انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 2 خرداد98 - 12:34pmپاسخ به موضوع  [ 25779 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2491 , 2492 , 2493 , 2494 , 2495 , 2496 , 2497 ... 2578  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

تاریخ عضویت: پنج شنبه 9 فروردین97 - 12:08pm
پست: 139
پاسخ با نقل قول
نقل قول:
خواهش میکنم.
کلا در همه نوع ساختار کویل هر چه فاصله سیمها بیشتر باشه ظرفیت خازنی اضافی یا پارازیتیک کاهش پیدا میکنه. اما این موضوع فقط تا اندازه ای که نیاز داشته باشیم برای ما مهم هست وگرنه اگر بخوایم بیش از حد نیاز این ظرفیت خازنی رو پایین بیاریم مزیتی نداره و برعکس فاصله گرفتن سیمها از هم سبب اختلاف بیشتر قطر داخل و خارجی کویل شده و برد نهایی رو کاهش میده. بر این اساس و طبق تستهای انجام شده باید عرض کنم اگر از سیم لاکی مناسب استفاده کنین ؛ در لوپ تخت یا عنکبوتی نیاز به هیچ فاصله اضافی نیست و بطور خودکار ظرفیت خازنی در رنج مناسب کار برای فلزیاب پالسی تفکیک دار خواهد بود. فقط باید سیم رو زیاد ضخیم در نظر نگیرین و از همون مقادیر پیشنهادی برای ضخامت سیم استفاده کنین.
از نظر کاهش ظرفیت خازنی سیم مفتولی روکشدار که فرمودین طبیعتا کمی بهتر از سیم لاکی هست. ولی همونطور که عرض شد بیشتر سبب کاهش قطر داخلی و افت برد نهایی لوپ میشه. البته در عمل اگر با این سیمهای مفتولی روکشدار لوپ تخت یا عنکبوتی بپیچین برد بیشتری برای اهداف کوچک یا نازک و برد کمتر برای اهداف بزرگ خواهد داشت! این مساله هم به دلیل کاهش قطر داخلی لوپ و هم ظرفیت خازنی کمتر و دیلی اتومات پایین تر هست که چنین حساسیتی رو بوجود میاره.


پس اگر روکشدار مفتولی استفاده کنیم و روکش اش نازک باشه زیاد فرقی نمی کنه درسته؟

فرضا یک جا نوشته سیم مفتولی 0.5 با روکش عایق 0.3 میلیمتر. پس اگر لوپ 20 سانتیمتری قرار باشه درست کنیم و 34 دور باشه با حاصلضرب 34 در 0.3 حدود 10.2 یا یک سانتیمتر به قطر کل سیم پیچ اضافه میشه.

سوال اینجاست که بین دو سیم 0.6 میلیمتر فاصله قرار می گیره و از اونطرف 1 سانتی متر به قطر لوپ اضافه میشه. کدومش بیشتر می چربه؟ :D


پنج شنبه 12 مهر97 - 4:53pm
مدیر کل
مدیر کل

تاریخ عضویت: یکشنبه 19 اسفند91 - 3:43am
پست: 11293
پاسخ با نقل قول
ما سایز کویل رو بر اساس قطر بیرونی در نظر میگیریم! علت هم این هست که کاوشگر هنگام کاوش در محیط با ابعاد بیرونی کویل سر و کار داره. پس فرض من این بوده که قطر بیرونی ثابت و قطر درونی تغییر میکنه. کویلهای شرکتی هم بر اساس قطر بیرونی خودشون شماره گذاری میشن. وگرنه اگر قرار باشه قطر درونی ثابت نگه داشته بشه و قطر بیرونی بیشتر بشه نتیجه حتی میتونه قویتر هم باشه چون در واقع لوپ بزرگتری ساختین.


پنج شنبه 12 مهر97 - 4:59pm
مدیر کل
مدیر کل

تاریخ عضویت: یکشنبه 19 اسفند91 - 3:43am
پست: 11293
پاسخ با نقل قول
6mehdi9 عزیز ممنون بابت بیان تجربیات مفید شما. @};- البته بهتر هست این مسائل اپراتوری در تاپیک مخصوص خودش مطرح بشه تا بیشتر و بهتر برای دوستان قابل استفاده باشه.


پنج شنبه 12 مهر97 - 5:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: جمعه 14 خرداد95 - 4:27pm
پست: 95
پاسخ با نقل قول
بله مهندس جان در هر دو تاپیک قرار دادم که همه بتونن مطالعه کنند @};-حاکم سرزمین خویش باش ، حتی اگر به وسعت شانه هایت باشد.


پنج شنبه 12 مهر97 - 5:04pm

تاریخ عضویت: پنج شنبه 9 دی95 - 5:53pm
پست: 23
پاسخ با نقل قول
درود
مهندس حمید امیدوارم حالتون خوب باشه
بدلیل گرفتاری زیاد زحمت ساخت دستگاه فلزجو را به یکی از دوستانم دادم ولی دستگاهی که برام ساخته یه مشکلی داره که خودش هم سر در نمیاره
دستگاه همه چیش اوکیه هم اعداد سه گانه هم دیلی هم تفکیک دقیقا عین همون چیزی است که در فایل راهنما گفته شده
فقط مشکلی که داره این که در هنگام سنس اعداد میتر، آیدی و فرو ثابت نیستند و هی تغییر می کنند
شرایط تست به این صورت بوده که:
با تنظیمات پیش فرض در جایی که حتی سیم برق هم وجود نداره (وسط بیابون)
لوپ و هدف هردو ثابت و بدون حرکت (رو بروی هم بر روی زمین گذاشته شده)
ولی اعداد ثابت نمی مانند همش بالا پایین میرن مثلا نمیشه دقیقا فهمید آیدی 50 است یا 60 یا فرو 25 است یا 30.
لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟؟ کدام قطعه باید تعویض شود؟؟


جمعه 13 مهر97 - 7:59pm
مدیر کل
مدیر کل

تاریخ عضویت: یکشنبه 19 اسفند91 - 3:43am
پست: 11293
پاسخ با نقل قول
ممنون.
فکر نمیکنم دستگاه شما ایراد خاصی داشته باشه. تغییر آیدی و فرو در حد چند واحد طبیعی هست هر چند میزان تغییراتی که میفرمایین کمی زیاده. سعی کنین هنگام تست و بخصوص بررسی تفکیک کویل رو بصورت ثابت روی مرکز هدف بگیرین. وگرنه تفکیک در کناره های هدف کمی تغییر میکنه. دلیل دیگه تغییر اعداد تفکیک میتونه از تاثیر نویز محیط باشه که در فضای باز معمولا چیزی مثل نزدیکی به دکلهای فشار قوی میتونه علتش باشه. همینطور بررسی کنین بخش کویل و کابل رابط و کانکتور اون طبق توصیه های راهنما در نظر گرفته شده باشه.


جمعه 13 مهر97 - 11:24pm

تاریخ عضویت: دوشنبه 22 مرداد97 - 4:56pm
پست: 6
پاسخ با نقل قول
سلام مهندس حمید خسته نباشین
من فلزجو رو تازه درست کردم ولی تو همه زمینها چه خاکش متنوع باشه چه یکدست باشه و گراند هم خاموشه . با لوپ ۶۰بالانس بیشتر از ۵ثانیه دوام نمیاره و مجبورم گراند رو روشن کنم که اونوقت برد کم میشه خیلی دقت کردم رو لوپ و دستگاه. و تنظیمات هم ف۱۰۰ و پالس ۱۶۰حساسیت ۱۲ دیلی اتو ۱۹ دستی ۲۶. نمیدونم مشکل از کجاست؟ممنون میشم راهنمایی کنید.


شنبه 14 مهر97 - 4:08pm
مدیر کل
مدیر کل

تاریخ عضویت: یکشنبه 19 اسفند91 - 3:43am
پست: 11293
پاسخ با نقل قول
ممنون.
اگر دستگاه رو در هوا هم ثابت نگه میدارین همینطور هست پس اشکالی در مدار یا دستگاه وجود داره که زود از بالانس خارج میشه. ولی اگر فقط روی زمین اینطور هست قاعدتا اون زمین شرایط خوبی نداره و مجبور هستین گراند رو فعال کنین. درسته کمی برد کم میشه ولی گراند بدرد همین شرایط میخوره و در عوض میتونین اون ناحیه رو کاوش کنین. البته همیشه در مواقعی که مشکل از شرایط زمین هست ؛ با بالاتر گرفتن کویل نسبت به زمین ثبات بمراتب بهتر میشه.


شنبه 14 مهر97 - 6:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

تاریخ عضویت: شنبه 27 تیر94 - 8:25pm
پست: 51
پاسخ با نقل قول
سلام مهندس حمید .اولا عذر میخواهم که این سوال رو اینجل مطرح میکنم چون تاپیک مربوطه خیلی وقته خوابیده و شما تنها کسی هستین که میتونین بنده رو راهنمایی کنید . مهندس جان موضوع از این قراره که امروز فرکانسهای fpl22 را داشتم با فرکانس متر ویکتورر 88 چک میکردم. که فرکانس گلد 1 دقیقا 610بود خواستم فرکانسهای سگنال ژنراتور موبایل (کیوول)که تو سایت هم هست اندازه بگیرم .اولا که اصلا نتونستم حتی با حد اکثر ولوم موبایل فرکانسو اندازه بگیرم مجبور شدم پرابهای فرکانس متررو به خروجی آمپلی که برای ردیاب موبایلی ساختم بزنم اما با کمال تعجب فرکانس خروجی آمپلی اختلاف بسیار زیادی با فرکانس ژنراتور داشت. با افزایش یا کاهش موبایل فرکانس خروجی هم کم وزیاد میشد اما هر کاری کردم هیچ همخوانی با اونی که تو نرم افزاره نداشت با نرم افزار های دیگه هم همینجور بود .حالا سوال من اینه آیاموج سینوسی در صورت تقویت با آمپلی تغییر میکنه؟یا اندازه گیری من مشکل داره.آیا این اختلاف فرکانس (با دو آمپلی متفاوت هم چک شد )طبیعیه.اگه غیر این باشه که کل زحمات جستجوی من اونم تو بیابون و کوه و .... رفته هوا.از همه دوستان به خاطر این سوال خارج از موضوع عذر میخواهم


یکشنبه 14 مهر97 - 1:08am
مدیر کل
مدیر کل

تاریخ عضویت: یکشنبه 19 اسفند91 - 3:43am
پست: 11293
پاسخ با نقل قول
خواهش میکنم.
خب همین سوال رو در تاپیک مربوطه مطرح میکردین پاسخ میدادم! بهرحال مطلب اول در خصوص ردیاب های 22 و 35 این هست که اصلا نمیتونین با هیچ فرکانس متری فرکانس مورد نظر رو دقیق اندازه بگیرین چون منظور و مطلوب ما در فرکانس مربوط به ردیابی با موج مربعی متقارن عرض بخش مثبت پالس هست. پس فقط با یک اسکوپ دقیق میتونین این عرض رو اندازه بگیرین و خودتون بر اساس رابطه بین پریود و فرکانس با یک محاسبه ساده ریاضی فرکانس دقیق رو استخراج کنین. مثلا در مورد گلد 1 ردیاب 22 یا همون گلد 2 در ردیاب 35 که فرکانس 612 هرتز هست باید عرض مثبت پالس 1634 میکرو ثانیه برای هر یک از آنتنها باشه که با دقت صدم هرتز معادل فرکانس 612 هرتز خواهد بود.
مطلب بعدی این هست که در صورت تقویت موج مربعی با آمپلی اصلا نتیجه خوبی حاصل نمیشه و خطا بشدت افزایش پیدا میکنه. اما اگر منظور تقویت موج سینوسی با آمپلی باشه مشکلی نیست و در صورتی که آمپلی از کیفیت خوبی برخوردار باشه بدون هارمونیک اضافی قابل ملاحظه همون فرکانس اصلی با دامنه یا ولتاژ بیشتر در خروجی ظاهر میشه. باز هم در این مورد یک فرکانس متر معمولی قابل تکیه نیست و باید از اسکوپ خوبی استفاده کنین.


یکشنبه 14 مهر97 - 1:24am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 25779 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2491 , 2492 , 2493 , 2494 , 2495 , 2496 , 2497 ... 2578  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Majestic12 و 26 مهمان


در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure