انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 13 خرداد1403 - 9:13am

این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.  [ 495 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 39 , 40 , 41 , 42 , 43 , 44 , 45 ... 50  بعدی
 رمزگشايي آثار و علائم 
نویسنده پیغام
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

محل اقامت: آيران
parsi نوشته است:
سلام بر دوستان موضوع خوبی عنوان شد ابتدا بنده یک مسئله رو برای دوستان توضیح بدم هر چند دوستان خود وارد میباشند سنگ جوغن سنگی است که از دو طرف سوراخ میباشد و یکی از مهمترین علائم دفینه میباشد که اکثرا در زیر خاک برای نشان دادن مسیر استفاده میشود جوغنهایی که به صورت دورانی هستند اکثرا بر روی زمین یافت میشوند و نشان دهنده کروکی و راه تونل مانند رسیدن به بار میباشنداین نشان اگر بر روی زمین باشد مورد حفاری اصلی زیر خود سنگ مذکور میباشد اما اصل مطلب اینجاست که برخی جوغن رو با کاسه اشتباه میگیرند این مواردی که از اینها به جوغن یاد میشه کاسه هستند ولی در زبان عامیانه به انها جوغن میگویند دوستان طبق شواهد از نظر بنده کاسه هایا همون جوغن خودمون دو دسته هستند جوغنهایی که مخصوص دفینه میباشند که بسیار شکیل و زیبا و صیقل خورده میباشند دسته دوم جوغنهایی هستند که مربوط به مقابر در ادوار مختلف تاریخی میباشنددوستان اشتباه نکنند هر جوغنی دارای بار نیست به صورت حتمی!!!! [-X در زمان قدیم سنگ جوغنها نقش سنگ قبرهای امروزی رو ایفا میکردن امروز نقش و نگار هست و سنگهای انچنانی ولی هر که متمول تر است سنگهای گرانقیمت و سایبان براش درست میکنند هر کس هم فقیرتر است از سنگهای ارزان استفاده میکند امیدوارم متوجه شده باشید جوغنهای قبور همه دارای هدیه نیستند هر چند بزرگ هم باشند هدیه داشتن این جوغنها بستگی به طرز قرار گرفتن انها تعداد انها و مکان قرار گرفتن انها دارد که اکثرا چون افراد متمول را بر روی بلندیها دفن میکردن جوغنهای این مکانها از لحاظ داشتن هدیه در قبر بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد پس یادمان باشد هر گردی گردو نیست. اکثر جوغنها به قبور و بار نزدیک میباشند در زیر یا کنار سنگها یا حتی داخل خود سنگها به صورت حفره یا گور دخمه ای
فعلا تا بعد :YMPEACE:

ممنونم پارسی جان این موضوعی که شما گفتید بار بودن و یا نبودن بر اساس زیبایی جوغن هست رو من با قاطعیت رد میکنم! مثلا جایی که جوغن کاسه ای(ته استکانی) کوچک باشد ( بصورت تکی و گاهی جفتی هم اندازه میاید که اگه جفت باشد باید حتما یک جوغن انگشتی کوچت برای نشاندادن مسیر هم وجود داشته باشد) اشاره به جنس دارد و به صورت 100 در 100 تجربی برای من و چندین نفر از دوستان کارشناس ثابت شده و از لحاظ بار داشتن از جوغن با ابعاد بزرگ و سیقل داده که اشاره به قبر دارد بهتر است! و اینکه همانطور که میدونید همه ی جوغن ها هم متعلق به قبر نیست، مثل جوغنهایی که به مسیر، چاه، آب انبار، اتاق، انبار، مسافت، دفینه و... میباشد که هر کدام از این معانی جوغن به خوص خودرا دارد، حال فرض را بر این بگیریم که در کنار هم قرار بگیرند آن زمان چه؟!!! که به نظر بنده علم رمز گشایی جوغن ها رو باید مجزا از سایر نقوش و علائم دانست! ولی منظورم این بود که بر چه اساسی میباشد و رمزگشایی آنها به چه صورت است؟

بهر حال خیلی ممنونم از نظرتون انشالله نظریه بنده بتونه مشکل گشایی خیلی از جوابها باشه

تقدیر... تقویم انسان عادیست! تغییر... تدبیر انسان عالیست!

یکشنبه 10 شهریور1392 - 5:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام
نظر من اینه که
کلا اثار هیچکس هیچ قطعیتی نمیتونه دراین موارد و اثار بده
حقیقتش اینه
و اینکه اینو من میدونم که کلا اثار فقط مختص دفینه نیست یعنی کسی اثار نساخته فقط برای گنج
اصلا ممکنه یکی اونو ساخته باشه و طرف برای پنهان کردن یکی دیگه اورده و جاگذاری کرده باشه
که در این نوع کلا همه جچی کنفیکون میشه
مخصوصا جوغن و جوغن مکعبی
اما درمورد جوغن مکعبی بیشتر به قبر و اتاقک دلالت داره
کلا مقوله ایست بسیار ساده و درعین سادگی بسیار پیچیده

بهترین زندگی برای کسانی است که نیک بیاندیشند وپارسایی را سرلوحه زندگی خود کنند

اشوزرتشت

یکشنبه 10 شهریور1392 - 10:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دستان جان خودتون میگید علم رمزگشایی حوقن بحث درازی داره و با یه پست فکر نکنم بشه همرو توضیح داد...به نظر من اول از همه مشخص کنید ببینید در چه دوره ای این جوقنها مورد استفاده قرار میگرفته؟؟؟ مثلا اگر در دوره ماد یه عنوان دفینه بوده باشه شاید در دوره هخامنشی به عنوان قبر یا چاه یا حالا بازم دفینه میتونسته استفاده شده باشه...ما اول باید بدونیم علامت مال چه دوره ای هست..طبق عقیده های اون دوره باید جلو رفت...نمیشه سریع بریم سر رمزگشایی و بگیم حالا 20 تا جوقن کنار هم چه معنی میده؟؟ چیزی که باستان شناسها در مورد جوقن یا همون کاسه میگن..اول اینکه برای نگهداری گیاه هوم استفاده میشده...از چند تایی که سوال کردم اینو جواب دادن یا شاید نخواستن درست جواب بدن..بازم میگم به نظر من هر کاری میخواد صورت بگیره باید از اولش روی حساب کتاب باشه...ایشالا که در اخر به چیزهای جالبی برسیم :ymhug:

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

یکشنبه 10 شهریور1392 - 10:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دقیقا
والله چیزی که من فهمیدم اینه که بقول پارسی جان هر گردو گردکان نیست
والله باید بگم مثلا همین جوغن هر کی فک میکنه گنجه
اما همیشه نیمه خالی رو هم درنظر داشت باشبن ممکنه همینحجوری تفریجی جوغنو درسشت کرده باشه
خوب چوپانه دیگه هر روز گوسفند میبرده چرا وبرای گذران وقت و همین اوقات ورداشته یه تندیس حکاکی کرده و ساخته
والله من اینجوری بیشتر برداشت میکنم و اینم بگم وقت گرونقیمته و نباید هدرش داد
اما هست و درمییارن از این نشونه ها حتی جاهایی هست که اصلا اثار خاصی نبوده اما بار خوبی در اومده

بهترین زندگی برای کسانی است که نیک بیاندیشند وپارسایی را سرلوحه زندگی خود کنند

اشوزرتشت

یکشنبه 10 شهریور1392 - 11:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اساتید محترم لطفا نظرات کارشناسی خود را بیان دارند با تشکر فراوان

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

آخرین بار توسط مهدی6 در یکشنبه 10 شهریور1392 - 11:56pm ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.

یکشنبه 10 شهریور1392 - 11:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دستان نوشته است:
parsi نوشته است:
سلام بر دوستان موضوع خوبی عنوان شد ابتدا بنده یک مسئله رو برای دوستان توضیح بدم هر چند دوستان خود وارد میباشند سنگ جوغن سنگی است که از دو طرف سوراخ میباشد و یکی از مهمترین علائم دفینه میباشد که اکثرا در زیر خاک برای نشان دادن مسیر استفاده میشود جوغنهایی که به صورت دورانی هستند اکثرا بر روی زمین یافت میشوند و نشان دهنده کروکی و راه تونل مانند رسیدن به بار میباشنداین نشان اگر بر روی زمین باشد مورد حفاری اصلی زیر خود سنگ مذکور میباشد اما اصل مطلب اینجاست که برخی جوغن رو با کاسه اشتباه میگیرند این مواردی که از اینها به جوغن یاد میشه کاسه هستند ولی در زبان عامیانه به انها جوغن میگویند دوستان طبق شواهد از نظر بنده کاسه هایا همون جوغن خودمون دو دسته هستند جوغنهایی که مخصوص دفینه میباشند که بسیار شکیل و زیبا و صیقل خورده میباشند دسته دوم جوغنهایی هستند که مربوط به مقابر در ادوار مختلف تاریخی میباشنددوستان اشتباه نکنند هر جوغنی دارای بار نیست به صورت حتمی!!!! [-X در زمان قدیم سنگ جوغنها نقش سنگ قبرهای امروزی رو ایفا میکردن امروز نقش و نگار هست و سنگهای انچنانی ولی هر که متمول تر است سنگهای گرانقیمت و سایبان براش درست میکنند هر کس هم فقیرتر است از سنگهای ارزان استفاده میکند امیدوارم متوجه شده باشید جوغنهای قبور همه دارای هدیه نیستند هر چند بزرگ هم باشند هدیه داشتن این جوغنها بستگی به طرز قرار گرفتن انها تعداد انها و مکان قرار گرفتن انها دارد که اکثرا چون افراد متمول را بر روی بلندیها دفن میکردن جوغنهای این مکانها از لحاظ داشتن هدیه در قبر بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد پس یادمان باشد هر گردی گردو نیست. اکثر جوغنها به قبور و بار نزدیک میباشند در زیر یا کنار سنگها یا حتی داخل خود سنگها به صورت حفره یا گور دخمه ای
فعلا تا بعد :YMPEACE:

ممنونم پارسی جان این موضوعی که شما گفتید بار بودن و یا نبودن بر اساس زیبایی جوغن هست رو من با قاطعیت رد میکنم! مثلا جایی که جوغن کاسه ای(ته استکانی) کوچک باشد ( بصورت تکی و گاهی جفتی هم اندازه میاید که اگه جفت باشد باید حتما یک جوغن انگشتی کوچت برای نشاندادن مسیر هم وجود داشته باشد) اشاره به جنس دارد و به صورت 100 در 100 تجربی برای من و چندین نفر از دوستان کارشناس ثابت شده و از لحاظ بار داشتن از جوغن با ابعاد بزرگ و سیقل داده که اشاره به قبر دارد بهتر است! و اینکه همانطور که میدونید همه ی جوغن ها هم متعلق به قبر نیست، مثل جوغنهایی که به مسیر، چاه، آب انبار، اتاق، انبار، مسافت، دفینه و... میباشد که هر کدام از این معانی جوغن به خوص خودرا دارد، حال فرض را بر این بگیریم که در کنار هم قرار بگیرند آن زمان چه؟!!! که به نظر بنده علم رمز گشایی جوغن ها رو باید مجزا از سایر نقوش و علائم دانست! ولی منظورم این بود که بر چه اساسی میباشد و رمزگشایی آنها به چه صورت است؟

بهر حال خیلی ممنونم از نظرتون انشالله نظریه بنده بتونه مشکل گشایی خیلی از جوابها باشه

سلام دستان جان
و اما بعد در مورد زیبایی جوغن در مورد دفینه من اشتباه نمیکنم واصلا بحثم هم سر زیبایی کار نیست ولی این رو باید دونست که جوغنهای مربوط به بار زیبایی و رموز خاص خود رادارد بر خلاف جوغن قبور
در مورد بزرگی جوغن بنده هم بزرگ یا کوچک بودن جوغن رو ملاک قرار ندادم و گفتم که جوغن باردار به کوچک و بزرگی نیست
بنده در مورد رمزگشایی جوغنها زیاد تمرکز نداشتم که بخوام مقیاس رو تخمین بزنم و بارها با دیدن جوغن مکان بار رو نشون دادم و زیاد هم به موضوع مقیاسها نپرداختم بلکه راه و تجربه و شیوه پنهان کردن بار جوغن مدنظرم بوده که میشه گفت تا مقداری دستم اومده به عنوان مثال یکی از دوستان همین انجمن عکسی فرستادند و بنده مکان قبر رو نشون دادم و بهش هم گفتم که این قبر از لحاظ باری فقیر محسوب میشه و گفتم که اونجا رو میتونه حفاری کنه ولی نکنه بهتره خیلیها هم اعتراض کردن که اون مکان نداره و این دوستمون با اینکه دستگاه زده بودن و چیزی نشون نداده بود برای اینکه حرف بنده راست یا نادرستیش معلوم بشه اونجا رو حفاری کردن که در دو متری به قبر و استخوان برخورد کردند که گفتن چیزی نداشته
به قول دوستان نمیشه یه مقیاس دقیق برای تمام جوغنها معلوم کرد و اگر مقیاسی هم باشه برحسب سلیقه شخصی این مقیاسها شکل میگرفتن مثلا مثل علامت شیر نیست که بخوایم یک تفسیر واحد براش داشته باشیم و تفسیر جوغن منطقه به منطقه با هم فرق داره یا راحتتر بگم مثال نماد شیر مثل قیمت نون میمونه که 160 تومن همه جا فروخته میشه چه لواش چه تافتون ولی جوغن مثل یه جنسی میمونه که از این مغازه به ان مغازه قیمت واحدی نداره ممکنه شما چند جوغن رو برحسب منطقه خودتون رازش رو کشف کنید ولی این موضوع کلیتی نداره
امیدوارم شما همیشه موفق باشید و ما هم از تجربیات شما مستفیض بشیم

یکشنبه 10 شهریور1392 - 11:43pm
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

ژنرال نوشته است:
دقیقا
والله چیزی که من فهمیدم اینه که بقول پارسی جان هر گردو گردکان نیست
والله باید بگم مثلا همین جوغن هر کی فک میکنه گنجه
اما همیشه نیمه خالی رو هم درنظر داشت باشبن ممکنه همینحجوری تفریجی جوغنو درسشت کرده باشه
خوب چوپانه دیگه هر روز گوسفند میبرده چرا وبرای گذران وقت و همین اوقات ورداشته یه تندیس حکاکی کرده و ساخته
والله من اینجوری بیشتر برداشت میکنم و اینم بگم وقت گرونقیمته و نباید هدرش داد
اما هست و درمییارن از این نشونه ها حتی جاهایی هست که اصلا اثار خاصی نبوده اما بار خوبی در اومده

ژنرال جان اگه شما تا اخر با بنده باشید میفهمید که اون کسی که این کار رو کرده بیشتر از من و شما علم داشته!
ممنونم از نظرتون

دوشنبه 10 شهریور1392 - 12:24am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

دوستان گلم آقا پارسی و علی و عزیزان دیگه، متن سوال من رو دوباره بخونید تا متوجه سوالم بشید!

اصلا به این صورت خدمت دوستان بیان کنم که منظور من جوغنهای تکی نیست بلکه جوغنهایه که به تعداد در کنار هم هستند، اینها بر چه قاعده و اصولی هستند؟

دوشنبه 10 شهریور1392 - 12:28am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دستان نوشته است:
دوستان گلم آقا پارسی و علی و عزیزان دیگه، متن سوال من رو دوباره بخونید تا متوجه سوالم بشید!

اصلا به این صورت خدمت دوستان بیان کنم که منظور من جوغنهای تکی نیست بلکه جوغنهایه که به تعداد در کنار هم هستند، اینها بر چه قاعده و اصولی هستند؟

دستان جان خواهشا یه تاپیک باز کن مخصوص این مطلب....از دوستان هم خواهش کن تا کسی اونجا عکس نزاره...فقط بحث جوقنهارو اونجا دنبال کنید...یکم درهم برهم شده همه چیز
ممنون :ymhug:

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

دوشنبه 10 شهریور1392 - 12:32am
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

ALI.D نوشته است:
دستان نوشته است:

دستان جان خواهشا یه تاپیک باز کن مخصوص این مطلب....از دوستان هم خواهش کن تا کسی اونجا عکس نزاره...فقط بحث جوقنهارو اونجا دنبال کنید...یکم درهم برهم شده همه چیز
ممنون :ymhug:

علی جان حق با شماست، روز اول اصلا قرار نبود کسی اینجا سوال طرح کنه و فقط مختص رمزگشایی ها بود ولی الان...

دوشنبه 10 شهریور1392 - 12:38am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.   [ 495 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 39 , 40 , 41 , 42 , 43 , 44 , 45 ... 50  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google و 43 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure