انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 15 اردیبهشت1403 - 12:41am

پاسخ به موضوع  [ 162 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 13 , 14 , 15 , 16 , 17  بعدی
 فلزياب تركيبي كاوشگر 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

این عکس رو همین چند دقیقه پیش از داخل مدار گرفتم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 26 مرداد1392 - 11:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

آقا ارش ممنون
تبریک
راستی اون فن که گذاشتی برای چی هستش . یعنی اینقدر جریان کشی داره که فن لازم داره برا خنک شدن

یکشنبه 27 مرداد1392 - 9:01am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

نه داغ نمیکنه.اما همیشه ماسفت رو خنک نگه میداره.در ضمن علاوه بر ماسفت اون دوتا مقاومت 5وات رو هم خنک نگه میداره.یعنی اون مقاومتها هیچ وقت گرم نمیشن

یکشنبه 27 مرداد1392 - 12:30pm
مدیر کل
مدیر کل

آرش جان بسیار ممنون زحمت کشیدین. امیدوارم نتیجه نهایی کار رو هم در اختیار ما بذارین.
ولی از شما تعجب میکنم! در مورد استفاده از فن این چه اشتباهی بود شما انجام دادین؟! ما با یک ابزار دقیق در واقع طرفیم! بنده از این فن ها زیاد استفاده کردم. نویز قابل ملاحظه ای دارن. حتی اگر از فیلتر CRC یا حتی CLC هم برای نویزگیری تغذیش استفاده کنین باز هم نویز حاصل از میدان مغناطیسی متغیری که سیم پیچ داخلش ایجاد میکنه روی قسمت گیرنده حساس مدار تاثیر میذاره. شما اگر از یک هیتسینک بزرگ برای قسمتی که داغ میکنه استفاده کنین خیلی خیلی بهتره.
ماسفت ها اگر داغ بکنن از کارایی مطلوب خارج میشن. ولی اگر با وجود هیتسنک بزرگ کمی گرم بشن کارشون قابل قبوله. مقاومت رو هم خب میتونین از وات بالاتر استفاده کنین. نوع 10 وات که در بازار موجوده فکر میکنم مناسب باشه.

یکشنبه 27 مرداد1392 - 5:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوست عزیز اگه اشتباه نکنم این فنها مربوط به فن cpu کامپیوتر.فکر نکنم نویزی ایجاد کنه.اگه اینطور بود دیگه تو کامپیوتر هم استفاده نمیشد.من تو یه مداری از این سری از فنها استفاده کردم باید بگم که رو شکل موج خروجی هیچ نویزی ایجاد نمیکنه.(با اسکوپ 20 مگا دیدم)اما مقاومت بالاتر.خوب مهندس ما که تو ایران نمیتونیم مقاومت وات بالا کربنی تهیه کنیم و اگه قرار باشه معادل بسازیم حجم زیادی میگیره.من تو یکی از فلزیابها از 4تا 2وات استفاده کرده بودم اما دیدم بازم داغ میشد واسه همین از این سری از فنهای cpu استفاده کردم.من نمیدونم ارش خان از چه نوع فنی استفاده کرده اما فنی که من استفاده کردم(فن cpu) هیچ نویزی ایجاد نکرد.در ضمن اگه بخوایم از وات خیلی بالا استفاده کنیم طبق قانون توان ....

یکشنبه 27 مرداد1392 - 7:09pm
مدیر کل
مدیر کل

دوست من بنده طبق اطلاع کامل عرض میکنم! نویزی هم که روی یک ابزار دقیق و جایی که ما سیگنال برگشتی بسیار ضعیف و ظریف رو داریم صدها برابر تقویت میکنیم و جزئیاتش توسط اطلاعات حاصل از مبدل آنالوگ به دیجیتال پردازش میشه ؛ بهیچ وجه با یک اسیلوسکوپ معمولی قابل بررسی نیست! در این مدارات گاهی مساله نویز تا جایی حساسه که حتی زمین آنالوگ و دیجیتال رو هم جدا میگیرن! بهرحال حرف شما از این حیث درسته که در بسیاری مدارات این فن تاثیر منفی نمیذاره. مقایسه با کامپیوتر هم اصلا درست نیست چون کامپیوتر کلا بر اساس سیستم دیجیتال کار میکنه. ولی قسمت اصلی مدارات فلزیاب همیشه آنالوگ هستن و نویزهای کوچک هم میتونن تاثیر گذار باشن. بهرحال صحبت من حالت توصیه برای محکم کاری و استفاده از روش جایگزین و بهتر بود وگرنه از حیث کارکردن که خب قطعا کار میکنه! ضمن اینکه این فن ها اگر به اصطلاح به ریپ زدن بیفتن نویز خیلی بدتری ایجاد میکنن و اصولا انواع مختلفی هم دارن که نمیشه قطعی به لحاظ نویز بهشون اعتماد کرد. به صدا افتادنشون و احتمال مصرف باطری قابل ملاحظه بدلیل تولید انرژی مکانیکی هم از مشکلات دیگه ای هست که بنظر من وقتی میشه از فن استفاده نکرد خیلی بهتره که این کار رو نکنیم.
از نظر مقاومت هم اگر قرار باشه با خنک کننده و فن قضیه حل بشه که مقاومت وات بالاتر رو نمیساختن! موقعی که مقاومت از حدی بیشتر گرم میکنه ؛ راه درست استفاده از مقاومت وات بالاتر هست. نوع کربنی هم دیگه جواب نمیده و باید از نوع آجری استفاده بشه که از سالها پیش در بازار وجود داره و چیز جدیدی نیست.

یکشنبه 27 مرداد1392 - 7:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

در مورد فن دوست ما (kelaran)توضیح داد.من هر دستگاهی بسازم حتما از فن استفاده میکنم.چون تو مدار اصلا ناپایداری به وجود نیاورده.اما مصرف باطری که اقا حمید گفتم:مصرف استاندارد این فنها 60 میلی 12 ولته.که من هم جریان رو کم کردم و هم ولتاژ.البته فکر نکنم با توجه به ظرفیت بالای باطریهای lidasid جریان خیلی بالایی باشه. حالا بستگی به خودتون داره که استفاده میکنید یا نه.اما در مورد مقاومت اجری:اقا حمید از شما بعیده که تو مدار از اجری استفاده کنید با توجه به اینکه اطلاعات شما کامله.مقاومت اجری تاثیر بسیار بدی روی شکل موج میرایی میزاره و ضمن اینکه این مقامتها با توجه به وجود سیم در داخل این مقاومتها ظرفیت القایی بالایی دارند و تو اینجور مدارات و به خصوص در این قسمتهای مدار به هیچ عنوان توصیه نمیشه.

یکشنبه 27 مرداد1392 - 11:20pm
مدیر کل
مدیر کل

آرش جان در اینکه فن میتونه روی قسمت حساس هر مداری که شما درش از تقویت کننده استفاده کردی نویز بندازه که شکی نیست. بخصوص اگر نزدیک به اون قسمت باشه! حالا اگر شما در هر مداری این کار رو انجام میدی خب این اشتباهیه که شما میکنی! چیزی که من قبلا تجربش کردم وقتی اینقدر مطمئن در موردش صحبت میکنم یعنی شکی ندارم و از نظر من قطعیه! بعدشم عرض کردم عقل سلیم به ما میگه وقتی از یک تکه هیت سینک بهتر میشه استفاده کرد چرا راه دور بریم و فن بذاریم؟!
از نظر جریانکشی هم فن اگر 60 میلی وات باشه یعنی روی 12 ولت فقط 5 میلی آمپر میکشه! من همچین فنی ندیدم. ولی اگر هم باشه مشخصه که اصلا قدرتی نداره و از هیت سینک هم ضعیف تر جواب میده.
از این گذشته شما اگر هیت سینک کلا نذاری فن هم نمیتونه کارایی داشته باشه. چون فن فقط کارش گردش هوا به منظور دفع حرارت ایجاد شده در اطراف اون قسمت هست. غیر این باشه مثلا در سی پی یوی کامپیوتر کلا هیت سینک نمیذارن و فقط فن میذارن! در صورتیکه میدونین همچین چیزی اصلا امکان نداره. ولی برعکسش در انواع دستگاههای بخصوص موبایلی و لپ تاپ و کارتهای گرافیکی وجود داره که در بعضیاش با هیت سینک بزرگتر کلا مشکل رو حل میکنن و نیازی به فن هم نیست. حالا مساله احتمال بالای خرابی فن و به صدا افتادن و نویز انداختن و مصرف جریان همگی نکات منفی استفاده از فن هستن.
در مورد مقاومت آجری هم اتفاقا من از شما تعجب میکنم! شما میتونی با سلف متر هم تست کنی. کجا این مقاومتها از نوع سیمی هست؟! شاید نوعی که منظور من و شماست با هم فرق داره. ولی اصلا در اون مقاومتها اتفاقا سیم استفاده نشده. مقاومتهای سیمی بحثش اصلا جداست و در این مورد حق با شماست نباید سیمی باشه. خب بهرحال مثلا مقاومتی که 1 وات باشه که نمیشه با خنک کردن ازش 5 وات توان گرفت! این مساله مشخصی هست. مقاومتهای مختلف برای کارهای مختلف در بازار وجود داره که در رنج وات بالا انواع و اقسام بصورت صنعتی استفاده میشن. دیگه 10 وات که چیزی نیست! اگرم قرار بود در حد 200 هرتز پالس رو اون مقاومتها بخوان خراب کنن کلا باید مقاومت رو انداخت دور! :D

دوشنبه 27 مرداد1392 - 12:40am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

شما مثل اینکه جمله من رو خوب متوجه نشدی.من گفتم 60 میلی(یعنی 60 میلی آمپر)12 ولت.در ضمن اگه به عکس خوب نگاه کنی میبینی که من فن رو روی هیت سینک نصب کردم و من هم هیچ شکی ندارم که نویز نمیندازه.من ادعای اینو ندارم که اخره الکترونیکم .ولی تو همین اینترنت دیدم که بچه هایی که تو الکترونیک واقعا حرفی واسه گفتن دارند و دستگاه فلزیاب رو ساختن از فن استفاده کردند.یه نمونه هم که تازه دیدم یه وبلاگی هست که واسه یه شخصی به اسم بهنام.شما مقاله دوم در مورد فلزیاب ماینر رو دانلود کنید و تو اون فایل عکس فلزیاب رو ببینید.به هرحال من دقیقا برعکس شما معتقدم که قرار دادن این نوع از فنها واسه دستگاه مشکلی نداره.اما در مورد مقاومت مطمئن باشید که کارکرد مقاومتهای اجری مثل مثاومتهای کربنی نیست.به خصوص تو اینجور مدارها.بهتره یکم در مورد رفتار این مقاومتها و کاربرد اونها در مدارها بیشتر تحقیق کنی.من شما رو ارجاع میدم به جمله یکی از دوستان که اتفاقا کاملا هم درست میگفت چون خودم همین دستگاه رو که برده بودم تو هنرستان تا با اسکوپ اونو تنظیم کنم وقتی اول مقاومت اجری گذاشتم و بعد اونو با کربنی عوض کردم تازه فهمیدم چه بلایی رو شکل موج میاره.تو انجمن ایران تک قسمت اساس فلزیابهای pi یکی از دوستان یه جمله در مقاومت اجری گفته که اون در حقیقت یکی از معایب مقاومت اجریه.اقا حمید تو الکترونیک هیچ کس نمیتونه ادعا کنه.بهرحال من دیگه این بحث رو ادامه نمیدم و نه وقت شمارو میگیرم و نه وقت خودم رو :|

سه شنبه 29 مرداد1392 - 9:21pm
مدیر کل
مدیر کل

آرش جان در مورد تخصص شما در فلزیاب من جسارتی نمیکنم. اما چیزی که خودم تجربشو دارم نمیتونم قبول کنم! در یک کلام حرف قبلی خودم رو تکرار میکنم. وقتی میشه از فن استفاده نکرد هرگز این کار رو نباید کرد! این یک مساله بسیار سادست که تمام کمپانی های بزرگ سازنده دستگاهها هم در نظر میگیرن.
عرض کردم شما با اسیلوسکوپ هیچوقت نویزی در حد هزارم ولت که روی یک ولتاژ چند ولتی میفته نمیتونین درست ببینین. ولی راه تست سادست! شما به دو سر فنی که به تغذیه وصل هست یک بیزر یا گوشی کریستالی قدیمی بزنین و البته سر راهش خازن بذارین. وقتی فن روشن میشه صدای ویز کاملا مشخصی از داخل بیزر میاد! اینو من بارها تست کردم. این دیگه علم و ادعا نیست. تجربست! چیزی که من بارها تست کردم و واقعیت داره نه انکارپذیره و نه بحث ادعاست. شمایی که از یک پتانسیومتر ساده برای سنجش ولتاژ باطری توسط میکرو استفاده نمیکنی و براش اپتوکوپلر میذاری جهت نویز ؛ در صورتیکه اونجا نویزی وجود نداره و اصلا مهم هم نیست ؛ چطور اینجا با اطمینان از فن استفاده میکنی که نویزش کاملا مشخص و قطعیه؟! :D
از طرف دیگه برای فلزیابی که بین 100 تا 200 میلی آمپر بطور نرمال مصرف باطری داره فکر نمیکنم گذاشتن فنی که 60 میلی امپر مصرف داره معقول باشه. اینجوری شما حداقل 30 درصد مصرف باطریتون صرف چرخیدن فن میشه! خب یک تکه هیتسینک بزرگتر و قویتر که توسط چسب سیلیکن یا خمیر سیلیکن به اون قسمت اتصال پیدا میکنه بنظر شما واقعا بهتر نیست؟!
در مورد مقاومت هم که شما فرمودی نوع سیمی. منم عرض کردم منظور من سیمی نیست و این مقاومتهای وات بالا انواع واقعا مختلفی در بازار دارن. ممکنه در مورد نوع آجری حق با شما باشه چون من توی کار فرکانسی اونا رو تست نکردم. ولی با سلف متر تست کردم و هیچ تفاوتی از نظر اندوکتانس نسبت به مقاومت کربنی ندیدم. اگر آجری هم جواب نده برای کار فرکانسی مقاومتهای وات بالا از مدلهای دیگه هم در بازار وجود داره که میشه دقیق تست کرد. بهر حال اگر وات خیلی بالایی لازم باشه باید مقاومت با همون وات و البته نوع مناسب تهیه بشه. راه حل در خنک کردن مقاومت وات پایین نیست. مگر اینکه فقط کمی بیش از توانش ازش بخواین کار بگیرین. در این صورت روش خنک کردن جواب میده. اما اگر چند برابر وات واقعیش ازش بخواین توان بگیرین با خنک کردن امکان پذیر نیست! اینو هم براحتی با یک مقاومت و باطری و محاسبه ساده توان میتونین متوجه بشین!
مساله تلف شدن وقت من یا شما هم نیست. ما داریم یک بحث علمی و فنی میکنیم! اگر در این جزئیات ساده مداری نشه به ایده آل ها رسید ؛ چطور میشه توقع داشت یک فلزیابی بسازیم که از همه مدارات قبلی بهتر باشه؟!

چهارشنبه 29 مرداد1392 - 12:19am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 162 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 13 , 14 , 15 , 16 , 17  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: İlyaramin , mohsen@sat و 158 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure