انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 12:44pm

پاسخ به موضوع  [ 48 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5  بعدی
 اساس کار فلزیاب های pi 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

تو نقطه p1.یعنی خروجیlf357.اما در مورد t1تا t7.ببینید اون شکل نشون میده که دستگاه در هر پالس سه تا نمونه میگیره .نمونه ها شماره های 2و4و6 هستند و بقیه هم زمان تاخیر بین اونهاست.همین دلتا هم بوسیله ای سی های 4066 دارن عمل سوییچ رو انجام میدن و نمونه ها رو به ورودی انتگرال گیری میفرستن.زمان نمونه برداری و پهنای هز نمونه هم توسط ای سی های 4538 انجام میشه.من یه شکل ساده کشیدم فکر کنم دیگه متوجه بشید.(همون شکلی که متوجه نشدید رو سادهتر کشیدم)قسمت A در حقیقت پالسی هستش که ما به ماسفت اعمال میکنیم.یعنی این پالس مربوط به زمان روشن بودن ماسفت.قسمت B مربوط به زمانیه که ماسفت خاموشه.یعنی پالسی اعمال نمیشه.خوب میدونید که اون شکل موج هم مربوط به دوسر سیم پیچه.حالا فرض کنید ما این شکل رو در خروجی دلتاپالس میبینیم.خوب حالا باید از زمانهای معینی از موج نمونه برداری کنیم.شماره 1 زمانیه که بعد از اون باید شروع نمونه برداری انجام بشه.یعنی بعد چه زمانی اولین نمونه گرفته بشه.(بعد از خاموش شدن ماسفت)شما فرض کنید ما میخوایم 10میکرو بعد از اینکه پالس ماسفت رو قطع کردیم اولین نمونه رو بگیریم.شماره 1 همون 10میکرو.شماره2 اولین نمونه که گرفته میشه.خوب چطوری؟ایسی4538 به واسطه یک کردن ای سی سوییچ 4066 اجازه عبور سیگنال رو به قسمت بعد مدار میده.حالا تا کی اجازه داده میشه؟اینکار هم با شارژ و دشارژ شدن در مقاومت انجام میشه T = Rt × Ct .فرض کنید 5 میکرو.شماره 3 هم دومین زمان تاخیر برای نمونه بعدیه.و عملیات هم مثل حالت قبله.و الی اخر.....OK??

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 31 تیر1392 - 10:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

آرش جان ممنون مدارم که کامل و درسته ببینم با این اسیلسکوب میتونم چیکار کنم @};-

دوشنبه 31 تیر1392 - 11:40pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

سامی جان دقت کنین تایمینگ ها در حد میکرو ثانیه هستن! یعنی شما برای بررسی درست باید اسیلوسکوپی داشته باشین که بتونه 1 میکرو ثانیه رو اندازه بگیره. برای این کار هم اگر اسیلوسکوپ دیجیتال باشه باید حداقل چند مگا سمپل بتونه در ثانیه نمونه برداری داشته باشه. اگر هم آنالوگ باشه اکثرشون میتونن این کار رو انجام بدن.

دوشنبه 31 تیر1392 - 11:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

parsegade جان میشه مبحث کاملتر و ساده تر بیان کنید خصوصا طرز کار4066 و 4538 تو این مدار دلتا @};-

سه شنبه 31 تیر1392 - 12:13am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

علی جان گل گفتی :ymapplause:
چون این قطعات باتوجه به نحوه استفادشون کاری که انجام میدن فرق میکنه مثل همن 4066 که چندین نوع کاربرد داره! بهتره بدونیم که چه قطعه ای چرا و برای چی استفاده شده تا به نتیجه مطلبوب برسیم که بنظرم مهندس آرش و مهندس حمید میتونن توضیح کاملی بدهند. من بیشتر با میکرو کار کردم و زیاد سر درنمیارم. مهندس حمید بله اسیلسکوب آنالوگ پیدا کردم که اینجا همینشم به زور پیدا میشه چه برسه به دیجیتالیش :D چون میدونید دیگه اسیلسکوب یه وسیله اشرافیه :))
ممنون از همه دوستان @};-

سه شنبه 31 تیر1392 - 12:28am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان اسیلسکوبم تا 0.5 میکرو ثانیه نشون میده و طبق نقشه ای که تو صفحه قبل ضمیمه کردم الان میخوام شکل موج رو ببینم ولی الان برای استارت کار مشکل دارم دوستان لطف میکنند بگویند باتوجه به اینکه ماسفت با فرکانس 300 هرتزی که از UA556 به گیت RF740 وارد میشه و بعد هربار خاموش شدن ماسفت (همون سیصدهرتز) میدان ایجاد شده در لوپ باتوجه به r5-r6 به پایه منفی LF357 وارد میشه و ادامه داستان برای استارت کار میشه راهنمایی کنید که شکل موج های صفحه قبلی باوجود و عدم وجود فلز رو چطوری میشه دید چون زیاد با اسیلسکوپ کار نکردم و فقط تاحدود محاسبه فرکانس و دامنه اختلاف فاز و اینها باهاش کار کردم دوستان لطفا راهنمایی کنند ممنون

سه شنبه 1 مرداد1392 - 9:04pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

خب سامی جان شما باید شیلد پراب اسکوپ رو به زمین مدار بزنین و نوک پراب رو هم به همون نقطه P1 بزنین. لوپ هم طبیعتا باید وصل باشه!
شما تایم دیویژن اسکوپ رو باید جوری بذارین که بتونین یک پالس رو بصورت واضح و بزرگ روی صفحه اسکوپ ببینید. با نزدیک کردن فلز هم شکل موج بازگشتی قابل مشاهده و تحلیل باید باشه.

سه شنبه 1 مرداد1392 - 9:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید جان کاری که گفتی کردم ولی بنظرم این طوری نیست :D
شکل زیر رو با TimDiv 2ms - VoltDiv 2 بدست اومد که پراب رو به p1 زدم
سوالاتم اینه که
1.خروجی 556 که سیصدهرتز هست پس ماسفت 300 بار در ثانیه روشن خاموش میشه؟
2. اگه سوال یک درسته پس چطوری باید شکل موج برگشتی که در 1/300 ثانیه از کویل میاد رو با اسیلسکوب دید؟
3.موقع خاموش بودن ماسفت توسط 4066 & 4538 سه نمونه از موج برگشتی گرفته میشه؟

سه شنبه 1 مرداد1392 - 9:52pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

چرا سامی جان اینطوری هست! :D در تصویر هم مشخصه. ولی شما با تایم دیویژن 2 میلی ثانیه توقع داری چیزی هم ببینی در این تصویر؟ :D شما باید تایم دیویژن رو در محدوده میکرو ثانیه بذاری. اونوقت میبینی این امواج خیلی از هم باز تر میشن و شیب موج بازگشتی قابل دیدن میشه. البته اگر اسکوپ شما اجازه بده!

1- بله با فرکانس 300 هرتز یعنی 300 پالس در ثانیه توسط ماسفت در لوپ جاری میشه.
2- توضیحشو فکر میکنم دادم. شما باید تایم دیویژن میکرو ثانیه ای داشته باشین تا موج بازگشتی رو بتونین بررسی کنین. درسته که فرکانس 300 هرتز پریود تقریبا 3 میلی ثانیه ای داره. اما برای تحلیل میرایی موج شما باید به صورت میکرو ثانیه ای روی اسیلوسکوپ دید داشته باشین تا تازه مشخص بشه چه اتفاقی داره میفته!
3- در این مورد نظری ندارم چون این مساله بستگی به نحوه بسته شدن مولتی ویبراتور های 4538 داره و باید محاسبه بشه برای چه مقداری تنظیم شدن. طبیعتا هر جا پالس مثبت که در خروجیشون هست به خطوط کنترلی سوئیچ های 4066 اعمال بشه این سوئیچ ها مثل یک کلید عمل میکنن.

سه شنبه 1 مرداد1392 - 10:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید جان همون طور که گفتی تایم دیو رو گذارشتم رو میکرو ثانیه (الان تو شکل زیر 1 میکرو ثانیه هست)
شکل موج سمت راست پاییت با میکرو ثانیه هست وقتی که تایم رو کمتر کردم به یک میکرو شکل بیشتر از هم باز میشه و شکل سبز رنگ دیده میشه و وقتی فلز وارد بشه کشل سبز به شکل زرد رنگ تغییر شکل میده. حالا چیکار کنم یکم گیج شدم نمیتونم این چیزی رو که میبینم با شکل موج هایی که صفحه اول آقا آرش گذاشته بودن ربط بدم :D لطفا راهنمایی کنید

سه شنبه 1 مرداد1392 - 11:01pm
YIM
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 48 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 102 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure