انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 5:38pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 489 , 490 , 491 , 492 , 493 , 494 , 495 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام عرفان جان :ymhug:

چیزایی که فرمودید رو انجام میدم و خدمتتون ارائه میدم

متشکرم که پاسخ دادین :x @};-

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

جمعه 8 فروردین1399 - 10:16am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

جناب سروش یه توضیحی در مورد نحوه سنس فلزی که پیدا کردین می فرمایین ؟
مثلا برا بنده بدین شکل بود حجمی به اندازه 60 در 60 داد و درست در قسمت مرکز فلز مدفون چرغ مدار خاموش شد .(فیبر پیام)
دایره بزرگ چراغ مدار روشن بود در دایره کوچک خاموش شد. (جنوب به شمال از سمت شمال به دلیل وجود خار نتونستم حرکت کنم )
الان هم فیبر جناب عرفان رو زدم چون زیاد فشرده نیست و دست اپراتور جهت اعمال تنظیمات بازه همچنین قطعه اضافی هم نداره.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

جمعه 8 فروردین1399 - 3:40pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
Ali1359 نوشته است:
سلام استاد سنه دژ عزیز با تبرک سال نو و آرزوی سلامتی و توفیقات روزافزون برای شما و همه اساتید که به عناوین مختلف لطف و علمشون شون بی منت و چشم داشت شامل حالم شده ،منجمله استاد حمید بزرگوار و عرفان و مجتبی 195 عزیز و همه و همه ی عزیزان دیگه ..... :x @};-
استاد سنه دژ عزیز در راستای این بخش از فرمایشاتتون :
اما در مدار فرانکو ، بنظر بنده اگه شناخت کاملی از کارکرد مدار و تاثیر قطعات مختلف و رعایت نکات حیاتی داشته باشیم ، میتونم هم برد بیشتری داشته باشیم و هم از خروجی مدار بخوبی استفاده کنیم که دقت تفکیک هم داشته باشیم

بنده بارها و بارها چه در خصوصی و چه در عمومی از تجربیات و راهنماییهای شما برهمند شدم و قدر دان زحماتتون هستم و این در خواستی که دارم منوت به امکان و صلاح دید و قبول زحمت هستش ... :YMPRAY: ^:)^لطف میفرمایید یک تشریح کامل در راستای شناخت کامل از کار کرد مدار و تاثیر قطعات مختلف و رعایت نکات حیاتی رو در قالب یک یا چند پست متوالی داشته باشید بسیار سپاس گذار خواهم بود :YMPRAY: به دلیل اینکه هستند اشخاصی مثل بنده که علارغم علاقه و فعل خواستن ،به دلایل عدیده ،تبحر و دانش چندانی از علم و عالم الکترونیک با این جهان و جهات گستردش،ندارن رو رهنمود باشه ،بلاخص مدارات این چنینی که علارغم ظاهره نسبتا ساده با پیچیدگی های بسیار و بعضا حیاطی توام است و نحوه ی روند تایپیک هم که فراز و نشیبهای زیادی رو داره و مطالعه کامل اون بیشتر باعث سردرگمی میشه.....
ومن الله توفق @};-

سلام
سال نو شما هم مبارک باشه @};-
خواهش میکنم . بنده از نظر دانش الکترونیک ، در حد شاگردی استادان گرانقدری مثل مهندس حمید نیستم . بیشتر کار بنده از روی تحقیق و مطالعه و نهایتا آزمایشات متعددی هست که روی مدارات متفرقه و برسی سنس و اثر پدیده و مسائل مربوطه انجام میدم
چگونگی کارکرد طبقاتی مدار را مهندس ، قبلا بارها تشریح کردن و از نظر الکترونیکی نیز همین است و چیز خاصی از نظر تشریحی نداره که بنده اضافه کنم
مهم نتیجه ی نهایی و تاثیرات خود پدیده بر مدار هست وگرنه خیلی چیزها رو میشه تغیر دادو نتایج متفاوتی گرفت . این گونه مدارات رمزورازهای خاص خودشونو دارن که شاید ظاهرا با روند معمول الکترونیکی مطابق نباشه اما لازم باشه . مثلا در ورودی مدار میبینیم که کلی تضعیف اثر رو بوسیله ی اتصال سلف به منفی داریم و بعدش اثر رو کلی تقویت میکنه تا سنس صورت بگیره
لذا خیلی به شیلد مدار توجه کنید چون خود شیلد میتونه نقش آنتن بخود بگیره و دست زدن به شیلد هم تاثیراتی بذاره
بهتره بدون شناخت چیزهای ناشناخته ، بی دلیل تغیری رو ایجاد نکنید و اگر تغیری دادید و نتیجه را بهتر یا بدتر نکرد ، بازم بحالت قبلی تغیر بدید چون هر تغیری شاید ، در هر حالتی اثر خودشون نشون نده
نکات ریز و حیاتی زیادی هستند که در اینگونه مدارات تاثیر بالایی دارن
توصیه میکنم ، دوستانی که با این نکات ریز در ردیابها و یونیابهای متفرقه ، آشنا نیستند ، در درجه ی اول سعی کنن وقتی مداری رو میخوان بسازن ، هیچ گونه تغیری در هیچ جایی انجام ندن و دست به کارهای من درآوردی نزنن که حداقل بتونن نتیجه ای مشابه مدل اصلی داشته باشن .
بعدا اگه دوست داشتید تغیراتی بدید یا آزمایش و خطایی داشته باشید ، یکی یکی ، تغیر بدید و نتیجه را تست کنید و یاداشت کنید
یعنی دو سه جا رو همزمان تغیر ندید و آخرشم ندونید که این نتیجه ی جدید ، حاصل تغیر کدام قسمت بود
هرگونه تغیری که فکرش هم نمیکنید ، در کارکرد یونیابها و ردیابها ، میتونه تاثیرگذار باشه که به بعضی از این نکات اشاره میکنم
- ضخامت خطوط پی سی بی
- همچنین ضخامت سیمکشیهای مربوطه ( باریک یا پهن بودن مسیرها و اتصالات که میتونه تاثیر مثبت یا منفی داشته باشه )
- مسیر سیمکشیها ( رد شدن یا نشدن سیمکشیها از بعضی نقاط )
- جایگاه باتری
- نوع باتری یا تغذیه
- شیلد کردن یا نکردن مدار یا قسمتهای خاصی از مدار که نتایج رو تقویت یا تضعیف میکنه
- نوع آنتن و چگونگی اتصال با مدار
- جایگاه آنتن
- نوع ،توان و ولتاژ بعضی از قطعات حیاتی
و . . .
در اینگونه مدارات ، هرچقدر شناخت مدار مهم است ، در برابرش شناخت پدیده نیز میتواند مهم و تاثیرگذار باشد
گاهی پدیده میتونه بقدری شگفت انگیز باشه ، که تاثیری روی مداری داشته باشه ، که کل تشریح کارکرد مدار رو دگرگون بکنه یا ظاهرا زیر سوال ببره . یعنی از نظر تشریحی مشخصه که فلان مدار داره فلان کار رو انجام میده و وظایف طبقات مختلفش مشخصه . اما وقتی همین مدار در برابر پدیده قرار میگیره ، میبینیم که تبدیل به حالت دیگری میشه و کارکرد طبقات مختلفش طوری تحت تاثیر قرار میگره که حتی ظاهرا برعکس هم میشه و کارکردش از اون حالتی که انتظار داریم خارج میشه
مثلا وقتی که به تنظیم دقیق آستانه میرسیم ،
در حالت عادی ، با تقویت اثر دریافتی ، چراغ خاموش ، روشن میشه
اما گاهی میبینید که پدیده چراغ روشن رو خاموش هم میکنه . یعنی ولتاژی که خود مدار ایجاد کرده و به ال ای دی ها داده رو میگیره
و گاهی میان این دو حالت میرقصه
و با اینکه از فاصله ی دور میتونه اثر تقویتی داشته باشه و ال ای دی رو روشن بکنه ، میتونه برعکس عمل بکنه و همان چراغ روشن را در بالای هدف خاموش بکنه
لذا تا وقتی که با این نکات سروکار دارید و شناخت کاملی ندارید ، سعی کنید که با آستانه ی خاموش کار نکنید ، چون ممکنه هدفی رو از دست بدید که مدار توانایی سنسش رو داشته باشه
بهتره ال ای دی اول روشن باشه . طوری که ال ای دی دوم در آستانه باشه و بتونه با دریافت اثر ، روشن بشه
درسته که آستانه ، بیشتر از آخرین حد روشنی ال ای دی اول هست و وارد قدرت دادن به ال ای دی دوم شده ، اما نگران نباشید ، اگر قرار به خاموش کردن باشه ، پدیده قدرت خاموش کردن ال ای دی اول را دارد
برای بهترین استفاده از هردو حالت ، فاصله ی زمانی روشن شدن بین ال ای دی ها رو با تغیر قطعات مربوطه ، کمتر کنید .

لا اله الا هو

جمعه 8 فروردین1399 - 11:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:

سلام.مسلما اگر فقط همون جا اسیب دیده نیازی به مونتاژ دوباره قسمتی از مدار نیست.شما باید رفع ایراد کنی و ولتاژهای پایه های هر 6 ترانزیستور رو در حالت حداقلی ولوم آمپلی قرار بدی تا بشه تا حدودی تشخیص داد که مدار سالمه یا خیر.در برخی ترانزیستورها که بتای کمی دارن مقدار خروجی میتونه از کمتر از 1 ولت تا 6 ولت با تغییر ولوم امپلی تغییر کنه و این به خودیخود عیب محسوب نمیشه.

سلام عرفان جان خدمت شما :) @};-

شنبه 9 فروردین1399 - 10:33am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مدار پیام از لحاظ واکنشها با مدار من متفاوته.ولی قاعدتا اندازه پایه های ترانزیستور نباید تفاوتی داشته باشه.ولی ازونجایی که در ترانزیستورهای شما هم تفاوت وجود داره فقط بصورت کلی میتونم نظر بدم.
ترانزیستور اولی قابل قبوله.
ترانزییستور دومی ولتاژ کلکتور در مقایسه با مدار من بیش از حد هست.در مدار من با هر ترانزیستوری نهایتا این مقدار 3.5 ولت هست.و ازین مقدار تجاوز نمیکنه.
ترانزیستور سومی قابل قبوله.
ترانزیستور چهارمی قابل قبوله.
ترانزیستور پنجمی اندازه پایه های امیتر و بیش در حالت وجود کریستال 8 مگ و نیز حداقلی ولوم 4.7 بنظرم نباید این مقدار باشه.برای اطمینان شما 550 بی رو بزار جای ترانزیستور6 و ترانزیستور 6 که 550 سی رو بزار جای ترانزیستور 5.اگر این تغییر انجام دادی و ولتاژ در حالت وجود کریستال 8 مگ و نیز حداقلی ولوم 4.7 اومد مابین 4تا6 ولت پس درسته.اما اگر همچنان نزدیک به صفر بود در اینجا مشکلی داری.
ترانزیستور 6،برای من همواره هر ترانزیستوری بزارم ولتاژ کلکتور حداکثر 2.5 ولت خواهد بود و تجاوز نمیکنه.
همیشه سعی کن تمام ترانزیستور ها رو از یک رنج و یک شماره بزاری.حالا اگر مقدور نبود،ترانزیستورهای 2و3و4و5 رو یک رنج و یک شماره انتخاب کن و اون متفرقه ها رو بزار ترانزیستور 1و6 .

شنبه 9 فروردین1399 - 4:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام @};-
دوست من ببخشید. آیا منظورتون از ترانزیستور 1 تا 6 رو درست فهمیدم . ;;)

کدوم شکل درسته a یا b

شنبه 9 فروردین1399 - 5:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام استاد سنه دژ عزیز و این از مناعت طبع و بزرگواری شماست و خدا خیرتون بده در مورد فرانکو گفتید ولی چندین خط آخر (بخشش اثر پدیده و خاموش کردن ال ای دی)خیلی بکارم اومد در مورد مداری که قبلا راهنمایش رو ازتون خواستم دقیقا بخاطر نفهمیدن این حالات و تفاوتهای سنسی که با فرانکو داشت گذاشتم کنار فکر میکردم ایراد داره نگو درست عمل میکرده و من زبونش رو نمی فهمیدم......... :ymblushing: الان میفهمم نکات ریزی که فرموده بودید رو ....
عمر با عظت برای شما و اساتیدم از خدای منان تمنا دارم :YMPRAY:

شنبه 9 فروردین1399 - 6:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:
سلام @};-
دوست من ببخشید. آیا منظورتون از ترانزیستور 1 تا 6 رو درست فهمیدم . ;;)

کدوم شکل درسته a یا b

شکل b درسته

شنبه 9 فروردین1399 - 8:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
مدار پیام از لحاظ واکنشها با مدار من متفاوته.ولی قاعدتا اندازه پایه های ترانزیستور نباید تفاوتی داشته باشه.ولی ازونجایی که در ترانزیستورهای شما هم تفاوت وجود داره فقط بصورت کلی میتونم نظر بدم.
ترانزییستور دومی ولتاژ کلکتور در مقایسه با مدار من بیش از حد هست.در مدار من با هر ترانزیستوری نهایتا این مقدار 3.5 ولت هست.و ازین مقدار تجاوز نمیکنه.
ترانزیستور پنجمی اندازه پایه های امیتر و بیش در حالت وجود کریستال 8 مگ و نیز حداقلی ولوم 4.7 بنظرم نباید این مقدار باشه.برای اطمینان شما 550 بی رو بزار جای ترانزیستور6 و ترانزیستور 6 که 550 سی رو بزار جای ترانزیستور 5.اگر این تغییر انجام دادی و ولتاژ در حالت وجود کریستال 8 مگ و نیز حداقلی ولوم 4.7 اومد مابین 4تا6 ولت پس درسته.اما اگر همچنان نزدیک به صفر بود در اینجا مشکلی داری.
ترانزیستور 6،برای من همواره هر ترانزیستوری بزارم ولتاژ کلکتور حداکثر 2.5 ولت خواهد بود و تجاوز نمیکنه.
همیشه سعی کن تمام ترانزیستور ها رو از یک رنج و یک شماره بزاری.حالا اگر مقدور نبود،ترانزیستورهای 2و3و4و5 رو یک رنج و یک شماره انتخاب کن و اون متفرقه ها رو بزار ترانزیستور 1و6 .

عرفان جان فکر میکنم من منظورتون از (حداقلی ولوم) حداقل تحریک متوجه شدم و ولوم رو بستم یعنی ورودی c9 صفر و زمین مدار هست . اگر ولوم 4.7 رو باز

کنم و تو حداکثر تحریک قرار بدم ، بله ولتاژ کلکتور ترانزیستور 5 حدودا 5.98 تا 6 ولت هست . احتمالا منظورتون حداقلی اهمی بوده درست میگم ؟

شنبه 9 فروردین1399 - 10:26pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:
erfan نوشته است:

عرفان جان فکر میکنم من منظورتون از (حداقلی ولوم) حداقل تحریک متوجه شدم و ولوم رو بستم یعنی ورودی c9 صفر و زمین مدار هست . اگر ولوم 4.7 رو باز

کنم و تو حداکثر تحریک قرار بدم ، بله ولتاژ کلکتور ترانزیستور 5 حدودا 5.98 تا 6 ولت هست . احتمالا منظورتون حداقلی اهمی بوده درست میگم ؟

بله حداقلی ولوم یعنی همون حداقلی اهمی.یعنی اگر ولوم 4.7 رو به سمت چپ و خلاف عقربه های ساعت تا انتها بچرخونی پایه اولی و آخری این ولوم(دو پایه ای که در طرفین هستن)باید به هم راه بدن.یعنی مولتی متر رو بزاری رو حالت اتصال کوتاه باید این دو پایه بهم راه بدن.و اگر کاملا تا انتها به راست و جهت عقربه های ساعت بچرخونی باید یکی از پایه های کناری به پایه وسط راه بده.در این حالت اون پایه ای که کنار قرار داره و داره به پایه وسط راه میده باید به زمین مدار متصل باشه.اگر ولوم 4.7 شما این ویژگی رو داره هرگاه در حداقلی باشه(یعنی در انتهای چپ گرد)پایه امیتر ترانزیستر 5 شما عددی مابین 5تا 6 ولت خواهد داشت و گاهی از 6 ولت رد میشه.(اگر از 3عدد خازن 1 یکویی استفاده کرده باشی و نیز رنج و بهره ترانزیستور شما همونی باشه که اعلام کردی).این مقدار کاملا به نوع و رنج ترانزیستور شما بستگی و نیز به مقدار ظرفیت خازنهای 1 پیکویی بستگی اره.با توجه به نوع ترانزیستور هایی که اعلام کردی و نیز 3تا خازن 1 پیکوی سری،باید عددی مابین 5تا 6 ولت بیوفته.

شنبه 9 فروردین1399 - 10:43pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 489 , 490 , 491 , 492 , 493 , 494 , 495 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 52 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure