انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 1:41pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 453 , 454 , 455 , 456 , 457 , 458 , 459 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جهان بین نوشته است:
erfan نوشته است:
از پیامت هیچ چیزی متوجه نشدم.

بعنوان اخرین سوالی که از شما میپرسم و سرتون رو درد نمیارم دیگر

منظورم رو به ساده ترین حالت ممکن بیان میکنم

1-شما گفتید ولتاژ پایه ترانزیستورها رو بفرست فرستادم و ایراد ترانزیستور اولی رو هم گرفتم - پس ترانزیستورها همه دارن کار میکنن--- با اهم متر چک شدن

2- مرز صفر رو هم تنظیم کردم

3- با گذاشتن کریستالهای مختلف بازه های مختلف بهم این ولتازها رو میدن

6 مگ = 7 ولت ....... 7 مگ = 6.7 ...... 8 مگ = 6.4 ..... 10 مگ = 5.9 ...... 12مگ = 5.1

4- با افزایش خازنهای 1 پیکو ولتاژ بسیار اندک زیاد میشود و با کاهشش هم ناچیز هست و حتی با برداشتن خازنهای 1 پیکو بازم سیگنال عبور میکند /:)

5- با تغییرات ترانزیستور تونستم از کریستالهای مختلف بازه 3 تا 6 ولت خرجی بگیرم

6- با زیاد کردن ولوم امپلی تغییرات در حد چند صدم ولت ایجاد میشود و حتی برداشتن ترانزیستور امپلی هیچ تغییری تو ولتاژ خروجی ایجاد نمیشود

7- با ولتاژ کمتر از3 ولت یکی از led دایم روشن است با تغییر کریستال ولتاز به بیش از 4 ولت 2 تا led روشن میشه و با کاهش کریستال تا 3 تا led دایم روشن هستن - در کل نه واکنشی دارم نه هیچی فقط اگه مثلا کریستال 12 مگ بزارم و خروجی رو کم کنم و یه دونه ای ای دی روشن باشه با نزدیک کردن به لامپ کم مصرف سه تاش روششن میشه-------حتی با ولوم استانه و 1 مگ هم هیچ تغیییری تو روشنی led ها صورت نمیگیره-----اگر هم ورودی دیسپلی رو از مدار ازاد کنم سه تا led رووشن میشن-------حالا طبق این صبحتها دیسپلی سالمه یا نه؟

8- در اخر طبق اینکه پایه ترانزیستورها وصلا و ولتاژشون درسته خازنها سیگنال عبور میدن - چه چیزی ممکنه مشکل داشته باشه؟

9- شما فرمودید حساسیت مدارتون زیاده باید کم بشه با تغییر ترانزیستورهای مختلف - الان موندم این روشن ماندن led ها بخاطر نویز محیط شهری هست یا ولتاژی که بخاطر کریستال به خروجی میره؟ تغییر ترانزیستورها وابسته به منطقه رو اصلا متوجه نشدم - ندیدم ترانزیستور وابسته به اب و هوا باشه :(

10- حدس اخرتون رو به ایراد مدار بنده بگویید ---- قول میدم این اخرین باری هست که از شما سوالی میپرسم و واقعا خیلی ناراحت کننده هست نمیتونم ایراد مداری به این سادگی رو مشخص کنم [-( دیگه بقولی آخر خطم و اگر ببینم جواب نده میندازم تو سطل اشغال و مجبورم از دوستان تو انجمن تقاضا کنم برام بسازن.

1.بله احتمالا ایرادی از ترانزیستورها نیست.فرض کنیم همه ولتاژ ترانزیستورها هم درست باشن لزوم به معنای درست بودن همه مدار نیست.
2.به موضوع مرز صفر ولت در فایل دقت کن.ریزه کاریهی زیادی داره.اگر بتای ترانزیستورهای شما تفاوت زیادی با هم داشته باشه ،جای ترانزیستورها رو عوض کنی مرز صفر ولت هم عوض میشه.به این موضوعات دقت کافی داشته باش.
4.افزایش خازنها ولتاژ رو پایین میاره.بالا نمیبره.ظرفیت خازنها بالا بره ولتاژ بالا میره.ظرفیتشون پایین بیاد ولتاژ پایین میاد.رابطه تعداد و ظرفیت معکوس هست.تغییر در خازنها نقش کمی در تغییر ولتاژ داره.برداشتن این خازنها هم ولتاژ رو صفر نمیکنه.
6.فقط در بعضی ترازیستورها و در حالتهای خاصی تغییرات ولوم امپلی باعث تغییرات جزیی در ولتاز خروجی میشه.ولی در اکثر مواقع تغییر ولوم امپلی باعث تغییر بیشتر از 1 ولت تو ولتاژ خروجی میشه.یعنی اگر حالتهای مختلف و ترانزیستورهای مختلف رو چک کردی و در همه حالات تغییر ولوم امپلی باعث تغییر جزیی تو خروجی میشه پس این قسمت مدارت مشکلی داره.
7.در هیچ شرایطی با هیچ تنظیمی هیچوقت 1 ال ای دی روشن باقی نمیمونه.همیشه با هر ترانزیستور و با هر خازن 1 پیکویی و... با چرخوندن ولوم استانه به حداقل باید در نهایت همه ال ای دی ها خاموش بشن.مسلما مدارت مشکلی داره.
8.نمیشه چیزی گفت.دونه دونه بارها و بارها باید همه چیز تست بشه.
9.من هیچوقت نگفتم ترانزیستور وابسته به اب و هوا هست.
10.صد بار دیگه هم سوال بپرسی جواب میدم .تلخترین حالت جواب دادن من اینه که بگم "این موضوع رو در فایل توضیح دادم".اصلا هم از جواب به سوالات خسته و ناراحت نمیشم.امکان داره مشکل از جاهای مختلف مدار باشه.چون به نظر من ایرادت در 1 جا خلاصه نمیشه و احتمالا چند مشکل در مدارت هست.این مدار الارغم سادگی بقدری ظرافت و پیچیدگی داره که عجیب هست.بهمین خاطر هست که الان 2 ساله فایل توضیحات رو در انجمن قرار دادم و به همه سوالات هم پاسخ میدم ولی تا هماکنون که بیش از 60 نفر در انجمن و تلگرام و اینستا ازم راهنمایی گرفتن حتی 1 نفر هم نشده که بتونه از مرحله ساخت و تنظیمات و اپراتوری عبور کنه.اگر تونستن بسازن نتونستن در محیط تنظیم کنن و اگر تونستن بسازن و تنظیم کنن نتونستن اپراتوری کنن.با اینکه تلاش کردم همه به جایگاه استفاده از مدار برسن ولی واقعا تا هماکون حتی 1 نفر هم نتونسته.دلیلش اینه که از ابتدا باید همه چیز رو درست و دقیق انجام بدن ولی...... .

شنبه 18 آبان1398 - 6:08pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
erfan نوشته است:
alijooon نوشته است:
سلام

اول از جناب آقا عرفان عزیز بابت این همه راهنمایی و صبوری تشکر ویژه دارم

دستگاه من با تمام خصوصیاتی که آقا عرفان فرمودن آماده شد
ترانزیستور هاbc547bبود که ازش راضی نبودم.با اینکه سنس دست و آسمان رو داشتم ولی یه جورایی حساس بود

اومدم از ترانزیستور bc238cاستفاده کردم
دیگه اون حساسیت بیش از حد رو ندارم
آمپلی و ولوم۵کیلو و سلف هم اضافه کردم

الان مدار بسیار نرم کار میکنه .راحت سنس آسمان رو دارم.۳جا رفتم و ب کمک ولوم۵کیلو سنس اسمان رو راحت پیدا کردم
سنس آسمان به این شکل هست که پشت به شمال می ایستم.۲۲کیلو رو در آستانه روشن قرار دادم .با بالا اورد آنتن در زاویه۸۵درجه لامپ خاموش میشد.وقتی دوباره انتن رو پایین اوردم توی۸۰درجه روشن میشد و چندین بار تکرار کردم و خطا نداشتم
پشت به جنوب هم این تست رو انجام دادم.بازم سنس اسمان رو داشتم ولی ضعیف تر
در جهت شرقی غربی سنس آسمان نداشتم

فکر کنم دیگه اماده باشه برا اپراتوری و کاوش
به نظر من سخت ترین مرحله هماهنگ شدن با مدار هست و شناسایی رفتارش
چون نمونه جنس دفن شده برا تست ندارم کارم سخته :-?

بازم از استاد عرفان عزیز تشکر میکنم و اگه نکته ای به نظرشون میرسه بفرمایند

خواهشمیکنم.
فقط در قسمت دریافت اثر اسمون شما برعکس عمل کردید.اگر چه اگر هم به این شیوه ای که گفتی تنظیم کنی به اثر فلزات با ارزش برسی واکنش رو میبینی ولی درست تر و منطقی تر اینه که ولوم استانه رو در وضعیت آستانه خاموش قرار بدی ،نه آستانه روشن.سپس به زاویه مناسب که رسید با دریات اثر آسمون باعث روشن شدن ال ای دی شه ،نه اینکه باعث خاموشی ال ای دی بشه.شما احتمالاچون شیه تست لمس دست تو ذهنت بود اینچنین کار کردی.در اینجا که هدف دریافت اثر اسمون هست برعکس تست لمس دست باید تنظیم کنی.

سلام

دقیق توضیح میدم وضعیت به چه شکلی هست

واکنش دست باعث خاموشی لامپ میشه
رفتم دور از،شهر چندین و چند جا هم تست گرفتم

۱-سنس طرفین
اگر غیر از جهت شمال و جنوب مثلا شرقی غربی ،ولوم ۲۲رو در آستانه خاموش قرار بدم با چرخش به سمت شمال یا جنوب مدار سنس ۳چراغ رو دارم.جهت جنوب ۳چراغ جهت شمال ۲چراغ .
در جهت های غیر شمالی جنوبی سنس اسمان ندارم
مثل یه قطب نما میشه شمال و جنوب رو پیدا کرد

۲-سنس اسمان
اگه در جهت شمالی جنوبی مدار رو روی آستانه خاموش قرار بدم ،سنس آسمان ندارم.به طرفین هم هیچ سنسی ندارم
سنس دست هم ندارم
اگر در جهت شمالی جنوبی در آستانه روشن قرار بدم ،سنس دست و سنس آسمان رو با خاموش شد ن چراغ دارم

نمیدونم مدار هنوز مشکل داره یا نه

1.فقط زمانی مدار اینچنین شدید به جهت قطب واکنش داره و مثل قطب نما عمل میکنه که حساسیت بیش از حد تو مدار باشه.حالا این حساسیت میتونه بخاطر استفاده از قطعات نامناسب و یا تنظیم نامناسب و یا عیبی در مدار باشه که باعث افزایش حساسیت شده.
2.نداشتن سنس اسمون به معنی عیب تو مدار نیست.اگر فرض کنیم مدارت درست باشه و عیبی نداشته باشه باید تغییرات لازم داده بشه تا به حد دریافت اثر اسمون برسه.اما بنظرمیاد مدارت مشکلی دره با توجه به موضوع شماره 1.باید سنس اسمون با روشن شدن ال ی دی بدست بیاد.

شنبه 18 آبان1398 - 6:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان بلاخره امروز با دستگاه رفتم بیرون و یه چرخی زدم . نتیجه جالبی رسیدم واقعا این دستگاه محشره. باور کردنی نیست که اینقدر تمیز کار میکنه :ymhug:

شنبه 18 آبان1398 - 6:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

1.فقط زمانی مدار اینچنین شدید به جهت قطب واکنش داره و مثل قطب نما عمل میکنه که حساسیت بیش از حد تو مدار باشه.حالا این حساسیت میتونه بخاطر استفاده از قطعات نامناسب و یا تنظیم نامناسب و یا عیبی در مدار باشه که باعث افزایش حساسیت شده.
2.نداشتن سنس اسمون به معنی عیب تو مدار نیست.اگر فرض کنیم مدارت درست باشه و عیبی نداشته باشه باید تغییرات لازم داده بشه تا به حد دریافت اثر اسمون برسه.اما بنظرمیاد مدارت مشکلی دره با توجه به موضوع شماره 1.باید سنس اسمون با روشن شدن ال ی دی بدست بیاد.

اثر آسمون نباید به این شکل باشه . تستی که با دستگاه خودم انجام دادم فقط با اولین چراغ در زاویه 80 درجه روشن میشه . و بلافاصله با قرارگیری آنتن موازی زمین خاموش میشه . البته فیبر ایشون از اساس مشکل داره و فکر نمیکنم با این فیبر به نتیجه رسید.

شنبه 18 آبان1398 - 7:24pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سپس ولوم استانه رو بزار رو استانه خاموش دقیق.سپس یه خط کش یا یه سم پلاستیکی ور دار به یک دقیقه خوب بکش به موهات بدون اینکه پلاستیک به پوست سرو صورت و گردنت بخوره.سپس بچسبون به انتن و بکش به انتن و هی بالا پاین کن و دوباره بچسبون ببین برای لحظه ای ال ای دی اول روشن میشه یا نه.حتی برای یک لحظه ببین روشن میشه یا نه.اگر نشد دوباره استانه خاموش رو دقیق تنظیم کن و چند بار این ازمایش تست کن و نتیجه رو بگو.
جناب عرفان
بنده 5 ثانیه خط کش رو می کشم به موهام بعد که نردیک آنتن میکنم نرسیده به آنتن در یک سانتی برا یه صدم ثانیه چراغ اول روشن میشه و بعد خاموش مطلق انگار تخلیه الکتریکی صورت میگیره

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

شنبه 18 آبان1398 - 8:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kabahat نوشته است:
سپس ولوم استانه رو بزار رو استانه خاموش دقیق.سپس یه خط کش یا یه سم پلاستیکی ور دار به یک دقیقه خوب بکش به موهات بدون اینکه پلاستیک به پوست سرو صورت و گردنت بخوره.سپس بچسبون به انتن و بکش به انتن و هی بالا پاین کن و دوباره بچسبون ببین برای لحظه ای ال ای دی اول روشن میشه یا نه.حتی برای یک لحظه ببین روشن میشه یا نه.اگر نشد دوباره استانه خاموش رو دقیق تنظیم کن و چند بار این ازمایش تست کن و نتیجه رو بگو.
جناب عرفان
بنده 5 ثانیه خط کش رو می کشم به موهام بعد که نردیک آنتن میکنم نرسیده به آنتن در یک سانتی برا یه صدم ثانیه چراغ اول روشن میشه و بعد خاموش مطلق انگار تخلیه الکتریکی صورت میگیره

یادم نمیاد موضوع شما چی بود که این پیام به شما دادم.ولی اگر از درست بودن منتاژ و ..... اطمینان داری ولی مثلا میبینی به موبایل و .... واکنش نداره و نگرانی که ایا دستگاهت سنس داره یا نه با این تست میتونی متوجه بشی که سنس داره.
مرحله بعدی اینه که بری تو محیط و با تنظیم وسیله اثر اسمون رو در محدوده مناسب بگیری و کاوش شروع کنی.

شنبه 18 آبان1398 - 8:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
بلاخره موفق شدم :ymhug:

مشکل بنده از طرفی اتصالی باتری کتابی بود که زود تخلیه شد و مجبور شدم با باتری 7 آمپر ، تست کنم مدارو اما متاسفانه در حین کار ، یه قسمتی از مدارم مربوط به دیسپلی به طرز عجیبی و میلی متری که با چشمم واقعا سخت قابل دید بود از قسمت منفی و مثبت ولومها قطع بود و حتی دوتا ولومم کلا خراب شده بودن :D ، اینم دلیلش رو به خستگی این مدت و عدم دقت و نبود تجهیزات قابل اعتماد مربوط میدونم ، براش دوتا باتری کتابی خریدم بلاخره راهش انداختم ، تو محیطی 500 متر دور تر از منابع برقی از شهر ، با کریستال 8 و تنظیم آستانه بعد به سمت اسمون چشمکی در 90 درجه رخ داد با جابجا شدن دیگه نزد و سخت تنظیم شد ، اما ^:)^ با کریستال 10 مگ فک کنم ولتاژم5 ولتی بود ، بطوری تنظیم کردم ، تونستم اسمون رو دقیقا در مرز 85 درجه بگیرم و تو حالت روبرو کوچکترین اتفاقی تو سنس رخ نمیداد و حرکتم کردم ، از همه جهت اسمون میگرفت اما اگه دقیق از شمال به جنوب حرکت نمیکردم انتن تو زاویه زودتر چشمک چراغ اول شروع میشد، البته چشمک بود و بعد بنوعی ثابت میشد رو اولی :ymhug: بنوعی ثبات مدارم بینهایت خوبه ~O) اوووف راحت شدم ولتاژ خروجیم با ولوم آمپلی دو ولت افزایش پیدا میکنه ، الان جناب عرفان واقعا جا داره ازتون تشکر کنم ، بنده شاید یه کم بدلیل نا آشنایی با مقولات مدار ، مقداری گیج میزدم ، اما قول اینو میدم ، وقتی چیزی رو یاد بگیرم ، قشنگ یاد میگیرم و تو ذهنم تجزیه میکنم ، الان فک کنم ، منم بتونم دوستان رو راهنمایی کنم :D اینو از این بابت میگم ، چون بطرز وحشتناکی من به سادگی توضیحات علاقه دارم ، حالا احتمالا اگه بتونم نتیجه ای هم بگیرم ، حتما تو فایل آموزشی میزارم که زبون فهموندش خودمونی ، تیکه تیکه باشه که همه موفق بشن ، واقعا دمتون گرم ، با آرزوی موفقیت به همه

شنبه 18 آبان1398 - 9:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جهان بین نوشته است:
بلاخره موفق شدم :ymhug:

مشکل بنده از طرفی اتصالی باتری کتابی بود که زود تخلیه شد و مجبور شدم با باتری 7 آمپر ، تست کنم مدارو اما متاسفانه در حین کار ، یه قسمتی از مدارم مربوط به دیسپلی به طرز عجیبی و میلی متری که با چشمم واقعا سخت قابل دید بود از قسمت منفی و مثبت ولومها قطع بود و حتی دوتا ولومم کلا خراب شده بودن :D ، اینم دلیلش رو به خستگی این مدت و عدم دقت و نبود تجهیزات قابل اعتماد مربوط میدونم ، براش دوتا باتری کتابی خریدم بلاخره راهش انداختم ، تو محیطی 500 متر دور تر از منابع برقی از شهر ، با کریستال 8 و تنظیم آستانه بعد به سمت اسمون چشمکی در 90 درجه رخ داد با جابجا شدن دیگه نزد و سخت تنظیم شد ، اما ^:)^ با کریستال 10 مگ فک کنم ولتاژم5 ولتی بود ، بطوری تنظیم کردم ، تونستم اسمون رو دقیقا در مرز 85 درجه بگیرم و تو حالت روبرو کوچکترین اتفاقی تو سنس رخ نمیداد و حرکتم کردم ، از همه جهت اسمون میگرفت اما اگه دقیق از شمال به جنوب حرکت نمیکردم انتن تو زاویه زودتر چشمک چراغ اول شروع میشد، البته چشمک بود و بعد بنوعی ثابت میشد رو اولی :ymhug: بنوعی ثبات مدارم بینهایت خوبه ~O) اوووف راحت شدم ولتاژ خروجیم با ولوم آمپلی دو ولت افزایش پیدا میکنه ، الان جناب عرفان واقعا جا داره ازتون تشکر کنم ، بنده شاید یه کم بدلیل نا آشنایی با مقولات مدار ، مقداری گیج میزدم ، اما قول اینو میدم ، وقتی چیزی رو یاد بگیرم ، قشنگ یاد میگیرم و تو ذهنم تجزیه میکنم ، الان فک کنم ، منم بتونم دوستان رو راهنمایی کنم :D اینو از این بابت میگم ، چون بطرز وحشتناکی من به سادگی توضیحات علاقه دارم ، حالا احتمالا اگه بتونم نتیجه ای هم بگیرم ، حتما تو فایل آموزشی میزارم که زبون فهموندش خودمونی ، تیکه تیکه باشه که همه موفق بشن ، واقعا دمتون گرم ، با آرزوی موفقیت به همه

شما با همون 8 مگ میتونستی اثر اسمون رو بگیری.همون چشمکی که میگی تو 90 درجه رخ داد اگر یک دو مرتبه دیگه استانه رو دقیقتر تنظیم میکردی و دوباره چشمک رخ میداد کافی بود و به منزله دریافت اثر اسمون هست.اگر هم نتونسته بودی اثر اسمون رو بگیری با کم و زیاد کردن ولوم امپلی و اگر باز هم نشد با کم کردن ظرفیت خازنهای 1 پیکویی و اگر باز هم نشد با استفاده از ترانزیستورهای مناسب دیگری حتما اثر اسمون دریافت میشد.
شما اول سعی کن با 8 مگ اسمون رو بگیری و مراحل تغییرات رو کاملا انجام بدی و سپس اگر نشد 10 مگ بزاری.چون اگر زود بری سراغ کریستال 10 مگ و اگر وسیله و شرایط محیطی جوری بود که میشد با 8 مگ هم اثر آسمون رو گرفت،اگر زودتر بری سراغ گذاشتن کریستال 10 مگ دچار سنسهای هرز زیاد یا دریافت اثرها و اختلالات و امواج محیطی میشی که بصورت روشنایی های متعدد در راستاهای گوناگون دیده میشه.بنابراین اول با 8 مگ کار کن ،اگر نشد و تغییرات بیرونی و داخلی مدار جواب نداد سپس برو دنبال تغییر کریستال.موفق باشی

شنبه 18 آبان1398 - 10:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

kabahat نوشته است:
جناب عرفان

آره من هم برای بار اول که میخواستم از سلامت کارش مطمئن بشم به همین شیوه عمل کردم

شنبه 18 آبان1398 - 10:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
آیتم از مدار من :ymhug:

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 18 آبان1398 - 10:24pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 453 , 454 , 455 , 456 , 457 , 458 , 459 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 53 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure