انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 5 اردیبهشت1403 - 3:47pm

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2732 , 2733 , 2734 , 2735 , 2736 , 2737 , 2738 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

evilman نوشته است:
asadof نوشته است:
hamid_54 نوشته است:
سلام مهندس جان لطفاً راهنمایی بفرمایید زمانی که لوپو وصل میکنم دستگاه روشن نمیشه اما یک لحظه سیم لوپو قطع میکنم و دوباره وصل میکنم دستگاه روشن میشه و بدون هیچ مشکلی کار می‌کنه ایراد چیه که یکبار لوپو قطع و وصل کنم روشن میشه لطفاً مشابه های bs170بفرمایید

سلام فرمایش مهندس حمید درست و اصولی است ولی برای من هم همین مشکل وجود داشت فقط با تعویض رگولاتور 7805 مشکل حل شد.!!
این قطعه رو هم تعویض کنید و زمانی که مشکل حل شد نتیجه رو اینجا اعلام کن ببینیم چند درصد این رگولاتورها مشکل داره ظاهرا الان بیشتر رگولاتور ها مشکل دارند

برای منم همچین مشکلی پیش اومد چند عدد bs170 تعویض کردم . حتی قطعات اطرافشو تست کردم و چندین ماسفت تعویض کردم ولی باز موقع اتصال لوپ دستگاه روشن نمیشد . چند صفحه قبل طبق تجربه دوست عزیزمون asadof رگولاتور 7805 رو تعویض کردم مشکل حل شد . بازم از asadof عزیز ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربه شون @};-

با سلام ودرود
دوستان همیشه یادتون باشه در همچین مواقعی که لوپ رو وصل میکنید سیستم خاموش میشه و یا اشکالات فنی دیگه اولین کاری که میکنید باید چند نقطه ای که در راهنمای ساخت عنوان شده در خصوص ولتاژهای اصلی در مدار ، اون نقاط رو ابتدای هرکاری چک کنید اگر ولتاژهای صحیح بودن بعد برید سراغ موارد بعدی ، اصولا این اشکال برای BS170 ها و ماسفتهای فیک و بی کیفیت هست ونمونه بعدی که دوستمون فرمایش کردن 7805 ؛ جمعتان پایدار و سلامتی دوستان آرزوی ماست @};-

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

سه شنبه 5 مهر1401 - 10:03am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ببینید دوستان بذار واقعیت رو بگم من تا حالا چند تا مدار ساختم هیچ مشکلی با bs170 یا irf840 نداشتم حتی یک قطعه فیک من ندیدم حالا شاید
بقیه دوستان از جای دیگه خریده باشند فیک بوده. اصل مطلب اینه بیشترین ایراد هممون رگولاتور 7805 هستش!!!
چون وقتی این قطعه فیک باشه و لوپ به مدار متصل باشه زمانی که دستگاه رو روشن می کنید باعث افت ولتاژ رگولاتور 7805 میشه و گیت bs170 تحریک نمیشه و ماسفت irf840 یکسره روشن میشه و جریان زیادی از مدار کشیده میشه و دستگاه روشن نمیشه.ولی وقتی لوپ رو از دستگاه جدا کنید و رشن کنید و بعد لوپ رو متصل کنید دستگاه درست کار میکنه!! چرا؟ چون زمانی که دستگاه روشن هستش دیگه زیر بار نیست خازنها و..شارژ شده هستند و اون موقع جریان زیادی نمی کشند و وقتی لوپ رو وصل کنید دستگاه کار میکنه در این حالت دو راه حل وجود داره.
اول اینکه 7805 رو چند تا مدل مختلف تعویض کنید و اونی که ولتاژ خروجی به 5 ولت نزدیکتره جایگزین کنید
دوم اینکه bsi170 رو تعویض کنید و از ماسفتی استفاده کنید که گیتش با ولتاژ 3 تا 4 ولت را اندازی بشه اینو مهندس حمید پیشنهاد بدند بهتره
تکنیک اخر اینه که اون قسمت از مدار رو دستکاری کنیم تا با هیچ رگولاتوری مشکل نداشته باشه البته راه حل وجود داره اینم خود مهندس حمید باید تصمیم بگیره ما جسارت نمی کنیم @};-

علم را باید در ازمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است(ادیسون)

پنج شنبه 7 مهر1401 - 10:32pm
مدیر کل
مدیر کل

رگولاتورهایی نظیر 7805 و 7812 که در این مدار استفاده شدن جزو ساده ترین و ابتدایی ترین رگولاتورهای خطی هستن که در هزاران مدار مختلف دیگه هم استفاده شدن و واقعا نکته خاصی درشون وجود نداره. در واقع اگر 7805 سالم باشه و ولتاژ بین 4.9 الی 5.1 رو ارائه کنه دیگه مشکلی از بابت این قطعه نیست. از حیث فشار هم خودتون میبینید که علیرغم 7812 که نیاز به هیت سینک داره در مورد 7805 در نهایت فشار کاری دستگاه این قطعه حتی گرم هم نمیکنه! نهایت جریانی که از 7805 کشیده میشه حدود 30 میلی آمپر هست که برای یک رگولاتور 1 الی 1.5 آمپری اصلا فشاری محسوب نمیشه. اگر هم بحث خازن باشه ما در خروجی 7812 بیش از 10 برابر خروجی 7805 خازن استفاده کردیم! در خیلی مدارات دیگه هم به همین صورت هست و مشکل ربطی به این قضیه نداره. در مورد ولتاژ لازم برای تحریک BS170 این مقدار حداکثر 3 ولت هست و لذا حتی اگر ولتاژ 5 اندکی پایین تر باشه باز هم برای راه اندازی BS170 مشکلی وجود نداره. ضمن اینکه در نظر داشته باشین اصولا گیت در فت و ماسفت ها برای تحریک بوسیله ولتاژ هست و برخلاف بیس در ترانزیستورهای معمولی جریانی بسیار اندک نیاز داره. در هر صورت وقتی میفرمایین قطعه فیک یعنی حسابش مشخصه! قطعه فیک در مدار یعنی امکان اشکال و ایراد جدی در کارکرد نهایی. قرار نیست سایر جاهای سالم مدار رو جوری تغییر بدیم به هدف اینکه مدار با یک قطعه فیک درست کار بکنه!!! من این مطلب رو چند بار در مورد آپ امپهای تقلبی که بمراتب پارامترهای متنوع تری درشون وجود داره توضیح دادم و عرض کردم اگر اعداد 3 گانه شما خیلی از رنج نرمال خارج باشه نباید بیهوده سعی کنین با تغییر مقاومت و امثالهم اعداد رو درست کنین! چون این کار هر چند به ظاهر ممکن هست اما در واقع وقتی آپ امپ تقلبی باشه و پهنای باند فرکانسی مناسب رو نداشته باشه یا اصلا اشکال از کویل باشه ؛ با دستکاری مصنوعی اعداد نمیشه حتی به برد نرمال دست پیدا کرد چه برسه به تفکیک. حالا در مورد قطعه بسیار ساده تری مثل 7805 هم همین هست و نباید تقلبی باشه به همین سادگی! :D متاسفانه سالهاست در بازار قطعات تقلبی زیاد شده. اتفاقا از نظر کیفیت رگولاتورها 7812 برای این مدار مهم تر هست و روی ثبات هم تاثیر زیادی داره. اما در مورد 7805 فرض کنین سازنده کلاهبردار از 78L05 که یک رگولاتور 5 ولت بسیار ضعیف تر هست در قالب رگولاتور قوی L7805 استفاده کرده باشه. در این صورت کاملا ممکن هست که حتی توان همون 30 میلی آمپر جریان خروجی رو نداشته باشه و با افت ولتاژ قابل ملاحظه همین اتفاقی که میفرمایین رخ بده. پس برای بار چندم تاکید میکنم حساب قطعه تقلبی مشخصه و هیچ مدار الکترونیکی قرار نیست با قطعه معیوب یا تقلبی درست کار کنه چه برسه به فلزیاب که جزو دقیق ترین و حساس ترین مدارات الکترونیکی هست.

جمعه 7 مهر1401 - 1:31am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

در مورد اینکه گیت ماسفت با ولتاژ تحریک میشه خوب بله کاملا درسته باید اینطور باشه من خلاف عرض نکردم بالا هم گفتم افت ولتاژ 7805 باعث میشه گیت ماسفت تحریک نشه
در مورد قطعه فیک هم بله فرمایش شما درسته اونا حسابشون جداست بهترین راه تعویضه در مورد اعداد سه گانه که من در جریان نیستم !! چون تا حالا مشکلی با اعداد سه گانه نداشتم تا بخوام تغییری در مدار بدم احتمالا اشاره شما به دوستان دیگر باشه
یه سوال ؟ چرا زمانی که لوپ به دستگاه متصل است دستگاه روشن نمی شود ولی زمانی که دستگاه روشن است اگر لوپ را به دستگاه متصل کنیم دستگاه روشن میشه و هیچ مشکلی ندارد بصورت عادی کار میکنه؟ دلیل چیه؟
ولی با تعویض یه قطعه و ساده و ابتدایی 7805 مشکل رفع میشود؟ مگر این قطعه در حالت عادی کار نمیکرد؟ و جریان 30 میلی امپر هم میداد. پس چرا وقتی لوپ وصله دستگاه روشن نمیشه؟ اگر هنگام بالا اومدن زیر بار نیست!

جمعه 8 مهر1401 - 4:02pm
مدیر کل
مدیر کل

اگر دیتاشیت BS170 رو ببینید حداکثر ولتاژ لازم برای روشن شدن این فت 3 ولت و بصورت تیپیکال 2 ولت هست که با افت ولتاژ نهایتا دهم ولتی روی ولتاژ 5 فاصله زیادی داره. لذا روشن نشدن BS170 میتونه بدلیل تقلبی بودن خود این قطعه باشه یا شاید اصلا شماره دیگری باشه که استاندارد کاری متفاوتی داشته باشه! در واقع اینجا هم باز مشکل به BS170 مربوط هست. وگرنه اینکه منظور شما این باشه ولتاژ 5 به 4.8 افت بکنه باعث بشه BS170 روشن نشه بهیچ وجه در مورد یک BS170 سالم و واقعی صدق نمیکنه. ضمن اینکه من در مورد صحت ولتاژ ها در راهنما توضیح دادم و تاکید کردم مثلا در مورد ولتاژ 5 رنج 4.9 تا 5.1 قابل قبول هست. در این بازه ولتاژی هیچ مشکلی وجود نداره.
در مورد علت روشن نشدن با اتصال لوپ بارها توضیح دادم و موضوع ساده و مشخصی هست. درایو ماسفت در این مدار بصورت اکتیو لو در نظر گرفته شده. یعنی فت BS170 باید روشن باشه تا ماسفت اصلی رو در حالت عادی خاموش نگه نداره. اگر BS170 بهردلیل روشن نشه ؛ گیت ماسفت اصلی از طریق مقاومت 2.2 کیلو به 12 ولت متصل میشه و بصورت دائمی روشن میمونه. این روشن بودن نسبت به پالس زنی عادی صدها برابر فشار بیشتری روی ماسفت و خط ولتاژ 12 و رگولاتور 7812 وارد میکنه تا جاییکه حتی باطری هم ممکنه توان روشن نگه داشتن مدار رو نداشته باشه! پس مساله اصلی خود BS170 و البته مقاومتهای متصل بهش هستن که باید درست باشن.
اما اینکه دستگاه فقط بدون اتصال لوپ روشن میشه و بعد که لوپ رو وصل میکنین مشکلی نداره موضوع پیچیده تری هست که میتونه حتی به درست پروگرام نشدن میکرو مرتبط باشه! همینطور وضعیت خازنهای مدار هم دخیل هست. برنامه دستگاه بصورتی نوشته شده که در همون لحظه اول که مدار روشن میشه BS170 رو روشن میکنه تا ماسفت اصلی خاموش نگه داشته بشه. ولی حتی اگر میکرو در مدار نباشه مقاومت 4.7 کیلو در گیت BS170 صرفا محض اطمینان برای همین موضوع در نظر گرفته شده که این فت رو حتی بدون عملکرد میکرو روشن نگه داره. لذا در این بین دیگه یا BS170 عملکرد درستی نداره که در لحظه اول درست روشن نمیشه یا مشکل از رگولاتور هست که شما هم اشاره کردین و حساب قطعه تقلبی هم همین داستانهای عجیب و غریب هست که گاها قابل پیش بینی هم نیست. من این مدار رو 4 بار ساختم و حداقل در مورد رگولاتور مدلهای متفاوتی گذاشتم و هیچ مشکلی نداشته. اما اینکه مثلا بجای L7805 مدل 78L05 باشه قطعا مشکل خواهد داشت و درست کار نمیکنه.
حالا شما که به این رگولاتورهای تقلبی دسترسی دارین لطف کنین ازشون یک تست جریان بگیرین. بنظرم جریان 100 میلی آمپر برای تست مناسب باشه. به ورودی 7805 ولتاژ 12 بدین و در خروجی مقاومتی مثل 47 یا 56 اهم 1 وات یا بالاتر ببندین تا حدود 100 میلی آمپر جریان بکشه. ولتاژ خروجی 7805 مورد نظر رو بررسی کنین که چه مقدار افت داره. اگر مشکلی نبود در خروجی یک خازن 1000 میکرو هم قرار بدین و مجددا تست کنین. چون ما روی خط 5 ولت مدار فلزجو هم 1000 میکرو خازن داریم که البته در هزاران مدار مختلف این مقدار خازن روی این ولتاژ استفاده شده و من اطمینان دارم مشکلی نداره مگر اینکه خازن معیوب باشه!

جمعه 8 مهر1401 - 4:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

من یه رگولاتور 7805 دارم که فیک هستش کنار گذاشتم حتی فیلم تست و کار کرد این رگولاتور در صفحات قبلی گذاشتم این رگولاتور زیر بار حداکثر 250 میلی امپر میده با افت ولتاژ
ولی تا 100 میلی امپر خروجی افت ولتاژ نداره 4.9 ولته ولی رو مدار فلزجو جواب نمیده
این هفته یه مدار درست میکنم مستقیم خروجی و ورودی ولتاژ و جریان این رگولاتور هنگام لود شدن با لوپ و بدون لوپ رو اندازگیری میکنم همه چیز روشن میشه بهترین کار همین هستش بعد نتیجه رو اینجا اعلام میکنم دلیل این کار اینه که با وجود اینکه خود مدار 30 میلی امپر جریان میکشه و این رگولاتور تا 100 میلی امپر جریان میده و افت ولتاژ هم نداره ولی رو مدار فلزجو کار نمیکنه

جمعه 8 مهر1401 - 4:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
اگر دیتاشیت BS170 رو ببینید حداکثر ولتاژ لازم برای روشن شدن این فت 3 ولت و بصورت تیپیکال 2 ولت هست که با افت ولتاژ نهایتا دهم ولتی روی ولتاژ 5 فاصله زیادی داره. لذا روشن نشدن BS170 میتونه بدلیل تقلبی بودن خود این قطعه باشه یا شاید اصلا شماره دیگری باشه که استاندارد کاری متفاوتی داشته باشه! در واقع اینجا هم باز مشکل به BS170 مربوط هست. وگرنه اینکه منظور شما این باشه ولتاژ 5 به 4.8 افت بکنه باعث بشه BS170 روشن نشه بهیچ وجه در مورد یک BS170 سالم و واقعی صدق نمیکنه. ضمن اینکه من در مورد صحت ولتاژ ها در راهنما توضیح دادم و تاکید کردم مثلا در مورد ولتاژ 5 رنج 4.9 تا 5.1 قابل قبول هست. در این بازه ولتاژی هیچ مشکلی وجود نداره.
در مورد علت روشن نشدن با اتصال لوپ بارها توضیح دادم و موضوع ساده و مشخصی هست. درایو ماسفت در این مدار بصورت اکتیو لو در نظر گرفته شده. یعنی فت BS170 باید روشن باشه تا ماسفت اصلی رو در حالت عادی خاموش نگه نداره. اگر BS170 بهردلیل روشن نشه ؛ گیت ماسفت اصلی از طریق مقاومت 2.2 کیلو به 12 ولت متصل میشه و بصورت دائمی روشن میمونه. این روشن بودن نسبت به پالس زنی عادی صدها برابر فشار بیشتری روی ماسفت و خط ولتاژ 12 و رگولاتور 7812 وارد میکنه تا جاییکه حتی باطری هم ممکنه توان روشن نگه داشتن مدار رو نداشته باشه! پس مساله اصلی خود BS170 و البته مقاومتهای متصل بهش هستن که باید درست باشن.
اما اینکه دستگاه فقط بدون اتصال لوپ روشن میشه و بعد که لوپ رو وصل میکنین مشکلی نداره موضوع پیچیده تری هست که میتونه حتی به درست پروگرام نشدن میکرو مرتبط باشه! همینطور وضعیت خازنهای مدار هم دخیل هست. برنامه دستگاه بصورتی نوشته شده که در همون لحظه اول که مدار روشن میشه BS170 رو روشن میکنه تا ماسفت اصلی خاموش نگه داشته بشه. ولی حتی اگر میکرو در مدار نباشه مقاومت 4.7 کیلو در گیت BS170 صرفا محض اطمینان برای همین موضوع در نظر گرفته شده که این فت رو حتی بدون عملکرد میکرو روشن نگه داره. لذا در این بین دیگه یا BS170 عملکرد درستی نداره که در لحظه اول درست روشن نمیشه یا مشکل از رگولاتور هست که شما هم اشاره کردین و حساب قطعه تقلبی هم همین داستانهای عجیب و غریب هست که گاها قابل پیش بینی هم نیست. من این مدار رو 4 بار ساختم و حداقل در مورد رگولاتور مدلهای متفاوتی گذاشتم و هیچ مشکلی نداشته. اما اینکه مثلا بجای L7805 مدل 78L05 باشه قطعا مشکل خواهد داشت و درست کار نمیکنه.
حالا شما که به این رگولاتورهای تقلبی دسترسی دارین لطف کنین ازشون یک تست جریان بگیرین. بنظرم جریان 100 میلی آمپر برای تست مناسب باشه. به ورودی 7805 ولتاژ 12 بدین و در خروجی مقاومتی مثل 47 یا 56 اهم 1 وات یا بالاتر ببندین تا حدود 100 میلی آمپر جریان بکشه. ولتاژ خروجی 7805 مورد نظر رو بررسی کنین که چه مقدار افت داره. اگر مشکلی نبود در خروجی یک خازن 1000 میکرو هم قرار بدین و مجددا تست کنین. چون ما روی خط 5 ولت مدار فلزجو هم 1000 میکرو خازن داریم که البته در هزاران مدار مختلف این مقدار خازن روی این ولتاژ استفاده شده و من اطمینان دارم مشکلی نداره مگر اینکه خازن معیوب باشه!

راستش رو بخوایی من تا حالا دیتاشیت bsi170 رو اصلا نگاه نکردم!! راستش تو پست هایی که میذاشتید میدیدم شما اشاره میکردید خروجی ماسفت 5 ولت باشه درسته و bsi170 با 5 ولت را اندازی میشه دیگه رو همون 5 ولت قفل کردم :D حالا که فرمودید با 3 ولت را اندازی میشه و الان دیتاشیت هم دیدم بله کاملا حق با شماست و قضیه پیچیده تر هم شد.
ببین داداش حرف شما کاملا صحیح و کاملا درسته از نظر علم الکترونیک اصولی هستش و این مشکل باید بر میگرده به bs170 و در نهایت irf840 ولی نیست دیگه این 7805 فیزیک رو هم به چالش کشیده :)) چون اخه چرا رگولانوری که 7805 تا 100 میلی امپر زیر بار افت ولتاژ نداره رو مدار جواب نمیده و با تعویض چندین bsi170 مشکل رفع نمیشه ولی با تعویض رگولاتور 7805 جواب میده ؟!!!
به هر حال این هفته در فرصت مناسب باید رو خود مدار تست بگیرم ببینم جریان چیه به نظرم طبق فرمایش شما احتمالا همون bs170 یه ماسفت دیگه است نوئشته رو تغییر دادند گیت با ولتاژ 5 ولت را اندازی میشه و چون بعضی از رگولاتور ها ولتاژ کمتر از 5 ولت دارند و هنگام لود شدن مدار چند میلی ولت افت ولتاژ داره گیت تحریک نمیشه من این تست رو حتما در فرصت مناسب انجام میدم و نتیجه رو اعلام خواهم کرد

جمعه 8 مهر1401 - 5:00pm
مدیر کل
مدیر کل

خب در این صورت فقط یک احتمال باقی میمونه که اون هم ریس کاندیشن یا به اصطلاح شرایط مسابقه ای هست! به این معنی که اگر ولتاژ 12 سریع تر از ولتاژ 5 به ثبات برسه ؛ قبل از اینکه ولتاژ 5 بتونه BS170 رو روشن و ماسفت اصلی رو خاموش نگه داره ؛ ولتاژ 12 سبب روشن شدن ماسفت اصلی میشه که در صورت اتصال لوپ جریان بسیار زیادی میکشه و دیگه کلا مدار کار نمیکنه! این حالت نادری هست که چند علت میتونه داشته باشه ولی علت اصلی همون کیفیت عملکرد 7805 در لحظه ابتدایی هست. یعنی رگولاتوری که استفاده میکنین تاخیر زیادی داره. طراحی مدار فلزجو به این صورت هست که روی ولتاژ 5 ولت فقط 1000 میکرو خازن وجود داره اما روی خط 12 ولت در مجموع حدود 11 هزار میکرو خازن داریم! لذا در شرایط عادی و اگر هر دو رگولاتور از یک استاندارد باشن قطعا ولتاژ 5 سریع تر از ولتاژ 12 به ثبات میرسه و مشکلی پیش نمیاد. بخصوص طراحی فیبر اصلی و حتی اون جامپر به ظاهر غیر ضروری بین خازنهای 4700 کمک میکنه تا احتمال چنین مشکلی کمتر بشه. حالا اگر اصرار داشته باشین تا با این مدل رگولاتور مدار درست کار بکنه تنها راه در جهت سریعتر به ثبات رسیدن ولتاژ 5 ولت کم کردن خازن 19 تا حد 220 میکروفاراد هست. این کار رو توصیه نمیکنم چون ثبات کارکرد مدار کمی پایین میاد ولی راهی جز این وجود نداره و اگر این هم جوابگو نباشه این مدل رگولاتوری که میفرمایین کلا قابل استفاده نیست. در مجموع این مشکل از رگولاتور 7805 هست و بهترین راه اینه که تعویض بشه.

جمعه 8 مهر1401 - 5:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خب در این صورت فقط یک احتمال باقی میمونه که اون هم ریس کاندیشن یا به اصطلاح شرایط مسابقه ای هست! به این معنی که اگر ولتاژ 12 سریع تر از ولتاژ 5 به ثبات برسه ؛ قبل از اینکه ولتاژ 5 بتونه BS170 رو روشن و ماسفت اصلی رو خاموش نگه داره ؛ ولتاژ 12 سبب روشن شدن ماسفت اصلی میشه که در صورت اتصال لوپ جریان بسیار زیادی میکشه و دیگه کلا مدار کار نمیکنه! این حالت نادری هست که چند علت میتونه داشته باشه ولی علت اصلی همون کیفیت عملکرد 7805 در لحظه ابتدایی هست. یعنی رگولاتوری که استفاده میکنین تاخیر زیادی داره. طراحی مدار فلزجو به این صورت هست که روی ولتاژ 5 ولت فقط 1000 میکرو خازن وجود داره اما روی خط 12 ولت در مجموع حدود 11 هزار میکرو خازن داریم! لذا در شرایط عادی و اگر هر دو رگولاتور از یک استاندارد باشن قطعا ولتاژ 5 سریع تر از ولتاژ 12 به ثبات میرسه و مشکلی پیش نمیاد. بخصوص طراحی فیبر اصلی و حتی اون جامپر به ظاهر غیر ضروری بین خازنهای 4700 کمک میکنه تا احتمال چنین مشکلی کمتر بشه. حالا اگر اصرار داشته باشین تا با این مدل رگولاتور مدار درست کار بکنه تنها راه در جهت سریعتر به ثبات رسیدن ولتاژ 5 ولت کم کردن خازن 19 تا حد 220 میکروفاراد هست. این کار رو توصیه نمیکنم چون ثبات کارکرد مدار کمی پایین میاد ولی راهی جز این وجود نداره و اگر این هم جوابگو نباشه این مدل رگولاتوری که میفرمایین کلا قابل استفاده نیست. در مجموع این مشکل از رگولاتور 7805 هست و بهترین راه اینه که تعویض بشه.

بله به احتمال زیاد همون هم ریس کاندیشن باشه من تست ها رو انجام میدم
البته من هیچ مشکلی ندارم خیلی راحت با تعویض 7805 مشکل حل میشه ولی هدف من پیدا کردن مشکل بود.ذهن ادم رو درگیر میکنه
ببخشید اگر جسارت شد بلاخره شما استاد ما هستید بعضی موقع سوال پیش میادحتی موضوع خارج از فلزیاب خصوصی هم مزاحم شما میشیم تا جایی که در توان شما باشه جواب میدید و بی جواب نمی ذارید @};-

جمعه 8 مهر1401 - 5:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حالا که بحث رگولاتور شد بذار من یه موضوعی رو افشا کنم :D X_X
در مدار تی ال 12000 رگولاتور 7809 هم دقیقا همین مشکل رو داشت ! چون تغذیه اپ امپ lm709 و سایر ایسی ها از این رگولاتور تامین میشه برای همین خیلی از دوستان در هنگام ساخت تی ال12000 به مشکل بر میخوردند! البته با تعویض چند تا 7809 مشکل حل میشد.ولی خوب بیشتر بچه ها حواسشون به این موضوع نبود. دیگه با وجود مدار فلزجو چیزی در این مورد به دوستان نگفتم
ولی من بجای 7809 از رگولاتور 7812 استفاده میکردم خیال خودم رو راحت کردم دیگه هیچ مشکلی با این قضیه نداشتم :D
اینو گفتم در مورد این قضیه یه نتیجه گیری بکنید
البته مدار 12000 یا سایر مدارات انالوک رو اصلا پیشنهاد نمیدم در کل هیچ مدار انالوکی به نوع دیجیتال نمیرسه

جمعه 8 مهر1401 - 6:07pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2732 , 2733 , 2734 , 2735 , 2736 , 2737 , 2738 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 و 92 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure