انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 11:44pm

پاسخ به موضوع  [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2472 , 2473 , 2474 , 2475 , 2476 , 2477 , 2478 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
ابتدا باید بررسی کنین شکل موج میرا بصورت یک منحنی نمایی باشه. وگرنه اگر بصورت یک خط صاف و امثالهم در اومده باشه کم بودن برد طبیعی هست. همینطور باید نمونه گیری رو از همون اوایل شکل موج میرا انجام بدین. اگر قسمتهای انتهایی رو در نظر گرفته باشین که موج بصورت خط افقی در میاد ؛ کم شدن برد سنس طبیعی هست.
ماسفت معیوب میتونه کار بکنه اما منجر به افت برد بشه. همین مساله در حالت نصب معکوس ماسفت هم پیش میاد!
لوپ 20 سانتی آنچنان به حضور فلزات اطراف حساس نیست که مثلا وجود فلز مزاحم در فاصله یک متری سبب بشه بردش برای سکه به نصف برسه.

با تشکر از آقای امین

خیلی ممنون آقا حمید

واقعا جالبه. پس ماسفت رو عوض میکنم یه تستی میکنم.

من دقت کردم خازنهای تانتالیوم در شکل موج میرا تاثیر داره و اونو کوتاه بلند و منحنی تر میکنه. آیا اون خازنها در حساسیت تاثیر دارن و اگر دارن چرا.
چون منطقا وقتی از تقویت کننده موج درمیاد چطور بگم اطلاعات یا اثر سنس رو با خودش داره و خازنها میتونن صافی باشن و نویز گیر ولی نباید جوری باشه که خود موج سنس اش کم باشه. الان با ADC هیچ فرقی نداره با زمانی که با اسکوپ سنس رو نگاه میکنی.

چهارشنبه 2 مرداد1397 - 12:53am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

saraqueen نوشته است:
حمید نوشته است:
ابتدا باید بررسی کنین شکل موج میرا بصورت یک منحنی نمایی باشه. وگرنه اگر بصورت یک خط صاف و امثالهم در اومده باشه کم بودن برد طبیعی هست. همینطور باید نمونه گیری رو از همون اوایل شکل موج میرا انجام بدین. اگر قسمتهای انتهایی رو در نظر گرفته باشین که موج بصورت خط افقی در میاد ؛ کم شدن برد سنس طبیعی هست.
ماسفت معیوب میتونه کار بکنه اما منجر به افت برد بشه. همین مساله در حالت نصب معکوس ماسفت هم پیش میاد!
لوپ 20 سانتی آنچنان به حضور فلزات اطراف حساس نیست که مثلا وجود فلز مزاحم در فاصله یک متری سبب بشه بردش برای سکه به نصف برسه.

با تشکر از آقای امین

خیلی ممنون آقا حمید

من دقت کردم خازنهای تانتالیوم در شکل موج میرا تاثیر داره و اونو کوتاه بلند و منحنی تر میکنه. آیا اون خازنها در حساسیت تاثیر دارن و اگر دارن چرا.
چون منطقا وقتی از تقویت کننده موج درمیاد چطور بگم اطلاعات یا اثر سنس رو با خودش داره و خازنها میتونن صافی باشن و نویز گیر ولی نباید جوری باشه که خود موج سنس اش کم باشه. الان با ADC هیچ فرقی نداره با زمانی که با اسکوپ سنس رو نگاه میکنی.

خواشه میکنم بزرگوار...ما در محضر استاد بزرگمون جسارت کردیم و استاد خطای مارو به بزرگی تصحیح میکنند امیدوارم شما هم به ساخت دستگاهی با ثبات و عالی نائل بشید... @};- :ymhug:

چهارشنبه 2 مرداد1397 - 1:01am
مدیر کل
مدیر کل

saraqueen نوشته است:

با تشکر از آقای امین

خیلی ممنون آقا حمید

خازن تانتالیوم نسبت به خازن الکترولیت دقیقا با همون ظرفیت و از نوع سالم تفاوت محسوسی نداره. سعی کنین از خازن حداقل 2.2 میکرو یا در مراحل اولیه 10 میکرو استفاده کنین چون بسته به شکل مدار ممکنه حداقل خازن مورد نیاز کمی تفاوت بکنه و این منجر به تغییر زیاد در شکل موج میرا میشه. اما 10 میکرو تحت هر شرایطی جواب میده.

چهارشنبه 2 مرداد1397 - 2:38am
کاربر فعال
کاربر فعال

نقل قول:

خازن تانتالیوم نسبت به خازن الکترولیت دقیقا با همون ظرفیت و از نوع سالم تفاوت محسوسی نداره. سعی کنین از خازن حداقل 2.2 میکرو یا در مراحل اولیه 10 میکرو استفاده کنین چون بسته به شکل مدار ممکنه حداقل خازن مورد نیاز کمی تفاوت بکنه و این منجر به تغییر زیاد در شکل موج میرا میشه. اما 10 میکرو تحت هر شرایطی جواب میده.

ماسفت رو عوض کردم تفاوتی نکرد. #-o

خازن ورودی رو هم 10 میکرو گذاشتم و تفاوتی در حساسیت نکرد.

اون خازن 100 میکرو تانتالیوم که در پایه 3 تقویت کننده هست آیا تاثیری در حساسیت داره یا برای کاهش نویزه؟
خازن 5 پیکو چطور؟

من واقعا موندم چیکار کنم در این فاصله من جای کویل رو هم عوض میکنم ببینم این فرقی میکنه یا نه و خبر میدم.

اگر اینم جواب نده فقط یک چیزی میمونه. یا همه lf357 ها که دارم تقلبیه و تقویت کافی نمیکنه یا ADC یک جاش میلنگه و زمانبندی اش درست نیست

الان حساسیت اش فرقی با اسیلوسکوپ نداره. یعنی اگر تغییر موج ببینیم، اینطرف مقدار ADC هم عوض میشه. در واقع این برد 15 سانتیمتری برای سکه 500 تومنی همون بردی ایه که که با دقت نگاه کردن به صفخه اسیلوسکوپ هم بدست میاد

چهارشنبه 3 مرداد1397 - 6:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال

جای کویل رو عوض کردم نتیجه فرقی نکرد

چهارشنبه 3 مرداد1397 - 7:46pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
عرض کردم لوپ 20 سانتی زیاد به این موضوع حساس نیست مگر اینکه فلز مزاحمی خیلی نزدیک بهش باشه.
بنظر من سیستم نمونه گیری و محاسبات دیجیتالی شما اشکالی داره. چون غیر از فلزجو من در فلزیابهای دیجیتال دیگه هم عینا دیدم خیلی زودتر از اونکه موج روی اسکوپ چیزی نشون بده که با چشم قابل رویت باشه ؛ مدار دیجیتال سنس رو اعلام میکنه. لذا اینکه میفرمایین مدار و اسکوپ همزمان سنس رو مشخص میکنن نشان میده بخش دیجیتالی که در نظر گرفتین قابلیت محاسبه مناسب رو نداره. بررسی کنین نمونه گیری از بخش میرای موج و در زمان مناسب گرفته بشه و بعلاوه بهتره از روش انتگرال گیری بر اساس فرمولهایی که در جزوات محاسبات عددی اومده بهره بگیرین.

چهارشنبه 3 مرداد1397 - 8:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
عرض کردم لوپ 20 سانتی زیاد به این موضوع حساس نیست مگر اینکه فلز مزاحمی خیلی نزدیک بهش باشه.
بنظر من سیستم نمونه گیری و محاسبات دیجیتالی شما اشکالی داره. چون غیر از فلزجو من در فلزیابهای دیجیتال دیگه هم عینا دیدم خیلی زودتر از اونکه موج روی اسکوپ چیزی نشون بده که با چشم قابل رویت باشه ؛ مدار دیجیتال سنس رو اعلام میکنه. لذا اینکه میفرمایین مدار و اسکوپ همزمان سنس رو مشخص میکنن نشان میده بخش دیجیتالی که در نظر گرفتین قابلیت محاسبه مناسب رو نداره. بررسی کنین نمونه گیری از بخش میرای موج و در زمان مناسب گرفته بشه و بعلاوه بهتره از روش انتگرال گیری بر اساس فرمولهایی که در جزوات محاسبات عددی اومده بهره بگیرین.

انتگرال همون مساحت زیر منحنی در یک بازه زمانیه دیگه درسته.

موج میرا حدودا 40 میکروثانیه یا کمتر طول میکشه افقی بشه و در سرعت یک میکروثانیه 40 تا عدد داریم. من میانگین 40 تا رو مد نظر می گیرم. این روش خوبیه یا بدیه؟ خود adc روی موج دندان اره ای خیلی کوچکی میندازه روی اسکوپ از روی اونم معلومه از کجا تا کجا میگیره. من سعی میکنم شکل موج هم بزارم ولی من تانتالیوم 100 میکرو رو روی پایه 3 نزدم.

چهارشنبه 3 مرداد1397 - 8:20pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مورد دیگه هم نویز ADC هستش که یا از موج میاد و یا از خود ADC.

البته من کل مقدار رو از یک سیکل موج میرا میگیرم نه از میانگین موج میرا از سیکلهای متوالی. خازن تانتال 100 میکروفاراد رو میزنم ببینم چی میشه

چهارشنبه 3 مرداد1397 - 9:18pm
مدیر کل
مدیر کل

روش میانگین گیری کمی ضعیف تر جواب میده ولی چون ADC شما 12 بیتی هست نباید تفاوت زیادی داشته باشه.
اون نویزی که ADC روی موج میندازه میتونه کمی نتیجه رو خراب بکنه. بهتره امپدانس ورودی ADC رو افزایش بدین تا نمونه گیری سبب تغییر لحظه ای روی موج میرای خروجی نشه.
خازن تانتال 100 میکرو نقش کوپلینگ AC رو در این مدل کانفیگ آپ امپ و با توجه به وجود پالس ایفا میکنه و وجوش ضروری هست وگرنه خود این موضوع میتونه به افت برد قابل ملاحظه منجر بشه. البته در این مورد نوع طراحی فیبر هم نقش داره.

چهارشنبه 3 مرداد1397 - 9:38pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
روش میانگین گیری کمی ضعیف تر جواب میده ولی چون ADC شما 12 بیتی هست نباید تفاوت زیادی داشته باشه.
اون نویزی که ADC روی موج میندازه میتونه کمی نتیجه رو خراب بکنه. بهتره امپدانس ورودی ADC رو افزایش بدین تا نمونه گیری سبب تغییر لحظه ای روی موج میرای خروجی نشه.
خازن تانتال 100 میکرو نقش کوپلینگ AC رو در این مدل کانفیگ آپ امپ و با توجه به وجود پالس ایفا میکنه و وجوش ضروری هست وگرنه خود این موضوع میتونه به افت برد قابل ملاحظه منجر بشه. البته در این مورد نوع طراحی فیبر هم نقش داره.

خیلی ممنون از پاسخ شما

خازن 100 میکرو تانتال رو اضافه کردم. طول موج میرا خیلی بلندتر شد که تا افقی شدن اش 200 میکروثانیه زمان میبره. ولی طول قسمت دیلی یا همون قسمت صاف قبل از شروع موج میرا همون 20 میکرو ثانیه است. از طرفی قسمت میرای موج تا شروع پالس بعدی عین طناب که تو باد افتاده باشه نوسان میکنه. فکر کنم برای همین بود از اول اون خازن رو نگذاشتم. علت رو چی حدس میزنین؟

البته برای ساختن ولتاژ 9.5 ولت من بجای دو تا مقاومت یک پتانسیومتر مولتی ترن 10 کیلو گذاشتم که بعید میدونم مشکلی درست کنه. یک تقسبم مقاومتیه

پنج شنبه 3 مرداد1397 - 12:02am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27738 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2472 , 2473 , 2474 , 2475 , 2476 , 2477 , 2478 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 و 109 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure