انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 4:43pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2491 , 2492 , 2493 , 2494 , 2495 , 2496 , 2497 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

نقل قول:
خواهش میکنم.
کلا در همه نوع ساختار کویل هر چه فاصله سیمها بیشتر باشه ظرفیت خازنی اضافی یا پارازیتیک کاهش پیدا میکنه. اما این موضوع فقط تا اندازه ای که نیاز داشته باشیم برای ما مهم هست وگرنه اگر بخوایم بیش از حد نیاز این ظرفیت خازنی رو پایین بیاریم مزیتی نداره و برعکس فاصله گرفتن سیمها از هم سبب اختلاف بیشتر قطر داخل و خارجی کویل شده و برد نهایی رو کاهش میده. بر این اساس و طبق تستهای انجام شده باید عرض کنم اگر از سیم لاکی مناسب استفاده کنین ؛ در لوپ تخت یا عنکبوتی نیاز به هیچ فاصله اضافی نیست و بطور خودکار ظرفیت خازنی در رنج مناسب کار برای فلزیاب پالسی تفکیک دار خواهد بود. فقط باید سیم رو زیاد ضخیم در نظر نگیرین و از همون مقادیر پیشنهادی برای ضخامت سیم استفاده کنین.
از نظر کاهش ظرفیت خازنی سیم مفتولی روکشدار که فرمودین طبیعتا کمی بهتر از سیم لاکی هست. ولی همونطور که عرض شد بیشتر سبب کاهش قطر داخلی و افت برد نهایی لوپ میشه. البته در عمل اگر با این سیمهای مفتولی روکشدار لوپ تخت یا عنکبوتی بپیچین برد بیشتری برای اهداف کوچک یا نازک و برد کمتر برای اهداف بزرگ خواهد داشت! این مساله هم به دلیل کاهش قطر داخلی لوپ و هم ظرفیت خازنی کمتر و دیلی اتومات پایین تر هست که چنین حساسیتی رو بوجود میاره.

پس اگر روکشدار مفتولی استفاده کنیم و روکش اش نازک باشه زیاد فرقی نمی کنه درسته؟

فرضا یک جا نوشته سیم مفتولی 0.5 با روکش عایق 0.3 میلیمتر. پس اگر لوپ 20 سانتیمتری قرار باشه درست کنیم و 34 دور باشه با حاصلضرب 34 در 0.3 حدود 10.2 یا یک سانتیمتر به قطر کل سیم پیچ اضافه میشه.

سوال اینجاست که بین دو سیم 0.6 میلیمتر فاصله قرار می گیره و از اونطرف 1 سانتی متر به قطر لوپ اضافه میشه. کدومش بیشتر می چربه؟ :D

پنج شنبه 12 مهر1397 - 3:53pm
مدیر کل
مدیر کل

ما سایز کویل رو بر اساس قطر بیرونی در نظر میگیریم! علت هم این هست که کاوشگر هنگام کاوش در محیط با ابعاد بیرونی کویل سر و کار داره. پس فرض من این بوده که قطر بیرونی ثابت و قطر درونی تغییر میکنه. کویلهای شرکتی هم بر اساس قطر بیرونی خودشون شماره گذاری میشن. وگرنه اگر قرار باشه قطر درونی ثابت نگه داشته بشه و قطر بیرونی بیشتر بشه نتیجه حتی میتونه قویتر هم باشه چون در واقع لوپ بزرگتری ساختین.

پنج شنبه 12 مهر1397 - 3:59pm
مدیر کل
مدیر کل

6mehdi9 عزیز ممنون بابت بیان تجربیات مفید شما. @};- البته بهتر هست این مسائل اپراتوری در تاپیک مخصوص خودش مطرح بشه تا بیشتر و بهتر برای دوستان قابل استفاده باشه.

پنج شنبه 12 مهر1397 - 4:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

بله مهندس جان در هر دو تاپیک قرار دادم که همه بتونن مطالعه کنند @};-

حاکم سرزمین خویش باش ، حتی اگر به وسعت شانه هایت باشد.

پنج شنبه 12 مهر1397 - 4:04pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود
مهندس حمید امیدوارم حالتون خوب باشه
بدلیل گرفتاری زیاد زحمت ساخت دستگاه فلزجو را به یکی از دوستانم دادم ولی دستگاهی که برام ساخته یه مشکلی داره که خودش هم سر در نمیاره
دستگاه همه چیش اوکیه هم اعداد سه گانه هم دیلی هم تفکیک دقیقا عین همون چیزی است که در فایل راهنما گفته شده
فقط مشکلی که داره این که در هنگام سنس اعداد میتر، آیدی و فرو ثابت نیستند و هی تغییر می کنند
شرایط تست به این صورت بوده که:
با تنظیمات پیش فرض در جایی که حتی سیم برق هم وجود نداره (وسط بیابون)
لوپ و هدف هردو ثابت و بدون حرکت (رو بروی هم بر روی زمین گذاشته شده)
ولی اعداد ثابت نمی مانند همش بالا پایین میرن مثلا نمیشه دقیقا فهمید آیدی 50 است یا 60 یا فرو 25 است یا 30.
لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟؟ کدام قطعه باید تعویض شود؟؟

جمعه 13 مهر1397 - 6:59pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
فکر نمیکنم دستگاه شما ایراد خاصی داشته باشه. تغییر آیدی و فرو در حد چند واحد طبیعی هست هر چند میزان تغییراتی که میفرمایین کمی زیاده. سعی کنین هنگام تست و بخصوص بررسی تفکیک کویل رو بصورت ثابت روی مرکز هدف بگیرین. وگرنه تفکیک در کناره های هدف کمی تغییر میکنه. دلیل دیگه تغییر اعداد تفکیک میتونه از تاثیر نویز محیط باشه که در فضای باز معمولا چیزی مثل نزدیکی به دکلهای فشار قوی میتونه علتش باشه. همینطور بررسی کنین بخش کویل و کابل رابط و کانکتور اون طبق توصیه های راهنما در نظر گرفته شده باشه.

جمعه 13 مهر1397 - 10:24pm

سلام مهندس حمید خسته نباشین
من فلزجو رو تازه درست کردم ولی تو همه زمینها چه خاکش متنوع باشه چه یکدست باشه و گراند هم خاموشه . با لوپ ۶۰بالانس بیشتر از ۵ثانیه دوام نمیاره و مجبورم گراند رو روشن کنم که اونوقت برد کم میشه خیلی دقت کردم رو لوپ و دستگاه. و تنظیمات هم ف۱۰۰ و پالس ۱۶۰حساسیت ۱۲ دیلی اتو ۱۹ دستی ۲۶. نمیدونم مشکل از کجاست؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

شنبه 14 مهر1397 - 3:08pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
اگر دستگاه رو در هوا هم ثابت نگه میدارین همینطور هست پس اشکالی در مدار یا دستگاه وجود داره که زود از بالانس خارج میشه. ولی اگر فقط روی زمین اینطور هست قاعدتا اون زمین شرایط خوبی نداره و مجبور هستین گراند رو فعال کنین. درسته کمی برد کم میشه ولی گراند بدرد همین شرایط میخوره و در عوض میتونین اون ناحیه رو کاوش کنین. البته همیشه در مواقعی که مشکل از شرایط زمین هست ؛ با بالاتر گرفتن کویل نسبت به زمین ثبات بمراتب بهتر میشه.

شنبه 14 مهر1397 - 5:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید .اولا عذر میخواهم که این سوال رو اینجل مطرح میکنم چون تاپیک مربوطه خیلی وقته خوابیده و شما تنها کسی هستین که میتونین بنده رو راهنمایی کنید . مهندس جان موضوع از این قراره که امروز فرکانسهای fpl22 را داشتم با فرکانس متر ویکتورر 88 چک میکردم. که فرکانس گلد 1 دقیقا 610بود خواستم فرکانسهای سگنال ژنراتور موبایل (کیوول)که تو سایت هم هست اندازه بگیرم .اولا که اصلا نتونستم حتی با حد اکثر ولوم موبایل فرکانسو اندازه بگیرم مجبور شدم پرابهای فرکانس متررو به خروجی آمپلی که برای ردیاب موبایلی ساختم بزنم اما با کمال تعجب فرکانس خروجی آمپلی اختلاف بسیار زیادی با فرکانس ژنراتور داشت. با افزایش یا کاهش موبایل فرکانس خروجی هم کم وزیاد میشد اما هر کاری کردم هیچ همخوانی با اونی که تو نرم افزاره نداشت با نرم افزار های دیگه هم همینجور بود .حالا سوال من اینه آیاموج سینوسی در صورت تقویت با آمپلی تغییر میکنه؟یا اندازه گیری من مشکل داره.آیا این اختلاف فرکانس (با دو آمپلی متفاوت هم چک شد )طبیعیه.اگه غیر این باشه که کل زحمات جستجوی من اونم تو بیابون و کوه و .... رفته هوا.از همه دوستان به خاطر این سوال خارج از موضوع عذر میخواهم

یکشنبه 14 مهر1397 - 12:08am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
خب همین سوال رو در تاپیک مربوطه مطرح میکردین پاسخ میدادم! بهرحال مطلب اول در خصوص ردیاب های 22 و 35 این هست که اصلا نمیتونین با هیچ فرکانس متری فرکانس مورد نظر رو دقیق اندازه بگیرین چون منظور و مطلوب ما در فرکانس مربوط به ردیابی با موج مربعی متقارن عرض بخش مثبت پالس هست. پس فقط با یک اسکوپ دقیق میتونین این عرض رو اندازه بگیرین و خودتون بر اساس رابطه بین پریود و فرکانس با یک محاسبه ساده ریاضی فرکانس دقیق رو استخراج کنین. مثلا در مورد گلد 1 ردیاب 22 یا همون گلد 2 در ردیاب 35 که فرکانس 612 هرتز هست باید عرض مثبت پالس 1634 میکرو ثانیه برای هر یک از آنتنها باشه که با دقت صدم هرتز معادل فرکانس 612 هرتز خواهد بود.
مطلب بعدی این هست که در صورت تقویت موج مربعی با آمپلی اصلا نتیجه خوبی حاصل نمیشه و خطا بشدت افزایش پیدا میکنه. اما اگر منظور تقویت موج سینوسی با آمپلی باشه مشکلی نیست و در صورتی که آمپلی از کیفیت خوبی برخوردار باشه بدون هارمونیک اضافی قابل ملاحظه همون فرکانس اصلی با دامنه یا ولتاژ بیشتر در خروجی ظاهر میشه. باز هم در این مورد یک فرکانس متر معمولی قابل تکیه نیست و باید از اسکوپ خوبی استفاده کنین.

یکشنبه 14 مهر1397 - 12:24am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2491 , 2492 , 2493 , 2494 , 2495 , 2496 , 2497 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 102 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure