انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 22 اردیبهشت1403 - 2:06am

پاسخ به موضوع  [ 13 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 ولتاژ در سیم پیچ فلزیاب 
نویسنده پیغام
آواتار کاربر

با سلام خدمت دوستان

یه سوالی که فکرم رو خیلی مشغول کرده اینه که ولتاژ اعمالی به سیم پیچ حداکثر چقدر میتونه باشه؟ مثلا در فلزیابهای شرکت pulsdetektor تا 900ولت پیک وجود داره آیا میشه ولتاژ بیشتری اعمال کنیم؟
البته با در نظر گرفتن op amp مخصوص به خود!

به نظر شما تا ولتاژی جا داره که بالا بریم ، تا دیگر قابلیتها از دست نره؟ :-? :-?

مثلا ولتاژ لورنز چنده؟

شنبه 20 دی1393 - 6:40pm
آواتار کاربر

okm3000 نوشته است:
با سلام خدمت دوستان

یه سوالی که فکرم رو خیلی مشغول کرده اینه که ولتاژ اعمالی به سیم پیچ حداکثر چقدر میتونه باشه؟ مثلا در فلزیابهای شرکت pulsdetektor تا 900ولت پیک وجود داره آیا میشه ولتاژ بیشتری اعمال کنیم؟
البته با در نظر گرفتن op amp مخصوص به خود!

به نظر شما تا ولتاژی جا داره که بالا بریم ، تا دیگر قابلیتها از دست نره؟ :-? :-?

مثلا ولتاژ لورنز چنده؟

حمید جان کجایی؟

شنبه 20 دی1393 - 6:52pm
مدیر کل
مدیر کل

در فلزیاب های پالسی بطور معمول از 200 ولت تا حد 1000 ولت ولتاژ میتونه وجود داشته باشه. ولی قدرت فقط به ولتاژ نیست! در واقع چیزی که قدرت میدان مغناطیسی لوپ رو تعیین میکنه حاصلضرب مجذور جریان عبوری از لوپ در ظرفیت لوپ هست! مساله ولتاژ بیشتر از این حیث اهمیت داره که به عبور جریان بیشتر هم منجر میشه. طبیعتا وقتی ظرفیت لوپ بالاتر میره میزان جریان عبوری کمتر میشه و این مساله رو میشه با ولتاژ بیشتر جبران کرد. همینطور مقاومت پایین تر لوپ هم به عبور جریان بیشتر منجر میشه. قبلا هم عرض کردم این مشخصه فقط قدرت فرستنده پالس مدار پالسی رو تعیین میکنه و گیرنده هم باید شرایط خوبی داشته باشه تا بشه برد مناسب توام با ثبات گرفت.
اینکه تا چقدر میشه ولتاژ رو بالا برد از نظر من محدودیتش بیشتر به ماسفت یا ترانزیستور قدرت نهایی بستگی داره! این موضوع ارتباط خاصی به آپ امپ پیدا نمیکنه چون ولتاژ بازگشتی در پالسی ها همیشه برش داده میشه و در محدوده کمتر از 1 ولت هست. در عین حال رسیدن به ولتاژ بالاتر نیاز به پهنای پالس بیشتر و درایو قوی تر هم داره. عملا بنظر من از حد 1000 ولت به بالا نه تنها مشکل پیدا کردن قطعه مناسب رو پیش میاره بلکه مساله های ولتاژ بودن رو هم داره که از نظر سیم کشی و اتصالات کار رو حساس تر میکنه و در عین حال خطر برق گرفتی رو هم افزایش میده! لذا بالا بردن ولتاژ تا جایی میتونه خوب باشه و محدودش تا حد زیر 1000 ولت هست.

شنبه 20 دی1393 - 7:12pm
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
در فلزیاب های پالسی بطور معمول از 200 ولت تا حد 1000 ولت ولتاژ میتونه وجود داشته باشه. ولی قدرت فقط به ولتاژ نیست! در واقع چیزی که قدرت میدان مغناطیسی لوپ رو تعیین میکنه حاصلضرب مجذور جریان عبوری از لوپ در ظرفیت لوپ هست! مساله ولتاژ بیشتر از این حیث اهمیت داره که به عبور جریان بیشتر هم منجر میشه. طبیعتا وقتی ظرفیت لوپ بالاتر میره میزان جریان عبوری کمتر میشه و این مساله رو میشه با ولتاژ بیشتر جبران کرد. همینطور مقاومت پایین تر لوپ هم به عبور جریان بیشتر منجر میشه. قبلا هم عرض کردم این مشخصه فقط قدرت فرستنده پالس مدار پالسی رو تعیین میکنه و گیرنده هم باید شرایط خوبی داشته باشه تا بشه برد مناسب توام با ثبات گرفت.
اینکه تا چقدر میشه ولتاژ رو بالا برد از نظر من محدودیتش بیشتر به ماسفت یا ترانزیستور قدرت نهایی بستگی داره! این موضوع ارتباط خاصی به آپ امپ پیدا نمیکنه چون ولتاژ بازگشتی در پالسی ها همیشه برش داده میشه و در محدوده کمتر از 1 ولت هست. در عین حال رسیدن به ولتاژ بالاتر نیاز به پهنای پالس بیشتر و درایو قوی تر هم داره. عملا بنظر من از حد 1000 ولت به بالا نه تنها مشکل پیدا کردن قطعه مناسب رو پیش میاره بلکه مساله های ولتاژ بودن رو هم داره که از نظر سیم کشی و اتصالات کار رو حساس تر میکنه و در عین حال خطر برق گرفتی رو هم افزایش میده! لذا بالا بردن ولتاژ تا جایی میتونه خوب باشه و محدودش تا حد زیر 1000 ولت هست.

متشکر از راهنمایی شما

اما در بعضی از op amp ها مشخصه حداکثر : Slew Rate: 1500 V/μs
در op AMP =ad8055 و در بعضی دیگر مثل Slew Rate: 50 V/μs در OP AMP LF356 وجود داره ! ولتاژ ارسالی با پیک 800ولت در برگشت همان دامنه رو داره اما درحد میکروآمپر ، و ما با برش این شکل موج در واقع برد کلی جستجو کم کردیم نظر شما چیه؟

یکشنبه 21 دی1393 - 4:56pm
مدیر کل
مدیر کل

مساله ای که شما در مورد اسلیو ریت فرمودین مربوط به حداکثر سرعت تغییر ولتاژ در خروجی آپ امپ هست. منظور از 1500 ولت بر میکروثانیه این هست که در هر میکرو ثانیه 1500 ولت میتونه سرعت تغییر ولتاژ داشته باشه ولی عملا هیچ آپ امپی دارای چنین ولتاژ خروجی نیست! پس منظور این هست که اگر مثلا 15 ولت ولتاژ خروجی بخواد تغییر بکنه که این مقدار ولتاژ هم در آپ امپها امکانپذیره ؛ زمان لازم برای این چرخش ولتاژ یک صدم میکرو ثانیه معادل 10 نانو ثانیه خواهد بود. لازمه عرض کنم سرعت تغییر ولتاژ تا این حد دیگه اصلا ضرورتی نداره مگر اینکه سیستم دیجیتال هم واقعا سرعت بسیار بالایی داشته باشه. از طرف دیگه در صورت وجود فیلترهای فرکانسی تاثیر این فاکتور آپ امپها کمتر خواهد بود. پس عملا آپ امپی با اسلیو ریت در حد چند ده ولت حتی برای بهترین مدارات فلزیاب پالسی هم کاملا کافی هست.
در خصوص LF356 هم البته شما اشتباه فرمودین و اسلیو ریتش در واقع 12 هست و رقم 50 مربوط به LF357 میشه که بهبود محسوسی رو ایجاد میکنه.
بنابراین برداشت شما درست نبود چرا که اولا این فاکتور مربوط به خروجی آپ امپ میشه نه ورودی و در ثانی منظور سرعت بر حست ولت بر میکرو ثانیه هست و ربطی به ولتاژ واقعی نداره همونطور که در ابتدا عرض کردم.

یکشنبه 21 دی1393 - 7:02pm
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
مساله ای که شما در مورد اسلیو ریت فرمودین مربوط به حداکثر سرعت تغییر ولتاژ در خروجی آپ امپ هست. منظور از 1500 ولت بر میکروثانیه این هست که در هر میکرو ثانیه 1500 ولت میتونه سرعت تغییر ولتاژ داشته باشه ولی عملا هیچ آپ امپی دارای چنین ولتاژ خروجی نیست! پس منظور این هست که اگر مثلا 15 ولت ولتاژ خروجی بخواد تغییر بکنه که این مقدار ولتاژ هم در آپ امپها امکانپذیره ؛ زمان لازم برای این چرخش ولتاژ یک صدم میکرو ثانیه معادل 10 نانو ثانیه خواهد بود. لازمه عرض کنم سرعت تغییر ولتاژ تا این حد دیگه اصلا ضرورتی نداره مگر اینکه سیستم دیجیتال هم واقعا سرعت بسیار بالایی داشته باشه. از طرف دیگه در صورت وجود فیلترهای فرکانسی تاثیر این فاکتور آپ امپها کمتر خواهد بود. پس عملا آپ امپی با اسلیو ریت در حد چند ده ولت حتی برای بهترین مدارات فلزیاب پالسی هم کاملا کافی هست.
در خصوص LF356 هم البته شما اشتباه فرمودین و اسلیو ریتش در واقع 12 هست و رقم 50 مربوط به LF357 میشه که بهبود محسوسی رو ایجاد میکنه.
بنابراین برداشت شما درست نبود چرا که اولا این فاکتور مربوط به خروجی آپ امپ میشه نه ورودی و در ثانی منظور سرعت بر حست ولت بر میکرو ثانیه هست و ربطی به ولتاژ واقعی نداره همونطور که در ابتدا عرض کردم.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 22 دی1393 - 11:00am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس ممنون توضیحات قشنگی دادین.حالا این عکس رو که دوستم گذاشتم واسم چند مورد سوال پیش اومد.اول اینکه slew rate تو پیش تقویت کننده مهمتره یا در طبقات بعدی تقویت کننده هم باید مد نظر باشه؟(در این عکس tl082).حداکثر پهنای باند در 4053، 17 مگا هرتز.حالا ما در طبقه انتگرال گیر بیاییم از یه ای سی استفاده کنیم گه مثلا 100 مگا هرتز پهنای باند داره و ما هم بخواییم حداکثر پهنای باند رو استفاده کنیم(در بهره 1) .ایا با توجه به محدود بودن پهنای باند در ای سی سوییچ عملا امکان استفاده از حداکثر پهنای باند در تقویت کننده وجود داره؟؟

چهارشنبه 24 دی1393 - 11:36pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندسین خیلی دوست دارم جواب رو بدونم.واسم خیلی جای سواله.ممنون میشم جواب مارو بدین

جمعه 26 دی1393 - 7:45pm

باعرض سلام خدمت دوستان گرامی باید عرض کنم ولتاژ پالس محصولات DTI (آنتارس, سیریوس, جنسیس) 1100 ولت میباشد. (البته با قدرتهای متفاوت). این هم لینک دانلود PDF قیمت و مشخصات فنی محصولات DTI آلمان به حجم 830 کیلو بایت.

http://www.detector-trade.de/uploads/media/Datasheet-DTI-Puls-german_02.pdf

سه شنبه 7 بهمن1393 - 4:38am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس حمید عزیز
لطفا جواب این سوال بنده رو بدید.
تاثیر ولتاژ بالای ۵۰۰ ولت روی سیم پیچ چیه، منظورم هدایت بین سیمهاو احیانا خرابی سیم پیچ؟
موردی از اینها میتونه پیش بیاد؟
وایا سیم لاکی برای این ولتاژ بدرد میخوره؟

چهارشنبه 9 اردیبهشت1394 - 10:50am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 13 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majid.v , mnbvcxzaqwsx و 129 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure