انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 7:26pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 483 , 484 , 485 , 486 , 487 , 488 , 489 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

جعبه چوبی در این نوع سیستمها از این حیث توصیه میشه که خاصیت آنتی الکترو استاتیک داره و اگر حین کار لباس یا دست دارای بار الکتریکی به جعبه تماس پیدا بکنه دستگاه واکنشی نشان نمیده. جز این اهمیتی نداره و اگر حین اپراتوری به این مساله دقت کنین میتونین از جعبه پلاستیکی هم استفاده کنین. بهرحال این یک واقعیت هست که در این نوع دستگاه جنس جعبه تاثیر دیگری نداره. حالا اگر به این دلیل خواستین جنس جعبه رو چوبی در نظر بگیرین دیگه نباید اون رو با چیزی که خاصیتش رو خنثی میکنه پوشش بدین! رنگ یا لایه پلاستیک خاصیت آنتی استاتیک چوب رو تا حد زیادی از بین میبره. اگر زیبایی براتون مهمتر هست میتونین از جعبه پلاستیکی استفاده کنین. در هر صورت جعبه پلاستیکی یا چوبی تاثیری روی شیلد ندارن.

جمعه 18 بهمن1398 - 3:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید سلام و خسته نباشید
من فلزجو رو خیلی وقته ساختم و برای استفاده بیرون هم بردم
ابتدا تشکر برای زحمتی که اونجا کشیدید
در حال حاضر در حال ساخت فرانکو هستم و مدارم هم ظاهرا کار میکنه
حدود 5 ولت خروجی دارم و اثر سنس دست هم وجود داره
در صورت نیاز می تونم فیلم هم تهیه کنم
ولی یه مشکلی هست.بدون کریستال حدود 0.6 تا 0.8 خروجی دارم (با تغییر در خازن های 560 پیکو متفاوت است) کا ظاهرا به علت خودنوسانی مدار هست
علاوه بر این 2 بار کل فروم رو خوندم و یادداشت برداری کردم، یک جا شما فرمودید خازن های 1 پیکو ولتاژ خروجی رو تنظیم کنیم
یک بار هم اقای عرفان فرمودند با خازن های 560 پیکو ولتاژ خروجی رو تنظیم کنیم
سوالم اینه که با این خازن ها میشه خودنوسانی رو 0 کرد یا باید راه دیگه ای پیدا کنم
ضمنا بدون خازن های 560 نیز باز هم خودنوسانی دارم
در نهایت برای تنظیم ولتاژ باید در کدوم خازن ها تغییر ایجاد کنیم
و برای خودنوسانی چه کنم؟
بسیار بسیار متشکر

شنبه 19 بهمن1398 - 12:42pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خواهش میکنم.
بدون وجود کریستال ولتاژ خروجی باید تقریبا صفر یا در واقع نهایتا چند صدم ولت بیشتر نباشه. البته این مساله رو باید بدون اتصال آنتن و در محیطی کم نویز بررسی کنین. وگرنه امواج موجود در محیط از ورودی مدار وارد و تقویت میشن که این در نهایت منجر به افزایش ولتاژ خروجی میشه. اگر باز هم ولتاژ نزدیک صفر نشد به احتمال زیاد سیمکشی فیبر یا کیفیت مونتاژ شما مناسب نیست.
مقدار اغلب قطعات مدار و همینطور بتای ترانزیستورها همه کم یا زیاد روی ولتاژ خروجی تاثیر دارن! اما روش اصلی تنظیم ولتاژ برای این مدار از طریق همون خازنهای 1 پیکو یا دو تکه سیم هست که توضیح داده شده. خازنهای 560 پیکو هم تاثیر دارن ولی اون خازنها در واقع بخشی از فیلتر بالاگذر مدار هستن که افزایش دادنشون منجر به تقویت بیشتر میشه.

شنبه 19 بهمن1398 - 3:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ویولن نوشته است:
درود خدمت همه دوستان.یه سوال از آقا عرفان داشتم که فکر میکنم سوال بیشتر دوستان باشه.در مورد کاوش در سرا شیبی ها که گفته بودین هنگام کاوش از نقطه مرتفع تر شروع کنیم و آیا آنتن باید موازی با شیب کوه باشه یا موازی با آسمان؟!و نکته دیگه اینکه از فرانکو در داخل غارها و تونلها میشه استفاده کرد یا نه و اگر میشه کمی توضیح بدین.قبلا کمال تشکر رو از شما دارم

ببخش بخاطر تاخیر.مدتی نبودم.
در سراشیبی ها اگر جهت حرکت شما که همون شمال به جنوب هست منطبق و همسو با شیب زمین بود مسلما انتن رو موازی با شیب زمین بگیرید.یعنی فرض میکنیم زمین صافه و در این حالت انتن هم مقابل سر و سینه شما باید باشه.وقتی زمین شیب پیدا میکنه شما هم متناسب با شیب زاویه این انتن رو به سمت زمین شیب بدید.
در سراشیبی هایی که جهت حرکت شمال به جنوب با شیب زمین یکجهت نیست شما آنتن رو متناسب با شیب زمین در نظر بگیرید یعنی جایی که زمین زیر آنتن صاف هست انتن رو مقابل سر و صورت و وقتی زمین سمت چپ یا راست شما شیب دار میشه آنتن رو که دارید به چپ یا راست میگردونید هم طراز و موازی با زمین به سمت زمین شیب بدید.
در غارها و تونل ها هم این وسیله کارایی داره به این شرط که مطمئن باشید وسیله به حد حساسیت مطلوب رسیده.در غارها و تونل ها جنس اگر در دیواره یا سقف باشه فرانکو نمیتونه آشکار کنه ،فقط اگر در کف غار و تو زیر زمین باشه میتونه آشکار کنه.بیرون غار تنظیمات دریافت اثر آسمون رو انجام بدید و سپس برید درون غار.

شنبه 19 بهمن1398 - 11:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
ویولن نوشته است:
درود خدمت همه دوستان.یه سوال از آقا عرفان داشتم که فکر میکنم سوال بیشتر دوستان باشه.در مورد کاوش در سرا شیبی ها که گفته بودین هنگام کاوش از نقطه مرتفع تر شروع کنیم و آیا آنتن باید موازی با شیب کوه باشه یا موازی با آسمان؟!و نکته دیگه اینکه از فرانکو در داخل غارها و تونلها میشه استفاده کرد یا نه و اگر میشه کمی توضیح بدین.قبلا کمال تشکر رو از شما دارم

ببخش بخاطر تاخیر.مدتی نبودم.
در سراشیبی ها اگر جهت حرکت شما که همون شمال به جنوب هست منطبق و همسو با شیب زمین بود مسلما انتن رو موازی با شیب زمین بگیرید.یعنی فرض میکنیم زمین صافه و در این حالت انتن هم مقابل سر و سینه شما باید باشه.وقتی زمین شیب پیدا میکنه شما هم متناسب با شیب زاویه این انتن رو به سمت زمین شیب بدید.
در سراشیبی هایی که جهت حرکت شمال به جنوب با شیب زمین یکجهت نیست شما آنتن رو متناسب با شیب زمین در نظر بگیرید یعنی جایی که زمین زیر آنتن صاف هست انتن رو مقابل سر و صورت و وقتی زمین سمت چپ یا راست شما شیب دار میشه آنتن رو که دارید به چپ یا راست میگردونید هم طراز و موازی با زمین به سمت زمین شیب بدید.
در غارها و تونل ها هم این وسیله کارایی داره به این شرط که مطمئن باشید وسیله به حد حساسیت مطلوب رسیده.در غارها و تونل ها جنس اگر در دیواره یا سقف باشه فرانکو نمیتونه آشکار کنه ،فقط اگر در کف غار و تو زیر زمین باشه میتونه آشکار کنه.بیرون غار تنظیمات دریافت اثر آسمون رو انجام بدید و سپس برید درون غار.
درود به شما آقا عرفان عزیز و ممنون بابت توضیحات خوبتون.گفتم شاید دیگه جواب این سوالات رو نگیرم درود بر شرف شما و هر کجا هستین پاینده و پیروز باشید

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

شنبه 19 بهمن1398 - 11:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

vahed.m63 نوشته است:
مهندس حمید سلام و خسته نباشید
من فلزجو رو خیلی وقته ساختم و برای استفاده بیرون هم بردم
ابتدا تشکر برای زحمتی که اونجا کشیدید
در حال حاضر در حال ساخت فرانکو هستم و مدارم هم ظاهرا کار میکنه
حدود 5 ولت خروجی دارم و اثر سنس دست هم وجود داره
در صورت نیاز می تونم فیلم هم تهیه کنم
ولی یه مشکلی هست.بدون کریستال حدود 0.6 تا 0.8 خروجی دارم (با تغییر در خازن های 560 پیکو متفاوت است) کا ظاهرا به علت خودنوسانی مدار هست
علاوه بر این 2 بار کل فروم رو خوندم و یادداشت برداری کردم، یک جا شما فرمودید خازن های 1 پیکو ولتاژ خروجی رو تنظیم کنیم
یک بار هم اقای عرفان فرمودند با خازن های 560 پیکو ولتاژ خروجی رو تنظیم کنیم
سوالم اینه که با این خازن ها میشه خودنوسانی رو 0 کرد یا باید راه دیگه ای پیدا کنم
ضمنا بدون خازن های 560 نیز باز هم خودنوسانی دارم
در نهایت برای تنظیم ولتاژ باید در کدوم خازن ها تغییر ایجاد کنیم
و برای خودنوسانی چه کنم؟
بسیار بسیار متشکر

من فقط در مبحث صفر کردن ولتاژ خروجی در هنگام قطع کریستال و یا همون عملیات بدست اوردن مرز صفر ولت،تغییر این خازنهای 13و14 رو در تغییر ولتاژ خروجی مجاز میدونم.وگرنه نقش اصلی تغییر ولتاژ در مدار رو همون خازنهای 1 پیکویی دارن(یعنی همون فرمایش حمید عزیز) و سپس تغییر ترانزیستورها.
من فوضولی میکنم و با اینکه پرسش شما از حمید عزیز بود ولی اجازه میخوام راهنمایی کنم اگر بطور کلی از ساخت مدارت اطمینان داری ،و حتی با نبود خازنهای 13و14 و قطع کریستال،باز هم در خروجی ولتازی داری به احتمال فراون بخاطر محیط شماست.شما اگر بری تو محیط باغ یا دشت یا ..... میبینی این مشکل وجود نداره و با قطع کریستال و نبود خازنهای 13و14 مقدار ولتاژ خروجی صفر میشه.و با قرار دادن و افزایش ظرفیت خازنهای 13و14 ولتاژ به نسبت افزایش پیدا میکنه.

شنبه 19 بهمن1398 - 11:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Mjd72 نوشته است:
کمی باید با ولوم ها کار کنم

الان بردش بیشتر شد یکم بهتر تنظیمش کردم

از فیلم که چیزی متوجه نشدم ولی اگر مدارت به نزدیک شدن انتن به فلزات روشن میشه نباید اینگونه باشه.در مدار فرانکو فقط گاهی مواقع با برخورد انتن به برخی فلزات(منظورم لزوما نوع فلزات نیست) برای لحظه ای ال ای دی اول روشن میشه.

آخرین بار توسط erfan در یکشنبه 19 بهمن1398 - 12:09am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

یکشنبه 19 بهمن1398 - 12:02am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

vahed.m63 نوشته است:
سلام و خسته نباشید
من در حال مونتاژ مدار به هر دو صورت هستم
یک سوال دارم
بایاس ترانزیستور 5 به چه صورت انجام می گیرد
ولتاژهای ترانزیستورهای من به ترتیب برای شماره 1،امیتر 5.11 ولت،کلکتور9.34 ولت و بیس 5.35 ولت، برای شماره 2،امیتر 0 ولت،کلکتور 2.66 ولت و بیس 0.59 ولت، برای شماره 3،امیتر 1.53ولت،کلکتور2.25 ولت و بیس 1.53 ولت، برای شماره 4،امیتر 1.12ولت،کلکتور 4.11 ولت و بیس 1.72 ولت و برای شماره 5،امیتر 0 ولت،کلکتور 9.46 ولت و بیس 0.01ولت هست
ظاهرا ترانزیستور 5 با وجود خازن 33 نانو به شماره 15 روشن نمی شود.
لطفا راهنمایی کنید.
متشکر

مقدار کلکتورهای ترانزیستور 1و 3 و 5 مناسب نیست.امیتر ترانزیستورهای 3و4 همواره مساوی و یا نزدیک به هم هست که در مدار شما اینچنین نیست.
باید با دقت همه چیز رو دوباره چک کنی

یکشنبه 19 بهمن1398 - 12:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Mjd72 نوشته است:
کلی بخوایم نتیجه بگیریم
رو دو حالت کار میکنه دستگاه

یکی یون یاب و یکی هم همه موارد

فقط میمونه که برم یه جای برای تست سرآشیبی کوه و ...

اگه خوب جواب بده براش برنامه رو مینویسم

تا چند روز دیگه علام میکنم نتیجه تست هارو

نتیجه جالبی بود!!!!!!
موفق باشی

یکشنبه 19 بهمن1398 - 12:11am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام یکی از دوستان یه زحمتی بکشه طرح اقا عرفان رو با محل قرار گیری قطعات قرار بده جاو مشخصات قطعات روی pcbمعلوم بشه لطفا

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 20 بهمن1398 - 1:11pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 483 , 484 , 485 , 486 , 487 , 488 , 489 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Reza1569 و 52 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure