انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 5:35pm

پاسخ به موضوع  [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 385 , 386 , 387 , 388 , 389 , 390 , 391 ... 495  بعدی
 فلزیاب تفکیک دار Chance 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

mohandes1 نوشته است:
دوست عزيز فراموش نكنين كه درسته با لوپ بزرگتر قدرت عمق زني افزايش پيدا ميكنه ولي حساسيت به فلزات كوچك هم از بين ميرود
پس بهترين لوپ همون لوپ 60 سانت هست كه هم فلزات كوچك وهم فلزات بزرگ رو سنس كنه
البته اگه فركانس دورو بر500 هرتز باشه فكر ميكنم با لوپ بزرگتر به فلزات كوچكتر هم حساسيت كافي بدست بياد ويا اينكه قدرت عمق زني فلزياب بقدري زياد باشه كه بالوپ 60 سانت به عمق زني دلخواه رسيد در اينصورت فلزات كوچكتر هم از دست نميرند

سلام اتفاقا بنده حرف شما رو تایید می کنم چون قبلا هم تو این تایپیک زیر :-Q قسمت پایین صفحه به همین موضوع اشاره کردم که برای فلزات ریز گوچک باید از لوپ کوچکتر مثل لوپ 50 یا 60 یا حتی کوچکتر از آن استفاده کرد و فرم 1 در 1 یا 1 در 2 عمق را زیاد ولی فلز کوچک را سنس نمیکنه و همیشه برای کاوش با به صورت ترکیبی کار کرد یعنی یک نفر با لوپ کوچک جستجو کنه و دیگری با فرم 1در 1 یا 1 در2 جستجو کنه.
viewtopic.php?f=8&t=1420&start=4720

چهارشنبه 18 شهریور1393 - 1:27am

دوستان من یه فکری به ذهنم رسید.ما برای سیم رابط از کابل کواکسیال RG58 استفاده میکنیم.میشه با همین کابل که خودش شیلد هست ونیازی به اسپری گرافیت و فویل المینیومی برای شیلد کردن نداره برای کوئل استفاده کرد.به این صورت که مثلا برای یک کوئل 50CM سه دور از این کابل رو به صورت تخت بپیچیم و در اخر سیم رو مستقیما به برد چنس وصل کنیم.نظرتون چیه.امکانش هست؟هم دو تیکه نمیشه.هم شیلد شده و نیازی به اسپری نداریم.
در ضمن یکی از دوستان تو تاپیک دلتا2 گفته بود دلتا رو با یک لوپ فلزیاب المانی تست کرده که جنسش از کابل کواکسیال بوده. و بیشترین برد رو هم داشت.
اگه بشه از شر این نویز راحت میشیم و فقط باید جعبه رو شیلد کرد؟

چهارشنبه 19 شهریور1393 - 10:33am

سلام دوستان
روشی پیدا کردم که میتونه به طور کامل نویز ها و بوق های اضافی مدار رو بگیره.تو خونه که عالی جواب داده بیرون هم تست میکنم اگه همینطور باشه حتما براتون میذارم

""آنگاه که دوست داری کسی همواره به یادت باشد،به یاد من باش که همواره به یاد تو هستم""سوره بقره/۱۵۲

چهارشنبه 19 شهریور1393 - 6:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

این فلزیاب به سفال حساسه یا نه؟ویا فقط نویز داره اگه نویز داره من راهی دارم که جلوی نویز زو بگیره چون کارم یه جوریه زیاد با نویز ازاینها سرو کار دارم چون هنوز وقت نکردم درستش کنم نویزشم بخاطر نوع نوشتن برنامه هست چون برنامه نوشته شده تا دستگاه پالسی بتونهقدرت تکفیک داشته باشه اوهم توسط رسانایی فلز

پنج شنبه 20 شهریور1393 - 12:04pm

اقای مقدسی این فلزیاب به شدت نویز میگیره فکر نکنم به سفال حساس باشه؟شما روشت رو بگو؟

پنج شنبه 20 شهریور1393 - 1:31pm

اقا حمید این روش ما عملی هست یا نه برای از بین بردن نویز؟

پنج شنبه 20 شهریور1393 - 1:33pm
مدیر کل
مدیر کل

نه متاسفانه جواب نمیده! این پیشنهاد رو فکر میکنم یکی از دوستان قبلا هم داده بود. ما اینجا حتی نمیتونیم از فویل آلومینیوم برای شیلد لوپ استفاده کنیم چون عملکرد فلزیابی رو کلا مختل میکنه! دیگه چه برسه به اینکه کلا از کابل کواکسیال هم بخواد استفاده بشه. طبیعی هم هست که جواب نده! چون شما این همه سیم رو میپیچین که بواسطه عبور جریان پالسها ؛ در اطراف لوپ میدان مغناطیسی قوی ایجاد کنین. حالا اگر قرار باشه کل این سیم کابل کواکسیال باشه که میدان مغناطیسی نابود میشه! :D نه این روش جواب نمیده و بهترین روش شیلد که در حرفه ای ترین فلزیاب های دنیا هم داره استفاده میشه با گرافیت هست. چون تنها رسانای غیر فلزی که در عین حال مشکلی برای فلزیابی ایجاد نمیکنه گرافیته. زیاد دنبال چیزهای دیگه نباشین.
دوستانی هم که هر ازگاهی طرح میدن لطف کنن یک مقدار مدار رو تحلیل کنن. برای تحلیل بهتر هم تستهای زیاد بهمراه اطلاعات دریافتی از اسیلوسکوپ ضروریه. وگرنه والا به خدا سواد ما اونقدر کم نبود که در عرض چند ماه کار روی این مدار متوجه نشیم که نویز از کجا وارد میشه! ;) لذا ایده هایی مثل دکوپلینگ ولتاژ رفرنس مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو اصلا ربطی به قضیه ما در این مدار نداره. کما اینکه شما آیسی آپ امپ رو از مدار خارج کنین میبینین دیگه خبری از نویز نیست! دستتون رو نزدیک اپ امپ بگیرین میبینین بشدت نویز داره! خب این خودش نشون میده نویز از کجا وارد میشه. تاثیر نویز از طریق ورودی مدار هست که توسط گیرنده تقویت میشه. هر فیلتر بالاگذر یا پایین گذری هم منجر به عملکرد نادرست این مدار در فلزیابی میشه دیگه چه برسه به تفکیک!
با همه اینها از دوستانی که هر ازگاهی ادعا هایی مطرح میکنن خواهش میکنم این بار ادعا و عملشون همزمان باشه! اینجا شده عین پرده سینما و داستان برنامه آینده!!! انگار بعضی ها از در انتظار گذاشتن دیگران لذت خاصی میبرن و یا شاید هم داستان چیز دیگه ای هست!

پنج شنبه 20 شهریور1393 - 1:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
نه متاسفانه جواب نمیده! این پیشنهاد رو فکر میکنم یکی از دوستان قبلا هم داده بود. ما اینجا حتی نمیتونیم از فویل آلومینیوم برای شیلد لوپ استفاده کنیم چون عملکرد فلزیابی رو کلا مختل میکنه! دیگه چه برسه به اینکه کلا از کابل کواکسیال هم بخواد استفاده بشه. طبیعی هم هست که جواب نده! چون شما این همه سیم رو میپیچین که بواسطه عبور جریان پالسها ؛ در اطراف لوپ میدان مغناطیسی قوی ایجاد کنین. حالا اگر قرار باشه کل این سیم کابل کواکسیال باشه که میدان مغناطیسی نابود میشه! :D نه این روش جواب نمیده و بهترین روش شیلد که در حرفه ای ترین فلزیاب های دنیا هم داره استفاده میشه با گرافیت هست. چون تنها رسانای غیر فلزی که در عین حال مشکلی برای فلزیابی ایجاد نمیکنه گرافیته. زیاد دنبال چیزهای دیگه نباشین.
دوستانی هم که هر ازگاهی طرح میدن لطف کنن یک مقدار مدار رو تحلیل کنن. برای تحلیل بهتر هم تستهای زیاد بهمراه اطلاعات دریافتی از اسیلوسکوپ ضروریه. وگرنه والا به خدا سواد ما اونقدر کم نبود که در عرض چند ماه کار روی این مدار متوجه نشیم که نویز از کجا وارد میشه! ;) لذا ایده هایی مثل دکوپلینگ ولتاژ رفرنس مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو اصلا ربطی به قضیه ما در این مدار نداره. کما اینکه شما آیسی آپ امپ رو از مدار خارج کنین میبینین دیگه خبری از نویز نیست! دستتون رو نزدیک اپ امپ بگیرین میبینین بشدت نویز داره! خب این خودش نشون میده نویز از کجا وارد میشه. تاثیر نویز از طریق ورودی مدار هست که توسط گیرنده تقویت میشه. هر فیلتر بالاگذر یا پایین گذری هم منجر به عملکرد نادرست این مدار در فلزیابی میشه دیگه چه برسه به تفکیک!
با همه اینها از دوستانی که هر ازگاهی ادعا هایی مطرح میکنن خواهش میکنم این بار ادعا و عملشون همزمان باشه! اینجا شده عین پرده سینما و داستان برنامه آینده!!! انگار بعضی ها از در انتظار گذاشتن دیگران لذت خاصی میبرن و یا شاید هم داستان چیز دیگه ای هست!

سلام مهندس حمید عزیز کاملا حرف شما رو تایید می کنم :-BD ولی من تو بعضی از این سیستم های دیجیتال دیدم که قسمت آنالوگ از دیجیتال جداست با خودم گفتم شاید بشه این مدار هم این مدلی اجرا کرد ولی حالا که شما این کار رو بی فایده می دونید حرف شما برای ما اتمام حجته و نمیشه منکرش شد \M/

پنج شنبه 20 شهریور1393 - 3:26pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم عزیز من.
خب ببینید حرف شما در مورد اکثر مدارات با میکرو درسته جز این مدار! :D علتش هم عرض کردم چون در اون مدارات از ADC داخلی میکرو استفاده میشه و بسیار مهمه که ولتاژ رفرنس مبدل هم کاملا صاف و ایزوله باشه و هم بسیار دقیق و بی خطا! در واقع اون طرحی هم که شما اشاره کردین یک طرح توصیه ای و بسیار اولیه هست! وگرنه حرفه ای ترش اینه که ولتاژ رفرنس توسط یک رگولاتور یا مرجع ولتاژ بسیار دقیق و با پایداری حرارتی بسیار بالاتر از 7805 تولید بشه! کاری که شما اینجا میبینید برای ولتاژ رفرنس ADC خارجی 7816 و توسط TL431 استفاده شده و چون رزولوشن این مبدل 12 بیت هست طبیعتا از اهمیت بالایی برخورداره. لذا بدلیل وجود مبدل انالوگ به دیجیتال خارجی عملا این طرح روش پیاده شده و دیگه کار به میکرو ارتباط پیدا نمیکنه. چون میکرو فقط دریافت کننده اطلاعات دیجیتال خواهد بود که نویز حتی در صورت قوی بودن هم نمیتونه سطوح سیگنال دیجیتال رو به این راحتی عوض کنه. حتی اگر موضوع چنین چیزی هم بود باید از طریق سیمکشی بهتر و شیلد برطرفش میکردیم.
اما در مورد میکروی این مدار همونطور که عرض کردم تنها کانال ADC داخلی استفاده شده میکرو برای نمایش ولتاژ باطری هست که مشخصا اهمیتی از نظر سیستم فلزیابی مدار نداره.
البته من با نظر ناصر عزیز هم تا حدود زیادی موافق هستم. کلا بهتر این بود که از ابتدا فیلترهایی برای جلوگیری از ورود نویز قرار داده بشه و بعد برنامه نویسی داخلی میکرو انجام بشه. چون در حال حاضر ما هر تغییر بزرگی در ورودی آنالوگ قسمت گیرنده بدیم ؛ کل شکل موج عوض میشه و دیگه برنامه قادر به پردازش درست سیگنال نیست. کار در حدی حساس بوده که طراح از کریستال 11.0592 مگاهرتز استفاده کرده تا بتونه راحت تر از طریق ارتباط پورت سریال با بیرون مدار اطلاعات رو بطور جداگانه مورد بررسی قرار بده و برنامه دقیقی بنویسه!!! پس اصلا تصور نکنین کار ساده ای بوده.
این رو هم اضافه کنم که روی سخن من با شما نبود! شما که جایگاهتون از نظر مشخصه و نظرتون رو هم واضح گفتین و تبادل نظر کردیم. ولی متاسفانه بعضی دوستان چیزهایی رو مطرح میکنن که یا کاملا خارج از داستان هست و ممکنه کار رو خراب هم بکنه و یا اینکه قول تغییراتی رو میدن بدون اینکه اشاره کنن و تجربه هم ثابت کرده که مدتی میگذره و خبری نمیشه!!!

پنج شنبه 20 شهریور1393 - 4:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید و اساتید گرامی باید عرض کنم براي مقابله با تاثير نويز ابتدا بايد به اين مسئله توجه كنيم كه منشا نويز از چه عواملي مي تواند ناشي شود كه چند عامل عمده شامل:
1- نويزي كه از طريق منبع تغذيه وارد مي شود و عملكرد ميكروكنترلر را مختل ميكند.
2- نويزي كه توسط قطعات موجود در مدار توليد و به پايه هاي ورودي و خروجي ميكروكنترلر و تغذيه آن
تزريق مي شود.
3- نويز تشعشعي كه با القاي ميدان هاي الكترومغناطيس در كار ميكروكنترلر اختلال ايجاد مي كند.
که میشه براي خنثي سازي اين عوامل به راهكارهاي مختلفي متوسل بشیم از جمله :
- انتخاب مارك معتبر AVR كه در كشور و كارخانه با grade بالا توليد شده باشد ،متاسفانه برخي شماره هاي پرمصرف مانند mega8 يا mega32 در وضعيت نامطلوب تري قرار دارند .
- استفاده حتي الامكان از پكيج هاي SMD كه معمولا نسبت به نوع DIP آن از نظر عملكرد وضعيت بهتري دارند .
- رگولاتور بايد بصورت دو مرحله اي باشد. مثلا ابتدا يك 7812 و بعد يك 7805
- در خروجي رگولاتورها يك خازن 1000 µF به موازات يك خازن 10µF Tantalum به موازات يك خازن
100nF قرار داده شود. به منظور جلوگيري از سوختن رگولاتورها به دليل وجود خازن 1000 µF در هنگام خاموش
شدن مدار و تخليه خازن در رگولاتور، يك ديود نظیر 1N4001 بايد بصورت معکوس بين ورودي و خروجي هر
رگولاتور قرار داده شود (آند در سمت خروجي و كاتد در سمت ورودي .)
- ديودهاي زنر از نوع Fast و با ولتاژي اندكي بزرگتر از ولتاژ تغذيه بايد در خروجي تغذيه های 5 و 12 موازي شود
- بين تغذيه ميكرو كنترلر و تغذيه خروجي رگولاتور بايد يك فيلتر LC با مقدار مناسب قرار داده شود. مقدار سلف مي
تواند در حد كمتر از 1mH و خازن از نوع 10µF Tantalum و به موازات آن 100nF Multi Layer باشد.
- ايزوله كردن ورودي و خروجي هاي ميكروكنترلر بوسيله اپتوكوپلرها از منابعي كه مي توانند نويز را به پورتهاي آن
تزريق كنند .
- قرار دادن صفحات زمين منا سب در زير ميكروكنترلرهاي SMD در صورت استفاده ازsmd
- تقسيم ستاره اي GND به گونه اي كه جريان يك بخش روي بخش هاي ديگر اثر نگذارد
- به اثر القایی و کوپلینگ بین بخش های نزدیک به هم توجه شود در طراحی مدار.
- فعال كردن Watch dog Timer و ريست كردن نرم افزاري .
- قرار دادن يك خازن 1nF بين ورودي وقفه هاي خارجي فعال حساس به لبه تا زمين .
- قرار دادن خازن هاي 100nF بین تغذیه و زمین در نقاط مختلفي كه دور از تغذيه اصلي قرار دارند و جريان كشي
دارند، اعم از IC ها و تغذيه LCD
- توجه به اتصال AVcc و قرار دادن يك خازن 100nF در ورودي Vref
- براي تغذيه AVcc لازم است يك فيلتر پائين گذر مجزا قرار داده شود .
- اتصال تمام پايه هاي GND و Vcc
- قرار دادن Pull up خارجي و عدم اكتفا به Pull up داخلي براي ورودي هايي كه بايد اين مقاومت در آنها فعال
باشد .
- استفاده از كابل مناسب براي ارتباط ميكروكنترلر با فواصل دورتر كه لازم است بصورت سيم هاي تابيده شده (twisted pair) باشد
@};- ~O)

جمعه 20 شهریور1393 - 2:29am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 385 , 386 , 387 , 388 , 389 , 390 , 391 ... 495  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 , Reza8003 , zagalo16 و 108 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure