انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 4:30pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 360 , 361 , 362 , 363 , 364 , 365 , 366 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
mohsen90 نوشته است:
سلام لطفا من هم راهنمایی کنید من مدارو ساختم ولی نمی دونم چرا صدا نداره وقتی دستم رو به پایه ولوم 500کیلو می زنم از بازر صدا میا ومدار رو تنظیم می کنم وقتی دستم رو به انتن نزدیک می کنم هم صدا وهم ال ای دی قطع می شه ولوم رو هم عوض کردنم درست نشد ترانزیستور های من 550 هستن

نزدیک کردن دست به نقاطی از مدار و یا اتصال دست به برخی قطعات زمانی که ولوم 20 کیلو در استانه خاموش قرار داره باعث روشن شدن ال ای دی میشه و این طبیعیه ولی اتصال دست به پایه ولوم نمیدونم چه دلیلی داره.اگر منظورت از پایه ولوم یکی از همون سه پایه اصلی هست بنظرم طبیعی باید باشه.
من فکر میکنم شما به اندازه کافی مطالب تایپیک رو مطالعه نکردید.اگر از حدود صفحات 100 به بعد و حتی قبلتر رو بخونید متوجه میشید که اگر مدار سالم و درست منتاز شده باشه چه عکس العملهایی داره.دوست من این مدار الارغم ساده بودن پیچیدگی هایی داره،کار کردن و رسیدن به سطحی که بتونی کاوشهای درستی باهاش داشته باشی نیازمند تمرین روی اهداف واقعی هست.نمیشه با چال کردن فلز و گذشت چند ماه ازش اون رو بعنوان فرصتی برای تست و تمرین بحساب اورد.این فرانکو فقط باید روی اهداف واقعی تست و تمرین بشه.
برای رسیدن به سطحی که بتونی هم مدار درست و دقیقی درست کنی و هم در اپراتوری موفق عمل کنی میبایست ازخیلی صفحات قبلتر شروع به مطالعه کنی و به نظر من حتما تایپیک خارجی رو هم مطالعه کنی.

دورود بر آقا عرفان
فکر کنم پاسخ سوالم با پرسش آقا محسن قاطی شد ، یه نکته اینجاست شما تا محل رو کاوش نکنی نمی تونی قطعا بگی چه نوع فلزی و با چه مقداری اونجا قرار داره ، البته دوستان اگه تجارب جدیدشون رو در اپراتوری اینجا به اشتراک بزارن ممنون می شیم واقعا برای بهینه کردن مدار فعلی عنوان کردن این تجارب ضروریه ، می مونه فقط ساخت میدان تست که تقریبا مطمعن ترین راه هست هرچند زحمت های خودشم داره و باید صبور بود...

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

جمعه 15 شهریور1397 - 12:23am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

پرسش :
برای ساخت میدان تست بهتره فلزات توی چه عمق هایی مدفون بشه ؟
فاصله ی فلزات به چه میزان باشه از هم ؟
حوضه ی ایجاد اثر قابل اندازه گیری بر مبنای اندازه ی فلز چقدره ؟
اثر قابل شناسایی توسط فرانگو چقدر بعدتر ایجاد می شه و قابلیت آشکار سازی داره ؟
دوستانی که تجربه ی ساخت رو دارند حداکثر فاصله ای که سنس داشتن تو این مدت چقدربوده ؟
آیا تونستن تغییراتی برای بهتر کردن اثر شناسایی محل توسط دستگاه انجام بدن ؟
افرادی که تجربه ی اپراتوری دستگاه رو داشتن تجارب جدیدی به دست اوردن که برای دوستان مفید باشه ؟
@};- @};- @};- ~O)

جمعه 15 شهریور1397 - 12:38am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Rooz نوشته است:
پرسش :
برای ساخت میدان تست بهتره فلزات توی چه عمق هایی مدفون بشه ؟
فاصله ی فلزات به چه میزان باشه از هم ؟
حوضه ی ایجاد اثر قابل اندازه گیری بر مبنای اندازه ی فلز چقدره ؟
اثر قابل شناسایی توسط فرانگو چقدر بعدتر ایجاد می شه و قابلیت آشکار سازی داره ؟
دوستانی که تجربه ی ساخت رو دارند حداکثر فاصله ای که سنس داشتن تو این مدت چقدربوده ؟
آیا تونستن تغییراتی برای بهتر کردن اثر شناسایی محل توسط دستگاه انجام بدن ؟
افرادی که تجربه ی اپراتوری دستگاه رو داشتن تجارب جدیدی به دست اوردن که برای دوستان مفید باشه ؟
@};- @};- @};- ~O)

منظور من از تستهای واقعی ،یعنی اینکه روی دفینه ها یا روی بار واقعی تست و تمرین انجام بدی.شما نمیتونی با چال کردن فلز به هر ابعادی تو هر عمقی با هر نوعی که باشه اثری مانند اثر دفینه که روی سطح زمین و ارتفاعی از سطح زمین پدید میاد ایجاد کنی.شما مثلا اگر بخوای فلز مسی به ابعاد 40 در 40 رو در 3 متری چال کنی میبایست حداقل 5 سال صبر کنی تا همه عوامل تشکیل دهنده اون اثرات باعث بشن که اون اثر به سطح برسه و همین موضوع بسیااااااار به محیط و ارتفاعش از سطح دریا بستگی داره.یعنی امکان داره در رشت اثر این فلز مسی که چال کردی 5 ساله به سطح برسه و در طالقان یا الموت 20 سال طول بکشه تا به سطح برسه.شما این موضوع رو میتونی اینگونه هم متوجه بشی که هر چه محلی که میخوای کاوش انجام بدی ارتفاعش از سطح دریا بالاتر باشه اثر آسمون اونجا سخت تر و دشوارتر سنس میشه و برای سنس کردن اثر آسمون در ارتفاع بالا مجبوری ولتاز خروجی رو پایین بیاری(اگر چه در ذهن بنظر میاد هر چه ارتفاع بالاتر باشه به آسمون نزدیکتریم و اثر اسمون میبایست بهتر و راحت تر سنس بشه،ولی درواقع برعکس هست) و همینطور هر چه ارتفاع محل کاوش شما از سطح دریا کمتر باشه اثر اسمون زودتر و راحتر قابل سنس هست.این موضوع دقیقا همون عاملی هست که باعث میشه اثر یک فلز در محیطهای مختلف زودتر یا دیرتر،شدیدتر یا ضعیفتر به سطح زمین برسه.علت این موضوع و اینگونه پدید اومدنش رو نمیدونم ولی حتی یکبار هم نشده که بیرون برم و در هنگام تنظیم برای سنس اثر آسمون خلاف این قاعده رو ببینم.
بنابراین توصیه من اینه اگر میخوای چال تست برای فرانکو فراهم کنی که شرایطی مانند شرایط دفینه رو ایجاد کنه ازین فکر منصرف شو چون تقریبا غیر ممکنه مگر اینکه فلز مثلا 10در10 سانتی رو بخوای در 30 یا 40 سانتی دفن کنی که در این صورت با گذشت چند ماه میشه با فرانکو سنسش کرد ولی همینطور که میدونیم اینگونه تست کردن اصلا نمیتونه ملاک خوبی برای کار ما باشه مخصوصا وقتی با وسیله ای مانند فرانکو کار میکنیم که از نظر ماهیت سنس اصلا شبیه فلزیابها نیست و اصلا تستهای فلزیابی بدردش نمیخوره.
در کل اون تجربه ها و ذهنیتی که در کار با فلزیابها کسب کردی در کار با فرانکو اصلا صادق نیست و بکارت نمیاد.فرانکو در محیطهای مختلف عکس العملهای متفاوتی داره و نمیشه یک قاعده و قانون مشخص و مدونی مثل فلزیابها براش تدوین کرد.فقط بدلیل اینکه وابستگی شدیدی به محیط کاوش داره.فقط به طور کلی میشه دستورالعملهایی براش قرار داد مانند اینکه همیشه در کاوش از شمال به جنوب و برعکس حرکت کنی،برای دفینه و فلزات با حجم قابل توجه باید هم روی سطح زمین(حدود 20 30 سانتی زمین )و هم در ارتفاعی از سطح(حدود 50 تا 150سانت) سنس وجود داشته باشه،تقریبا روی هدف با کج کردن آنتن به سمت زمین سنس کماکان وجود داشته باشه،اهداف عمیق با کمترین شعاع و کمترین جهات سنس میشه یعنی اگر جایی دیدی چند متر شعاع سنس داری باید شک کنی که داره بار رو سنس میکنه چون اگر تو عمق باشه نباید شعاعی چند متری داشته باشه بنابراین یا فلزی در سطح هست و یا چیزی بالای سطح زمین رو داره سنس میکنه مانند خطوط میدانهای مختلف و یا خطوط قطب مغناطیسی که این خطوط در مجاورت دکلهای فشار قوی بسیار زیاد و قوی وجود داره.
نمیشه به چند تا ازسوالاتت پاسخی داد چون اغلبا تحت تاثیر محیط کاوش قرار داره.اما چند سوالت رو میشه پاسخ داد.اطمینان میدم بهت هر فلز با حجم نسبتا مناسب(مثلا 40 در40 سانت)در عمق باشه پس از گذشت 100 سال حتما اثرش به سطح میرسه،یعنی تقریبا تمامی دفینه ها و بارهایی که حجم متوسط دارن اگر عاملی باعث خفه شدن یا حبس شدن اون اثرات نشه حتما اون اثری که باعث روشن شدن ال ای دی در فرانکو میشه به سطح زمین میرسه.و اگر این فلز در 1متری باشه و اون اثر به هر دلیلی به سطح نرسه فرانکو نمیتونه آشکارش کنه.اون عوامل میتونه مثلا یک اتاقکی باشه که بطور وحشیانه ای پلمپ شده باشه و یا اینکه دفینه بوسیله آب محصور شده باشه.آب قاتل اون اثری هست که فرانکو بدنبال شناساییش هست.اما اینگونه نیست که زمین خیس باشه اون اثرات ازبین بره و یا متوقف بشه بلکه منظورم آب به حجم زیاد هست که در حدود و اطراف بار بخواد وجود داشته باشه.
برای سوالی که راجع به تغییرات برای بهبود عملکرد پرسیدی میتونم بگم همون طرح اصلی رو بساز با رعایت نکاتی که طراح گفته.تغییری در قطعات اصلی نده ولی برای محل نصب خازنهای 13و14 و2و3و4 و کریستال و تمام ترانزیستورها پایه موقت نصب کن که بتونی در محل کاوش با تغییر مناسب و هماهنگ این قطعات به بهترین حساسیت برای کاوش در اون محیط برسی.چگونگی تغییر این قطعات و هماهنگ کردنش رو در چندین صفحه قبل توضیح دادم.

جمعه 15 شهریور1397 - 1:30am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید ممنون بابت راهنمایی هات پی سی بی رو این دفعه خودم طراحی کردم جواب دادصدا هم دارم وتست هارو خوب جواب می ده فقط یه سوال وقتی مدار رو داخل جعبه پلاستیکی می زارم وانتن رو به جعبه نصب می کنم دیگه به دست حساسیت نداره و وقتی انتن رو جعبه جدا می کنم دوباره حساسیت پیدا می کنه وگوشی درحال زنگ رو حدودا 10الی 15 سانت می زنه این مورد طبیعی هست چون می خواستم ببرم بیرون تست کنم گفتم شاید مدارمشکل داره لطفا راهنمایم کنید

جمعه 16 شهریور1397 - 5:54pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
باید دقت کنین پس از گذاشتن مدار در جعبه قطعی یا اتصالی خاصی بوجود نیاد. این مدار اصولا در شرایط مختلف حساسیت متفاوتی به اثر دست داره. تحت شرایطی چراغ خاموش میکنه که اغلب همینطور هست و در شرایط دیگری برعکس چراغ روشن میکنه. درستی شیلد مدار رو هم بررسی کنین چون این مدار بدلیل حساسیت زیاد بدون شیلد خوب کار نمیکنه. در عین حال اگر بتونین از جعبه چوبی استفاده کنین بهتر از پلاستیک هست.

جمعه 16 شهریور1397 - 8:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دورود خدمت آقا عرفان عزیز ، انصافا دمت گرم لااقل ده تا نکته ی ظریف و عالی توی صحبت های شما بود ، مجموعه ی این نکات و گفتو شنود می تونه دید کلی و کاربردی برای حل این مسئله بده @};- @};-
با این حساب ساخت میدان خیلی حرفه ای منتفی شد و همون تست کم عمق باید انجام بشه ، نکته ی دیگه اثر رطوبت بود که فرمودیت ، جالبه که آب و یون هیدروژن و اکسیژن محلول در اون یکی از عوامل اساسی برای اکسید شدن فلزات خالص هست و این نشون می ده در مناطق مرطوب این اکسید شدن زودتر رخ میده و یونیزاسیون صورت می گیره و در مناطق خشک این عامل کمتره پس در زمان طولانی تر اثر قابل سنس فرانکو ایجاد می شه ، انصافا چه مثال قشنگی درباره ی محل های کاوش زدین . نکته ی دیگه اثر خاک در مناطق مختلف هست به این ترتیب که در مناطق پایین و نزدیک به دریا و خاک های نمکی این تاثیر سریع تر ایجاد می شه ، می دونیم وجود یون های کریستال های نمکی به صورت محلول سرعت اکسیداسیون رو افزایش میده . خوب اثر ارتفاع نکته ی واقعا جالبی بود چون قاعدتا با افزایش ارتفاع و نازک شدن جو زمین اثر دریافت امواج الکترو مغناطیس و اشعه های پرانرژی کیهانی بیشتر می شه ! این مورد رو هم می شه به توده ی رطوبت موجود در هوا نسبت داد که در سطح زمین و ارتفاع کم بیشتر هست و بنوعی باعث انکسار یا هدایت دسته ای از امواج الکترومغناطیسی می شه به همین دلیل در ارتفاع که رطوبت ساکن کمتره اثر آسمان رو کمتر می بینیم ، نکته ی جالبی هست . این مورد هم می تونه تاییدی باشه بر اینکه فرانکو با اثر تغییر یافته ای از امواج رادیویی کار می کنه و سنس رو انجام میده . در کل مشغول انجام آزمایشاتی هستم که دلیل سنس دکل های برق رو از فاصله ی طولانی می تونه توضیح بده و اون رو در اختیار دوستان قرار بدم . فکر کنم به شواهدیم در کشف این اثر قابل شناسایی در فرانکو رسیدم که باید مطمعن شد و بازهم آزمایش کرد . فعلا به شیوه ی خیلی فجیعی در حال مطالعه و بررسی تمام مطالب مربوط به امواج الکترومغناطیس و مدارات رادیویی مربوطه به صورت شبانه روزی هستم که نکات خیلی جالبی مابین این مطالب برخوردم واقعا یادگیری و تجربه درباره این عوامل لذت بخشه و البته سختی های مربوط خودش رو هم داره .
همونطور که دیدین برای مدار مربوطه که ساخته شده پایه های موقت در نظر گرفتم دقیقا بر اساس توصیه های قبلی شما ، انصافا سرزدن به این فروم و صحبت با افرادی مثل شما که به این زیبایی تجربیات تون رو در اختیار عزیزان قرار میدین واقعا ارزشمند و لذت بخشه به نوبه ی خودم تشکر می کنم از شما @};- @};- @};-

جمعه 16 شهریور1397 - 10:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

از مهندس حمید گل هم که با شبیه سازی های دقیقشون روی این مدار وقت گزاشتن و نتایج خیلی جالبی درباره ی حیطه ی فرکانسی مدار گرفته بودن سپاسکزارم امیدوارم این بررسی های دقیق و موشکافانه روهم دوباره ادامه بدن ، زنده باشید @};- @};- @};-

جمعه 16 شهریور1397 - 10:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

mohsen90 نوشته است:
سلام مهندس حمید ممنون بابت راهنمایی هات پی سی بی رو این دفعه خودم طراحی کردم جواب دادصدا هم دارم وتست هارو خوب جواب می ده فقط یه سوال وقتی مدار رو داخل جعبه پلاستیکی می زارم وانتن رو به جعبه نصب می کنم دیگه به دست حساسیت نداره و وقتی انتن رو جعبه جدا می کنم دوباره حساسیت پیدا می کنه وگوشی درحال زنگ رو حدودا 10الی 15 سانت می زنه این مورد طبیعی هست چون می خواستم ببرم بیرون تست کنم گفتم شاید مدارمشکل داره لطفا راهنمایم کنید

محمد آقا تبریک نتیجه گرفتی ، همونطور که مهندس عزیز فرموندن جعبه ی پلاستیکی مستعد جذب بارهای الکتریسیته ی ساکن هست و جعبه ی چوبی خیلی مناسب تره ، البته اگر با یک مقدار فویل قطور آلمینیومی هم مدار رو شیلد کنید که چه بهتر ، برای شما هم آرزوی موفقیت می کنم

جمعه 16 شهریور1397 - 10:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

هنرجو نوشته است:
erfan نوشته است:
قسمتهای سنسور و دیسپلی مدار بهمراه قطعات

متاسفانه سواد الکترونیکی ندارم ببینین همونه صفحه 77 پایین آخریش.
http://www.longrangelocators.com/forums ... 33&page=77

جناب عرفان در صورت امکان pcb قسمت دیسپلی که جنابعالی ساختین رو قرار بدین به همراه نحوه صحیح نصب قطعات . از روی شماتیک تا حدودی میفهمم چی به چیه ولی نحوه طراحی پی سی بی رو بلد نیستم .
ممنون

انان که دستی را که نانشان میداد گاز گرفتند
محکومند به بوسیدن پاهایی که لگدشان می زند.

شنبه 17 شهریور1397 - 3:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنومROOZ عزیز.
دوستم هنرجو من خیلی سعی کردم تصویر آپلود کنم ،حجم تصاویر رو هم پایین آوردم ولی آپلود نمیشه.

یکشنبه 18 شهریور1397 - 12:15pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 360 , 361 , 362 , 363 , 364 , 365 , 366 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: peymankharrat و 64 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure