انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 5 اردیبهشت1403 - 7:57pm

پاسخ به موضوع  [ 80 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8  بعدی
 دعوت به همکاری جهت ساخت فلزیاب قدرتمند sd2000 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

ارتین جان مشکل شما و خیلیا این هست که اولا توقعتون رو روز اول از هر مداری بالا در نظر میگیرین تا جاییکه در همون تست اولیه نا امید میشین! و در ثانی روی هر مداری تا جایی که لازم هست کار نمیکنین تا نتیجه مطلوب حاصل بشه! اگر این دو اشکال در کار شما باشه تا آخر دنیا هم اگر مدار بسازی جوابی بدست نمیاد.
بر همین اساس عرض میکنم این فلزیاب SD2000 اصلا بدرد شما و اکثریت نمیخوره. چون هم ساختش فوق العاده مشکله و هم اصلا فکر نکنین آخرش چیزی میشه که راضیتون میکنه! اون که نسل جدید و بسیار پیشرفته ترش یعنی GPX5000 هست خیلیا رو راضی نمیکنه! چه برسه به این.
بهرحال من کار روی مدار چنس رو دارم شروع میکنم و اونجا هم عرض کردم توباکس از نظر قدرت بهترین گزینه هست و از نظر حمل و نقل هم باز شرایط بهتری داره چون پالسی با لوپ کوچک که فایده ای نداره و فقط برای سکه یابی مناسبه! حالا اگر توباکس وانت بخواد لابد لوپ 1 در 1 برای پالسی هم کامیون میخواد! :D در هر صورت ساخت اسکلت هم خودش شگرد خاص خودشو میطلبه و اگر مشکل فقط همون باشه میشه روش کار کرد و حوصله بخرج داد تا چیز خوبی در بیاد.
دستگاه زمین شناسی هم که از ابتدا عرض کرده بودم میتونه گزینه قابل تاملی برای کار باشه ؛ الان ملاحظه میکنین دوست عزیزمون کاوشگر به چه نتایج خوب و جالبی دست پیدا کردن و در اختیار ما گذاشتن! و تازه این بنظر من ابتدای راه اون مدار هست و خیلی بیشتر از اینها جای کار و مطالعه و اپراتوری داره و تا همین الانش هم خوب جواب داده.

شنبه 27 مهر1392 - 4:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام

نکاتی از مدارات SD2000

در قسمت دریافت کننده از ترکیب LM394 , NE5534 استفاده شده

در زمانهای 15 تا 20 سال قبل که opamp مورد استفاده در اینجا NE5534 عملا" بهترین نمونه در دسترس بود
برای دستیابی به دقت بالاتر، سازندگان اصلی آن زمان Natinal Semiconducor , RCA , Fairchild ناچار به ارایه
ترانزیستورهای super_matched شدند ( دو ترانزیستور دقیقا" یکسان در یک آی سی )
که دارای مشخصه دقیق و عالی برای offset voltage , noise بودند
بهترین آنها LM394 بود
و بعدها PV2210 از Analog Devices

با ترکیب این زوج ترانزیستور و منبع جریان برای درایو آن با یک آپ امپ خوب، مجموعا" یک آپ امپ نزدیک به ایده آل ساخته می شد.

در این مدار هم همه این لیست قطعات ذیل، کار یک آپ امپ عالی را اجرا می کنند:

U5 : NE5534 ( آپ امپ خوب آن زمانها ) که با مقاومت 1 کیلو و 22 اهمی R25 , R27 ، ضریب تقویت 46 دارد و دیودهای جلوگیری از اشباع هم استفاده شده )
U6 : LM394 ( با مقاومتهای بالای کلکتور و خازن نقش طبقه اول آپ امپ و جبرانساز ضد نوسان را دارد )
Q3 : BC850 ( با مقاومتهای اطراف نقش منبع جریان را دارد )

اکنون شما می توانید به جای همه آن قطعات از یک آپ امپ عالی مانند OP37 در نقش مربوطه به تنهایی استفاده کنید
( اینها باید باشند : با مقاومت 1 کیلو و 22 اهمی R25 , R27 ، ضریب تقویت 46 و دیودهای جلوگیری از اشباع )

=================================================================================================

ماسفتها را می توانید با مشخصه ( مقدار اهم روشن و ولتاژ ترشولد روشن و ولتاژ گیت نامی و ولتاژ نامی درین ) معادل یابی کنید

سایر قطعات هم یا وجود دارند یا به راحتی مشابه مناسب یافته می شود

NE5534 غیر از طبقه اول که در بالا اشاره شد( به دلیل کمیابی LM394 ) ، میتواند در سایر جاها استفاده شود.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مدار چاپی دو رو متالیزه را هم سازندگان خوب جمهوری می سازند

------------------------------------------------------------------------

نکته دیگری خواستید بفرمایید تا اگر بلد بودم کمک کنم.

درود

شنبه 27 مهر1392 - 6:34pm
مدیر سایت
مدیر سایت

گریوانت نوشته است:
سلام

نکاتی از مدارات SD2000

در قسمت دریافت کننده از ترکیب LM394 , NE5534 استفاده شده

در زمانهای 15 تا 20 سال قبل که opamp مورد استفاده در اینجا NE5534 عملا" بهترین نمونه در دسترس بود
برای دستیابی به دقت بالاتر، سازندگان اصلی آن زمان Natinal Semiconducor , RCA , Fairchild ناچار به ارایه
ترانزیستورهای super_matched شدند ( دو ترانزیستور دقیقا" یکسان در یک آی سی )
که دارای مشخصه دقیق و عالی برای offset voltage , noise بودند
بهترین آنها LM394 بود
و بعدها PV2210 از Analog Devices

با ترکیب این زوج ترانزیستور و منبع جریان برای درایو آن با یک آپ امپ خوب، مجموعا" یک آپ امپ نزدیک به ایده آل ساخته می شد.

در این مدار هم همه این لیست قطعات ذیل، کار یک آپ امپ عالی را اجرا می کنند:

U5 : NE5534 ( آپ امپ خوب آن زمانها ) که با مقاومت 1 کیلو و 22 اهمی R25 , R27 ، ضریب تقویت 46 دارد و دیودهای جلوگیری از اشباع هم استفاده شده )
U6 : LM394 ( با مقاومتهای بالای کلکتور و خازن نقش طبقه اول آپ امپ و جبرانساز ضد نوسان را دارد )
Q3 : BC850 ( با مقاومتهای اطراف نقش منبع جریان را دارد )

اکنون شما می توانید به جای همه آن قطعات از یک آپ امپ عالی مانند OP37 در نقش مربوطه به تنهایی استفاده کنید
( اینها باید باشند : با مقاومت 1 کیلو و 22 اهمی R25 , R27 ، ضریب تقویت 46 و دیودهای جلوگیری از اشباع )

=================================================================================================

ماسفتها را می توانید با مشخصه ( مقدار اهم روشن و ولتاژ ترشولد روشن و ولتاژ گیت نامی و ولتاژ نامی درین ) معادل یابی کنید

سایر قطعات هم یا وجود دارند یا به راحتی مشابه مناسب یافته می شود

NE5534 غیر از طبقه اول که در بالا اشاره شد( به دلیل کمیابی LM394 ) ، میتواند در سایر جاها استفاده شود.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مدار چاپی دو رو متالیزه را هم سازندگان خوب جمهوری می سازند

------------------------------------------------------------------------

نکته دیگری خواستید بفرمایید تا اگر بلد بودم کمک کنم.

درود

دوست عزیز ، تشکر از توضیحات خوبتون ، برای مدار چاپی احتیاج به pcb که بشه اون رو به فایل پروتل تبدیل کرد هست ، که متاسفانه موجود نیست ، ایا جنابعالی این pcb که تو پرتئوس باز بشه از این مدار دارین ؟ میشه لطف کنید یه پارت لیست از نوع قطعاتی مشابه که میشه در این مدار ؛ بجای قطعات کم یاب ، ازش استفاده کرد بزارین

شنبه 27 مهر1392 - 8:05pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام

من فایل pdf شماتیک را دیدم و بررسی اولیه داشتم و مطلب بالا را نوشتم.

من فایل دیگری غیر از آنچه در اول همین تاپیک قرار داده شده ندارم.

یک لیست قطعات جایگزین تهیه می کنم و در تاپیک قرار می دهم.

درود

شنبه 27 مهر1392 - 8:54pm
استادیار
استادیار

محل اقامت: ایران
حمید نوشته است:
ارتین جان تو رو خدا شما اینو نساز! :(( :D شما که توی مدارات دیگه هم به سختی موفق میشی اگر بشی تازه! :D این یکی دیگه اصلا کار شما نیست! بنده هم طرف اینجور مدارات نمیرم. یک نفر باید باشه که خیلی وارد باشه و واقعا انرژی و وقت و هزینه و انگیزه لازم رو برای ساخت چنین مداری داشته باشه. سختی های مسیر ساخت رو طی بکنه بلکه بتونه چراغ راه بقیه بشه!
ضمنا از کوروش و کرمی عزیز هم خواهش میکنم این بحث شخصی بین خودشونو خاتمه بدن! هر چی هست ببرین خصوصی. مشکلی هم واقعا باشه اینجوری توی قسمت عمومی حل نمیشه که هیچ ؛ فقط باعث هرج و مرج میشه! حداقل اگر به منافع عمومی انجمن علاقه مند هستین ؛ منفعت و منظور شخصی خودتون رو به منافع عمومی اینجا تقدم ندین.

با سلام
اقا حمید بنده هم به نوبه خودم اگه باعث اغتشاش و هرج و مرجی شدم عذر خواهی میکنم.خدا رو شاهد میگیرم که نیت من فقط کمک به دوستان بوده و جلو گیری از سو استفاده های احتمالی که واقعا هم تو بحث 12 رگولاتور خود من شاهدش بودم .این بحث و هم اینجا تمومش میکنم :-*

شنبه 27 مهر1392 - 10:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان
جناب آقای کرمی عزیز وقت کردین رو این مدار کار کنید ؟

یکشنبه 26 آبان1392 - 1:45pm
استادیار
استادیار

محل اقامت: ایران
سلام سامان جان
قعلا کار و نیمه تموم گذاشتم و با یکی دوتا از دوستان داریم مدار mdl8500رو که ی پالسی قدرتمند هست و کپی میکنیم که اگه خدا بخواد براش تفکیک و... بذاریم که بشه به جای نقطه زن ردیاب ازش استفاده کرد.فک کنم یه پالسی که ی کاسه رو 2 متر با 75 درصد قدرتش اونم زیر زمین سنس کنه :ymapplause: ارزشش و داره که روش تمرکز بشه ;) :ymhug: در مورد دستگاه mdlهم باید بگم فرکانسش584هرتزه.تمام دیجیتال و با 12 ولت تغذیه میشه تفکیک هم ننننندددددااااررررره.منو تغییر فرکانس و حساسیت و ...هم داره :ymhug:

یکشنبه 26 آبان1392 - 11:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

كرمي نوشته است:
سلام سامان جان
قعلا کار و نیمه تموم گذاشتم و با یکی دوتا از دوستان داریم مدار mdl8500رو که ی پالسی قدرتمند هست و کپی میکنیم که اگه خدا بخواد براش تفکیک و... بذاریم که بشه به جای نقطه زن ردیاب ازش استفاده کرد.فک کنم یه پالسی که ی کاسه رو 2 متر با 75 درصد قدرتش اونم زیر زمین سنس کنه :ymapplause: ارزشش و داره که روش تمرکز بشه ;) :ymhug: در مورد دستگاه mdlهم باید بگم فرکانسش584هرتزه.تمام دیجیتال و با 12 ولت تغذیه میشه تفکیک هم ننننندددددااااررررره.منو تغییر فرکانس و حساسیت و ...هم داره :ymhug:

سلام مهندس کرمی عزیز
آیا قراره مدار mdl 8500 تو انجمن بعد از پایان کارتون عمومی بشه؟اگه اینطوره لطفا بفرمائید در چه مرحله ای از ساخت هستید با تعاریفی که کردید باید چیز جالبی باشه :ymhug:
با تشکر @};-

دوشنبه 27 آبان1392 - 7:27am
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
آقای کرمی خداقوت دوست من.
امیدوارم که کارتون نتیجه بده و همه رو خوشحال کنین.
منتظر خبرای خوبت هستیم داداش.
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

دوشنبه 27 آبان1392 - 9:23am
استاد
استاد

كرمي نوشته است:
سلام سامان جان

درود بر شما
مثل اینکه بوی یه نقطه زن خوب به مشام میرسه حالا نمیدونم این نقطه زن فقط از بوی اون یه چیزی به کاربران برسه یا اینکه وضعیت جوری میشه که بچه ها توی سایت بتونن اون را بسازند یا خریداری کنند البته دستگاه کامل را

در هرصورت اینجا جای تشکر از اقای کرمی داره که دارند وقت خودشون را برای کمک به دیگران روی یه مدار بدرد بخور میگذارند

دوشنبه 27 آبان1392 - 11:48am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 80 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google و 87 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure