انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 10:10am

پاسخ به موضوع  [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 386 , 387 , 388 , 389 , 390 , 391 , 392 ... 495  بعدی
 فلزیاب تفکیک دار Chance 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون عزیز من. بنده این مقاله رو خیلی مدت قبل مطالعه کردم! نکات واضح و مشخصی هم هستن که بعضیاشون در مدار چنس اجرا شده. ولی همه این نکات مربوط به نحوه عملکرد صحیح میکروکنترلر هست. بله اگر منظور شما این باشه که در این مدار خاص میکرو درست عمل نمیکنه و در کارکردش اختلالی وجود داره صد در صد باید روی تک تک این نکات کار بشه! اما توجه کنین اگر چنین چیزی بود ما باید مدام در عملکرد مدار حالات غیر عادی مثل بهم ریختگی نوشته های روی صفحه یا ریست شدن خودکار رو شاهد میبودیم! در صورتیکه بنده پس از صدها تست اصلا احساس نکردم که میکرو درست عمل نمیکنه. بعضی از این خازنها یا مسیر سیمکشی ها حتی نسبت به نسخه اصلی چنس هم بسیار بهتر هست و در واقع به نویز توجه بیشتری شده. در صورتیکه در انجمن روسی هم که ده ها نفر مدار رو ساخته بودن کسی اشاره به اختلال در عملکرد میکرو نداشت. از این گذشته من مدارات بسیاری با همین میکرو دیدم که شاید تقریبا هیچ یک از این نکات درش رعایت نشده ولی درست کار میکرده. این دیگه بستگه به نوع پروژه و بخصوص محیطی که قراره دستگاه درش کار کنه داره. مثلا روی یک بورد صنعتی که قراره در محیط یک کارخانه استفاده بشه تقریبا همه این نکات ضروری هستن تا ضریب اطمینان عملکرد مدار بالا بره. چرا که در اون شرایط یک اختلال جزئی گاهی نتایج جبران ناپذیری میتونه به همراه داشته باشه.
اما در خصوص منشاء نویز در مورد مدار چنس بحث تداخل امواج رادیویی و الکترو مغناطیس هست که از طریق ورودی آپ امپ وارد میشه و بدلیل ضریب تقویت چند صد برابری آپ امپ و پهنای باند عملکرد در حد حداقل 10 مگاهرتز و البته عدم وجود هیچ نوع فیلتر فرکانسی در ورودی ؛ براحتی وارد تقویت کننده شده و در خروجی آپ امپ ظاهر میشه. شما اگر در کنار منبع نویز مثل یک کامپیوتر مدار چنس رو روشن کنین و خروجی آپ امپ رو با اسکوپ به دقت بررسی کنین متوجه میشین که حالت عادی نداره و نویز مشخصا روی موج اصلی میفته و شکلش رو بصورت نا منظمی تغییر میده که نشانه وجود نویز هست. این نویز هم میتونه سیگنال 50 هرتز برق شهر باشه که در اطراف ما به میزان زیادی وجود داره و متاسفانه فرکانسش هم به فرکانس کاری مدار نزدیک هست و هم تا حدی امواج رادیویی تا نهایت باند AM میتونن تداخل رادیویی ایجاد کنن که متاسفانه وجود لوپ عنکبوتی بخصوص از نوع بزرگش بدون شیلد میتونه کاملا نقشه یک آنتن رادیویی رو برای این طیف از امواج ایفا بکنه. گذاشتن فیلتر پایین گذر هم تاثیر محسوسی نداره چون حتی اگر ما فرکانس قطع فیلتر رو 1 مگاهرتز انتخاب کنیم باز هم عملکرد فلزیابی مختل میشه و گارد هم بالا میره.
پس در مجموع نتیجه گیری من این هست که بهترین و راحت ترین و شاید حتی تنها راه مقابله با نویز در این مدار خاص فقط شیلد کردن هست! حالا اگر کسی ایده دیگری داره خواهشا ابتدا تست کنه و اگر واقعا جواب داد نتیجه رو اعلام کنه تا ما هم تست کنیم.

جمعه 21 شهریور1393 - 3:59am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
پس در مجموع نتیجه گیری من این هست که بهترین و راحت ترین و شاید حتی تنها راه مقابله با نویز در این مدار خاص فقط شیلد کردن هست! حالا اگر کسی ایده دیگری داره خواهشا ابتدا تست کنه و اگر واقعا جواب داد نتیجه رو اعلام کنه تا ما هم تست کنیم.

آقا حمید عزیز کاملا فرمایش شما متین و قابل فهم و قبوله فقط یه خورده شک داشتم از بابت این موراد و با توضیحات مفصل و موشکافانه و علمی فنی شما دیگه حرف حدیثی برای شک شبهه باقی نمی مونه و من به شخصه شما را همچون دانشمند فهیمی می دانم که به طور جدی و به دور از شوخی مغزتان همچون نرم افزار پرقدرتی همچون پوروتئوس که کتاب خانه کامل و بدن نقصی دارد به سرعت یک چشم بهم زدنی یه مسئله پیچیده الکترونیک رو پردازش و با منطقی بی نظیر تجزیه تحلیل کرده و در نهایت در خروجی خود به نتیجه ای بدون شک شبه تبدیل می شود با درود فراوان موفق و سربلند باشید @};- ~O)

جمعه 21 شهریور1393 - 6:26am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام .با تسط های زیادی که من انجام دادم تنها نویزی که روی دستگاه میوفته از برق وامواج رادیویی هست که با امواج لوپ برخود میکنه و اونا رو به هم میریزه
فقط باید لوپی برای این مدار اختراع بشه که این امواج روش اسری نزاره
من بعد ازساخت لوپهای زیادی یک لوپ ساختم که با وجود برق شهر کاملا باثبات بود ولی عمق کمی میزد و اونو باز کردم .40متر سیم 1میل افشان را روی یک لوله پلیعتیلن 6به صورت منظم پیچیدم مثلا درکامپیوتر را در 1متری میزد که کم بود
روی چیزهای بزرگتر درحدود40سانت قطر هم پیچوندم ولی نویز داشت
روی لوله اب 1/2پیچوندم وبه صورت دایره ای به هم وصل کردم که سنسی نداشت خلاصه صدها جور پیچیدم ولی هیچ کدوم مثل لوله پلیعتیلن 6جوابندادن!!!!!!!!!

باید بگم که من با لوپ 60درحیات 3در3رادر4متر به بالا زدم این در شرایتی هست که اطرافم فلز زیاد هست فکر کنم در محیط باز به راحتی5متر به بالا بزنه برای فلز جدید که برای فلز 500ساله30تا40درصد بیشتره :-o

ذهن های بزرگ ، ایده ها را مورد بحث قرار می دهند ؛ ذهن های متوسط در مورد رویدادها صحبت می کنند ، ذهن های کوچک در مورد افراد صحبت می کنند

دوشنبه 24 شهریور1393 - 3:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

معلوم نیست چون من نساختم نمیدونم ایا با وصل کردن لوپ چنس نویز دار میشه یا اینکه بدون لوپ نویز داره اگه خودش نویز داره میشه مدار رو جلو نویزشو گرفت اگه لوپ نویز میگره کمی سخت میشه یه سوال بسیارمهم دارم ایا به سفال کوزه اجر قرمز حساسیت داره یا نه برام مهمه

دوشنبه 24 شهریور1393 - 7:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام مهندس حمید پس از کلی سر وکله زدن با مدار قبلی وبی فایده بودن تصمیم گرفتم یه مدار دیگه با قطعات جدید بزنم خازن 100نانو پلی استر وعدسی رو خریداری کردم به نظر شما کدوم رو استفاده کنم عدسیها خیلی کوچیکه وفکر نمی کنم خیلی کیفیت داشته باشه چون شما نوشته بودید عدسی این سوال رو مطرح کردم .
ممنون

سه شنبه 25 شهریور1393 - 4:27pm

دوست عزيز بنده قبلا خوندم که خازن عدسی قابليت حذف نويز داره که بهتره عدسی استفاده کنی اگه اشتباه نکنم

سه شنبه 25 شهریور1393 - 4:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

sasanasadi نوشته است:
با سلام مهندس حمید پس از کلی سر وکله زدن با مدار قبلی وبی فایده بودن تصمیم گرفتم یه مدار دیگه با قطعات جدید بزنم خازن 100نانو پلی استر وعدسی رو خریداری کردم به نظر شما کدوم رو استفاده کنم عدسیها خیلی کوچیکه وفکر نمی کنم خیلی کیفیت داشته باشه چون شما نوشته بودید عدسی این سوال رو مطرح کردم .
ممنون

خازن پلی استر مدل جدید عدسی که کیفیت بهتری داره

سه شنبه 25 شهریور1393 - 10:48pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: سرزمین لاله های واژگون،لرستان
باسلام خدمت مهندس گرامی جناب حمید
بااجازه تون سوالی داشتم ونیاز مند راهنمایی شما
مشکل من حساسیت بیشتر دستگاه های پالسی به زمین هست که تا حالا ساختم یعنی وقتی لوپ رو در فاصله ده سانتی سطح زمین گرفته وبالانس میکنم بعد با نزدیکتر شدن لوپ به زمین دستگاه حساسیت نشون میده وخیلی اوقات ادم رو به اشتباه میندازه وباید حساسیت رو پاین آورد تازمین سنس نشه که موجب کاهش عمقزنی دستگاه میشه در حالی که چند نمونه مدار مشابه رو دیدم که این مشکل در اونها وجود نداره ودر شرایط ومکان مشابه(در زمینهای مختلف) در تست به هیچ عنوان تعقیر فاصله لوپ با زمین باعث بالا اومدن صدای دستگاه نمیشه! ~X(
لطف کنید تا حد امکان راهنمای کنید که دلیل ایجاد این حالت در اکثر پالسیها چی هست وبرای کم کردن یا از بین بردن اون احتمالا چه راهکارهای سخت افزاری یا تنظیمات خاص وهر تدبیری که برای رفع مشکل کمک کنه رو بیان بفرمایید.
پیشاپیش از لطف و توجه شماکمال تشکر وقدردانی رو به جا میارم @};-

آن کس که بداند و بداند که بداند*باید برود غاز به کنجی پچراند.
آن کس که بداند و نداند که بداند*به که برود خویش به گوری بچپاند.
آن کس که نداند و بداند که نداند*لنگان خرک خویش به منزل برساند.
آن کس که نداند و نداند که نداند*بر پست ریاست ابدودهر بماند.

سه شنبه 25 شهریور1393 - 11:15pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون A.D.H1360 عزیز سوال بسیار خوب و مهمی کردین. البته قبلا در مورد بعضی از این نکات صحبت کرده بودیم.
ببینید اصولا ما فلزیابی نداریم که مساله بالانس خاک درش وجود نداشته باشه! این خودش نشون میده که بهرحال خاک در سیستم امواج هر فلزیابی تاثیرگذار هست و بخصوص برای سنس فلز در عمق بالا نیاز به بالانس بهتری داریم. از این گذشته برای پالسی ها مساله سنس طلا رابطه تنگاتنگی با بالانس خاک داره! هر چقدر طلا رو بخواین بهتر بزنین به زمین هم حساس تر میشه!!! این هم از تناقضاتی هست که همیشه در فلزیابی وجود داشته و وجود همین مسائل هست که باعث شده هنوز در دنیا یک فلزیاب ایده آل نداشته باشیم.
مساله کلیدی در رفع اثرات زمین و حساسیت اضافی به خاک به ویژه اگر دارای ذرات شبهه فلزی باشه و البته امواج مزاحمی که از طریق خاک منتقل میشن ؛ خوب شیلد کردن لوپ هست! این قاعده بدون استثنا در تمام فلزیاب ها اهمیت داره. در تمام سیستمهای پالسی تنها راه شیلد که بدون کم کردن برد و آثار منفی در فلزیابی دستگاه باشه فقط از طریق انواع شیلد گرافیت امکانپذیره.
مساله دیگه فرکانس کاری دستگاهه که هر چه پایین تر باشه زمین کمتر تاثیر میذاره. ولی باید توجه داشت که پایین اومدن بیش از حد فرکانس میتونه منجر به سنس ضعیف فلزاتی نظیر طلا و همینطور سرعت واکنش کند در فلزیاب های پالسی بشه!
مساله دیگه هم که به گیرنده فلزیاب پالسی مربوط میشه تنظیم درست میزان تاخیر در آنالیز موج بازگشتی هست. این تنظیم که در اکثر فلزیاب ها بعنوان دیلی شناخته میشه و در چنس بهش گارد میگیم ؛ هر چه پایین تر باشه ؛ واکنش به زمین شدید تر هست و در عوض طلا رو بهتر سنس میکنه! هر چقدر بالاتر باشه برعکس میشه. اینم یکی دیگر از تناقضات بخصوص در مورد سنس طلاست که هیچوقت بطور کامل نمیشه حریفش شد. اما اگر حد وسطی برای همه این تنظیمات در نظر بگیریم شاید بشه به همه فاکتورهای لازم برای فلزیابی در حد قابل قبول و بطور همزمان دست پیدا کرد.
مسائل دیگری مثل نوع سیستم فلزیابی و یا شکل امواج یا حتی مساله دمپینگ لوپ هم اثر دارن! مثلا مقاومت دمپینگ سر لوپ رو اگر کمتر بگیرین که حالت آور دمپینگ بوجود بیاد کمی از حساسیت به زمین کاسته میشه ولی در عوض هم از قدرت کاسته میشه و هم سنس طلا ضعیف تر میشه که باز هم همون تناقض اتفاق میفته!

چهارشنبه 25 شهریور1393 - 1:14am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من یه لوپ ۶۰ با سیم افشان ۷۵/ که دو رشته وسفیده یعنی همون سیم رو کار ساختم ولی خیلی ضعیف سنس میکنه ظرفیتم ۴۰۰ و اهم ۱/۲ هست ولی به صورت تخت نپچیدم معمولی پیچیدم یه سکه از ۵ سانتی میزنه :D به نظرتون مشکل کجاست :-\

پنج شنبه 26 شهریور1393 - 12:34am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 386 , 387 , 388 , 389 , 390 , 391 , 392 ... 495  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 136 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure