انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 26 اردیبهشت1403 - 6:01pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اقا حمید احسن هچ کم و کاستی در مدار مشاهده نمیشه فکر کنم همیه نکات ریز و درشت رو گفتید
انشا الاه منم تا فردا استارت مدار رو میزنم

سه شنبه 2 دی1393 - 11:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
دلتافورس عزیز اتفاقا بیشتر حساسیت من ظرف چند هفته اخیر این بوده که مدار نهایی بشه که دیگه بهیچ وجه تغییری نداشته باشیم. چیزی که از نظر من قطعی هست هیچ تغییر اساسی در مدار نخواهیم داشت. با احتمال خیلی کم ممکنه مقدار چند قطعه بسته به وضعیت دستگاه در اینده و بخصوص بحث تفکیک لازم باشه تغییر کنه که اون رو هم بعید میدونم. فعلا همه چیز از نظر من درست هست و بحثمون روی قسمت نرم افزاری خواهد بود.

@};- @};- @};- @};-

به تعظیم مردم این زمانه اعتماد نکن , تعظیم آنان همانند خم شدن دو سرکمان است که هرچه به هم نزدیکتر شوند تیرش کشنده تر است.
خشایار شاه

سه شنبه 2 دی1393 - 11:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جناب مهندس حمید تشکر -- من عاشق مدارای دارایupdate نرم افزاریه هفتگی یا ماهیانه هستم :x

خسته نباشید

ردیاب انجمن-Fpl35 * توباکس ساشو * چنس *کوثر

سه شنبه 2 دی1393 - 11:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان عزیز و همراه فلزجو
میخواستم یه پیشنهاد بدم و اونم اینه که تا زمانی که به قطعات مرغوب دسترسی نداشتین شروع به مونتاژ نکنین. یه شروع با کیفیت بهتر از یه شروع سریع ولی نا امید کننده هست. مطمئنا مهندس حمید هم که این همه رو این مدار زحمت کشیده دوست داره نتیجه مثبت کارشو ببینه. پس به دو دلیل دقیقا مطابق فایل توضیحات عمل کنین. 1 - رسیدن به بهترین نتیجه که توسط خود مهندس هم تست شده و قطعا از انتخاب قطعات و تاکید بر نوع اونا هدفی داشتن
2- رسیدن به وحدت عمل در مونتاژ. یعنی اینکه مدار همه مثل هم مونتاژ بشه و تفاوتی از نظر قطعات نداشته باشه. در این صورت فاکتور های تعیین کننده کیفیت نهایی مدار به کیفیت لوپ و نرم افزار سیستم محدود خواهد شد ( البته فرض بر اینه که تمام نکات لازم که مهندس اشاره فرمودن رعایت بشه )
وقتی به این مرحله رسیدیم میشه امیدوار بود که میتونیم در ارتقاء مدار به مهندس کمک کنیم.
من خودم واقعا دوست دارم که همین الان مونتاژ رو شروع کنم و همه قطعات رو غیر از میکرو دارم . اما به این قطعات واقعا اعتماد ندارم. نمیخوام کار بزرگ مهندس رو با جنس نا مرغوب خراب کنم. چند روز صبر میکنم و بهترین ها رو براش میخرم . به امید ثبت فلزیاب پالسی فلزجو به عنوان ساده ترین و بهترین فلزیاب قابل ساخت دنیا @};-

چهارشنبه 2 دی1393 - 12:46am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام خدمت دوستان و ممنون هستم از راهنمایی مهندس حمید :ymhug: مهندس جان من نزدیک ۲۰۰ تا خازن عدسی ۱۰۰ نانو داشتم که صد تاش رو از پایا خریده بودم و صد تای دیگش رو از نیکو الکترونیک که با خازن سنج تست کردم دور و بر ۷۰ نانو نشون میداد ظرفیتشو و تو فروشگاه های مختلف هم رفتم و دنبال خازن عدسی صد نانو گشتم خازن سنج هم همراهم بود تو هر فروشگاهی که میرفتم که فروشنده اخری گفت هندوانه اگه میخریدی چی میشد شکم همه هندوانه ها رو پاره میکردی :-o من خوندم تو پارت لیست که نوشته بودین خازن عدسی فقط استفاده بشه ولی من خیلی سخت گیری کردم تا نزدیک به همون صد نانو رو جا بزنم و این خازن های صد نانو رو که با خازن سنج ظرفیتشونو گرفتم زیاد فاصله ای نداشت با صد نانو ۹۵ تا ۹۸ نانو نشون میداد و در مورد اون خازن ام کاتی هم دیگه نداشتم خازن مولتی لایر ناچار شدم ام کاتی جا بزنم تا مدار راه اندازی بشه بعد اینکه استارت خورد تعویضش میکنم اون خازن ۲۲۰۰ هم ناچار شدم همون اندازه رو جا بزنم چون ولتاژ پایین ترشو نداشتم و این رو هم تست کردم کم خطا بود و خازن های صد میکرو و ۴۷۰ میکرو رو هم سعی کردم تا با کمترین خطا رو پیدا کنم و نصب کنم فقط دو تا مقاومت رو معمولی جا زدم که ۴۷ اهم بود و جامپر ها رو هم مقاومت صفر اهم جا زدم و پایه این مقاومت صفر اهم رو هم عایق کردم با وارنیش نازک و سوکت نظامی ۲۸ پایه رو هم نداشتن تو شهر ما دیگه سعی کردم با قطعاتی که موجود دارم مدار رو راه اندازی کنم من سعی میکنم همیشه اصراف نکنم و هیچ چیز رو دور نمیندازم حتی یه تیکه سیم یا یه مقاومت ده تومنی چون یک روزی به درد میخوره رگلاتور ها رو هم از بهترین مارکی که داشتم استفاده کردم از پایا خریده بودم پارسال جنسشون عالی فیبر رو هم فایبر گلاس زدم تا عمر داشته باشه تا فردا هم اگه خدا بخواد تستش میکنم باز تشکر میکنم از زحمات شما مهندس

چهارشنبه 2 دی1393 - 12:52am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام بر دوستان
مهندس حمید بنده هم به نوبه خودم از زحمات جنابعالی تشکر و قدردانی میکنم. @};-

اغلب مردم به نیت فهمیدن گوش نمی دهند , آنها گوش میدهند که جواب دهند.

چهارشنبه 2 دی1393 - 12:55am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوست عزیز اقا حامد شما وقتی میتونید قطعات رو قبل جا زدن تست کنید به جز ای سی ها و ترانزیستور ها پس دیگه نگرانی نداره میتونید مونتاژ کنید من هم شروع کردم به مونتاژ چون بیشتر قطعات رو داشتم و تو مونتاژ هم مشکلی ندارم من چند سال پیش مدار اقای محمود بخت اور رو ساختم با قطعاتی که فکرشو نمیتونید کنید بیشتر مقاومت ها رو از رادیو ها و تلویزیون ها بر داشتم خازن ها رو هم به همین شکل ولی تو مونتاژ خیلی دقت کردم و تک تک قطعات رو قبل جا زدن تست کردم و جا زدم و تو اولین استارت بالا اومدش و خیلیم با ثبات کار کرد در صورتی که خیلی از دوستان نتونسته بودن راهش بندازن من از مونتاژ این مدار و مدار های دیگه هدفی ندارم فقط علاقه دارم به ساخت اینگونه مدارت از نتیجه کار خوشم میاد و سعی میکنم درست و دقیق مونتاژ کنم

چهارشنبه 2 دی1393 - 1:02am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

به نظر من این مدار کوچیک بودنش خیلی خوبه چون راحت میشه داخل یه جعبه کوچیک مونتاژش کرد و خود دستگاه رو هم میشه رو دسته لوپ سوار کرد تا راحت تر و جم و جور تر بشه مثل دستگاه های مینلب سری xplorer

چهارشنبه 2 دی1393 - 1:13am
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون از دوستان و حامد عزیز که مطلبشون بنظر بنده درست بود.
اما مهدی جان اگر اجازه بدین بحث خازنها رو اینجا یک بار و برای همیشه تمام کنیم. مطلبی که مینویسم حاصل سالها تجربه و مطالعه هست و مطمئنا برای تمامی سازندگان و فروشندگان مدارات مختلف فوت کوزه گری بزرگی محسوب میشه!

خازنهای عدسی بیشتر از این حیث اهمیت دارن که دارای ESR , ESL بسیار کمی هستن. پایین بودن این مقادیر سبب میشه که خازن عدسی حتی در محدوده فرکانس گیگاهرتزی هم جوابگو باشه. هر چند کیفیت خازنهای عدسی متنوعه ولی تنها خازنی که در فرکانس تا این حد بالا جواب میده فقط عدسی هست. لذا در جاهایی که دکوپلینگ یا نویزگیری انجام میشه این خازنها بهتر از هر خازنی جواب میدن. در صورتیکه دقت مقدار ظرفیت خازنهای عدسی و پایداری حرارتیشون بمراتب کمتر از سایر خازنهاست ؛ اما در نویزگیری مقدار خازن زیاد مهم نیست! خازنهایی که بنده هم استفاده کردم بین 60 تا 70 نانوی واقعی هستن ولی بمراتب نویزگیری رو از ام کا تی که دقیقا 100 نانو هست بهتر انجام میدن! ذکر این نکته جالب هم ضروریه که رنجهای ضریب 1 و 10 و 100 بطور اختصاصی برای نویزگیری تولید میشن و لذا بیشترین میزان خطا اما کمترین ESR و بالاترین محدوده کار فرکانسی رو دارن که منجر به حذف طیف وسیع تری از فرکانسهای مزاحم میشه.
برعکس ؛ خازنهای ام کاتی یا پلیستر توان فرکانسی تا 100 کیلوهرتز دارن و بدرد نویزگیری نمیخورن و در کوپلینگ یا عبور دادن سیگنالهایی تا محدوده VLF بازدهی بهتری دارن و در جاهایی که عدد مقدار خازن یا پایداری حرارتی بلحاظ حفظ مقدار ظرفیت اهمیت داشته باشه بهترین خازن ها هستن. بویژه خازن ام کا تی.
مولتی لایر از تکنولوژی جدیدتری مبتنی بر همون عدسی سرامیک استفاده میکنه. به همین جهت برخی خواصش مشابه عدسی هست. ولی به لحاظ ساختار چند لایه که بیشتر به جهت کوچک سازی خازن انجام میشه ؛ اون توانایی فرکانسی خازن عدسی رو نداره! رنج فرکانس کاری خازنهای مولتی لایر تا حد 10 مگاهرتز هست که از عدسی خیلی پایین تره ولی از سایر خازنها امکان کارکرد فرکانسی بهتری داره. از طرفی ظرفیتش دقیق تر و پایداری حرارتیش از عدسی خیلی بهتره ولی از ام کاتی و پلیستر پایین تره!
پس برای نویزگیری خازن عدسی همیشه در رتبه اول هست و اینحا دیگه ظرفیت دقیق مطرح نیست و خازن مولتی لایر با اختلافی محسوس در رتبه دوم قرار میگیره. طبیعتا خازنهای پلیستر و ام کاتی بلحاظ توان فرکانسی محدود به حدود 100 کیلوهرتز بهیچ وجه برای نویز گیری جوابگو نیستن چرا که از طرفی خود خازنهای الکترولیت هم تا 100 کیلوهرتز توان فرکانسی دارن و از طرف دیگه نویز موثر روی اکثر مداراتی که ما کار میکنم معمولا تا حد چند مگاهرتز میتونه اثر گذار باشه که اینجور نویزها فقط توسط خازن عدسی و تا حد کمتری توسط مولتی لایر قابل حذف هستن. اصولا خازن 100 نانویی که موازی یک خازن بزرگتر مثل 470 میکرو فاراد گذاشته میشه به همین خاطر هست. وگرنه شما تصور کنین جایی که ما 470 میکرو خازن داریم چرا باید یک خازن در حد 0.1 میکرو باهاش موازی کنیم که ظرفیت بشه 470.1 میکرو؟! طبیعیه که اینجا اصلا بحث ظرفیت مطرح نیست بلکه خازن بزرگتر برای نویزهای فرکانس پایین و ریپلهای قوی در خط تغذیه هست و خازن کوچکتر وظیفه حذف نویزهای فرکانس بالا رو به عهده داره. طبیعتا بدلیل ارتباط مستقیم امپدانس با میزان فرکانس ؛ کاری که یک خازن بزرگ روی فرکانس پایین صورت میده ؛ یک خازن به اون کوچکی با همون قدرت روی فرکانس بالا انجام میده!

در این مدار هم تمامی 100 نانوها برای گرفتن نویز گذاشته شدن و شاید چند تاشون خیلی هم ضروری نبودن ولی محض احتیاط گذاشته شده! اگر میخواین روی خازنها دقت خاصی بکنین اون 3 خازن تانتالیوم و خازن 5 پیکو رو جدی بگیرین. اونا واقعا مهم هستن! البته خوشبختانه معمولا خازنهای عدسی ظرفیت پایین مثل 5 پیکو دقت و کیفیت بالایی دارن و خازن تانتالیوم هم امیدوارم همه انواعش کیفیت خوب داشته باشه!

چهارشنبه 2 دی1393 - 1:36am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

آقای mehdi2014 دوست عزیزم
بنده اصلا منظورم شما یا شخص خاصی نبود. کلی عرض کردم. در هر حال امیدوارم موفق باشین. من خودم چوب قطعات نامرغوب رو زیاد خوردم. واسه همین گفتم که دوستان تجربه های اینچنینی رو تکرار نکنن
در ضمن تلورانس قطعات موجود در بازار خیلی بیشتر از چیزیه که روش نوشته. از نظر بنده قیمت بالای برخی قطعات بی دلیل نیست. ظرفیت اسمی و مقداری رو که رو مولتیمتر میبینیم همه چیز نیست. در واقع کیفیت یه قطعه در حین عمل و توی مدار مشخص میشه
تمام صحبت بنده اینه که وقتی مهندس حمید با انجام تست های بسیار و آزمایش های بی شمار روی مدار اومدن و نتایج رو شسته و رفته در اختیار عموم گذاشتن، دیگه نیازی نیست ما دوباره این راهو طی کنیم و بعدا به همین نتایج برسیم. بهتره که از اول مطابق راهنمایی های ایشون پیش بریم . به هر حال امیدوارم صحبت های من موجب آزردگی کسی نشده باشه

چهارشنبه 2 دی1393 - 1:38am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: .55farhad , Google , Hamed0070 , mirhossein , mnbvcxzaqwsx , saraqueen و 139 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure