادی ها شرایط ولتاژ یا جریان اون قطعه میتونه روی میزان نویز سفید اثر داشته باشه.
2- با کاهش خازن نویز سفید بیشتر میشه.
3- بله آنتن هم دارای اندکی نویز سفید هست و چون درست قبل از طبقه اول تقویت کننده قرار گرفته اثر نویز سفید اون هم بصورت محسوس در میاد.
4- بله ولی تاثیری نداره. کلا میزان نویز سفید اغلب در رنج نانو ولت هست و تا به میزان زیاد تقویت نشه خودش رو نشون نمیده. برای همین تاثیر اون فقط در تقویت کننده هایی با ضریب تقویت بالا به چشم میاد.

ممنون از توصیحاتتون بزرگوار :x
فقط میشه بفرمایید دلیل اینکه ما دقیقا قبل حساسیت لازم دریافت ایستگاه های رادیویی نویز سفید داریم چیه؟ ینی آیا قانون میگه حشاسیت لازم دریافت نویز سفید قبل تقویت رادوییی هست یا طراحی مداری وجود داره که رادیو انالوگ ایستگاه های خالی رو بجای نویز سفید با صدای سکوت نشون بده و ایستگاه که دریافت بشه پخش کنه چون همه رادیوهایی که میبینم صدای سکوت ایستگاه های خالی را ندارن و نویز سفید دارن متشکر

درود

سه شنبه 2 مرداد1402 - 1:28am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
در مورد منشا نویز سفید که توضیح دادم. برای ایستگاههای رادیویی سیگنال صوتی روی یک فرکانس حامل سوار میشه و وقتی گیرنده در شرایط رزونانس با موج حامل قرار میگیره دریافت قوی روی اون فرکانس وجود داره و پس از آشکار سازی سیگنال حاصل قویتر از نویز سفید هست و شما بجای صدای نویز صدای اون ایستگاه رو میشنوین. ولی اگر موج حامل ضعیف باشه ترکیبی از شرایط نویز سفید و صدای ایستگاه به گوش میرسه که حتی گاها قوی و ضعیف میشه. این وضعیت روی ایستگاههای ضعیف رادیوی موج MW و بخصوص SW زیاد بوجود میاد. اگر منظور شما از ایستگاه خالی ایستگاهی باشه که صدایی روی اون وجود نداره فرقی نمیکنه چون در هر صورت موج حامل وجود داره فقط صدای سکوت روی اون مدوله شده یا اینکه اصلا ایستگاه نیست و فقط یک موج ساده روی اون فرکانس هست که طبیعتا صدای سکوت داره.

سه شنبه 3 مرداد1402 - 1:20pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و عرض احترام خدمت جناب مهندس حمید عزیز و گرانقدر و دوستان گرامی
جناب مهندس سیستم من موقع تست بود داشتم تست میکردم موقع تنظیم ولتاژ سیم جایگزین خازن ها خراب شد و موقع جایگذاری سیم جای پایه های ترانزیستور ۱و۲ را هم چون مسیر فیبر انها با قلع به هم متصل شده بود ، تمیز کردم و هر پایه را روی مسیر خودش لحیم کردم ولی الان ولتاژ روی ۰ هست و با تغییر سیم ها هم ولتاژ ۰ ثابته اما با دست زدن به پایه های ترانزیستور ۳و۴و۵ بوق داره ولی با دست زدن به پایه کریستال و ترانزیستور ۱و۲ هیچ واکنشی نداره

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

پنج شنبه 5 مرداد1402 - 2:01pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
بنظر من اشکال از همون بخش ترانزیستورهای 1 و 2 و کریستال و قطعات متصل به اونهاست.

پنج شنبه 5 مرداد1402 - 8:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
ممنون.
بنظر من اشکال از همون بخش ترانزیستورهای 1 و 2 و کریستال و قطعات متصل به اونهاست.

سلام جناب مهندس عزیز و گرانقدر مدار درست شد طبق فرمایشات شما چک کردم مشکل از ترانزیستور ۱ بود و پایه کریستال قلع مردگی داشت حالا جرقه فندک را از ۶ متر و جرقه موتور سیکلت در حال حرکت را از ۳۰ متر میگیره توی خونه روشن میزارم موتور که رد میشه چشمک و بوق دلنواز سیستم هم روشن میشه خیلی عالیه ولی تست نزدیک کردن دست به مدار بدون انتن، بدون بوق هست؛
با انتن هم با نزدیک کردن دست به انتن حدود ۱۰ الی ۲۰ سانت بسته به تنظیم استانه چراغ خاموش میشه.
ولتاژ روی ۲.۹۷ هست
و یک مشکل دیگه و اساسی در خصوص ولوم ۱۰ دور هست که بنده ۴ تا ۲۰ کیلو ۱۰ دور تاحالا تعویض کردم چون بر اثر چرخش معیوب میشه بخاطر جنس ضعیفشون و یک بار هم یکیش اتش گرفت چون یک فنر نازک روی سیم داخلیش کشیدن و پاره شده بود و اتصال کرده بود.
در حال حاضر یک پتانسیومتر ۱۰ کیلو کتابی وصل کردم جناب مهندس با ولوم معمولی میشه تنظیم کرد و جایگزین ۱۰ دور ۲۰ کیلو چی بزاریم تا هم گرون و بی کیفیت نباشه و هم تنظیم خوبی داشته باشه؟ در مورد سری کردن دو ولوم معمولی یا ۲ پتانسیومتر چطور هست؟

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

شنبه 14 مرداد1402 - 11:11am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
در مورد واکنش دستگاه به اثر دست بارها توضیح دادم و این مساله به شرایط محیط تست و وجود امواج مختلف بستگی داره و چیزی نیست که بتونین بعنوان یک تست مشخص روی اون حساب کنین.
در مورد ولوم 10 دور مشکلی وجود نداره و دوستان همه استفاده کردن. مگر اینکه ولوم رو درست وصل نکرده باشین یا حین کار اتصالی کرده باشه. البته کیفیت این ولومها هم متفاوت هست. در هر صورت میتونین از دو ولوم معمولی 20 و 1 کیلو بصورت سری استفاده کنین. تنظیم اولیه رو با ولوم 20 کیلو و تنظیم دقیق رو با ولوم 1 کیلو انجام بدین.

شنبه 14 مرداد1402 - 2:08pm
آنلاین

با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم
اگر بشه دوستان عزیز که تا اینجا زحمت کشیدن یک فایل نهایی با تصاویر کامل از مراحل ساخت به صورت یکجا قرار بدن تا کسانی که مثل بنده زیاد وارد نیستن برای ساخت مشکلی نداشته باشن . بنده چندتا از مدارای قرار داده شده رو ساختم اما بازم یا لیست ناقص بود یا جای قطعات رو نمیدونستم چطور قرار بدم
اگه زحمتی نیست دوستان لیست کامل و پی سی بی نهایی به همراه تصاویر کامل از مراحل ساخت رو به صورت یکجا قرار بدن ممنون میشم
با تشکر از همه ی دوستان و اساتید محترم

شنبه 21 مرداد1402 - 7:30am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 640 , 641 , 642 , 643 , 644 , 645 , 646 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 74 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure