انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 12 اردیبهشت1403 - 2:29pm

پاسخ به موضوع  [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2689 , 2690 , 2691 , 2692 , 2693 , 2694 , 2695 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

babayi.sajjad نوشته است:
ممنون مهندس جان خیلی ممنون از پاسخگوییتون
مهندس جان میشه یه خواهشی بکنم ازتون؟؟؟؟
من خیلی در مورد تئوری فلزیاب pi دنبال مطلب گشتم ولی چیز درست و حسابی پیدا نکردم که کامل بگه چه اتفاقی میفته.میشه شما لطف کنی یه توضیح مختصری بدید؟؟؟ببینید من تا اینجا میدونم که یه پالس 12 ولتی توسط ماسفت روی سیم پیچ دایما سوییچ میشه و سیم پیچ توسط مشخصات خود لوپ و مسیر شارژ به صورت نمایی جریان کشی میکنه و شارژ میشه و در این زمان یه میدان مغناطیسی اطراف خودش بوجود میاره و زمانیکه پالس قطع میشه طبق اینکه سلف مانع تغییر ناگهانی جریان میشه مانع افت یکباره جریان میشه و به صورت برعکس یه ولتاژ بزرگی روی کویل ایجاد میشه که این ولتاژ به جریانی که روی سلف هست و همچنین مقاومتی که روی سلف افتاده مربوط میشه که توی مدار ما تقریبا موازی دوتا مقاومت 390 اهمی هستن که حدود 195 اهم میشه البته سری با مقاومت لوپ که حدود یک اهم هستش.مثلا اگه جریان سلف تا 4 آمپر بالا رفته باشه موقع قطع تا 784 ولت بالا میره ولتاژ کویل ولی خب توسط ماسفت قطع داده میشه روی 500 ولت.و بعد اون با ثابت زمانی خودش شروع به افت میکنه تا برسه به صفر.
حالا سوال من اینجاس وقتی که یک فلزی رو مقابل کویل قرار میدیدم دقیقا چه اتفاقی میفته و چه چیزایی تغییر میکنه و دلیلش چیه؟؟؟کلا دنبال تئوری این موضوع هستم ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی ممنون

خواهش میکنم.
بخشی رو خودتون اشاره کردین. اما علت اصلی عملکرد همه فلزیابها بلحاظ تئوری علم فیزیک ایجاد جریان گردابی یا فوکو روی سطح رسانا یا فلز در اثر ایجاد میدان مغناطیسی متغیر هست که خود این جریان گردابی میدان مغناطیسی ثانویه ای اطراف فلز ایجاد میکنه و طبق قانون لنز جهت این میدان مخالف میدان اصلی هست. در فلزیاب پالسی این میدان ثانویه پس از قطع پالس روی میدان کویل اثر گذاشته و منحنی دشارژ کویل رو تغییر میده و بنوعی به تاخیر میندازه. با ارزیابی این منحنی و مقایسه اون نسبت به حالت بالانس سنس فلز تشخیص داده میشه.

جمعه 19 دی1399 - 9:28pm
مدیر کل
مدیر کل

babak-lashani نوشته است:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقا حمید و بقیه دوستان ، یه سوال داشتم میشه به جای استفاده از bs 170 از درایور های ماسفت مثلا آیسی 3120 استفاده کرد؟؟؟

ممنون.
بله مشکلی نداره ولی مزیت خاصی هم نداره. چون عمده مزیت همه این درایورها روشن کردن سریعتر ماسفت هست در صورتیکه در فلزیاب پالسی سرعت قطع پالس و خاموش شدن ماسفت هست که بسیار اهمیت داره. از این حیث یک فت ساده نظیر BS170 در این مدار مطابق بهترین درایورها عمل میکنه.

جمعه 19 دی1399 - 9:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
babayi.sajjad نوشته است:
ممنون مهندس جان خیلی ممنون از پاسخگوییتون
مهندس جان میشه یه خواهشی بکنم ازتون؟؟؟؟
من خیلی در مورد تئوری فلزیاب pi دنبال مطلب گشتم ولی چیز درست و حسابی پیدا نکردم که کامل بگه چه اتفاقی میفته.میشه شما لطف کنی یه توضیح مختصری بدید؟؟؟ببینید من تا اینجا میدونم که یه پالس 12 ولتی توسط ماسفت روی سیم پیچ دایما سوییچ میشه و سیم پیچ توسط مشخصات خود لوپ و مسیر شارژ به صورت نمایی جریان کشی میکنه و شارژ میشه و در این زمان یه میدان مغناطیسی اطراف خودش بوجود میاره و زمانیکه پالس قطع میشه طبق اینکه سلف مانع تغییر ناگهانی جریان میشه مانع افت یکباره جریان میشه و به صورت برعکس یه ولتاژ بزرگی روی کویل ایجاد میشه که این ولتاژ به جریانی که روی سلف هست و همچنین مقاومتی که روی سلف افتاده مربوط میشه که توی مدار ما تقریبا موازی دوتا مقاومت 390 اهمی هستن که حدود 195 اهم میشه البته سری با مقاومت لوپ که حدود یک اهم هستش.مثلا اگه جریان سلف تا 4 آمپر بالا رفته باشه موقع قطع تا 784 ولت بالا میره ولتاژ کویل ولی خب توسط ماسفت قطع داده میشه روی 500 ولت.و بعد اون با ثابت زمانی خودش شروع به افت میکنه تا برسه به صفر.
حالا سوال من اینجاس وقتی که یک فلزی رو مقابل کویل قرار میدیدم دقیقا چه اتفاقی میفته و چه چیزایی تغییر میکنه و دلیلش چیه؟؟؟کلا دنبال تئوری این موضوع هستم ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی ممنون

خواهش میکنم.
بخشی رو خودتون اشاره کردین. اما علت اصلی عملکرد همه فلزیابها بلحاظ تئوری علم فیزیک ایجاد جریان گردابی یا فوکو روی سطح رسانا یا فلز در اثر ایجاد میدان مغناطیسی متغیر هست که خود این جریان گردابی میدان مغناطیسی ثانویه ای اطراف فلز ایجاد میکنه و طبق قانون لنز جهت این میدان مخالف میدان اصلی هست. در فلزیاب پالسی این میدان ثانویه پس از قطع پالس روی میدان کویل اثر گذاشته و منحنی دشارژ کویل رو تغییر میده و بنوعی به تاخیر میندازه. با ارزیابی این منحنی و مقایسه اون نسبت به حالت بالانس سنس فلز تشخیص داده میشه.

ممنون مهندس جان خیلی لطف کردین.
این میدان ثانویه که اطراف فلز بوجود میاد دقیقا کدوم لحظه هستش؟؟موقعی که جریان روی لوپ هست یا وقتی که پالس قطع میشه؟؟
چون ما اینجا دوتا میدان مغناطیسی داریم یکی با ولتاژ ۱۲ ولت و با جریان بالا مثلا ۴ آمپر یا بیشتر(نسبت به عرض پالس)-یکی هم موقعی که پالس قطع میشه با ولتاژ ۵۰۰ ولت و جریان کم؟؟
و اینکه میگین تاثیر میزاره از لحاظ فیزیکی چه اتفاقی میفته که منحنی دشارژ به تاخییر میفته؟؟

جمعه 19 دی1399 - 10:31pm
مدیر کل
مدیر کل

از همون لحظه که میدان مغناطیسی متغیر در کویل ایجاد میشه جریان گردابی و در نتیجه میدان مغناطیسی ثانویه دور فلز هم شکل میگیره. البته سرعت چنین انتقالی نزدیک به سرعت نور هست و لذا فاصله زمانی رو میشه نزدیک به صفر در نظر گرفت. اما بسته به شرایط کویل و مدار و همینطور مشخصات فلز نیاز به عرض پالس مناسبی در رنج میکرو ثانیه هست تا این میدان ثانویه در لحظه قطع پالس در حداکثر قدرت خودش ایجاد شده باشه و سنس قویتر انجام بشه. در مورد کویل یک میدان مغناطیسی متغیر بیشتر وجود نداره و دومی مربوط به فلز هست.
میدان مغناطیسی ثانویه که مربوط به فلز هست طبق قانون لنز در جهت معکوس با میدان کویل عمل میکنه. کویل در این شرایط بعنوان یک سیم پیچ گیرنده تحت تاثیر این میدان قرار میگیره و منحنی دشارژش تغییر میکنه.

جمعه 19 دی1399 - 10:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
از همون لحظه که میدان مغناطیسی متغیر در کویل ایجاد میشه جریان گردابی و در نتیجه میدان مغناطیسی ثانویه دور فلز هم شکل میگیره. البته سرعت چنین انتقالی نزدیک به سرعت نور هست و لذا فاصله زمانی رو میشه نزدیک به صفر در نظر گرفت. اما بسته به شرایط کویل و مدار و همینطور مشخصات فلز نیاز به عرض پالس مناسبی در رنج میکرو ثانیه هست تا این میدان ثانویه در لحظه قطع پالس در حداکثر قدرت خودش ایجاد شده باشه و سنس قویتر انجام بشه. در مورد کویل یک میدان مغناطیسی متغیر بیشتر وجود نداره و دومی مربوط به فلز هست.
میدان مغناطیسی ثانویه که مربوط به فلز هست طبق قانون لنز در جهت معکوس با میدان کویل عمل میکنه. کویل در این شرایط بعنوان یک سیم پیچ گیرنده تحت تاثیر این میدان قرار میگیره و منحنی دشارژش تغییر میکنه.

ممنون مهندس جان.
با این حساب هرچقد جریان کویل بیشتر بشه عمق فلزیابی هم بیشتر میشه درسته؟؟
و اینکه موقع قطع پالس اگه مثلا یه ماسفت ۱۰۰۰ ولتی باشه تاثیرش چیه؟چون اونجا ولتاژ اجازه ی افزایش تا ۱۰۰۰ ولت رو داره ولی توی ۸۴۰ تا ۵۰۰ ولت بیشتر نمتونه افزایش پیدا کنه.طبق گفته های قبلی بنظرم ولتاژ ماسفت تاثیری توی برد فلزیاب نداره درسته؟؟چون تمام تاثیر رو زمانی میزاره که جریان روی کویل هس و جریان گردابی و تحت تاثیر اون میدان ثانویه روی فلز تشکیل یافته

جمعه 19 دی1399 - 11:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام دوستان
یک لوپ یک در یک برای فلزجو ساختم با سیم افشان شماره ۱ ولی موقع تست دیلی 8 میزنه
تو بیابون هم تست کردم
۱۰ دور سیم افشان در قاب ۱ متر
مشکل از کجاست؟
ممنونم از همه عزیزان

خدایا در شب فقرم بسوزان
ولی محتاج نامردان مگردان

شنبه 19 دی1399 - 12:35am
مدیر کل
مدیر کل

babayi.sajjad نوشته است:
ممنون مهندس جان.
با این حساب هرچقد جریان کویل بیشتر بشه عمق فلزیابی هم بیشتر میشه درسته؟؟
و اینکه موقع قطع پالس اگه مثلا یه ماسفت ۱۰۰۰ ولتی باشه تاثیرش چیه؟چون اونجا ولتاژ اجازه ی افزایش تا ۱۰۰۰ ولت رو داره ولی توی ۸۴۰ تا ۵۰۰ ولت بیشتر نمتونه افزایش پیدا کنه.طبق گفته های قبلی بنظرم ولتاژ ماسفت تاثیری توی برد فلزیاب نداره درسته؟؟چون تمام تاثیر رو زمانی میزاره که جریان روی کویل هس و جریان گردابی و تحت تاثیر اون میدان ثانویه روی فلز تشکیل یافته

بله قدرت فلزیابی به شدت جریان داخل کویل بستگی داره. اما بدلایل مختلف افزایش جریان از حدی بیشتر تاثیر محسوسی در عمقزنی واقعی نداره. تاثیر ولتاژ برک داون ماسفت هم جزئی هست.

شنبه 19 دی1399 - 1:50am
مدیر کل
مدیر کل

sajadm2 نوشته است:
سلام دوستان
تو بیابون هم تست کردم
مشکل از کجاست؟
ممنونم از همه عزیزان

برای فریم 1 متری سیم افشان شماره 0.75 مناسبتر هست. با این حال اگر کویل رو درست و منظم پیچیده باشین نباید دیلی تا این حد پایین در بیاد. البته وضعیت کابل رابط هم اهمیت داره. باز هم بررسی کنین اگر مشکل پیدا نشد یک عکس از این کویل و کابلش قرار بدین.

شنبه 19 دی1399 - 1:53am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
sajadm2 نوشته است:
سلام دوستان
تو بیابون هم تست کردم
مشکل از کجاست؟
ممنونم از همه عزیزان

برای فریم 1 متری سیم افشان شماره 0.75 مناسبتر هست. با این حال اگر کویل رو درست و منظم پیچیده باشین نباید دیلی تا این حد پایین در بیاد. البته وضعیت کابل رابط هم اهمیت داره. باز هم بررسی کنین اگر مشکل پیدا نشد یک عکس از این کویل و کابلش قرار بدین.

درود مهندس عزیز
همانطور که خدمتتون عرض کردم از سیم افشان1x1 استفاده کردم
من قبلا مغازه الکتریکی داشتم و برای تست همچین سیم هایی یه تار از سیم رو جدا می کردم
و اون رو توی پوست دستم فشار می دادم اگر تار سیم سریع خم میشد که معلوم بود مس هست
من این عملکرد رو روی این سیم انجام دادم و خوب جواب داد
و از سیم رابط هم از کابل کرمان استفاده کردم و محل اتصال سیم های رابط و کویل رو لحیم کاری و سپس چسب پیچی کردم

مهندس جان سیم 0.75 چند دور استفاده کنم؟
سپاسگزارم

خدایا در شب فقرم بسوزان
ولی محتاج نامردان مگردان

شنبه 20 دی1399 - 10:24am
مدیر کل
مدیر کل

اینکه سیم مورد استفاده در لوپ حتما مس خالص باشه تاثیر محسوسی در عملکردش نداره. ضخامت و حتی جنس روکش سیم مهم تر هست! فریم 1 متری رو با هر سیمی بپیچین 10 دور مناسبه.

شنبه 20 دی1399 - 5:38pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27743 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2689 , 2690 , 2691 , 2692 , 2693 , 2694 , 2695 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: tfcaspian و 142 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure