انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 10:55am

پاسخ به موضوع  [ 12 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 تفاوت سنس فلز قدیم و جدید در فلزیابهای پالسی 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: تبریز
دوستان شاید اکثر شما ها میدانید که فلزیابهای پالسی فلز قدیم را خیلی بهتر از فلز جدید سنس میکنند بعضی ها این تفاوت را 30درصد بعضی ها 40-50 درصد و بعضی ها تا 2برابر هم بیان میکنند حالا از دوستان کسی تجربه داشته که مثلا یه جایی را دستگاه زده و بعد از کندن دیده که در 2متری فلزی به ابعاد 10*10 موجوده سپس همان فلز را دوباره سنس کرده و متوجه تفاوت سنس جدید و قدیم شده است حال از دوستان میخواهم که نظرات و شواهد عینی خودشان را در مورد اینکه نسبت سنس فلز قدیم وجدید چقدر است در این قسمت قرار دهند برای خود من پیش امده که فلزیاب من نقطه ای را زد و بعد از کاوش در عمق 150سانتی متری فلزمس به ابعاد8*8 از انجا بیرون امد دوباره همان فلز را جلو دستگاه گرفتم و نهایت حدود90سانتی متر زد و متوجه شدم که حدود60 درصد افزایش برد به نسبت فلز قدیم وجود دارد و مشخص بود که فلزی که من کشف کردم زیاد قدیمی نبود از دوستان کسی هست که مثلا فلز 500یا 1000و 2000 ساله را کشف کند و بعد دوباره همان فلز را امتحان کند که ببیند چقدر میزند؟ بدینوسیله تقریبا میتوانیم یه جدول درست کنیم که مثلا بگیم فلز 200ساله 50درصد افزایش کاوش 300ساله 60درصد و... به نظر اگر این جدول را کامل کنیم خیلی کاربردی و به کار اپراتورها میاید منتظر درج شواهد عینی شما دوستان هستم موفق باشی

دوشنبه 1 اردیبهشت1392 - 12:00am
مدیر کل
مدیر کل

عزیز جان خیلی ممنون. بله شما درست فرمودین من هم با اینکه این مساله رو زیاد تجربه ندارم ولی بارها شنیدم که به همین صورت هست که اگر فلز قدیمی رو شما از زیر خاک در بیارین داخل هوا قطعا برد کمتری براش خواهد داشت. این مساله اصلا مختص به فلزیابهای پالسی نیست و به علت تقویت خاصیت مغناطیسی فلز در اثر بارهای الکتریکی به مرور زمان هست که طبیعتا برای همه فلزیابها صدق میکنه.
اما در مورد درست کردن جدول بهیچ وجه این کار امکان پذیر نیست! علتش هم اینه فاکتورهای زیادی در این مساله نقش دارن. ابعاد و جنس فلز ؛ عمق قرارگیری ؛ بخصوص جنس خاک و آب و هوای منطقه ؛ درصد رطوبت و میزان و نوع بارندگی ها و ... همه به مرور زمان شرایط بسیار متنوعی رو بوجود میارن که شما نمیتونین محاسبه دقیقی داشته باشین. حتی بنظر من حدودش هم خیلی مشکله بشه گفت.
بعنوان مثال تغییراتی که در فلز رخ میده در یک زمین جنگلی با بیابان یا کوهستان خیلی فرق داره! در شمال با جنوب یا کویر کاملا قضیه متفاوت میشه. جایی که باران کم بیاد یا زیاد بیاد داستانش با هم فرق میکنه. ما هم داریم از 1000 سال صحبت میکنیم که شوخی نیست ؛ تازه در گذشته دور معلوم نیست اون منطقه چه شرایطی داشته!
در عین حال این نسبت در صورتی ممکنه حدود مشخص پیدا کنه که شما با یک دستگاه خاص این مساله رو حساب کنین. میزان افزایش برد فلز قدیمی برای فلزیابهای مختلف دقیقا یک جور نیست. مثلا در خود پالسی ها مساله فرکانس پالس اهمیت داره و با فرکانسهای مختلف این نسبتها کمی فرق میکنه.

دوشنبه 1 اردیبهشت1392 - 1:06am
مدیر سایت
مدیر سایت

سلام
بیشترین موردی که باعث میشه نقطه زنها اونهم بعضیهاشون فلزات رو در عمق بیشتری بزنه همین خاصیت مغناطیسی بوده که طی سالیان مختلف بر روی فلزات بسته به نوع جنس فلز افزایش یا کاهش پیدا میکنه و اینکه اگر نقطه زن جایی رو زد و عمق رو حدود 2 متر تشخیص داده و با حفاری عمق 2 متر چیزی کشف نگردید که دراینصورت اگر دستگاه به میدان مغناطیسی که به دور فلز حاله ایجاد میکنه عکس العمل نشون داده باشه که دراین صورت جنس یا فلز میتونه چندین سانت پائین تر باشه ؛ لذا ، این حاله مغناطیسی باز بستگی به اندازه و جنس فلز داره که حتی تا 2 متر هم میتونه از فلز به سمت بالا بیاد ، همین توباکس خودمون اصلا فلز 5 سانتی جدید رو حتی تا 10 سانتی کوئل گیرنده نمیزنه ولی بطور خیلی تعجب آوری همین فلز 5سانتی که حدود 10 سال زیر خاک بوده رو از فاصله 50 سانتی میزنه
@};-

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

دوشنبه 2 اردیبهشت1392 - 11:49am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام اقا مهدی و اقا حمید همه این مواردی که فرمودید درسته به خیلی عوامل بستگی داره حجم فلز مدت زمانی که در زیر خاک بوده آب و هوا و خیلی چیزیهای دیگر !!! منظور من اینه که اگر دوستان همکاری کنند میتوانیم به یه جمع بندی برسیم حتی میتوانیم تفاوت سنس فلزی را در آب هوای مختلف بدست بیاریم میتوانیم بفهمیم که فلزی که 200سال در منطقه خشک و بیابانی در زیر خاک مانده با فلزی که با همان اندازه و مدت در مناطق مرطوب وبارانی مانده چقدر تفاوت دارد؟

دوشنبه 2 اردیبهشت1392 - 12:31pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

مواردی که اقا حمید ومهدی فرمودند, کاملا درسته,و واقعادنمیشه این مورد رو عملی کرد, از طرفی هم اقا عزیز میتونه, خواسته خودشو به اجرابزاره, مثلا اگر در طول یک مدت 1000کشف, به صورت دقیق ارایه بشه البته باذکر تمام عواملی که اقا حمید فرمودند, میشه یک جدول تقریبی ,از این نوع عملکرد بدست اورد ,که بسیار سودمند هستش, ومطمینا توی این جدول میشه تجربه ها, وعملکردهایی استخراج کرد, که شاید هیج موقع بیان نشده بود, مثلا اگر 100کشف مختلف در قسمت شمال, با ذکر مختصاتی که اقا حمید فرمودند درج بشود, کم کم با مشورت وهمکاری هم ,نسبت به تجربیات اون کشفها ,میشه موارد دیگه ای که هنوز رویت نشده رو تخمین زد, اما همینطور که دوستان فرمودند, بازم همه جیز به صورت کیفی, نمیتونه درست باشه اما به صورت تقریبی, میشه روی اون حساب کرد ,که این در نوع خود میتونه یک گام بزرگ باشه جون من تا حالا هیج جایی همجون ایده ای یا گفتمانی رو مشاهده نکردم
به شرطی که این پست در جای خود به فعالیت خودش ادامه بده وتجربیات وکشفیات در اینجا درج بشود ,بازم تاکید میکنم حتما این کشفیات باید باذکر مواردی باشدکه اقا حمید فرمودندمخصوصا قدمت هدف کشف شده تا بشود یک جدول تقریبی بدست اورد

mantera

دوشنبه 2 اردیبهشت1392 - 5:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان
من گنج تا حالا پیدا نکردم اما چند باری که با فلزیابهای پالسی ات اشغال اهنی رو دتکت کردیم همشون رو خیلی خوب زیر خاک میزده حالی که وقتی دراوردیم رو هوا بزور میتونست همون فلز رو بگیره..مثلا یکبار قوطی کنسرو تن رو تو 60 سانتی زمین زده بود و وقتی من لوپ رو بالا اوردم تقریبا تا زیر زمین 120 میشد و در همون حالت بالانس یکی نگر داشت بعد که قوطی رو در اوردیم بزور تو 80 سانتی میزد تقریبا 30-40 سانت افزایش...البته اینها اهنی بودند اما طلا غیر مغناطیسه..من نمیدونم واقعا چقدر میتونه طلا رو بزنه امنا با اونیکه طلا خاک رو همشکل خودش یکنه و رگه های وسیعی میده باید زیاد بزنه و قدمت و فشردگی خاک رو هم باید حساب کرد و الودگی خاک/

بهترین زندگی برای کسانی است که نیک بیاندیشند وپارسایی را سرلوحه زندگی خود کنند

اشوزرتشت

دوشنبه 2 اردیبهشت1392 - 5:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من يه تجربه مختصري با GP3500 شركت ماين لب داشتم.خودم اپراتورش نبودم ولي اين دستگاه يه سيني مفرغي حدودا 15*20سانت رو تو 2 متري سنس كرد.
من تا قبل اعتقادي نداشتم كه محصولات ماين لب اونم 3500بتونه بيشتر از يك مترو سي يا چهل بزنه.ولي باور بفرماييد با يه اپراتور واقعا حرفه اي اون سيني مفرق رو تو 2 متري زد.محل كاوش دشت شيب دار كه بيش از نيمي از سال خاك منطقه مرطوب هست بود.تو دشت هاي منطقه عمارلو استان گيلان.
متآسفانه سيني مفرقي رو از بيرون با لوپ تست نكرديم ولي به يه حساب سر انگشتي ميشه فهميد كه چقدر تفاوت هست.

دوشنبه 2 اردیبهشت1392 - 7:05pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بله دوست عزیز تفاوت رو میشه احساس کرد البته فکر میکنم مفرغ رو فلزیابها بهتر از مس میزنن..ما نباید مس رو زمینه برای فلزیابی فرض کنیم..

بهترین زندگی برای کسانی است که نیک بیاندیشند وپارسایی را سرلوحه زندگی خود کنند

اشوزرتشت

دوشنبه 2 اردیبهشت1392 - 7:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: شيراز
منم تو يه تل خاكي قديميي يه فلزنقره خام 7در 8در6سانت تو عمق 130سانتي پيدا كردم كه بعداز بيرون اومدن 60سانت هم نميگرفت
اما برام تعجبه كه فلزقديمي بعد از اين كه از زير خاك بيرون مياد از فلز نو كمتر سنس ميشه مثلا پالسي مس قديمي 10در10 از مس جديد 10در10 كمتر ميزنه :-?

یکشنبه 5 خرداد1392 - 6:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ژنرال نوشته است:
بله دوست عزیز تفاوت رو میشه احساس کرد البته فکر میکنم مفرغ رو فلزیابها بهتر از مس میزنن..ما نباید مس رو زمینه برای فلزیابی فرض کنیم..

در اکثز فلزیابهای پالسی حساسیت اول به استیل سپس مس و بعد طلا است حتی سنس طلا از مس هم خیلی ضعیفه ولی به طور معمول از لحاظ قدرت سنس مس وطلا را باهم حساب میکنند یک تکه مس را فلزیابی در هر متراژی سنس کنه طلا را هم در همان متراژ خواهد زد

یکشنبه 5 خرداد1392 - 7:47pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 12 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: be47 و 121 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure