انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 28 اردیبهشت1403 - 10:53am

پاسخ به موضوع  [ 12 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 یه مشکل عجیب 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام من یه فلزیاب دستساز دارم(نقشه همون مایندرایوره)یه مدت بود که دیدم خوب کار نمیکنه.دستگاه رو باز کردم اومدم قسمت تغذیه +vcc و -vcc رو چک کنم که به یه چیز عجیب بر خوردم.تو این دستگاهها مثبت باطری همون گراند زمینه.من وقتی پراپ مشکی مولتی متر رو به زمین میزنم و قرمز رو به -vcc خروجی -5ولت دارم.اما وقتی میرم سراغ +5ولت (یعنی مشکی زمین و قرمز رو به +5 میزنم)خروجی نوسان داره.یعنی از 0.75ولت تا 5ولت نوسان میکنه.و اگه حالا بیام قرمز رو به زمین بزنم و سیاه رو به +5 و -5 بزنم عکس حالت قبل پیش میاد(+5 ثابته و -5 متحرک).حالا اگه دستگاه رو بدون کویل روشن کنم هر دو خروجی ثابته.جالب اینه که جریانی هم که دستگاه میکشه کاملا عادیه.ماسفت رو هم تست کردم کاملا سالمه.حتی جهت اطمینان ماسفت رو هم عوض کردم.اینو هم بگم که کانورتر من مورنسون و به خروجی اون دوتا خازن 680 میکرو وصله(طبق چیزی که کاتالوگ گفته) اگه یه پراپ به زمین و پراپ دیگه به جایی وصل نباشه ولتمتر ولتاژ متغیر 20 تا 200 میلی ولت رو نشون میده.جمله اخر اینکه وقتی که ولتاژ دوسر باطری رو اندازه میگیرم هم نوسان ولتاژ دارم.تورو خدا کمک کنید.من که این چند روز هرچی باهاش ور رفتم به نتیجه ای نرسیدم.

پنج شنبه 29 خرداد1393 - 3:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست من بنظرم مشکل شماناشی ازباطری فلزیاب باشه که نمیتونه امپرموردنیازمدارتوفراهم کنه بتابراین بهتره که ابتداباطری مدارتوعوض کنی ومجددا عملکردمداروچک کنی

پنج شنبه 29 خرداد1393 - 11:39pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون .من قبلا این کار رو انجام دادم.اما بازم نشد که نشد.از دوستان خواهش میکنم که کمک کنید

جمعه 30 خرداد1393 - 9:07am
مدیر کل
مدیر کل

kelaran عزیز مشکل شما خیلی ساده و خلاصه از خازنهاست! :D
مدار هر چقدر جریانکشی داشته باشه یا حتی باطری هم کمی ضعیف باشه ولی خازنها مناسب باشن این مشکل نوسان ولتاژ پیش نمیاد. حالا یا ظرفیت خازنها پایین هست یا جهتشون اشتباه گذاشته شده یا اینکه اصلا خراب شدن. با توجه به اینکه فرمودین جدیدا مشکل پیدا کرده احتمال خرابی خازن بسیار زیاده. علت خرابی خازن هم میتونه ولتاژ بالاتر از حد مجاز کاری خازن یا حرارت زیاد باشه.
در این خصوص شما باید خازنهایی که ظرفیت بالاتر از چند صد میکرو فاراد دارن رو بیشتر بررسی کنین. بخصوص اون خازنهایی که روی خطوط ولتاژ اصلی قرار دارن و به ویژه خازن بزرگ مربوط به دکوپلینگ تغذیه پالس. علت اینکه لوپ رو جدا میکنین مشکل تقریبا رفع میشه دقیقا همین هست.

جمعه 30 خرداد1393 - 2:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید جان خیلی خیلی ممنون.حتما خازنهای مزبور رو چک میکنم.انشالله مشکل از همین خازنهای نامرد باشه

جمعه 30 خرداد1393 - 10:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام.حمید جان.متاسفانه مشکل حل نشد.من خازنها رو عوض کردم اما متاسفانه باز همون مشکل رو دارم

چهارشنبه 15 مرداد1393 - 5:09pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم دوست عزیز خسته نباشین ؛ چقدر طول کشید! :D
شما فقط در مورد اون نکته که گفته بودی ولتاژ دو سر باطری هم نوسان داره باید توجه کنی اگر خازنی که داخل مدار سر خود باطری قرار داره ظرفیت بالا باشه و سالم باشه و جهتش هم درست باشه ؛ دیگه تقریبا فرق نمیکنه اصلا مدار شما چی باشه! نباید نوسان ولتاژ قابل اندازه گیری داشته باشین.
حالا لطف کنین بطور دقیق تر بفرمایین مشخصات باطری شما چی هست ؛ اندازه گیری رو با چه مولتی متری و با چه روشی انجام میدین و میزان تغییرات ولتاژ دو سر باطری در چه رنجی هست؟

چهارشنبه 15 مرداد1393 - 5:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال

شرمنده.اینقدر گرفتارم که زیاد تو اینترنت نمیام.باطری من 5 تا لیتیوم 3.7 ولت2.2 امپره.دستگاه هم که همون مایندرایور خودمونه.من میام -5 و +5 رو نسبت به زمین(که مثبت باطری میشه)اندازه میگیرم.دو تا مولتیمتر دارم.با هردوتا همین حالته.خازن هایی که جریان کویل رو تامین میکنند دو تا 4700 میکرو 35 ولته.(به صورت موازی)که هر دوتا رو عوض کردم.بازم میگم"وقتی پراپ منفی مولتی متر رو به زمین مدار و قرمز رو به +vcc میزنم مشکلی نیست ولی وقتی پراپها رو جابجا میکنم ولتاژ از 0.75 تا 4.95 نوسان داره.در مورد -vcc هم همینطوره.منتها پراپها برعکس.راستی این بار که امپرمتر رو سر راه باطری گذاشتم دیدم جریانی در حد 1 امپر :-o میکشه.نمیدونم شاید این جریان کشی زیاد باعث این مساله شده.؟؟!! ماسفت رو هم عوض کرده بودم.اما بازم نشد.ضمن اینکه تست ماسفت رو انجام دادم و ماسفت مشکلی نداشت.شاید برنامه خوب پروگرام نشده که باعث میشه پالس مورد نظر تولید نشه و ماسفت درایور مدت زمان on بودنش طولانی باشه و این مساله رو به وجود اورده؟؟!!(واسه خودم نظریه میدم :)) )اخه بعضی دفعات اعداد مربوط به تنظیمات با چرخش ولومها تغییر نمیکنند.شرمنده طولانی شد.ببخشید #:-s

جمعه 17 مرداد1393 - 8:20pm
مدیر کل
مدیر کل

در اندازه گیری ولتاژ DC اگر با جابجا کردن پرابهای ولت متر به جز علامت مثبت و منفی کنار عدد ولتاژ نمایش داده شده ؛ هر تفاوت دیگه ای در میزان اعداد مشاهده کنین اشکال از ولت متر شماست! ضمنا دقت کنین وقتی ولتاژ DC رو اندازه میگیرین مولتی متر شما هم باید روی رنج ولتاژ DC باشه.

جمعه 17 مرداد1393 - 8:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال

داداش یعنی هردوتا مولتی متر مشکل دارند؟پس اگه اینطور باشه چرا تو مدارهایی که تغذیه دوبل دارن بدونه هیچ مشکلی کار میکنند

شنبه 18 مرداد1393 - 11:37am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 12 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google و 84 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure