انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 15 اردیبهشت1403 - 12:47pm

پاسخ به موضوع  [ 1031 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 78 , 79 , 80 , 81 , 82 , 83 , 84 ... 104  بعدی
 فلزیاب BRN 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

محسن جان این لوپ اسمش بسکت هست و من نظیرش رو برای مدار چنس هم درست کردم. متاسفانه باید عرض کنم کاراییش در حد لوپ تخت نیست! مگر اینکه تفاوت دیگری مثل ظرفیت یا اهم لوپ باعث اختلاف در کارایی بشه. وگرنه فقط میشه گفت این لوپ از لوپ معمولی خیلی بهتر جواب میده! اما در مقایسه با لوپ تخت دو طرفه ای که بنده در تاپیک چنس مطرح کردم این لوپ عملا حرفی برای گفتن نداره و پیچیدنش هم مشکلتر هست!

سه شنبه 17 دی1392 - 6:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حرف جنابعالی درسته آقا حمید، شما استاد ما هستید. ولی لوپ تخت برای همون شخص سینی 50 رواز 130 زده بود، و با این لوپ 180، شاید برای چنس حرف جنابعالی درست باشه، ولی برای brn حرف بنده کاملا آزمایش شده هستش و اگه دوستان باور ندارند آزمایش کنند، با وجود اینکه در Brn لازمه اهم لوپ کم باشه، این لوپ حتی با اهم نزدیک به 2 نتایج خوبی رو زده بود. جالب اینکه ثبات دستگاه بهتر شده بود. اصولا برای افزایش کارائی این دستگاه یکی از راه های مهم ساخت لوپ خوب هستش. ساختشم راحته، شما بگید می خواید چند سانتی بزنید تا تعاد شکاف ها و روش ساخت رو بگم.

سه شنبه 17 دی1392 - 6:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خوب آموزشش رو برای لوپ 50 سانت می ذارم. اول باید یک دایره به صورت شکل یک درست کنید، فرق نداره با چی، می تونه یک کارتن پلاستکی دو لایه باشه. پهنای دایره 3 سانت هستش.پس قطر داخلی میشه 44 سانت. برای لوپ 50 سانتی ، تعداد شکافهای بالا 50 تاست (هر شکاف یک سانت عمق داره)، بنابراین فاصله شکافها 3.14 سانت میشه، بعد از اینکه شکافهای بالایی رو زدید، بین هر دو تا شکاف بالایی، شکاف پایینی هم بزنید. خوب حالا بر اساس شکل دو شروع به پیچیدن سیم کنید، سیم رو از شکاف a شروع می کنیم (خط آبی)، خط آبی ممتد از رو و خط تیره از زیر قالب رد میشه، از شکاف a تا b یک سیکل کامل میشه (بینشون 4 شکافه پایینه) و ادامه پیدا میکنه تا یک دور کامل میشه، چون شکاف 50 تاست، در کل در یک دور 10 سیکل کامل میشه و دوباره به شکاف a بر می گرده، خوب اینجارو دقت کنید، باید سیم رو از شکاف a به c انتقال داد (سیم سبز) و دوباره 10 سیکل رو ادامه داد تا انتهای دور کامل به شکاف c برسه و این فرآیند ادامه پیدا میکنه. نتیجشم که با 2 تا شکل دیگه نشون دادم. شما باید با سیم 0.7 اونقدر بپیچید که مقاومتش حدود 1.5 تا 2 هم بشه، موفق باشی. امتحان کنید، پشیمون نمیشید ;) . غیر از لوپ نمیشه رو brn دیگه مانور داد، به عنوان آخرین تغییر امتحان کنید.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 17 دی1392 - 12:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: آذربایجان
محسن جان،بنظرم تعدادشکافها هرچندتا باشه حتما باید فردباشه،اگه به تصویر دقت کرده باشی تعدادشکافها 37تاست.واگه این مورد رعایت بشه در پایان هر دور ،یه شکاف جلوتر میافته واینطور بنطر میاد که منظور طراح از رسم خط سبز هم همین موضوع بوده .چون اگه دقت کنی در تصاویر،در انتهای هر دور وشروع دور بعدی،سیمی که بصورت افقی از یه شکاف به شکاف مجاور رفته باشه،دیده نمیشه.حالا شاید بنده اشتباه میکنم.

چهارشنبه 18 دی1392 - 8:53am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من هم می دونستم 37 تاست آقا پویا ;) .ولی اگه یکی جلو بیوفته، باید دوباره از رو رد بشه، ولی سبزه از زیر رد شده. من 2 ساعت روش فکر کردم، حتی رو اون شکل شماره گذاشتم، تنها راه اینه که بعد از هر سیکل به نقطه اول برگردیم، و بعد یک شکاف بیام جلو (از a تا c)، اگر در انتهای سیکل سیم از رو رد شد (مثل سیم سبز)، باید a تا c از زیر رد بشه و اگر در انتهای سیکل سیم از زیر رد شد (مثل سیم آبی)، باید a تا c از رو رد بشه (مثلا تو این شکل چون اول سیم آبی پیچیده شده وبعد سبز، پس از a تا c از رو رد شده) خاطر جمع باش که درسته. مگه سیکل اول با 6 شکاف پایین کامل نشه؟خوب سیکل دوم هم 6 شکاف (شکاف اولش با شکاف آخر سیکل اول مشترک میشه)، رو شکل رسم کن می بینی با 50 شکاف، 10 سیکل کامل داریم (شکاف آخر سیکل 10 با شکاف اول سیکل اول مشترک میشه) بعد یک شکافم میام جلو (از a تا c) , و این روند ادامه پیدا میکنه

چهارشنبه 18 دی1392 - 1:57pm
مدیر کل
مدیر کل

محسن جان بنظر من هم حق با پویای عزیز باشه! بنده عین این لوپ رو ساختم و شکافها رو هم 37 تا گرفتم. دقیقا هم نظیر همین تصویر در میاد! عکس لوپ بنده رو هم در تاپیک چنس میتونین پیدا کنین. فکر میکنم شما با روش دیگه ای پیچیده باشین. ممنون میشیم در صورتی که تفاوتی در لوپ شما با این لوپ وجود داره حتما عکسش رو هم بذارین. در هر صورت شاید زیاد هم فرق نکنه. مهم اینه که هیچ یک از جفت سیمهای موازی به هم چسبیده نباشن و همین نظم هندسی که در تصویر دیده میشه رعایت بشه.

چهارشنبه 18 دی1392 - 5:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آقا حمید اینجا اصلا بحث ذوج و فرد نیست، مثلا دوستان اگه می خوان لوپ 33 سانت بزنن، باید 35 شکاف باشه، واسه هر سایزی تعداد شکاف ها فرق می کنه. شاید تو این شکل پهنای قاب دایره رو 3 نگرفته و یا شاید فاصله بین شکاف ها یه چیز دیگه ست و یا شاید اندازه لوپ یه سایز دیگه ست. مسئله فقط اینه که باید بعد از پیچیدن یک دور کامل، با رعایت کامل سیکل ها (هر سیکل یعنی حرکت از نقطه a به b که در پایین بینشون 4 شکافه) به شکاف اول برگردیم. حالا شاید کسی این سیکل ها رودقیق رعایت نکنه و مثلا تو 2 تا سیکل فاصله بین سیکل ها رو به جای چهار، سه بگیره، در این صورتم شکل تقریبی به دست می آید، من فقط دارم دقیقشو می گم و به نظرم وقتی میشه گفت که این لوپ خوبه یا نه که دقیق درست بشه. برای لوپ 19 سانت هم 20 شکاف بزنید دوستان.

چهارشنبه 18 دی1392 - 7:27pm
مدیر کل
مدیر کل

ببخشید محسن جان ولی علت حساسیت من روی این موضوعات فنی این هست که خدای نکرده اطلاعات غلط فنی داده نشه! مثلا اینکه شما میفرمایین تعداد شکافها به سایز لوپ بستگی داره اصلا مطلب درستی نیست. چون شما تعداد شکافها رو میتونید ثابت در نظر بگیرین و این محیط دایره هست که تعیین میکنه فاصله شکافها باید چقدر باشه. بصورت ساده و مشخص از حاصل ضرب عدد پی (3.1416) در قطر بیرونی لوپ ؛ محیط دایره بدست میاد. از حاصل تقسیم این محیط بر عدد تعداد شکافها خیلی مشخص میشه فاصله بین دو شکاف بیرونی رو دراورد. شکافهای درونی هم فقط کافیه که مابین شکاف های بیرونی باشن. عرض باریکه دایره شما یا تفاوت شعاع دایره درونی و بیرونی هم باید معادل فاصله بین شکافها در بیرون دایره باشه تا از نظر هندسی شکل بهتر و منظم تری داشته باشیم.
قطعا تعداد شکافها هم اهمیت داره. وگرنه اگر مثلا عدد زوج باشه و شما در دور بعدی مجبور بشین بجای 2 شکاف پرش 3 شکاف پرش انجام بدین ؛ شکل لوپ کمی از حالت منظم ایده آل خارج میشه و اصلا لزومی به این پرش های نا منظم نیست! چون از ابتدا میشه با در نظر گرفتن تعداد شکاف درست این مساله رو در نظر گرفت تا بصورت اتوماتیک هر دوری که میپیچین سیم در شکاف بعدی نسبت به ابتدای دور قبلی قرار بگیره.
بهرحال عرض کردم بنده دقیقا همین لوپ رو ساختم و با لوپ تخت دو طرفه هم کاملا مقایسه کردم و عکسها و نحوه پیچیدن دقیق و نتیجه نهایی کار رو در تاپیک چنس عنوان کردم. خواهش میکنم شما اون تاپیک رو بخوبی مطالعه کنین و لوپ تخت دو طرفه پیشنهادی بنده رو هم بسازین و مقایسه کنین. مطمئن باشین نتیجه اون لوپ بهتر هست! علتش هم مشخصه چون میدان بسیار منظم تر به سمت داخل لوپ داره که باعث میشه خطوط میدان در کناره ها ضعیف تر باشه و در نتیجه برد بیشتری در مرکز لوپ داشته باشیم و از کناره ها هم سنس خیلی ضعیف تر هست. در عین حال ظرفیت خازنی این دو نوع لوپ تفاوت محسوسی با هم نداره.
اینکه شما فرمودین شاید برای بی آر ان این لوپ بهتر جواب بده به اعتقاد من اصلا چنین چیزی وجود نداره! فلزیاب های پالسی از نظر اصول کاری همگی شبیه به هم هستن. تفاوت در فرکانس پالس یا پهنای پالس هم چیزی رو در اصل داستان عوض نمیکنه. لوپ کلا 3 مشخصه داره. 1- ظرفیت یا اندوکتانس 2- مقاومت یا اهم لوپ 3- ظرفیت خازنی داخل لوپ. مورد اول و دوم به مدار بستگی داره و از این لحاظ درسته برای هر مدار یک رقمی مناسب هست. اما حتی از این حیث برای مدار بی آر ان رقم 2 اهم اصلا مناسب نیست! حدود 1 اهم نتیجه بسیار بهتر و قویتری داره. ولی متاسفانه ظرفیت لوپش عدد مشخصی نداشته که عنوان شده باشه و به همین دلیل شاید هر کسی با یک ظرفیتی تست میکنه و نتیجه متفاوت میشه. اما در مورد مشخصه سوم یعنی خازن داخلی لوپ برای تمامی فلزیاب های پالسی بسیار مهم هست که این مقدار حداقل ممکن و زیر 100 پیکوفاراد باشه. در حالیکه لوپ معمولی حدود 300 پیکو ظرفیت خازنی داره و این هم سنس رو ضعیفتر میکنه و هم سبب میشه فلزاتی مثل طلای خالص اصلا درست سنس نشن! از این لحاظ لوپ بسکت که مورد نظر شماست نسبت به لوپ معمولی بسیار بهتر هست و حتی از لوپ تخت معمولی هم بهتره. اما از لوپ تخت دو طرفه نمیشه گفت بهتره! سایر فاکتورهای لوپ تخت دو طرفه باعث برتری کامل اون لوپ برای تمامی فلزیاب های پالسی میشه.
بهرحال بنده ضمن اینکه خواهش میکنم مطالب لوپهای ساخته شده بنده رو در تاپیک چنس مطالعه کنین و یکی نظیر اون لوپ تخت دو طرفه رو هم بسازین و نتیجه رو مقایسه کنین ؛ خواهش میکنم عکس لوپهای خودتون رو هم بذارین تا واقعا ببینیم به چه صورتی ساختین.

چهارشنبه 18 دی1392 - 8:21pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

چشم آقا حمید. بنده همه ی آموزش های جنابعالی رو خوندم و به نظرم لوپ تختی که جنابعالی معرفی کردید خیلی عالی، و حتما می سازم، این نکاتی هم که بنده گفتم (مثلا 1.5 تا 2 اهم یا کارائی این نوع لوپ) توسط چند نفر تست شده و نتیجم من عرض کردم، حالا اینکه چطور به این نتایج رسیدن رو نمیدونم، یکی از دوستان به بنده پیام خصوصی دادن و گفتن می خوان لوپ های دیگم برای brn درست کنن، من هم وظیفم رو انجام دادم، به هر حال اگه شما بگید پست رو پاک می کنم. فقط یه سؤال داشتم از خدمتتون، بنده مشغول ساخت sandbanks هستم، اول می خواستم نظر جنابعالی رو در مورد این مدار برای دوستان تازه کار بدونم و بعد اینکه اونجا آقا پویا برای لوپ تخت 45 سانتی باسیم 0.50میلیمتر،مقاومت 2اهم.اندوکتانس400میکروهانری و برای لوپ عادی 90 سانتی سیم 0.50به تعداد11 دور،اندوکتانس حدود 400میکروهانری و مقاومت بین 2.8تا3.2اهم را معرفی کردند، می خواستم نظر جنابعالی رو در این مورد بپرسم و اینکه اگه بخوام لوپ تخت 2 طرفه براش بسازم، چه سایزیهایی رو بسازم تا همه ی نیازها (برای فلزات کوچیک و بزرگ) برطرف بشه، مثلا اینکه یه لوپ تخت 60 بسازم کار لوپ 90 عادی رو پوشش میده. ممنون میشم اگه نظرتون رو بگید.

چهارشنبه 18 دی1392 - 9:23pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم محسن جان. بهرحال شما هم دارین زحمت میکشین و مشخصه که هدفتون خیر و رسیدن به نتیجه بهتر هست و البته بنده هم هدفم همینه! به همین جهت اگر صحبتی میکنیم جنبه فنی داره و امیدوارم سوءتفاهمی پیش نیاد.
در خصوص بی آر ان مسلما حق با شماست و با مدلهای لوپ غیر معمولی نتیجه خیلی بهتری بدست میاد که البته در اکثر مدارات پالسی همینجور هست و هیچوقت لوپ معمولی بهترین نتیجه رو نمیده. متاسفانه این نکته ای هست که اغلب دوستان در ساخت فلزیاب های پالسی رعایت نمیکنن و تمرکزشون رو بیشتر روی خود مدار میذارن درحالیکه لوپ و گاهی حتی کابل لوپ و شیلد لوپ میتونه یک مدار ساده پالسی رو به کارایی عالی برسونه! در خصوص مقاومت لوپ برای بی آر ان هم بنده با اینکه این مدار رو نساختم اما طبق نظرات و تستهای دوستان و با توجه به مدار فکر میکنم بین 1 تا 1.5 اهم قویترین نتیجه رو بده. 2 اهم هم دوستان قبلا تست کردن اندکی از قدرت کم میشه.
در خصوص sandbanks بنده هم مطلب شما رو در اون تاپیک دیدم و موافق هستم که اطلاعات جزئی برای ساخت کامل نیست و باید هر کسی روی مدارش کمی کار بکنه تا نتیجه بگیره. البته مدارات آنالوگ همیشه همینطور هستن و نتیجه ساخت برای دو نفر یکسان در نمیاد. در خصوص لوپش هم نظری ندارم و باید دوستانی که جواب مناسب گرفتن نظر بدن.
اما من به شما پیشنهاد میکنم اگر قصد ساخت مدار جدیدی دارین حتما برین سراغ چنس! اصلا در حدی که فکر میکنین پیچیده نیست و قطعاتش هم گیر میاد. خیلی از دوستانی هم که وارد نبودن موفق به ساختش شدن. بهرحال اطلاعات ساختش هم کامل هست. شما در حد سادگی اون مدار هیچ مدار دیگه ای پیدا نمیکنین که در همون حد قابلیت و کارایی داشته باشه. ضمن اینکه اون مدار میزان دیجیتالی بودنش بسیار بالاست و در اکثر موارد ساخت نظیر هم جواب میده. قدرت این مدارات پالسی هم که اکثرا مشابه هم هست و تفاوت قابل ملاحظه ای ندارن.
در خصوص سایز لوپ اصولا این مساله ربطی به مدار نداره! مثلا برای سکه در سایز درشت خودش لوپ 45 سانتی بهترین گزینه هست ولی اگر اشیاء ریزتر مد نظر باشن لوپ 30 سانتی قویتر جواب میده. برای اهداف بزرگتر هر چه لوپ بزرگتر بشه برد نهایی برای اون اهداف هم میتونه بیشتر بشه. اما با توجه به امکان اپراتوری درست و راحت و با حفظ تعادل و ثبات لوپ بنظر بنده لوپ 60 سانت نهایت سایزی هست که بخوبی قابل بهره برداریه. شما این 60 رو به 90 هم تبدیل کنین شاید حتی 20 درصد هم بردتون بیشتر نشه! اما اگر تعادل و ثبات اون لوپ بزرگ رو نتونین برقرار کنین یا نتونین با روش مطلوب لوپ بزرگ رو بسازین ؛ عملا بزرگتر بودنش هیچ میزانی برد رو برای شما بیشتر نمیکنه و حتی شاید کمتر هم بکنه!

چهارشنبه 18 دی1392 - 10:12pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1031 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 78 , 79 , 80 , 81 , 82 , 83 , 84 ... 104  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 و 160 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure