انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 9:29am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 639 , 640 , 641 , 642 , 643 , 644 , 645 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
تاپیک اصلی در انجمن مربوطه رو مطالعه کنین چند جا اشاره شده:
https://www.longrangelocators.com/forum ... hp?t=18933
در واقع ظاهرا فرانکو حداقل 3 طرح در این زمینه داشته که طرحی که ما روی اون بحث میکنیم آخرینش بوده و به زعم خودش هم بهتر جواب داده. مدل بی اسیلاتور و با حالت خود نوسانی و همینطور با اسیلاتور متفاوت رو هم تست کردن. اما در مورد سیم پیچ تفاوتی نداره و همینطور که شما هم تست کردین فقط بخش آنتن با سیم پیچ و خازن جایگزین میشه.

چهارشنبه 28 تیر1402 - 2:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
تاپیک اصلی در انجمن مربوطه رو مطالعه کنین چند جا اشاره شده:
https://www.longrangelocators.com/forum ... hp?t=18933
در واقع ظاهرا فرانکو حداقل 3 طرح در این زمینه داشته که طرحی که ما روی اون بحث میکنیم آخرینش بوده و به زعم خودش هم بهتر جواب داده. مدل بی اسیلاتور و با حالت خود نوسانی و همینطور با اسیلاتور متفاوت رو هم تست کردن. اما در مورد سیم پیچ تفاوتی نداره و همینطور که شما هم تست کردین فقط بخش آنتن با سیم پیچ و خازن جایگزین میشه.

متشکر @};- مهندس منشا نویز سفیدی که میشنویم از چیه؟ ینی یک ایستگاه خالی یا یک ایسنگاه که حتی فرستنده هم نداره ، نویز سفید داره !؟ یا یک خاصیت از میدان زمینه که سوار امواج هست؟

درود

چهارشنبه 28 تیر1402 - 6:37pm
مدیر کل
مدیر کل

منشا نویز سفید یا نویز حرارتی یا نویز جانسون در فیزیک کوانتوم هست! یعنی تحرک ذرات درون اتمی داخل سیمها و خود قطعات نویز خاصی در رنج فرکانسی گسترده ایجاد میکنه که مقداری از اون به دما هم بستگی داره یعنی با افزایش دما بدلیل تحرک بیشتر ذرات زیر اتمی این نویز بیشتر میشه. بخشی از میزان این نویز به کیفیت قطعات بستگی داره. مثلا مشابه این نویز رو در آمپلی فایر های صوتی هم داریم که وقتی بدون دادن سیگنال به ورودی ؛ ولوم تقویت رو زیاد میکنین این صدای هیس رو در خروجی بلندگو میشنوین. حالا این نویز در آمپلی فایر های مختلف یکسان نیست و بسته به نوع آیسی یا ترانزیستور و کلیت طراحی مداری که در اون انجام شده این نویز میتونه کمتر یا بیشتر باشه. ضریب نویزی که برای قطعات مختلف از جمله ترانزیستور ها قید میشه بیان کننده این مقدار نویز هست. اما بعلاوه حتی قطعاتی مثل مقاومت هم دارای این نویز هستن! مثلا میزان نویز سفید برای یک مقاومت به مقدارش بستگی داره و هر چه مقاومت بیشتر باشه بخودی خود نویز سفید بیشتری هم داره. اما میزان این نویز برای قطعاتی مثل ترانزیستور و تقویت کننده ها بیشتر از قطعات ساده ای مثل مقاومت و خازن هست و معمولا در دیتاشیت اونها قید میشه.

چهارشنبه 28 تیر1402 - 7:15pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
منشا نویز سفید یا نویز حرارتی یا نویز جانسون در فیزیک کوانتوم هست! یعنی تحرک ذرات درون اتمی داخل سیمها و خود قطعات نویز خاصی در رنج فرکانسی گسترده ایجاد میکنه که مقداری از اون به دما هم بستگی داره یعنی با افزایش دما بدلیل تحرک بیشتر ذرات زیر اتمی این نویز بیشتر میشه. بخشی از میزان این نویز به کیفیت قطعات بستگی داره. مثلا مشابه این نویز رو در آمپلی فایر های صوتی هم داریم که وقتی بدون دادن سیگنال به ورودی ؛ ولوم تقویت رو زیاد میکنین این صدای هیس رو در خروجی بلندگو میشنوین. حالا این نویز در آمپلی فایر های مختلف یکسان نیست و بسته به نوع آیسی یا ترانزیستور و کلیت طراحی مداری که در اون انجام شده این نویز میتونه کمتر یا بیشتر باشه. ضریب نویزی که برای قطعات مختلف از جمله ترانزیستور ها قید میشه بیان کننده این مقدار نویز هست. اما بعلاوه حتی قطعاتی مثل مقاومت هم دارای این نویز هستن! مثلا میزان نویز سفید برای یک مقاومت به مقدارش بستگی داره و هر چه مقاومت بیشتر باشه بخودی خود نویز سفید بیشتری هم داره. اما میزان این نویز برای قطعاتی مثل ترانزیستور و تقویت کننده ها بیشتر از قطعات ساده ای مثل مقاومت و خازن هست و معمولا در دیتاشیت اونها قید میشه.

متشکر @};- توضیح کاملی بود :x تو نت چیز زیادی ازش پیدا نکردم !
هر چند تصور این بود همیشه نویز سفید از فرستنده ارسال میشه که ظاهرا از ذات تقویت خود مداره

مهندس در مورد تخلیه الکتریکی یون بحثی وجود نداره اما سوال اینجاست ، پروسه زمان چه نقشی ایفا میکنه ؟! آیا فقط تجزیه فلزه؟
پس طبق قانون باید بشه کاری کرد که فلز نقره بزرگ رو در عمق کم با اسید و نمک و رطوبت و رد کردن غلطک از رو خاک و فشرده سازی ظرف یکماه شبیه سازی به حد اشکار سازی دستگاه برسه ؟

درود

پنج شنبه 29 تیر1402 - 8:22am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
یونیزاسیون یک فرایند الکتروشیمیایی هست و در هر صورت به زمان نیاز داره و این زمان درون خاک بیشتر هم میشه. مساله فشرده سازی خاک هم که فرمودین تاثیر داره و به سرعت انجام این فرایند کمک میکنه. بخشی از زمان مورد نیاز به خروج و حرکت یونها به سمت سطح زمین ربط داره و از این حیث هر چه هدف در عمق بیشتری باشه زمان بیشتری هم لازم هست.

پنج شنبه 29 تیر1402 - 1:36pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

ممنون @};-
بعد مهندس حمید عزیز ، بنظر شما ، صدای تخلیه یون بهتره در میان سیگنال دریافتی رادیو ( نویز سفید ) شنیده بشه؟ یا قبل ان در حالت ساکت دستگاه؟ ( آستانه قبل رسیدن به نویز سفید )
از این بابت میگم چون اسیلاتوری وجود نداره و قبل دیودها خروجی صوتی گرفتیم بلاخره تنظیم گین تقویت شاید یه حدی داره یا اینکه مثلا تقویت فقط ممکنه خروجی روقویتر کنه ( از نظر تاثییر منفی و مثبت ضریب تقویت با خازنهای۱۳ و ۱۴ فیلتر بالا گذر طبقه ۲ و ۳ تقویت )

درود

پنج شنبه 29 تیر1402 - 10:35pm
مدیر کل
مدیر کل

نویز سفید در همه طبقات وجود داره فقط میزانش متفاوت هست و طبقه به طبقه بیشتر میشه. به همون نسبت تقویت سیگنال مورد نظر ما هم بیشتر میشه. چون تقویت کلی مدار به همون اندازه ای هست که برای یون یابی مورد نیازه ؛ اگر از خروجی طبقات قبلی استفاده کنین به همون نسبت سنس هم ضعیف تر میشه. بنابراین برای طرح شما بصورت صوتی بهتره حداقل اندکی نویز سفید در خروجی داشته باشین.

جمعه 29 تیر1402 - 12:39am
کاربر فعال
کاربر فعال

عرض سلام و احترام خدمت جناب مهندس حمید عزیز و گرانقدر و دوستان گرامی
جناب مهندس من مدار را دستکاری کردم چون سنس جرقه فندکش ضعیف شده بود در حد نیم متر ولی باز هم در محل تست سنس داشت
شرایط تست
۲۰ گرم کلاف مسی و ۵۰ گرم سیم جوش برنجی
عمق ۶۰ سانت با جوهر نمک و اسید فیبر چاپی روش ریختم زمان ساخت مکان تست هم ۲ ماه
شرایط مدار:
ولتاژ ۲.۹۷
انتن ۷۰ سانت
تست جرقه فندک در حال حاضر که دستکاریش کردم بهتر شد و به ۱ الی ۱.۵ متر رسید
سنس کنتور برق از ۵ متری
سنس مکان تست از ۳ متری
شرایط اعلام سنس بصورت تک چراغ روشن و بوق ممتد
سنس لامپ ۴۰ وات led از ۱۰ سانتی
قسمت خازن ۳۳۱ تا خازن ۲۲ و انتن دستکاری کردم و بعلت پاک شدن مسیر های مسی فیبر اتصالات را با سیم لحیم انجام دادم بنظر خودم بخاطر یکپارچه شدن مسیر قسمت ها باشه چون پایه ترانزیستور ۲ که به خازن ۲۲ وصله با هم یکپارچه شدن و پایه‌ی دیگر خازن ۲۲ که به سیم مسی جایگزین هست هم یکپارچه شده
و هر کاری کردم نشد سنس جرقه را بیشتر کنم در مدار های قبلی تا ۷ متر هم سنس جرقه بود ولی ولتاژ مرتبا تغییر میکرد و تا ۸ ولت هم پیش میرفت
این مدار ثبات ولتاژش عالیه ولی سنس جرقه ضعیفه

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

جمعه 30 تیر1402 - 7:15pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خسته نباشین.
شرایط هدف تستی که در نظر گرفتین مناسب هست و بنظر من سنس خوبی هم داره. جرقه های مصنوعی کلا حساب و کتابشون کمی با جرقه تخلیه یونی فرق میکنه. پس وقتی هدف یونی واقعی دارین دیگه فقط همون رو ملاک بگیرین. برای سنس قویتر و یا از فاصله دورتر هم بهتره از آنتن قویتر استفاده کنین. آنتن 70 سانتی تقریبا حداقل آنتن مطلوب این مدار هست. ولی با افزایش طول آنتن تا 1 متر باز هم سنس قویتر میشه.

جمعه 30 تیر1402 - 9:38pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
ممنون. خسته نباشین.
شرایط هدف تستی که در نظر گرفتین مناسب هست و بنظر من سنس خوبی هم داره. جرقه های مصنوعی کلا حساب و کتابشون کمی با جرقه تخلیه یونی فرق میکنه. پس وقتی هدف یونی واقعی دارین دیگه فقط همون رو ملاک بگیرین. برای سنس قویتر و یا از فاصله دورتر هم بهتره از آنتن قویتر استفاده کنین. آنتن 70 سانتی تقریبا حداقل آنتن مطلوب این مدار هست. ولی با افزایش طول آنتن تا 1 متر باز هم سنس قویتر میشه.

ممنونم جناب مهندس سپاسگزارم عزیزید @};-

آهان بله چشم تشکر جناب مهندس

نظر به اینکه جرقه اجاق گاز صفحه ای را از ۱۲ متر سنس داره؛
در شب سنس کنتور برق به ۱ متر میرسه که هر۲۰ ثانیه انجام میشه و ارتفاع سنس هم فقط از روبروی کنتور انجام میشه و همچنین سنس محل تست در شب غیر فعال میشه
همراه با احترام و آرزوی توفیق روز افزون :x

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

جمعه 30 تیر1402 - 11:22pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 639 , 640 , 641 , 642 , 643 , 644 , 645 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: abd , Jamalsixty و 80 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure