انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 15 اردیبهشت1403 - 11:36pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2769 , 2770 , 2771 , 2772 , 2773 , 2774 , 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

بنظر میرسه این خازن از ام کا تی معمولی بهتر باشه. ولی بعید میدونم برای فلزجو تفاوت محسوسی داشته باشه.

سه شنبه 30 بهمن1402 - 1:08am

حمید نوشته است:
artan3982 نوشته است:
حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
اگر اتصالی فقط در خروجی کویل رخ داده باشه فقط ممکنه به ماسفت و 7812 آسیب وارد بشه. BS170 ربطی به این موضوع نداره. اما اگر این قطعه رو عوض کنین و تقلبی باشه مشکلات دیگه ای پیش میاد که ممکنه وضعیت فعلی مدار شما مربوط به همین باشه. در هر صورت ابتدا باید ولتاژهای مدار شما درست باشه.

سلام مهندس جان
ولتاژ ها درست شدن. قطعات اطراف 357 رو چک کردم، مقاومت ها رو هم در آوردم و تعویض کردم و مقاومت های 11 و 12 , دیود ها رو هم تعویض کردم ولی همچنان کویل ارور میده. الان به خود آی سی 357 شک دارم که ایشالا جدیدشو امتحان میکنم. همینطور مقاومت های r5 و r6 که رو هم تعویض کردم چون به نظر bs170 هیچ جریانی رو سوئیچ نمیکنه یعنی انگار عمل نمیکنه و خاموشه! و اینجا به نظر میاد r6 اصلا بلاستفاده مونده باشه.
جسارتا یک سوال در مورد ماسفت هم داشتم اینکه پایه وسط irf840 همیشه باید ولتاز 12 رو داشته باشه؟ یعنی حتی وقتی لوپ وصل نیست یا کویل ارور داریم. ماسفت مدار بنده همیشه ولتاژ داره.
مهندس جان به جای تانتالیوم 100 میکرو خازن دیگه ای رو پیشنهاد میدید؟

خسته نباشین.
در شرایط کویل ارور پالس زنی متوقف میشه و BS170 عمل سوئیچ مداوم رو انجام نمیده ولی این به این معنی هست که این قطعه باید در حالت سوئیچ دائم باشه تا ماسفت رو خاموش نگه نداره. در غیر این صورت ماسفت داغ میکنه. عرض کردم اگر BS170 قبلی درست کار میکرده نباید اون رو عوض میکردین چون مدلهای تقلبی این قطعه هم در بازار زیاد هست. ضمن اینکه اگر تحت شرایطی ولتاژ خروجی 357 بالا رفته باشه احتمال معیوب شدن میکرو هم وجود داره.
در مورد پایه وسط ماسفت یعنی درین مشکلی نیست و تحت اون شرایط باید ولتاژ 12 داشته باشه. برای خازن 100 میکرو هم بهترین خازنی که وجود داره تانتالیوم هست. البته بین دو تا خازن 100 میکرو خازن 12 هست که اهمیت زیادی داره.

مهندس جان مجبور شدم یک برد جدید از ابتدا بسازم. این بار بر خلاف دفعه قبل که تمام قطعات مثلا اورجینال و گران بودند، از قطعات معمولی تجاری موجود در بازار استفاده کردم. فقط از مدار قبلی این قطعات رو استفاده کردم: دوتا خازن تانتالیوم 12 و 6 ، bs170 و میکرو. شما درست میفرمودید bs170 اولی مشکلی نداشته چون تو مدار جدید همونو گذاشتم. فقط الان جای سوال هست که مشکل واقعا از کجا بوده چون تو مدار قبلی ماسفت، رگلاتور 12 ولت، مقاومت های 12،11،6،5،13،14 و دیودهای 1 و 2 و bs170 (از همان نوع) رو تعویض کرده بودم اما همچنان کوبل ارور پابرجا بود.
در ضمن مدار جدید قدرت و ثبات بهتری نسبت به قبلی دارد و باید ذکر کنم که تو این مدار برای مقاومت های 11 و 12 از نوع 3 وات استفاده کردم.

سه شنبه 1 اسفند1402 - 10:22pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
گاهی اوقات یک قطعی یا اتصالی میکروسکوپی منجر به عدم کارکرد مدار میشه. مهم این هست که مدار جدید شما بدرستی کار میکنه.

سه شنبه 1 اسفند1402 - 11:36pm

سلام وقت بخیر، سلامتی خدمت تمام اساتید و مهندسین عزیز @};- @};-
بهترین تنظیمات(فرکانس ،پالس، دیلیو...) برای لوپ 60،30،20 چقد است؟
با تشکر

پنج شنبه 3 اسفند1402 - 6:10pm
مدیر کل
مدیر کل

در حالت کلی کاوش تنظیمات پیشنهادی من این هست: فرکانس 100 - عرض پالس 180 - دیلی 30 الی 40 - انتگرال 44 - اسپید 8 الی 9 - گراند خاموش و حساسیت 12 که البته در صورت مناسب بودن شرایط زمین میتونین از درجه حساسیت بیشتر هم استفاده کنین. برای لوپ 20 که برای اهداف کوچکتر کاربرد داره بهتره فقط کمی این تنظیمات تغییر بکنه. مثلا فرکانس 200 - عرض پالس 160 - دیلی 20 و اسپید 9 میتونه برای این لوپ مناسب تر باشه.

جمعه 4 اسفند1402 - 2:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس عزیز
دو سوال داشتم از خدمتتون من میخوام سرعت کاوش رو بیشتر کنم یعنی با سرعت بیشتر با لوپ حرکت کنم، اگر فرکانس رو حدود هشتصد بذارم و پهنای پالس رو پایین بیارم تا مصرف باتری بالا نره، حالا چندتا سوال پیش میاد، آیا از نظر سخت افزاری مثل بحث فیلتر های مدار و مقاومت دامپینگ، نیازی به تغییرات هست؟
دوم اینکه مزایا و معایب فرکانس بالا چی هست؟
اگه ظرفیت لوپ رو کاهش بدم مثلا حدود دویست و پنجاه میکرو هانری، و به فرض تغییر مقاومت دمپینگ، آیا سرعت کاوش بالا میره؟

جمعه 4 اسفند1402 - 3:17pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
تحت شرایطی که فرمودین نیاز به هیچ تغییر مداری نیست و مساله ظرفیت کویل هم ربطی به سرعت کاوش نداره. فرکانس بالا سرعت کاوش رو به همون نسبت افزایش میده اما بشرطی که اسپید 10 باشه! اگر اسپید حتی 9 هم باشه دیگه افزایش فرکانس تاثیر محسوسی روی سرعت سنس نداره. اسپید 10 هم کلا ثبات کمتری داره و احتمال تک بوق افزایش پیدا میکنه ولی اگر هدف سرعت سنس حداکثری باشه چاره ای جز این نیست. فرکانس بالا برای فلزیاب پالسی مزیت زیادی نداره فقط سرعت سنس افزایش پیدا میکنه و حساسیت به اهداف ریز هم اندکی بیشتر میشه ولی بهمون نسبت قابلیت نفوذ در زمین کاهش پیدا میکنه و ثبات هم کمتر میشه. لذا بنظر من بهتره فرکانس از 200 بیشتر نباشه بخصوص که مصرف باطری هم به نسبت افزایش فرکانس بالاتر میره. در واقع بنظر من با فرکانس 200 و اسپید 10 سرعت سنس به اندازه کافی مطلوب هست.

جمعه 4 اسفند1402 - 3:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
بنظر میرسه این خازن از ام کا تی معمولی بهتر باشه. ولی بعید میدونم برای فلزجو تفاوت محسوسی داشته باشه.

درود مهندس مدار جدید با خازن ۲.۲ تست کردم میزان خطاش ۱.۵ بود که بستم ولی بازم مثل مدار قبلی بوق های اصافی دارم کانکتور نظامی فلزی روش بود گفتم شاید بخاطر اونه که حتی کانکتور رو حذف کردم و مستقیم سیم رو به برد وصل کردم که بازم همون بوق ها رو داره البته محیط اپارتمانی هست و چندتا سوال ذهننو درگیر کرده مهندس هربار تو خونه بالانس میکنم از یه نقطه اعداد سه گانه سریع تغیر میکنن مثلا عدد a هر بار بالانس یه عدد متفاوت نشون میده که تو خونه عددش مثلا ۸۰ و ۱۲۰ و بالانس بعدی ۱۷۰ اونم تو یه نقطه تغییر میکنه البته با لوپ ۳۰ لاکی تست میگیرم مهندس و سوال دیگه از حطورتون مهندس ایسی atmega238p U با ایسی atmega328p Pu متفاوت هست با اینکه این سری تمامی قطعات رو با حساسیت بالا انتخاب کردم همچنان درگیرم مدارای قبلیم چون باطری سری بود و با سیم به مدار وصل بود دستگاه ثبات داشت ولی اینسری باطری لیتیومی استفاده کردم هنوز نفهمیدم شاید نتطیمات درست انتخاب نمیکنم مهندس بنطرتون چه کارایی رو انجام بدم اینبار؟
ممنونم وقت با ارزشتون رو برامون میزارین مهندس جان

جمعه 4 اسفند1402 - 10:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

badboy نوشته است:
حمید نوشته است:

درود مهندس مدار جدید با خازن ۲.۲ تست کردم میزان خطاش ۱.۵ بود که بستم ولی بازم مثل مدار قبلی بوق های اصافی دارم کانکتور نظامی فلزی روش بود گفتم شاید بخاطر اونه که حتی کانکتور رو حذف کردم و مستقیم سیم رو به برد وصل کردم که بازم همون بوق ها رو داره البته محیط اپارتمانی هست و چندتا سوال ذهننو درگیر کرده مهندس هربار تو خونه بالانس میکنم از یه نقطه اعداد سه گانه سریع تغیر میکنن مثلا عدد a هر بار بالانس یه عدد متفاوت نشون میده که تو خونه عددش مثلا ۸۰ و ۱۲۰ و بالانس بعدی ۱۷۰ اونم تو یه نقطه تغییر میکنه البته با لوپ ۳۰ لاکی تست میگیرم مهندس و سوال دیگه از حطورتون مهندس ایسی atmega238p U با ایسی atmega328p Pu متفاوت هست با اینکه این سری تمامی قطعات رو با حساسیت بالا انتخاب کردم همچنان درگیرم مدارای قبلیم چون باطری سری بود و با سیم به مدار وصل بود دستگاه ثبات داشت ولی اینسری باطری لیتیومی استفاده کردم هنوز نفهمیدم شاید نتطیمات درست انتخاب نمیکنم مهندس بنطرتون چه کارایی رو انجام بدم اینبار؟

تو اپارتمان نویز زیاده خصوصا اگر تلوزیون crt هم روشن باشه وضعیت بدتر میشه برو بیرون خارج از شهر یا حداقل تو حیاط خونه تست کن در ضمن باطری هم حتما باید از نوع لیتیومی باشه سیلد نباشه

علم را باید در ازمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است(ادیسون)

جمعه 4 اسفند1402 - 11:34pm
مدیر کل
مدیر کل

badboy نوشته است:

خسته نباشین.
همونطور که در راهنما قید کردم میزان خطای خازن 2.2 میکرو نباید از 10 درصد بیشتر باشه و این مساله مهمی هست. یعنی ظرفیت قابل قبول بین 2 تا 2.4 میکرو هست. اگر منظور شما از 1.5 ظرفیت این خازن باشه مناسب نیست و مدار کارکرد درستی نخواهد داشت.
مساله بوق اضافی میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که یکی از اونها همونطور که جناب اسدف گفتن وجود نویز شدید در منزل شماست. اگر چنین چیزی باشه و بخواین در این محیط از مدار تست بگیرین چاره ای نیست جز اینکه از لوپ خیلی کوچک مثل پین پوینتر استفاده کنین. چون بخش اعظم نویز از طریق کویل وارد میشه و لوپ هر چه بزرگتر باشه بهمون نسبت نویز بیشتری میگیره. اما این احتمال هم هست که مدار شما مشکلی داشته باشه.
عدد اول چه 80 و چه 120 یا 170 باشه در هر صورت مورد قبول نیست. کم بودن عدد اول میتونه بدلیل نزدیکی لوپ به فلزات مزاحم حین بالانس یا وجود ایرادی خاص در مدار مثل تقلبی بودن آیسی 357 باشه و تغییر زیاد اون در هر بار بالانس هم میتونه به نویز مربوط باشه.
در مورد میکرو و باطری مشکلی نیست و ربطی به ایراد مدار شما نداره.

شنبه 4 اسفند1402 - 1:08am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2769 , 2770 , 2771 , 2772 , 2773 , 2774 , 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Hzamido , mohsen@sat , Saeidpor2 و 154 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure