انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 9:01am

پاسخ به موضوع  [ 4944 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 495  بعدی
 فلزیاب تفکیک دار Chance 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

دوستان این مدار بنظر من بین مدارت پالسی که نقشه هاش موجود و قابل ساخت هستن بهترین تفکیک رو داره! البته باز هم روی تفکیکش حساب زیادی نمیشه کرد اما بنظر میاد قابل قبول باشه. جالب ترین نکته این فلزیاب اینه که بوق دستگاه هنگام سنس فلز به نسبت جنس فلز عوض میشه! یعنی برای هر فلزی بوق متفاوتی داره! علاوه بر اون البته یک نمودار VDI به منظور تفکیک روی ال سی دی ظاهر میشه که به تناسب جنس فلز تغییر میکنه. ضمن اینکه این فلزیاب توانایی حذف آهن رو هم داره یعنی میتونین روی حالتی بذارین که به آهن واکنشی نشون نده!
قدرت مدار از بی آر ان بیشتر هست ولی فکر میکنم از Clone Pi کمی کمتر باشه. بهرحال شاید جا برای کار هم داشته باشه. اما بدلیل داشتن سیستم تفکیک اگر دستکاری زیادی درش صورت بگیره احتمال به هم خوردن سیستم تفکیک هم هست!
اشکال مدار یکی داشتن فیبر دو رو هست که البته یک رویه فقط برای زمین مدار استفاده شده. همچنین در چندین ورژن مدار چند تغییر تقریبا جزئی انجام شده که توضیخ هم داده شدن اما توی فیبر پیاده نشدن و باید بصورت دستی تغییرات اعمال بشه. اشکال دیگه وجود مبدل آنالوگ به دیجیتال با کیفیت ولی نایاب MCP3201 هست که البته خود طراح ذکر کرده سازگاری با ADS7816 وجود داره هر چند بنظر من آیسی اصلی بهتر هست.
استفاده از میکروکنترلر اتمگا8 و 2 ماسفت IRF9640 از ویژگیهای دیگه این مداره. ضمنا این مدار شباهت های خاصی هم با Clone Pi داره و علتش اینه که توسط یک نفر طراحی شدن! بنظر میاد این یکی جدیدتر هم هست و بنابراین میتونه بهتر و کاملتر هم باشه.
پیوست:
Chance_PI_Discr_Iron_Gold.zip

دوستان توجه داشته باشن این مدار که توسط بنده ساخته و روش کار شده بصورت کامل همراه با فیبر جدید تک رو طراحی خودم و اعمال تمام تغییرات انجام شده به همراه توضیحات کامل و تصاویر کمک کننده از لینک زیر قابل دانلود هست. جهت ساخت لطفا فقط از همین فایل استفاده کرده و مطالب مربوط به ساخت این ورژن رو از صفحه 33 به بعد دنبال کنین.

*** فایل نهایی ساخت به تاریخ 7 خرداد 93: ***
پیوست:
FelezJoo_Chance_PI.zip

عزیزان از این تاریخ (فروردین 1394) ساخت مدار چنس از نظر بنده مورد توصیه نیست و پیشنهاد اکید میکنم کسانی که به تازگی قصد ساخت یک مدار پالسی مناسب رو دارن به تاپیک فلزیاب پالسی فلزجو مراجعه کنن:
viewtopic.php?f=8&t=2182
مدار فلزجو (FPI) دارای امکاناتی بمراتب بیشتر و قدرت و ثبات و تفکیک بهتری هست.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 2 مرداد1392 - 3:12am
مدیر کل
مدیر کل

دوستان این هم یک فیلم کوچک از تست این فلزیاب که واکنش صوتی متفاوت در مقابل فلزات مختلف و توان حذف آهن درش بخوبی نشون داده شده!
پیوست:
Chance_Test.zip

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 3:45am
مدیر کل
مدیر کل

ناصر جان من نمیدونم شما هدفت از بعضی پستها واقعا چیه! و یا در فکرت چی میگذره! دوستان در مورد تفکیک سوال کردن بنده هم وظیفه داشتم بهترین مدار پالسی تفکیک داری که میشناختم و قابل ساخت هم هست بذارم! شما اگر چیزی میشناسی خب یک تاپیک براش بزن دوستان استفاده کنن. اینکه هر جا میرسی یه پارازت وسط کار میندازی بقیه متوجه داستان شما میشن! قبلا هم ازت خواهش کردم خیلی بیشتر مراعات کنی. یا مطلب مثبت ارائه کن و یا چیزی نگو!
در ضمن مدار بالای 4 متر رو ظاهرا فقط شما داری! پالسی با همچین قدرتی اگر شما داشتی لورنز تا الان ورشکست شده بود! خواهشا هم دیگه بحث تاپیکها رو منحرف نکنین.
بنده هم ساخت این مدار رو توصیه نکردم! فیلمش و مشخصاتش گویا هست و تصمیم گیری با خود دوستانه.

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 4:12am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید جان فیلم رو نگاه کردم خیلی جالب بود ممنون از زحمات شما-بنده با شما موافق هستم-پستهای پرت جز گم راه کردن افراد هدف دیگه ای رو دنبال نمیکنن

به نظرم بجای پستهای پرت باید از حداکثر قدرت شما استفاده کرد چون چیزی که از پستهای شما و متنایی که مینویسین برداشت میشه اینکه فوق العاده خودتون رو باعلم به روز میکنین حتی بعضی جاها دوستان رو از شبه ها یی که بوجود میاد خارج میکنین

بهترین روزها رو برای شما آرزو دارم

ردیاب انجمن-Fpl35 * توباکس ساشو * چنس *کوثر

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 8:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید جان ممنون
یه عکس بنام coil_cpi2 توفایل بود که لوپ ساخته شده رو نشون میده میشه درمورد لوپش توضیح بدی؟ انگار دوتا لوپ باهم سری شدند؟ چطوریه که فلزیاب pi تفکیک دار شده؟

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 8:49am
YIM
مدیر کل
مدیر کل

کوروش جان واقعا ممنون از شما خیلی لطف داشتین به من! :ymblushing: :D

سامی عزیز در فایل توضیحات هم اطلاعاتی در مورد لوپ نوشته شده. این هم نوعی از لوپ تخت محسوب میشه که عملکرد بهتری داره. مشخصاتش هم ظرفیت 400 میکرو هانری و 1.7 اهم هست که از سیم 0.8 میل استفاده کرده! بهرحال خیلی هم مهم نیست لوپ دقیقا همچین چیزی باشه. همونطور که در فیلم میبینین از لوپ کاملا معمولی استفاده شده و با این حال عملکرد تفکیک و حذف آهنش خیلی جالب بنظر میاد.
باز هم خدمت دوستان عرض کنم این مدار از حیث تفکیک اون هم بین پالسی ها بیشتر دارای ارزش و اهمیت هست. از حیث برد هم باید روش کار بشه شاید قابل بهبود باشه.

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 3:05pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون حمید جان سوالم بعدیم انکه که :D چرا میگن pi رو نمیشه تفکیک دار کرد ولی این مدار که pi هست تفکیک داره حتی تفکیکش بهتر از آهنی و غیر آهنی هم عمل میکنه؟ مدارش مثل کلون pi و... سادست و از قطعات مشابهی (MCP3201 , TL074 ,Atmega و...) استفاده شده و بنظر من برای تفکیک ولتاژ میرایی برگشتی کویل رو برسی میکنه درسته؟ بازم ممنون

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 4:28pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

سامی جان اصولا تفکیک در پالسی ها نسبت به مثلا وی ال اف ها خیلی ضعیف تر هست. در مورد این مدار هم عرض کردم من مداری بهتر از این در مورد تفکیک ندیدم! ولی خبر بد برای شما اینه که همه مسائل تفکیک توسط پردازش داخلی میکرو صورت میگیره که سورس کدش موجود نیست! البته روال کار همونطور که خودتون میدونین تقریبا مشخصه. فراموش نکنین این یک مدار دیجیتال با دقت خوبه که در گیرنده از یک آپ امپ عالی استفاده کرده و سپس سیگنال به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال خوب متصل شده! برای همین هم تحلیل اطلاعات شکل موج بازگشتی با دقت خوبی توسط میکرو امکانپذیر شده. اگر از مبدل داخلی میکرو استفاده میشد مطمئنا چنین نتیجه ای حاصل نمیشد.

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 4:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: ایران
حمید نوشته است:
سامی جان اصولا تفکیک در پالسی ها نسبت به مثلا وی ال اف ها خیلی ضعیف تر هست. در مورد این مدار هم عرض کردم من مداری بهتر از این در مورد تفکیک ندیدم! ولی خبر بد برای شما اینه که همه مسائل تفکیک توسط پردازش داخلی میکرو صورت میگیره که سورس کدش موجود نیست! البته روال کار همونطور که خودتون میدونین تقریبا مشخصه. فراموش نکنین این یک مدار دیجیتال با دقت خوبه که در گیرنده از یک آپ امپ عالی استفاده کرده و سپس سیگنال به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال خوب متصل شده! برای همین هم تحلیل اطلاعات شکل موج بازگشتی با دقت خوبی توسط میکرو امکانپذیر شده. اگر از مبدل داخلی میکرو استفاده میشد مطمئنا چنین نتیجه ای حاصل نمیشد.

سلام مهندس حمید عزیز حداکثر عمقی که بزنه بنظرتون چقدر هست؟
پی سی بی نداره :-? :-\

انسان های موفق همیشه به دنبال فرصتی برا کمک به دیگران میگردند
انساهای ناکام همیشه میپرسند چی به من میرسه؟

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 5:36pm
مدیر کل
مدیر کل

عمق زنی نهاییش رو شما فعلا 2 متر با لوپ بزرگتر و برای فلزات بزرگ در نظر بگیرین که بعدا از نتیجه نا امید نشین! :D ضمنا پی سی بی خودش هم در فایل پی دی اف موجوده.
خدمت ناصر عزیز هم عرض کنم فرکانس پالس در پالسی ها مهم هست ولی نکته خیلی ساده ایه و اصلا نمیشه این مساله رو بر خلاف خیلی از تبلیغات بعنوان تنها فاکتور خوب یا بد بودن یک مدار دونست! همونطورم که عرض کردم این مدار ویژگی مهمش تفکیکش هست. مدارات دیجیتالی که قابل ساخت باشن همین چند تا هستن که شما در انجمن هم میبینین. بقیه هم خیلی مشابه هستن. بعضیا هم که بقدری پیچیده هستن و چندین قطعه نایاب دارن و اصلا قابل ساخت نیستن! بهرحال مدار مناسبی ببینم خب میذارم.

پنج شنبه 3 مرداد1392 - 6:30pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4944 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 495  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 107 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure