انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 16 اردیبهشت1403 - 5:09pm

پاسخ به موضوع  [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 247 , 248 , 249 , 250 , 251 , 252 , 253 ... 495  بعدی
 فلزیاب تفکیک دار Chance 
نویسنده پیغام

mzzzzzzz نوشته است:
ممنون مسعود جان.فقط یه چیزی.7662 هم باید با s آخر باشه؟و آیا مشابه ads7816 چیزی نیست بهم معرفی کنید؟

نقل قول:
خواهش میکنم نه s هم نباشه فرقی نداره من اولش از 7660 اس استفاده کردم سوخت اما مدارم با 7662 مشکتی نداره 7816 خودش مشابهه 3201 هست که تهران راحت گیر میاد
نقل قول:
مسعود جان ممنونم دوباره ولی اینبار شدیدتر :p . دو تا سوال دیگه هم دارم.اول اینکه خازنهای c1وc3,c9,c10,c12,c14,c15 و... که ظرفیتشون 100nf هستن از نوع عدسین یا مولتی لایر یا فرقی ندارن کلا؟ و دوم اینکه اگه امکانش هست نحوه پروگرمینگ atmega رو با پروگرمر هاتل یه توضیح کوچولو بدید .بازم ممنون

من همه خازن هارو تست کردم عدسی ام کا تی و مولتی لایر که مولتی لایر بهتر بود در مورد پرو گرام تو صفحه های قبلی مهندس حمید و دیگر دوستان مفصل توضیح دادن

جمعه 29 فروردین1393 - 1:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اقا حمید .تو پیچیدن لوب سه تا فاکتور مهم هستش کهخیلی مهمه -1 -طرفیت خازنی.2-مقدار هانری . سومی هم مقدار اهم لوب .میخوام بذونم کدوم عوامل رو این سه فاکتور تاثیر دارن ..مثلا ظرفیت خازنی به دی الکتریک. روکش سیم بستگی داره که اگه جنس سیم رو از نوع تفلئنی بگیریم بهتر میشه.راه دیگرشم دور کردن سیم ها از هم هستش .خوب ما چقدر این سیم ها رو میتونیم از هم دور کنیم که باعث خراب شدن فاکتور های دیگه نشه....یا مثلا مقدار هانری سیم به چی بستگی داره.ممنون میشم توضیح بدین

جمعه 29 فروردین1393 - 2:38pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون از لطف دوستان ایشالا همگی موفق باشن.
talar عزیز عوامل تاثیرگذار بر این 3 پارامتر رو میشه اینطور توضیح داد:
1- ظرفیت خازنی: حالت خازنی کلا بین هر دو سیم یا رسانایی که نزدیک هم هستن بوجود میاد. هر چقدر فاصله سیمها نزدیک تر باشه خازن بیشتری ایجاد میشه. هر چقدر تعداد سیمهای بیشتری در مجاورت هم باشن ؛ ظرفیت خازنی مجموع بالاتر میره. از طرفی جنس عایقی که بین سیمها هست هم در عدد خازنی کمی تاثیر داره. اینکه گفته میشه سیم روکش تفلون از این لحاظ خیلی خوبه ؛ هم به خاطر جنس تفلون هست که دی الکتریک ضعیفی هست و هم ضخامت بیشتر روکش تفلون نسبت به لاک که باعث میشه در لوپ تخت ما سیمها بطور خودکار از هم فاصله بیشتری بگیرن و این خودش ظرفیت خازنی رو کمتر هم میکنه.
از طرف دیگه هر چقدر طول سیم بیشتری مصرف بشه باز هم خازن لوپ بیشتر میشه. دلیل اصلی بالا رفتن گارد در لوپهای بزرگ هم همین لزوم بکار بردن سیم بیشتر هست که طبق فرمول محاسبه ظرفیت همیشه همینطور در میاد که وقتی شما لوپی با ظرفیت یکسان رو بخوای بزرگتر درست کنی با اینکه تعداد دورها کم میشه اما طول سیم بیشتری لازم هست که این خودش یعنی خازن بیشتر!
نکته دیگه در خصوص این مساله تعداد شکافهای لوپ مورد نظر ماست. هر چقدر شکافها بیشتر باشن ؛ محل تلاقی و مجاورت سیمها بیشتر میشه و از طرفی شکافهای بیشتر کمی طول سیم مصرفی رو افزایش میده که هر دو به افزایش خازن منجر میشن! پس شکاف کمتر به شرط حفظ نظم سیمها نتیجه بهتری بخصوص برای لوپهای بزرگ میده.
بنظر من همینکه از سیم لاکی استفاده نشه خودش تاثیر زیادی داره! در واقع همه انواع سیم روکشدار دارای روکشهایی بمراتب ضخیم تر از لاک هستن و چون این خودش فاصله مغزی سیمها رو از هم بیشتر میکنه و فاصله بین مغزی ها هم مهمترین فاکتور در کم شدن خازن هست پس ترجیحا باید از سیمی استفاده بشه که روکش ضخیمی داشته باشه. ایجاد فاصله با روشهای دیگه رو هم بلحاظ سخت بودن جالب نمیدونم و از حدی هم اگر بیشتر بشه و قطر داخلی و خارجی لوپ تخت ما اختلاف فاحش پیدا کنه ؛ حداکثر برد برای فلزات بزرگتر افت محسوسی خواهد داشت.
2- ظرفیت لوپ: ظرفیت لوپ بر حسب میکرو هانری به تعداد دورهای لوپ ؛ قطر لوپ و روش پیچیدن بستگی داره. طبق فرمول ؛ ظرفیت تقریبا با مجذور دورها و خود قطر لوپ نسبت مستقیم داره. یعنی زیاد کردن دورها تاثیرش در افزایش ظرفیت بیشتره. به همین لحاظ هر چه لوپ بزرگتر باشه تعداد دورهای کمتری لازمه تا همون ظرفیت ایجاد بشه.
3- مقاومت واقعی لوپ: اهم لوپ در واقع صرفا بستگی به ضخامت سیم و طول سیم مصرفی داره! دیگه اینکه لوپ با چه روشی پیچیده شده و سایر مشخصاتش چی هست روی مقاومت اهمی اثری نداره. مقاومت با مجذور ضخامت سیم نسبت عکس و با طول سیم مصرفی نسبت مستقیم داره. از اونجا که در لوپ بزرگتر همیشه سیم طولانی تری مصرف میشه ؛ پس برای حفظ عدد مقاومت لازمه بسته به بزرگی لوپ ضخامت سیم مورد استفاده رو افزایش بدیم.

جمعه 29 فروردین1393 - 3:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اقا حمید ببخشید یه سوال دیگه .فشردگی سیم ها از هم تاثیری توی مقدار هانری داره

جمعه 29 فروردین1393 - 3:26pm
مدیر کل
مدیر کل

گارد در مدار چنس مطابق دیلی در سایر فلزیابهای پالسی هست! گارد یا دیلی هم به معنی این هست که قسمت نمونه گیر باید چه مقدار زمانی بر حسب میکرو ثانیه صبر کنه تا اطلاعات موج میرا رو مورد ارزیابی قرار بده. طبق بررسی من در مدار چنس هر درجه گارد تقریبا معادل 2 میکرو ثانیه تاخیر بیشتر در شروع ارزیابی اطلاعات موج و نمونه گیری هست.
در تمامی فلزیاب های پالسی لوپی که دارای ظرفیت خازنی کمتر باشه بهتر جواب میده. حالا در این مدار چون تفکیک وجود داره و سنس بصورت خیلی دقیقی انجام میشه و مبدل انالوگ به دیجیتال خارجی وجود داره ؛ لزوم استفاده از لوپ با کیفیت خیلی بیشتر خودش رو نشون میده. محاسبات گیرنده هم بر اساس چنین لوپی انجام شده. پس از لوپ معمولی با اینکه میشه استفاده کرد اما اصلا نتیجه خوبی بدست نمیاد.
استفاده از لوپ با کیفیت در تمام فلزیاب های پالسی کم و بیش کیفیت سنس و حتی برد و بخصوص سنس فلزاتی نظیر طلا رو بهبود میده. در واقع بنظر من استفاده از لوپ معمولی در فلزیاب های پالسی شبیه این هست که شما نیمی از کارکرد مدار رو بخاطر خازن داخلی لوپ از بین میبرین و حالا هر چقدر هم مدارتون خوب باشه ولی دیگه اینجا لوپ هست که کار رو خراب میکنه و کاریش نمیشه کرد! لوپ معمولی فقط در سیستمهای وی ال اف نتیجه خوبی میده.

جمعه 29 فروردین1393 - 3:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

talar نوشته است:

دوست عزيز در اين سايت ميتوني راحت كويل تخت رو محاسبه كنيد كه همون flat coil هست
http://deepfriedneon.com/tesla_frame6.html

آخرین بار توسط zinteredi در جمعه 29 فروردین1393 - 3:37pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

جمعه 29 فروردین1393 - 3:29pm
مدیر کل
مدیر کل

talar نوشته است:

بله دیگه طبیعیه! این همون مساله روش پیچیدن هست که عرض کردم. در فرمول محاسبه لوپ تخت هم میبینین که هر چقدر سیمها به هم نزدیک تر باشن کمی ظرفیت لوپ بیشتر میشه.

جمعه 29 فروردین1393 - 3:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حميد جان شما مقاومت موازي با لوپ رو تعويض كردين ومقادير بيشتر وكمتر بستين تاثيري داشت؟

جمعه 29 فروردین1393 - 3:40pm
مدیر کل
مدیر کل

مقاومت 13 یا مقاومت سر لوپ اگر از 470 اهم کمتر باشه اندکی برد کم میکنه ؛ بخصوص اگر ولتاژ باطری زیر 12 ولت بیاد! و البته تفکیک هم دیرتر عمل میکنه. از حدود 1 کیلو به بالا هم میشه گفت ثبات پایین میاد و به چیزهای غیر فلزی هم کم کم حساسیت پیدا میکنه! من بهترین مقدار رو 680 اهم تشخیص دادم. البته در برخی فلزیاب های مشابه پالسی هم مقاومت سر لوپ رو 680 قرار میدن که اینجا هم بنظر من بهترین و مطمئن ترین مقدار هست.
از طرف دیگه اگر از لوپ معمولی استفاده بشه این مقاومت حداکثر باید 470 اهم باشه. اگر هم ظرفیت لوپ خیلی کمتر از 400 میکرو هانری باشه باز هم لازم هست این مقاومت حداکثر 470 اهم باشه. در واقع مقاومت 680 اهم برای لوپ 400 میکرو هانری و با کیفیت مثل مدل تخت یا عنکبوتی بهترین جواب رو میده.

جمعه 29 فروردین1393 - 7:48pm
مدیر سایت
مدیر سایت

دوستان چنس و عدد گارد براي هر لوپ به مكان تست خيلي بستگي داره ، يعني اگر داخل منزل آخرين گاردي كه دستگاه جواب ميده اگر 25 باشه با همين لوپ در بيابون حدود 2 عدد گارد پائين تر مياد و ثبات دستگاه خيلي خوب ميشه و راحت قابل استفاده هست ، فقط فاصله لوپ تا زمين اگر خيلي دور و نزديك بشه دستگاه بوق اضافه ميزنه كه بايد فاصله لوپ خيلي آرام رعايت بشه

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

جمعه 29 فروردین1393 - 8:29pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4944 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 247 , 248 , 249 , 250 , 251 , 252 , 253 ... 495  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: arlim , zagalo16 و 169 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure