انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 20 اردیبهشت1403 - 9:03am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 638 , 639 , 640 , 641 , 642 , 643 , 644 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

طلا نوشته است:
متشکر ، مهندس ، بعد من الان تست کردم یه لوله اب که چند ساله زیر زمین رد شده از ۱ متری تست کردم حالت سیگنال ضربانی و در نهایت رو نزدیک لوله مثل نویزی شدید میشنوم _ جالبیش این بود اول گفتم شاید امواج محیطه اما بعد تست دیدم اون قسمت از لوله که دقیقا رو سطح زمینه و زیر زمین نیست اصن چنین واکنشی نداره ، با حساب اینکه من با نزدیک کردن انتن در حد ۴۰ سانتی زمین و حزکت به سمت لوله اهنی واکنش دارم که اهنی هست و چند سالم قدمت نداره ایا احتمالش هست رو اهداف واقعی و غیراهنی چندین ساله دیگه واکنش بهتری و شعاع بیشتری از خود نشون بده ؟

بله اینجور که میفرمایین واکنش یونی بوده. طبیعتا برای اهداف غیر آهنی و در شرایط مناسب تر باید واکنش قویتر باشه. البته فلز خالص کلا یون تولید نمیکنه. اون لوله هم بدلیل عبور آب و سایر ذرات فلزی و داشتن محیط اسیدی بمرور یون تولید کرده.

جمعه 23 تیر1402 - 9:25pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
طلا نوشته است:
متشکر ، مهندس ، بعد من الان تست کردم یه لوله اب که چند ساله زیر زمین رد شده از ۱ متری تست کردم حالت سیگنال ضربانی و در نهایت رو نزدیک لوله مثل نویزی شدید میشنوم _ جالبیش این بود اول گفتم شاید امواج محیطه اما بعد تست دیدم اون قسمت از لوله که دقیقا رو سطح زمینه و زیر زمین نیست اصن چنین واکنشی نداره ، با حساب اینکه من با نزدیک کردن انتن در حد ۴۰ سانتی زمین و حزکت به سمت لوله اهنی واکنش دارم که اهنی هست و چند سالم قدمت نداره ایا احتمالش هست رو اهداف واقعی و غیراهنی چندین ساله دیگه واکنش بهتری و شعاع بیشتری از خود نشون بده ؟

بله اینجور که میفرمایین واکنش یونی بوده. طبیعتا برای اهداف غیر آهنی و در شرایط مناسب تر باید واکنش قویتر باشه. البته فلز خالص کلا یون تولید نمیکنه. اون لوله هم بدلیل عبور آب و سایر ذرات فلزی و داشتن محیط اسیدی بمرور یون تولید کرده.

:ymhug:
استاد با راهنمایی شما من همه قطعات رو به ماکزیمم حد تقویت خودش رسوندم حتی همون داستان سلفو انتن هم چک کردم ، فقط مونده انتخاب ترانزیستور مناسبتر ، اگه بخوایم ایده ال ترین میزان گیرندگی رو داشته باشیم آیا ترانزیستوری هست که از bc547 و bc138c بهتر عمل کنه؟

درود

یکشنبه 24 تیر1402 - 2:12am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
از نظر شماره ترانزیستور بنظر من این مدار زیاد جای کار نداره چون نکته اصلی این هست که باید از ترانزیستور معمولی و غیر فرکانسی استفاده بشه تا فقط هارمونیک فرکانس پایین تقویت و نویز پذیری کمتر بشه. تنها فاکتوری که تا حدودی تاثیر داره همون بتا یا hFE ترانزیستور هست که در رنج 400 الی 600 بهتر جواب میده.

یکشنبه 25 تیر1402 - 1:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال

طلا نوشته است:
حمید نوشته است:
طلا نوشته است:

:ymhug:
استاد با راهنمایی شما من همه قطعات رو به ماکزیمم حد تقویت خودش رسوندم حتی همون داستان سلفو انتن هم چک کردم ، فقط مونده انتخاب ترانزیستور مناسبتر ، اگه بخوایم ایده ال ترین میزان گیرندگی رو داشته باشیم آیا ترانزیستوری هست که از bc547 و bc138c بهتر عمل کنه؟

عرض سلام خدمت دوست عزیز و گرامی و مهندس حمید عزیز و همه دوستان خدمتتان عرض کنم که همه ما بدون مهندس حمید و کمک های بینهایت گران و ارزشمندشان هیچ حرفی برای گفتن نخواهیم داشت لذا طیق تجربه عرض کنم بهترین ترانزیستور همون Bc550c هست که مهندس حمید گفتند من گرفتم خیلی هم قیمتش خوب بود دنه ای ۲هزارتومان فقط بعد از مونتاژ خیلی دقیق خرده های قلع و ضایعات مویرگی اگر در مسیر ها بود تمیز کنید بنده از نظر امکانات ازمایشگاهی و مونتاژ در حد مبتدی هم پایین تر هست
یک نکته دیگه عرض کنم برای تمامی دوستان عزیز : در این زمینه کلاهبردار خیلی شده که حتی اگر مداری هم به دست شما برسوننمعلوم نیست کر بکنه یا نه و این گه جناب غضنفر دوست عزیزم فرمودند باید خودتان طبق فرمایشات جناب مهندس حمید پیش بروید

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

دوشنبه 26 تیر1402 - 11:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
از نظر شماره ترانزیستور بنظر من این مدار زیاد جای کار نداره چون نکته اصلی این هست که باید از ترانزیستور معمولی و غیر فرکانسی استفاده بشه تا فقط هارمونیک فرکانس پایین تقویت و نویز پذیری کمتر بشه. تنها فاکتوری که تا حدودی تاثیر داره همون بتا یا hFE ترانزیستور هست که در رنج 400 الی 600 بهتر جواب میده.

عرض سلام و احترام خدمت جناب مهندس حمید عزیز و گرانقدر
آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون دارم برایتان
عرض به حضور شریفتان بنده یک دوره مونتاژ را پاس کردم البته آنلاین X_X و یک مدار هم پیچیدم مجدد که با ولتاژ ۳.۰۱ مکان تستی را که ۲ ماه پیش با مقداری کلاف سیم مسی که روی شعله لاکش‌را پاک کردم و با اسید چند دقیقه خیساندمشکه کاملا لاکش رفت و با ۱ عدد سیم ۳ میل برنجی بصورت دایره ای با قطر ۱۵ سانت شکل دادم و در عمق ۶۰ سانت دفن کردم ، با ولتاژ ۴.۷۹ سنس نمیکرد را سنس داره از ۲متری به لطف شما و کمک ها و راهنمایی های بسیار خوبتون این تست خوب بود، بعد از ۳ ماه کلنجار رفتن با این سیستم مرموز :ymparty: مرموز چون هر روز یک رفتار عجیب داشت :D بینهایت ممنونم از لطف بیکران شما جناب مهندس
یک سوال دیگه
تفاوت سنس ولتاژ ۳ با ولاژ ۳.۵ و ۴ ولت چطوری هست
چون با ولتاژ ۳ تست لامپ را نصف فاصله با ولتاژ ۴.۷۹ میگیره

دوشنبه 26 تیر1402 - 11:52pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خسته نباشین.
تنظیم ولتاژ کمتر به منزله حساسیت بیشتر و ولتاژ بالاتر به منزله حساسیت کمتر هست. از این حیث شاید بنظر برسه ولتاژ تنظیمی هر چه کمتر باشه بهتره ولی اولا از حدود 2 ولت پایین تر دیگه جواب نمیده و در ثانی با ولتاژ پایین تر نویزپذیری هم بیشتر میشه و ممکنه خیلی جاها نشه کار کرد. از این نظر عرض کردم بین 3 تا 4 ولت مناسب هست.
تست نویز برخی وسائل برقی ملاک درستی نیست. چون فقط سیگنال جرقه ای باید تست بشه در صورتیکه وسائل برقی نویزهای مختلفی منتشر میکنن که ممکنه ربطی به حالت جرقه ای هم نداشته باشه. لذا اگر با چیزی مثل فندک تست کنین بهتر هست. اگر هم هدف تست دارین و جواب داده که دیگه فقط با همون تست بکنین مطمئن تره.

سه شنبه 26 تیر1402 - 1:16am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم. خسته نباشین.
تنظیم ولتاژ کمتر به منزله حساسیت بیشتر و ولتاژ بالاتر به منزله حساسیت کمتر هست. از این حیث شاید بنظر برسه ولتاژ تنظیمی هر چه کمتر باشه بهتره ولی اولا از حدود 2 ولت پایین تر دیگه جواب نمیده و در ثانی با ولتاژ پایین تر نویزپذیری هم بیشتر میشه و ممکنه خیلی جاها نشه کار کرد. از این نظر عرض کردم بین 3 تا 4 ولت مناسب هست.
تست نویز برخی وسائل برقی ملاک درستی نیست. چون فقط سیگنال جرقه ای باید تست بشه در صورتیکه وسائل برقی نویزهای مختلفی منتشر میکنن که ممکنه ربطی به حالت جرقه ای هم نداشته باشه. لذا اگر با چیزی مثل فندک تست کنین بهتر هست. اگر هم هدف تست دارین و جواب داده که دیگه فقط با همون تست بکنین مطمئن تره.

ممنون جناب مهندس بینهایت سپاسگزارم از لطف بیکران شما بله با ولتاژ ۳ ولت خیلی بهتر مکان تست را سنس میکنه و جرقه فندک را از ۴ متر میگیره در تنظیم هم یکم راحت تر هست چون سنس اسمان را بهتر انجام میده و بالانسش بهتر صورت میگیره
با تشکر فراوان :x

سه شنبه 27 تیر1402 - 12:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام مهندس ، من با آنتن عملکرد داشتم و جهت آزمایش خروجی صوتی اومدم بجای سلف و انتن ( بصورت اتفاقی یه سیم پیچ نمره ۵۰ با قطر ۷ سانت با ۲۳ دور با خازن ۱ نانو ساختم که تفاوت سنس رو چک کنم که تو بازتاب تیراهن و فلزات زیر زمین عملکردی داشت ، جرقه رو هم قوی میزد

بعد جالبیش این بود تا سیمپیچ رو به سمت شمال جنوب میگیرم یک ایستگاه دریافت میشه :D ! خواستم ببینم با حساب اینکه واکنش فرانکو بتونه واکنش یونی باشه یا بازتاب امواج آیا سیمپیچ باید یتونه اثر یونی رو با این طراحی مدار بزنه؟

درود

سه شنبه 27 تیر1402 - 9:14pm
مدیر کل
مدیر کل

بله کاری که کردین در واقع شبیه طرح اولیه فرانکو هست که البته مشابه اون در دستگاههای مینرو هم وجود داره. یعنی بجای آنتن از سیم پیچ و یک خازن موازی با ظرفیت بالاتر استفاده میشه. این طرح فرکانسهای پایین تر رو دریافت میکنه و مشابه رادیوی MW که در فرکانس پایین تر هست عملا سیم پیچ نقش آنتن رو ایفا میکنه. این حالت برای یون یابی قابل استفادست و در واقع هارمونیکهای فرکانس پایین تر جرقه یونی تقویت میشه. اما بنظر من این روش بخوبی استفاده از آنتن نیست چرا که اولا نویزپذیری اون بیشتر هست و در ثانی بدلیل ماهیت سیم پیچ مسیر یابی و تعیین خط سیگنال توسط اون بخوبی آنتن معمولی نیست. بعلاوه کوتاه و بلند کردن آنتن معمولی خیلی جاها میتونه کمک کننده باشه در صورتیکه سیم پیچ حین استفاده چنین انعطاف پذیری نداره.

چهارشنبه 27 تیر1402 - 12:18am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
بله کاری که کردین در واقع شبیه طرح اولیه فرانکو هست که البته مشابه اون در دستگاههای مینرو هم وجود داره. یعنی بجای آنتن از سیم پیچ و یک خازن موازی با ظرفیت بالاتر استفاده میشه. این طرح فرکانسهای پایین تر رو دریافت میکنه و مشابه رادیوی MW که در فرکانس پایین تر هست عملا سیم پیچ نقش آنتن رو ایفا میکنه. این حالت برای یون یابی قابل استفادست و در واقع هارمونیکهای فرکانس پایین تر جرقه یونی تقویت میشه. اما بنظر من این روش بخوبی استفاده از آنتن نیست چرا که اولا نویزپذیری اون بیشتر هست و در ثانی بدلیل ماهیت سیم پیچ مسیر یابی و تعیین خط سیگنال توسط اون بخوبی آنتن معمولی نیست. بعلاوه کوتاه و بلند کردن آنتن معمولی خیلی جاها میتونه کمک کننده باشه در صورتیکه سیم پیچ حین استفاده چنین انعطاف پذیری نداره.

ممنون ، بعد بزرگوار این طرح اولیه منبع مشخصی داره؟ چون چندجا گشتم شماتیک و عکسی ازش ندیدم ، اگه لینک یا شماتیکی ازش دارید لطف میکنید بهم بدید؟ که بدونم شماتیک فرق داره یا اینکه اسیلاتور داشته یا نه

در هر صورت نیاز به تست داشتم وگرنه قطعا بدلیل بازه هارمونیک بیشتر ۱۰۰ مگ گیرندگی بیشتره ، اما بررسی گاهی به درک ما کمک میکنه

تشکر @};-

درود

چهارشنبه 27 تیر1402 - 2:01am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 638 , 639 , 640 , 641 , 642 , 643 , 644 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Jamalsixty و 43 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure