انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 8:19am

پاسخ به موضوع  [ 84 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 ... 9  بعدی
 مدار pi حرفه ای (PMD Basic) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید جان

به نظر شما درایو دو پاورفت موازی به صورت صحیحی صورت گرفته ؟؟؟؟؟

نمیدونم چرا ساختار و مقادیر به نظرم غیر عادی میاد ... شاید در طرح اصلی اینها اصلا فت نباشند ؟؟؟؟

سه شنبه 28 مهر1394 - 4:15pm
مدیر کل
مدیر کل

ترانزیستور های طبقه نهایی مشخصا دو ماسفت IRF740 هستن. هر چند در شماتیک از نماد اشتباه براشون استفاده شده! از نظر من موازی کردنشون موردی نداره و به همین صورت که فقط گیت اونها از هم جدا شده درسته. فرمان پالسشون رو هم باید از یک نقطه بگیرن و همینطوره. ولی بقول دوستمون این کار یک مقدار ریسکی هست و بخصوص اگر دو تا IRF740 عین هم نباشن قطعا مشکل پیش میاد! بهرحال این مساله خاصی نیست و براحتی میشه یکی از ماسفتها رو حذف کرد و فقط از یک ماسفت استفاده کرد و شماره های مختلفی رو هم براش تست کرد. نیاز به تغییر خاصی در مدار نیست.
از نظر مقادیر قطعات مشکل خاصی بنظر من وجود نداره. اما طبیعتا مقدار تک تک مقاومتها و خازنها رو شاید بشه دقیق تر و بهتر انتخاب کرد. با توجه به پر قطعه بودن مدار هم این کار بسیار مشکل و وقتگیره.
کلا مدار کاملا قابل احترامی هست و بنده 2 سال پیش قصد داشتم توی انجمن قرارش بدم و روش کار بکنیم که با توجه به پر قطعه بودن و مشکلات ساخت حتی در بخش مونتاژ و کیفیت قطعات با این وضع بازار ازش منصرف شدم چون میدونستم بیشتر دوستان به مشکل میخورن و نتیجه نهایی هم معلوم نیست تا چه حد مطلوب باشه. بهرحال بین مدارات جدیدی که در انجمن میبینیم گاها دوستان بهش توجه نشون میدن ؛ از نظر من این مدار تنها مداری هست که ممکنه نتایج جدیدی به همراه داشته باشه. هر چند به همون نسبت ساختش هم خیلی مشکل تره!
در ضمن تا جایی که من یادمه این تازه یک مدل ابتدایی یا Basic از این طرح هست که بصورت رایگان منتشر شده! نسخه اصلی این طرح رایگان نیست.

سه شنبه 28 مهر1394 - 4:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

underground نوشته است:
حمید جان

به نظر شما درایو دو پاورفت موازی به صورت صحیحی صورت گرفته ؟؟؟؟؟

نمیدونم چرا ساختار و مقادیر به نظرم غیر عادی میاد ... شاید در طرح اصلی اینها اصلا فت نباشند ؟؟؟؟

من فرصت کافی نداشتم که ببینم فرکانس وپهنای پالسهای نوسانسازاصلی چقدره؟امابنظرم اگه فرکانس مداراز200الی300هرتزبیشترباشه وپهنای پالسهاهم از150میکروثانیه بیشترباشه وبادرنظرگرفتن اندوکتانس حدود350الی400میکروهانری درسیستم های پالسی متعارف درصورت استفاده ازیک عددفت این قطعه داغ میکنه ودرصورت استفاده ازدوتاش بصورت موازی باتوجه به متفاوت بودن مشخصاتشون نسبت به هم بازهم داغ میکنه منتهادراین موردحتی برددستگاه هم کم میشه پس بهتره ازیک فت قویتراستفاده بشه.

سه شنبه 28 مهر1394 - 9:05pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام لطفا مقادیر قطعات ونحوه ساخت این دستگاه رو زودتر بذارید

خداوندا چگونه زیستن را بیاموز. چگونه مردن را خواهم آموخت(شریعتی)

چهارشنبه 29 مهر1394 - 5:45pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام من مدار رو نگاهی انداختم تقریبا هارد هست .میکرو ی مدار سریه 8051 هست که نشون میده مدار قدیمی هست یعنی طراحش یه ادم قدیمی کار کار کشته انالوگ کار بوده که با تسلط به میکرو اونو تعمیم داده.فرکانس کاریش 150 هست و پهنای پالسش حدود 220 میکرو هست .طبق نقشه زمان دشارژ نمودار نسبت به مدارات دیگه خیلی سریع تر هست که احتمال نوسان میرا شونده زیاده.که تو عملکرد دستگاه تاثیر میزاره که باید برسی بشه.اما از مدار خوشم اومد احتمالا روش کار میکنم.

پنج شنبه 30 مهر1394 - 10:48am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید جان

ممنون از توجه شما

همین که شما اصل طرح را قبول دارید کافیه

تقریبا همیشه با استفاده از فت و ترانزیستورهای موازی مشکل داشتم و با اینکه در چند طرح از این روش استفاده کردم ولی هیچوقت به نتیحه مطلوب نزدیک هم نشدم
ریشه این طرز فکر امکان افزایش قدرت میدان توسط جریان قویتره ... که طاهرا در چند طرح موجود در نت هم از این روش استفاده شده
شاید در حقیقت پذیرش این نکته که قدرت پالسی محدود به حد خاصی ( در حد لورنز - فلزجو ) میشه برای من کمی مشکله و این را بیشتر ناشی محدودیتهای تجاری میدانم تا محدود تهای فیزیکی
به طور مثال اکثر فلزیابهای تجاری باید قادر باشند با محصولات کلاس خودشان در بازار رقابت کنند و از این نظر دست طراحان در بالا بردن مصرف ، وزن لوپ و شاید برخی از تکنولوژی های گران قیمت بسته باشه
البته محدودیت تکنولوژیکی بدون تردید بی تاثیر نیستند به طوری که شاید در آینده با قطعات جدیدتر ( نزدیک به ایده آل ) کیفیت این نوع دستگاهها هم بهبود قابل توجهی پیدا کنه
محدودیتهای تجاری شاید تنها بخشی باشه که برای ما که دسترسی به قطعات مرغوب ، لابراتوارهای پیشرفته و خطوط تولید اتوماتیک نداریم قابل گذر باشه ... به این صورت که مثلا با بالاتر بردن قدرت میدان تا حدی محدودیتهای DSP ( البته در حد و اندازه دستگاههای کاملا حرفه ای ) را پوشش بدهیم از این نظر شاید وزن ، مصرف و
.... دستگاه برای بسیاری از بچه ها اهمیت زیادی نداشته باشه
میدانم که یکی از مهمترین اولویتهای شما در طراحی فلزجو ، امکان ساخت آن در نقاط دورافتاده ایران و توسط دوستانی نه چندان حرفه ای ، بوده است که از این نظر فلزجو بدون تعارف فلزجو شاهکاری محسوب میشود و شاید اگر دست شما در انتخاب بسیاری از قطعات از این نظر باز بود نتیجه نهایی با الان تفاوت زیادی میکرد ولی با در نظر گرفتن اینکه تا الان هم نتایج حاصل بسیار خوب و قابل توجه بودند وقتش رسیده باشه که به توسعه دستگاه از دیدگاه دیگه ای توجه داشته باشید

پنج شنبه 30 مهر1394 - 8:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام با تشکر از آقا حمید در خصوص برسی و اظهار نظر در خصوص این مداز به عرض دوستان محترم میر سانم با توجه به قطعات زیاد و بزرگ بودن این مدارشاید یک مقدار پیچیده به نظر برسد ولی با یک مقدار دقت وحوصله اگر برای مونتاژ از روی نقشه ابتداء قسمت تغذیه مدار (آی سی های u17,u18,u19,u20,u21,u25 و ترانزیستورهای vt8الیvt11 وقطعات جانبی) را مونتاژ وخروجی ولتاژها را اندازه گیری کرده و سپس به مونتاژ قسمتهای دیگر بپر دازید و در پشت فیبر دو عدد آی سی 4052 و tl 072 و تعدادی مقاومت وخازن smd سایز 805 و تعدادی مقاومت صفر اهم سایز 1206 وجوددارد که مونتاژ آن دقت بیشتری را میطلبدو باتمام این حرفها اگر قطعات شما سالم باشند با وصل ولتاژ مدار شما بدون هیچ مشکلی شروع به کار میکند و پتانسیومترهای روی فیبر برای تنظیم حساسیت میتر و قدرت خروجی صدا و تفکیک مدار است

یکشنبه 3 آبان1394 - 9:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید خان نظرتون چیه رو این مدار کار کنیم؟

یکشنبه 3 آبان1394 - 1:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان میکروی این مدار چه شماره ایه؟

یکشنبه 3 آبان1394 - 4:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال

AT89C2051

یکشنبه 3 آبان1394 - 4:24pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 84 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 ... 9  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: amine pro و 98 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure