انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 9:21am

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2533 , 2534 , 2535 , 2536 , 2537 , 2538 , 2539 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حميد عزيز
مهندس جان ديلي اتوماتيك كه مدار پيدا ميكنه برا يه لوپ از چه عدد عرض پالس به بعد بايستي افزايش پيدا كنه؟؟مثلا الان برا لوپ ٣٥ من ديلي ١٨ مياد با عرض پالس ١٥٠،حالا عرض پالس رو زياد كنم بنظرتون از چه حدي به بعد عدد بايستي زياد بشه؟؟
يكي از دوستان ميگفت عدد ديلي اون توي عرض پالس ١٨٠ دو عدد بيشتر ميشه ولي برا من تا ٢٦٠ هم تغيير نميكنه و فقط توي ٢٦٥ يك عدد زياد ميشد.
حالا كدوم يكي بهتر؟؟

چهارشنبه 19 دی1397 - 4:52pm
مدیر کل
مدیر کل

CCcall نوشته است:
فرق پیزو و بازر در چیه؟ چون وقتی از فروشنده خواستم یه پیزو به من بده یه دونه از اینا که داخلش یه صفحه گرد طلایی رنگ هست و دوتا سیم بهشون وصل شده داد و گفت که پیزو و بازر هر دو همین هستند.اگه ممکنه یه تصویر پیزو و یه تصویر از بازر اینجا قرار بدید.
ممنونم

بازرهای رایج در بازار در واقع از نوع بازر پیزو هستن که علاوه بر داشتن قطعه پیزو (همون صفحه طلایی) یک اسیلاتور ترانزیستوری هم دارن که فقط یک فرکانس صوتی مثلا 1 کیلوهرتز رو تولید میکنه و نیاز به یک ولتاژ DC برای این کار داره. در واقع بازر فقط بوقی شبیه بیپ تولید میکنه و معنی BUZZER که از کلمه BUZZ میاد همین هست. بازر دارای مثبت و منفی و ولتاژ های کاری مختلف هست که باید رعایت بشه و بلحاظ داشتن اسیلاتور داخلی حتی با یک باطری هم قابل راه اندازی هست اما امکان استفاده بجای بلندگو رو نداره و نمیتونه انواع صداها و فرکانسهای صوتی مختلف رو تولید کنه.
پیزوی خالی دارای مدار و اسیلاتور نیست و بنوعی یک بلندگوی با امپدانس بالاست که میتونه طیف وسیعی از فرکانسها رو تولید کنه و البته به وفور در مصارف مختلف و کارهایی غیر از تولید صدا هم قابل استفادست.
تصویری که شما گذاشتین مربوط به یک پیزوی ساده بدون قاب هست که مصرف عمومی هم داره ولی بدلیل نداشتن قاب بعنوان بلندگو صدای ضعیفی ارائه میکنه. چیزی که بنده توصیه کردم بلندگوی پیزوی قابدار و دو سیم هست که مناسبترین گزینه برای کار ماست. مشابه چیزی که در تصویر زیر میبینین و رایج بازار هم هست. در واقع چیزی که داخل اون قاب مشکی قرار داره همون پیزوی ساده ای هست که شما گرفتین اما وجود اون قاب بسیار تاثیر داره و عملا صدا رو چند برابر میکنه.
پیوست:
piezo.png

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 19 دی1397 - 5:03pm
مدیر کل
مدیر کل

babayi.sajjad نوشته است:
سلام مهندس حميد عزيز
مهندس جان ديلي اتوماتيك كه مدار پيدا ميكنه برا يه لوپ از چه عدد عرض پالس به بعد بايستي افزايش پيدا كنه؟؟مثلا الان برا لوپ ٣٥ من ديلي ١٨ مياد با عرض پالس ١٥٠،حالا عرض پالس رو زياد كنم بنظرتون از چه حدي به بعد عدد بايستي زياد بشه؟؟
يكي از دوستان ميگفت عدد ديلي اون توي عرض پالس ١٨٠ دو عدد بيشتر ميشه ولي برا من تا ٢٦٠ هم تغيير نميكنه و فقط توي ٢٦٥ يك عدد زياد ميشد.
حالا كدوم يكي بهتر؟؟

قاعده مشخصی نداره چون دستگاه دیلی رو تقریبا بصورت 2 واحد به 2 واحد پیدا میکنه و مقدار دقیقش به جزئیات زیادی بستگی داره. ولی قاعدتا با 50 یا 100 واحد افزایش عرض پالس دیلی اتوماتیک هم باید 2 واحد بیشتر بشه. این مساله طبیعی هست و نیازی نیست کار خاصی در موردش انجام بدین. تفاوتهای جزئی مدارات یا کویلهای مختلف هم در این مورد عادی هست و ملاکی برای درستی یا نادرستی عملکرد دستگاه نیست. همین که دیلی کویل در رنج مناسب باشه و اعداد 3 گانه هم درست باشن و در تست برد و تفکیک هم مشکلی نباشه یعنی دستگاه ایرادی نداره.

چهارشنبه 19 دی1397 - 5:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
babayi.sajjad نوشته است:
سلام مهندس حميد عزيز
حالا كدوم يكي بهتر؟؟

قاعده مشخصی نداره چون دستگاه دیلی رو تقریبا بصورت 2 واحد به 2 واحد پیدا میکنه و مقدار دقیقش به جزئیات زیادی بستگی داره. ولی قاعدتا با 50 یا 100 واحد افزایش عرض پالس دیلی اتوماتیک هم باید 2 واحد بیشتر بشه. این مساله طبیعی هست و نیازی نیست کار خاصی در موردش انجام بدین. تفاوتهای جزئی مدارات یا کویلهای مختلف هم در این مورد عادی هست و ملاکی برای درستی یا نادرستی عملکرد دستگاه نیست. همین که دیلی کویل در رنج مناسب باشه و اعداد 3 گانه هم درست باشن و در تست برد و تفکیک هم مشکلی نباشه یعنی دستگاه ایرادی نداره.

ممنون مهندس جان
آخه مدار من از ١٠٠ تا ٢٧٠ هيچ تغيير ديلي نداره

چهارشنبه 19 دی1397 - 5:34pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
ثابت بودن دیلی اتوماتیک در بازه تغییرات وسیع عرض پالس لزوما بمعنی ایراد خاصی نیست. ممکنه در این بازه عرض پالس تا 4 واحد تغییر دیلی داشته باشین و ممکنه هیچ تغییری نداشته باشین. بنده هر دو حالت رو برخورد داشتم! همون توصیحات آخر عرایض من رو باید ملاک صحت عملکرد دستگاه قرار بدین.

چهارشنبه 19 دی1397 - 6:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس عزیز و دوست داشتنی

سوال داشتم خدمتتون

فت ۸۴۰ به شرط اصلی بودن و بدون نصب هیت سینگ برای لوپ ۱۳۰در۱۳۰ و ۲در ۲ متر حدود پالس ۲۵۰ الی ۳۰۰ میتونه جوابگو باشه ؟

تمام قطعات اورجینال هست .

ممنون @};-

چهارشنبه 19 دی1397 - 9:00pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خیلی ممنون. @};-
بله در صورت اصلی بودن مشکلی نداره. بنده حتی همین ماسفت رو روی فرکانس 100 و عرض پالس 500 هم که البته کاربردی نیست برای چند دقیقه تست کردم و مشکلی نداشته.

چهارشنبه 19 دی1397 - 9:28pm
کاربر فعال
کاربر فعال

اقا حمید دو سوال کلی داشتم.

بعضی جاها دیدم فلزیاب هایی که لوپ 2D دارن رو هم بهش PI میگن. اگر درست نوشتن، اونها چه نوع دستگاه هایی هستند؟
گاها هم باز جاهایی دیدم که به دستگاهی هم PI میگن که بصورت دو دایره کوچک و بزرگ هم مرکز کویل داره و به شکل فرستنده و گیرنده هستش. به نظر من اون باید VLF باشه که میگه PI ولی شما این دو مورد رو برام روشن کنین ممنون میشم

چهارشنبه 19 دی1397 - 9:35pm
مدیر کل
مدیر کل

نوع کویل لزوما تعیین کننده نوع فلزیاب نیست! در واقع اگر فلزیابی فقط با لوپ دابل کار کنه از نوع VLF و بهتر بگیم IB هست ولی اگر هم با کویل دابل و هم مونو قابل استفاده باشه پالسی هست. البته بشرطی که در مدار امکان کار با هر دو مدل کویل پیش بینی شده باشه. طبیعتا فلزیابی که فقط از لوپ مونو استفاده بکنه پالسی هست. البته در فلزیاب های ساده تر و ضعیف تری نظیر BFO هم میشه از مونو کویل استفاده کرد که بحثش جداست.
فلزیاب پالسی میتونه از کویل دابل هم استفاده بکنه. یعنی بجای اینکه مثل این مدار و بسیاری مدارات از یک سیم پیچ استفاده بشه و سیم پیچ در یک لحظه برای ارسال پالس و در لحظه بعدی بعنوان گیرنده موج میرا استفاده بشه ؛ برای هر کدوم حالات یک سیم پیچ در نظر گرفته میشه که باید در وضعیت صفر یا نال بطور دقیق تنظیم بشن. اغلب مدارات پالسی مونو کویل رو میشه با تغییراتی تبدیل به نوع دابل هم کرد. ولی حداقل برای مقصود ما مزیتی نداره. چون کویلهای دابل با اینکه ثبات بالایی دارن اما 20 درصد برد کمتر دارن و ساخت و تنظیمشون مشکل تر و وزنشون سنگین تر هست و در ابعاد بزرگ قابل ساخت نیستن و نهایتا بدرد سنس اهداف کوچک میخورن. از انواع این کویلها میشه به دابل D ؛ دابل O و دابل O هم مرکز و حتی سوپر D که در سری GPZ مینلب به کار رفته اشاره کرد.

چهارشنبه 19 دی1397 - 10:49pm
کاربر فعال
کاربر فعال

من اتصال رو از BNC جدا کردم و مشکل قبلی حل شد. شاید برد اشم شاید یکی دو سانت بهبود پیدا کرد ولی نه اونقدر محسوس ولی در مجموع تاثیر مثبت داشت. خیلی ممنون.

من با اینکه از باتری استفاده می کنم و نزدیک برد و لوپ چیزی نیست هنوز احساس می کنم از جایی نویز میگیره. در حقیقت روی اسکوپ در رنج ولتاژی پایینتر مثلا روی 200mV یک سری نویز می بینم.

جسارتا راهنمایی می کنین منشا اینها چی میتونه باشه چون من می بینم که بخاطر همین ته مونده نویز و عدم پایداری نمی تونم میانگین یا فیلتر نرم افزاری رو سبک تر بردارم که اعداد یکم ثبات پیدا کنن و حساسیت بالاتر بره.

پنج شنبه 19 دی1397 - 12:02am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2533 , 2534 , 2535 , 2536 , 2537 , 2538 , 2539 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Qazwsx1 و 92 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure