انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 9:28pm

پاسخ به موضوع  [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2720 , 2721 , 2722 , 2723 , 2724 , 2725 , 2726 ... 2774  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

hamid_54 نوشته است:
asadof نوشته است:
hamid_54 نوشته است:
درود بر دوستان و مهندس حمید
مهندس جان نور ال سی دی خاموشه در صورتی که بک لایت روی ۴ میباشد باید کدام قسمت چک بشه ایراد از کجا میتونه باشه با تشکر از جنابعالی

پایه 16 ال سی دی به منفی وصل میشه
پایه 15 ا سی دی هم 1 کیلو و از مقاومت هم به پایه 12 میکرو باید وصل بشه.
لاینها رو چک کن ببین درسته مشکل از همین قسمت ها هستش.
اگه درست نشد ال سی دی مشکل داره led خودشو در بیار یدونه دیگه جاش بزن

مرسی آقای اسدف مشکل از خازن ۱۶ولت ۴۷۰میکرو بود حل شد تشکر از جنایعالی

بله احتمالا خازن شورتی بوده که خیلی کم پیش میاد.به احتمال زیاد شما پایه مثبت خازن هنگام لحیم کاری به زمین هم لحیم کردید و باعث اتصالی پایه 15 ال سی دی به زمین شده

علم را باید در ازمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است(ادیسون)

جمعه 1 بهمن1400 - 3:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

من یه تجربه خیلی مهم رو خدمت دوستان عرض کنم.من دوتا فلزجو ساختم هر دوتا زمانی که لوپ به دستگاه متصل بود و میخواستم دستگاه رو روشن کنم روشن نمی شد. اما بدون لوپ دستگاه روشن میشد و بعدش لوپ رو بهش وصل میکردم دستگاه کار میکرد و کارکردش طبیعی بود و مشکلی نداشت.یعنی باید اول دستگاه رو روشن میکردم و بعد لوپ رو وصل میکردم.!!! خوب به نظرتون مشکل از چی بود؟ طبیعتا همه میگند bs170
یا ماسفت irf840 رو عوض کن تقلبیه یا مقاومت اشتباه زدی یا لاین مشکل داره!!! البته درستش هم همینه ولی نبود !! اگه دوستان دیگه بودند حتما شروع میکردند مدار دیگه میساختند.ولی من از این اخلاق ها ندارم تا مشک رو حل نمیکردم فکرم همچنان مشغول بود که دلیل چی بود.و شب روز نداشتم.حالا ایراد از چی بود؟ از ایسی رگولاتور 7805 بود !! این رگولاتور ظاهرا سالم بود و ولتاژ خروجیش هم 4.95 بود. ولی مشکل داشت.با تعویض این رگولاتور مشکل هر دوتا دستگاه حل شد. من فعلا رگولاتور رو بررسی نکردم ببینم چه مشکلی داره احتمالا تقلبیه و جریان بسیار خیلی کمی میده و زیر بار افت ولتاژ 1.3 ولت رو داره و باعث میشه ماسفت bs170 sسویچ نکنه و ماسفت irf840 روشن بمونه و جریان زیادی از دستگاه کشیده بشه و دستگاه به دلیل افت ولتاژ روشن نشه .
بیشتر دوستان رو دیدم این مشکل رو داشتند و هنوز هم حل نشده!! پس رگولاتور 7805 در صورت سالم بودن هم تعویض کنید و از یه مارک یا فروشگاه دیگه خریداری کنید.

جمعه 1 بهمن1400 - 5:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان توجه کنید خروجی رگولاتور 7805 با ولتاژ 4.95 یا حتی 4.7 ولت هم نباید مشکلی بوجود بیاد ولی مشکل داشت. کلا علم الکترونیک و قوانین فیزیک رو هم نقض کرد :D نباید اینطور میشدکه شد.این رگولاتور رو باید بیشتر برسی کنم ببینم چقدر جریان میده

جمعه 1 بهمن1400 - 9:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خوب من بصورت عملی تست کردم و مشکل رگولاتور مشخص شد.!!
رگولاتور 5 ولت تقلبی بود!! من فیلم تست رو اماده کردم الان میذارم. ولتاژ و جریان رو زیر بار گرفتم فاجعه بود. =((
من خواستم فقط حدود 80 میی امپر از رگولاتور 7805 جریان بگیرم بنابراین یک عدد مقاومت 55 اهم سری کردم. پس طبق قانون اهم
5 ولت تقسیم بر 55 اهم =90 میی امپر 5÷55=0.09
حالا نتیجه

جمعه 1 بهمن1400 - 10:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

همانطور که داخل فیلم مشاهده میکنید با گرفتن مقدار جریان 80 میلی امپر خروجی 5 ولت رگولاتور کاهش پیدا میکنه و به 0.4 ولت چهار دهم ولت میرسه !!! زمانی که دستگاه روشن میشه حدود 50 میلی امپر بک لایت مصرف میکنه و مقداری تلفات داره در نتیجه ولتاژ رگولاتور به زیر 1 ولت میرسه و ماسفت bs170 روشن نمیشه تا ماسفت irf840 رو خاموش کنه و دستگاه روشن بشه!! وقتی ماسفت irf840 روشن هستش موقع روشن کردن دستگاه یا مدار جریان زیادی از رگولاتور 7812 کشیده میشه و همچنین ولتاژ این رگولاتور هم کاهش پیدا میکنه و افت ولتاژ بوجود میاد و دستگاه با لوپ روشن نمیشه ;)
این فیلم تست رگولاتور 7805 تقلبی
https://uupload.ir/view/asadof_u0u3.mp4/

جمعه 1 بهمن1400 - 10:41pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
ممنون از تجربه خوبی که مطرح کردین. البته من فیلم رو دیدم و بنظرم اومد اشتباه کرده باشین! در واقع چیزی که در فیلم بنظر میاد و محاسبات هم نشون میده این هست که احتمالا به اشتباه افت ولتاژ رو در خروجی مقاومت اندازه گرفتین که در این صورت طبیعی هست! ببینید شما یک مقاومت 55 اهم روی ولتاژ 5 قرار دادین که طبق محاسبه حدود 90 میلی آمپر باید جریان بکشه در صورتیکه تقریبا 81 میلی آمپر میکشه و این خودش میتونه چند دلیل داشته باشه. ولی از این که بگذریم معنای عبور جریان 81 میلی آمپر از یک مقاومت 55 اهم این هست که طبق قانون اهم ؛ 0.081 ضربدر 55 معادل حدود 4.5 ولت افت ولتاژ روی مقاومت وجود خواهد داشت و در این صورت اندازه گیری ولتاژ پس از مقاومت حدود 0.5 ولت کاملا درست و طبق قوانین الکتریسیته هست. در واقع اگر میخواین به افت ولتاژ رگولاتور پی ببرین باید ولتاژ خروجی خود رگولاتور رو زیر بار اندازه بگیرین.
با این وجود این احتمال هست که واقعا رگولاتور مشکل داشته باشه و حتی زیر بار چند میلی آمپری دچار افت ولتاژی بشه که توانایی روشن کردن BS170 رو نداشته باشه. چرا که میکرو میتونه با ولتاژ پایین تر کار بکنه اما خروجی اون که بر اساس ولتاژ 7805 هست و باید BS170 رو روشن بکنه باید بالای 3 ولت باشه. در هر صورت اولین نکاتی که بنده در راهنما قید کردم همین هست که ولتاژ های 12 و 5 و 9.5 باید در رنجی که توضیح دادیم باشن وگرنه مدار اصلا نمیتونه عملکرد درستی داشته باشه.
رگولاتور L7805CV یک رگولاتور 1.5 آمپری هست و من حتی تحت جریان 1 آمپر هم افت ولتاژ محسوسی درش ندیدم. اما مثلا نمونه رگولاتور کوچک ترانزیستوری 78L05 بمراتب ضعیف تر هست و من حتی روی بار 50 میلی آمپر هم دیدم افت ولتاژ زیادی داره و فقط برای جریانکشی بسیار کم در حد زیر 10 میلی آمپر میتونه عملکرد خوبی داشته باشه. لذا با توجه به وضعیت انواع و اقسام کلاهبرداری در بازار قطعات بعید هم نیست که در کالبد شکافی این رگولاتور به یک 78L05 برخورد کنین!!!
مصرف فلزیاب فلزجو در حالت کویل ارور و در واقع خارج از حالت فلزیابی حدود 40 میلی آمپر هست. در این بین بخش بک لایت اگر روی شماره 10 باشه حداکثر حدود 3 میلی آمپر جریانکشی داره که میتونین خودتون هم تست کنین. در واقع بنده مداری که فقط 50 میلی آمپر مصرف بک لایتش باشه مستقیم به زباله دان میندازم چه برسه به اینکه خودم طراح چنین چیزی باشم! :D هر چند که چنین چیزی ممکن هم نیست چون بک لایت این مدل ال سی دی ها نمیتونه بیشتر از حدود 20 میلی آمپر جریان بکشه و تحت همین میزان مصرف هم خیلی زود میسوزه. بعلاوه میزان جریاندهی خروجی پایه های میکرو هم بیش از این نیست و نمیتونه بصورت مستقیم چنین بک لایتی رو روشن بکنه در صورتیکه من همه این محاسبات رو با دقت انجام دادم و بر خلاف بسیاری از مدارات بدون استفاده از ترانزیستور اضافی بک لایت ال سی دی رو مستقیما با میکرو کنترل کردم و میبینید که نور مناسبی هم داره. اون 40 میلی آمپر هم که عرض کردم مجموع مصرف جریان رگولاتور ها ؛ میکرو ؛ ال سی دی ؛ بک لایت و آپ امپ هست که هر کدوم بصورت طبیعی چند میلی آمپر مصرف جریان دارن.

شنبه 1 بهمن1400 - 12:40am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
ممنون از تجربه خوبی که مطرح کردین. البته من فیلم رو دیدم و بنظرم اومد اشتباه کرده باشین! در واقع چیزی که در فیلم بنظر میاد و محاسبات هم نشون میده این هست که احتمالا به اشتباه افت ولتاژ رو در خروجی مقاومت اندازه گرفتین که در این صورت طبیعی هست! ببینید شما یک مقاومت 55 اهم روی ولتاژ 5 قرار دادین که طبق محاسبه حدود 90 میلی آمپر باید جریان بکشه در صورتیکه تقریبا 81 میلی آمپر میکشه و این خودش میتونه چند دلیل داشته باشه. ولی از این که بگذریم معنای عبور جریان 81 میلی آمپر از یک مقاومت 55 اهم این هست که طبق قانون اهم ؛ 0.081 ضربدر 55 معادل حدود 4.5 ولت افت ولتاژ روی مقاومت وجود خواهد داشت و در این صورت اندازه گیری ولتاژ پس از مقاومت حدود 0.5 ولت کاملا درست و طبق قوانین الکتریسیته هست. در واقع اگر میخواین به افت ولتاژ رگولاتور پی ببرین باید ولتاژ خروجی خود رگولاتور رو زیر بار اندازه بگیرین.
با این وجود این احتمال هست که واقعا رگولاتور مشکل داشته باشه و حتی زیر بار چند میلی آمپری دچار افت ولتاژی بشه که توانایی روشن کردن BS170 رو نداشته باشه. چرا که میکرو میتونه با ولتاژ پایین تر کار بکنه اما خروجی اون که بر اساس ولتاژ 7805 هست و باید BS170 رو روشن بکنه باید بالای 3 ولت باشه. در هر صورت اولین نکاتی که بنده در راهنما قید کردم همین هست که ولتاژ های 12 و 5 و 9.5 باید در رنجی که توضیح دادیم باشن وگرنه مدار اصلا نمیتونه عملکرد درستی داشته باشه.
رگولاتور L7805CV یک رگولاتور 1.5 آمپری هست و من حتی تحت جریان 1 آمپر هم افت ولتاژ محسوسی درش ندیدم. اما مثلا نمونه رگولاتور کوچک ترانزیستوری 78L05 بمراتب ضعیف تر هست و من حتی روی بار 50 میلی آمپر هم دیدم افت ولتاژ زیادی داره و فقط برای جریانکشی بسیار کم در حد زیر 10 میلی آمپر میتونه عملکرد خوبی داشته باشه. لذا با توجه به وضعیت انواع و اقسام کلاهبرداری در بازار قطعات بعید هم نیست که در کالبد شکافی این رگولاتور به یک 78L05 برخورد کنین!!!
مصرف فلزیاب فلزجو در حالت کویل ارور و در واقع خارج از حالت فلزیابی حدود 40 میلی آمپر هست. در این بین بخش بک لایت اگر روی شماره 10 باشه حداکثر حدود 3 میلی آمپر جریانکشی داره که میتونین خودتون هم تست کنین. در واقع بنده مداری که فقط 50 میلی آمپر مصرف بک لایتش باشه مستقیم به زباله دان میندازم چه برسه به اینکه خودم طراح چنین چیزی باشم! :D هر چند که چنین چیزی ممکن هم نیست چون بک لایت این مدل ال سی دی ها نمیتونه بیشتر از حدود 20 میلی آمپر جریان بکشه و تحت همین میزان مصرف هم خیلی زود میسوزه. بعلاوه میزان جریاندهی خروجی پایه های میکرو هم بیش از این نیست و نمیتونه بصورت مستقیم چنین بک لایتی رو روشن بکنه در صورتیکه من همه این محاسبات رو با دقت انجام دادم و بر خلاف بسیاری از مدارات بدون استفاده از ترانزیستور اضافی بک لایت ال سی دی رو مستقیما با میکرو کنترل کردم و میبینید که نور مناسبی هم داره. اون 40 میلی آمپر هم که عرض کردم مجموع مصرف جریان رگولاتور ها ؛ میکرو ؛ ال سی دی ؛ بک لایت و آپ امپ هست که هر کدوم بصورت طبیعی چند میلی آمپر مصرف جریان دارن.

خواهش میکنم باز هم از این تست ها میذارم :D
ببینید وقتی یک عدد مقاومت مثلا 55 اهم میخریم دقیق 55 اهم نیست!! یکی دو اهم کم و زیاده و این مقاومت هم با اهمتر 55 اهم نشون داد تلرانس اهمتر رو نگرفتم. وفرض کنیم اگه باز خطای اهمتر رو هم دقیق میگرفتم باز مقاومت سیم پراب و خود مدار اهمترهنگام جریان کشی حدود چند میی امپر خطا داره یعنی چند میلی کمتر نشون میده خودت بهتر میدونی.تاپیک بالا هم عرض کردم حدود 55 اهم!! یعنی حدود چند اهم بالا و پایین داره
در مورد اندازه گیری ولتاژ خروجی بله من اشتباه کردم چون در حال ساخت ریب ایرفویل هواپیما هستم تمرکزم رو ریب بود باید قبل مقاومت و بعد خروجی رگولاتور اندازه میگرفتم که الان مجدد همینکار رو کردم با 200 میلی امپر حدود 0.3 افت ولتاژ داشت خوب برای راه اندازی فلزجو مشکل ساز نیست ولی با اینحال مشکل داره اگر همین رگولاتور رو مدار استفاده بشه زمانی که لوپ به دستگاه متصل هستش دستگاه روشن نمیشه و ماسفت 840 بشدت جریان میکشه و داغ میکنه.
در مورد بک لایت ال سی دی من با توجه به تجربه بک لایت فورتون عرض کردم 50 میلی امپر مقدار جریان کشی این نوع ال سی دی رو نگرفتم.
ولی الان جریان رو گرفتم 2.5 میلی امپر با ولتاژ 5 ولت و مقاومت 1 کیلو جریان میکشه.
با اینحال چون فرمودید اکثر دوستان تو همین مورد مشکل دارند من تجربه خودم رو اینجا به اشتراک گذاشتم.

شنبه 1 بهمن1400 - 1:40am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس حمید و دیگر دوستان گرامی
بنده چند تا ماسفت به شماره11nk100z و 18nk80z دارم
یک مشکلی که تنها با 18nk80z دارم این است که با اتصال لوپ به دستگاه دستگاه اصلا روشن نمیشه !
باید ابتدا لوپ باز کنم تادستگاه روشن بشه، انوقت لوپ وصل کنم!
با همین وضعیت قدرتش از 11nk100z بیشتر هست !
در صورت امکان راهنمایی بفرمایید ! سپاس

پنج شنبه 7 بهمن1400 - 9:13pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
همونطور که بارها تجربه شده این ایراد معمولا از BS170 هست. با این حال باید اتصالات و مقاومتهای متصل بهش هم درست باشن تا ماسفت درست سوئیچ بکنه. 18NK80 ماسفت خوبی هست که خیلی از دوستان استفاده کردن و مشکلی نداشته. با این حال با توجه به کیفیت قطعات احتمال کمی وجود داره که ماسفت شما ایراد داشته باشه. لذا ابتدا وضعیت BS170 و اتصالات و قطعات اطرافش رو چک کنین اگر مشکلی نبود دیگه مشخص میشه ماسفت شما ایراد داره.

پنج شنبه 7 بهمن1400 - 11:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
ممنون.
همونطور که بارها تجربه شده این ایراد معمولا از BS170 هست. با این حال باید اتصالات و مقاومتهای متصل بهش هم درست باشن تا ماسفت درست سوئیچ بکنه. 18NK80 ماسفت خوبی هست که خیلی از دوستان استفاده کردن و مشکلی نداشته. با این حال با توجه به کیفیت قطعات احتمال کمی وجود داره که ماسفت شما ایراد داشته باشه. لذا ابتدا وضعیت BS170 و اتصالات و قطعات اطرافش رو چک کنین اگر مشکلی نبود دیگه مشخص میشه ماسفت شما ایراد داره.

سپاس مهندس از راهنمایی
مهندس جان من ماسفت18nk80 با ماسفت 11nm80 تعویض کردم ولی الان روی pulse width 200 ارور میده روی pulse width 180 که پایین تر میارم درست میشه ! ارور نمیده !
مشکل از اهم لوپ یا مقاومتهای ۳۹۰ هست یا جای دیگر، کدوم قطعه را تغییر بدم ؟

شنبه 9 بهمن1400 - 8:56pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27739 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2720 , 2721 , 2722 , 2723 , 2724 , 2725 , 2726 ... 2774  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: MOHAMED ALI و 99 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure