انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 10:10pm

پاسخ به موضوع  [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 368 , 369 , 370 , 371 , 372 , 373 , 374 ... 495  بعدی
 فلزیاب تفکیک دار Chance 
نویسنده پیغام
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
systembbp عزیز طبیعتا باطریهای لیتیومی اگر بصورت تعداد بخواد برای یک مدار استفاده بشه اگر بالانسر داشته باشه بهتره. اینکه کدوم بهتره من اطلاع ندارم! چون بستگی داره اصلا مدارش چی باشه. برای چنس کلا 5 باطری لیتیومی و استفاده از رگولاتور 12 ولتی جهت تغذیه مدار بهتر جواب میده.

سلام دوستان
مهندس حمید عزیز من توی تاپیک قبلا هم عرض کرده بودم که از 6 تا باطری لیتیومی سری شده و رگولاتور 12 ولتی در چنس استفاده میکنم ولی دیروز که باطری رو به مدار وصل کردم و دستگاه رو روشن کردم دیدم ولتاژ 17.5 رو نشون میده و بعضی قطعات مثل خود رکولاتور و آیسیها بجز میکرو داغ شدن .
دستگاه رو خاموش کردم و با باطری 12 ولتی روشنش کردم ولی بازم داغ میکردن و بدون وصل کردن لوپ صدای یکسره ترتر از مدار میومد.
ضمن اینکه ظاهرا جریان زیادی از باطری کشیده میشد.
میشه لطفا راهنمایی کنین در چنین حالتی کدوم قسمتها میتونه آسیب ببینه؟ و چرا رگولاتور 12 ولتی بعد از چند ماه استفاده به یکباره از کار افتاده؟
یاحق
@};-

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

سه شنبه 14 مرداد1393 - 7:14am
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون

سه شنبه 14 مرداد1393 - 8:13am
مدیر کل
مدیر کل

بینا جان ماشالا این چندمین بار شماست که سوالی رو هم در خصوصی مطرح میکنی و هم در عمومی! بنده هم بواسطه تعهد خودم نسبت به پاسخگویی به همه عزیزان هر موقع که وارد انجمن میشم ابتدا پیغام های خصوصی رو بر اساس اولویت زمانی ارسال شدنشون جواب میدم. تا بحال هم نشده پیغامی رو حتی با چند ساعت بیشتر تاخیر جواب داده باشم. پس این رویه شما و بعضی دوستان درست نیست و برای من نوعی بی احترامی محسوب میشه!!!
بهرحال در خصوصی هم فکر کنم توضیح دادم ولی اجازه بدین اینجا جور دیگه توضیح بدم! شما بیش از 1 سال هست که در بحث مدارات مختلف فعالیت میکنین. ولی متاسفانه گاها نکاتی رو در مورد ساخت خودتون میفرمایین که نشون میده اصلا دقت لازم رو رعایت نمیکنین. عزیز من بنده هیچوقت اسم از 6 باطری لیتیوم نیاوردم! شما چرا از 6 باطری استفاده میکنین که هم به رگولاتور 12 ولت شما فشار بیاد و هم در صورت سوختنش امکان داشته باشه چند قطعه دیگه هم آسیب ببینن؟ من گفتم حتما از 5 باطری لیتیومی استفاده کنین نه کمتر و نه بیشتر! رگولاتور 12 ولتی هم که جلو باطری میذارین حتما باید مجهز به هیت سینک باشه. هیت سینک هم برای عملکرد درست باید محکم نصب شده باشه. هیت سینکی که کمی شل باشه دیگه تقریبا عمل نمیکنه! با همون 5 باطری هم رگولاتور 12 به نسبت زیاد داغ میکنه دیگه چه برسه با 6 باطری که اگر هیت سینک درستی نذاشته باشین احتمال سوختن رگولاتور به مرور زمان بالاست.
حالا احتمالا رگولاتور 12 ولت شما سوخته و ولتاژ شده 17.5 و باقی کار مشخصه! رگولاتور 5 هم میتونه آسیب ببینه و البته 7662 و آیسی آپ امپ هم میتونن آسیب ببینن و ماسفت ها و مقاومت سر لوپ هم داغ میکنه! حالا اینکه کدوماش تا حالا سوختن و بقیه هنوز سالم هستن دیگه به شانس شما بستگی داره!

سه شنبه 14 مرداد1393 - 4:27pm
کاربر فعال
کاربر فعال

bina نوشته است:
حمید نوشته است:
systembbp عزیز طبیعتا باطریهای لیتیومی اگر بصورت تعداد بخواد برای یک مدار استفاده بشه اگر بالانسر داشته باشه بهتره. اینکه کدوم بهتره من اطلاع ندارم! چون بستگی داره اصلا مدارش چی باشه. برای چنس کلا 5 باطری لیتیومی و استفاده از رگولاتور 12 ولتی جهت تغذیه مدار بهتر جواب میده.

سلام دوستان
مهندس حمید عزیز من توی تاپیک قبلا هم عرض کرده بودم که از 6 تا باطری لیتیومی سری شده و رگولاتور 12 ولتی در چنس استفاده میکنم ولی دیروز که باطری رو به مدار وصل کردم و دستگاه رو روشن کردم دیدم ولتاژ 17.5 رو نشون میده و بعضی قطعات مثل خود رکولاتور و آیسیها بجز میکرو داغ شدن .
دستگاه رو خاموش کردم و با باطری 12 ولتی روشنش کردم ولی بازم داغ میکردن و بدون وصل کردن لوپ صدای یکسره ترتر از مدار میومد.
ضمن اینکه ظاهرا جریان زیادی از باطری کشیده میشد.
میشه لطفا راهنمایی کنین در چنین حالتی کدوم قسمتها میتونه آسیب ببینه؟ و چرا رگولاتور 12 ولتی بعد از چند ماه استفاده به یکباره از کار افتاده؟
یاحق
@};-

سلام
منم همچین مشکلی برام پیش اومد که البته تا ولتاژ بالا رو توی lcd دیدم دستگاه رو خاموش کردم و خوشبختانه مشکلی برای دستگاه پیش نیومد ولی رگولاتور رو درآوردم و تستش کردم دیدم بیچاره قاطی کرده و حدود 18 ولت تو خروجیش میده.. :D
البته من از 5 باطری پلیمری 1 آمپری و یک هیت سینک خفن و چسب سیلیکون برای رگولاتور هم استفاده کردم :D

سه شنبه 14 مرداد1393 - 4:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال

اگر 2 تا رگولاتور با هم موازی کنیم بهتر نیست؟؟؟

سه شنبه 14 مرداد1393 - 4:45pm
مدیر کل
مدیر کل

حمید جان متاسفانه مشکل از کیفیت قطعات هست! وگرنه رگولاتور 7812 که طبق دیتاشیت باید تا 1.5 آمپر جوابگو باشه دلیلی نداره به این راحتی و با جریانی کمتر از 100 میلی آمپر بسوزه!
استفاده از دو رگولاتور موازی کار اصولی نیست و در الکترونیک توصیه نمیشه هیچ دو قطعه نیمه هادی بطور پایه به پایه موازی بسته بشه. حتی اگر دیود باشه دیگه چه برسه به آیسی! این کار البته به ظاهر جواب میده و آمپر قابل ارائه هم دوبل میشه ولی کمی نویز اضافی ایجاد میکنه. علتش هم واضح هست ؛ چون هیچ دو رگولاتوری ولتاژ خروجیشون دقیقا یکی نیست! حداقل در حد صدم ولت با هم فرق دارن. اگر هم خواستین چنین کاری کنین ؛ دو رگولاتور باید عینا مثل هم و ساخت یک شرکت باشن تا کمترین مساله بوجود بیاد.

سه شنبه 14 مرداد1393 - 5:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با درود
استاد حمید سیم لاکی الو منیومی با مسی چه فرقی برای ساخت لوپ 45 داره ظاهرا" یه مقدار کمیابه و فروشندگان سیم لاکی که نداشتن
می گفتند باید معادل اون سیم لاکی الومنیونی را با سیم لاکی مسی محاسبه کنید حالا برای 22دور و ضخامت 0/8 لوپ 45 الومنیومی چند دور سیم
و چه ضخامت سیم لاکی معمولی باید پیچید؟ با تشکر فراوان

https://t.me/joinchat/Aq56qD3yFrsliCQ9iyFDug
نقد و بررسی ردیابها وفلزیابها با حضور اساتید مجرب فلزجو

سه شنبه 14 مرداد1393 - 5:37pm
مدیر کل
مدیر کل

بنیامین عزیز نمیدونم علت اینکه شما تصمیم دارین از سیم آلومینیوم استفاده کنین چیه؟! چون اصولا برای کارهای الکتریکی همه جا از مس استفاده میشه و اگر قرار باشه نتیجه بهتری هم گرفته بشه از نظر رسانایی فقط نقره اندکی بهتر هست که اون هم آنچنان تفاوتی که قابل احساس باشه نداره اما قیمتش خیلی بیشتر میشه! در مواردی هم که تاثیر دما و گرما اهمیت داره از طلا استفاده میکنن. اما بنظر من آلومینیوم هیچ مزیت خاصی نداره!
بهرحال آلومینیوم از نظر مقاومت در برابر مس حدود 70 درصد مقاومت بیشتری داره. پس اگر سیم آلومینیوم موجود باشه و بخواین از نظر اهم ؛ لوپ شما مطابق سیم مسی در بیاد باید سیم آلومینیوم رو حدود 30 درصد ضخیم تر از سیم مسی انتخاب کنین. مثلا مقاومت سیم 0.8 میل مسی تقریبا معادل سیم 1 میل آلومینیوم هست! از نظر ظرفیت لوپ هم تفاوت محسوسی نخواهد داشت. فقط چون سیم کمی ضخیم تر استفاده میشه بهتره 1 دور هم بیشتر بپیچین تا ظرفیت لوپ درست تر در بیاد.

سه شنبه 14 مرداد1393 - 6:47pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
مهندس حميد عزيز ممنون از لطف شما داداش و عذرخواهي از بابت زحمات وقت و بي وقت .
راستش رگولاتور هيت سينگ داشت و تا ديروز خوب كار ميكرد .
بهرحال ميشه لطفا خواهش كنم روي عكس مشخص كنين كدوم قطعات ممكنه آسيب ديده باشن و چطور تستشون بكنم؟
البته من از 7660s استفاده كرده بودم.
ياحق
@};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

سه شنبه 14 مرداد1393 - 6:52pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم بینای عزیز.
اگر فقط ولتاژ 12 ولت تبدیل به 17.5 شده باشه قطعات زیر رو بررسی کنین:
ایسی های 1 و 5
اما اگر 5 ولت شما هم خراب شده باشه که البته بعید هست در اون صورت میکرو و ایسی 6 هم احتمال معیوب شدن دارن!
تست کردن ایسی ها هم به این راحتی نیست و کار شما هم نیست! تنها راه برای شما تعویضشون هست. مقاومت و خازنها هم نمیتونن مشکلی پیدا کرده باشن.
بنظر من شما اول مدار رو با ولتاژ 12 تغذیه کنین ببینین شاید مشکلی نداشته باشه! بعد هم ولتاژ 5 و سایر ولتاژها رو طبق توضیحات مفصل داخل فایل اندازه گیری کنین تا مشخص بشه کدوم قطعه ممکنه سوخته باشه.

سه شنبه 14 مرداد1393 - 7:03pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 368 , 369 , 370 , 371 , 372 , 373 , 374 ... 495  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 , mnbvcxzaqwsx , Reza.t و 141 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure