انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 17 اردیبهشت1403 - 12:29pm

پاسخ به موضوع  [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2674 , 2675 , 2676 , 2677 , 2678 , 2679 , 2680 ... 2775  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

delta2014 نوشته است:
سلام و خسته نباشین خدمت شما مهندس حمید
یه لوپ تخت ۶۰ سانتی آماده میکردم با سیم مسی ۷۰
در فایل pdf فرموده اید ۱۶ دور برای لوپ تخت و ۱۷ دور برای عنکبوتی ۶۰ سانتی.
این لوپ من بدون کابل رابط با ۱۵ دور ظرفیتش شده 388 منهای ظرفیت خود پرابها میشه 380
مقاومتش هم بدون کابل رابط و منهای پرابها میشه 1.2 یا 1.3
به نظر شما ۱۵ دور کافیه یا چکارش کنم؟
سعی کرده ام منظم بپیچم روی همون پلاکسی چوبی سه میلیمتری و از چسب حرارتی هنگام پیچیدن سیم استفاده کردم مثلا در در هفت هشت سانتی. می خوام بعد از تمام شدن دورها روی کل سیم و چوب را با چسب حرارتی بپوشونم.

اگه بخوام سیم پیچی پوشانده شده با یک یا دو میلیمتر ضخامت چسب حرارتی را با چسب سیاه نواری معمولی خودمون کل سیم پیچ را روی لوله دایره دور تا دور بچسبانم حالت خازنی پیش میاد؟ و اینکه چسب حرارتی لابه لای سیمها هم بالاخره نفوذ میکنه باز حالت خازنی ایجاد میکنه؟
یا اگه سیم پیچ را بعد از بریدن لوله پای اتیلین داخل پلی اتیلین بزاریم و هنگام ساخت اسکلت خود لوپ مجبور باشیم یه سه راهی یا قطعه ای از این قبیل را به پلی اتیلین بچسبونیم می تونیم از چسب سه صوت یا اسپری دار را دور تا دور اون قسمت پلی اتیلین بزنیم! یا در اینصورت هم حالت خازنی پیش میاد؟ حتی با وجود اینکه چسب به سیم پیچ نخوروه باشه و حدود دو سانت یا کمتر با سیم پیچ فاصله داشته باشه. یا اگه فقط قسمتی از دایره بیرونی پلی اتیلین را با سه راه بچسبونیم و دایره کامل چسب نزنیم تا قسمتی باز باشه و کل طرفین سیمپیچ از روی پلی اتیلین با چسب اسپری دار بسته نشه؟

ممنون.
طرز پیچیدن کمی روی ظرفیت تاثیر داره. همون حالتی رو در نظر بگیرین که طبق سلف سنج درست در میاد. برای این لوپ ظرفیت بین 350 تا 400 میکروهانری کاملا مناسب هست.
طبق تجربه چسب حرارتی مشکلی ایجاد نمیکنه. با این حال سعی کنین فقط تا حدی که نیاز هست از چسب استفاده کنین. بخصوص مهم هست که فضای خالی بین سیمها با چیزی پر نشه. اگر چسب کلا با سیم تماس نداشته باشه مشکلی پیش نمیاد.

سه شنبه 17 آذر1399 - 3:12am
مدیر کل
مدیر کل

saedkashi نوشته است:
مهندس جان یه سوالی تو ذهنم پیش اومد راهنمایی کنید
در یه عمقی هم اهن داریم هم طلا خب در حالت عادی اعداد تفکیک نسبت به مقدار اهن و طلا و شرایط میانگین میده یچیزی بین طلا و اهن
سوالم اینه در حالت حذف اهن در این شرایط دستگاه اهن رو در نظر میگیره یا نه بعد تفکیک میکنه؟
مثال رو عددی کنم مثلا طلای تنها باشه میزنه ارو 35 و ایدی 73 و در حالت حذف اهن میزنه نوفری مثبت 31
اگر در این شرایط اهنی هم نزدیک طلا باشه تفکیک میشه 60 ایدی 70.سوالم اینه در شرایط حذف اهن چگونه میشه؟نوفری همون مثبت 31 هستش یا نه اهن رو در نظر میگیره و نوفری میشه مثبت 18 مثلا؟
سوالم دقیقتر این میشه در حالت حذف اهن اهن رو در نظر نمیگیره تو محاسبات تفکیک یا نه فقط تنظیماتی هست که برای اعداد نزدیک اهن بوق نزنه؟

خواهش میکنم.
بستگی به این داره که کدوم بزرگتر یا به لوپ نزدیکتر باشن. اگر شرایط کاملا مساوی باشه معمولا غیر آهنی یا با فروی مرز آهن و غیر آهن شناسایی میشه. در مثالی که اوردین بنظر میاد شرایط مساوی نبوده و آهن بزرگتر یا نزدیکتر بوده.
حذف آهن همیشه از همون فرمولی پیروی میکنه که در راهنما قید کردم. پس چه بر اساس فرو در نظر بگیرین و چه بر اساس تنظیم حذف آهن فرقی نمیکنه.
اگر آهن و طلا در یک عمق ولی حتی با کمی فاصله نسبت به هم باشن تا حدودی میشه جداگانه فلز آهنی رو از غیر آهنی تفکیک کرد. در این شرایط اگر حذف آهن فعال باشه وقتی لوپ درست بالای آهن قرار بگیره صدا قطع میشه و اگر روی طلا ببرین بلافاصله بوق به صدا در میاد. یعنی برای تغییر وضعیت تفکیک نیاز به قطع سنس هم وجود نداره. همون اعداد تفکیکی که روی صفحه میبینین در هر لحظه ملاک تفکیک یا حذف آهن هست.

سه شنبه 17 آذر1399 - 3:24am
کاربر فعال
کاربر فعال

با تشکر از مهندس.یعنی اگر در مکانی که اهن در خاک زیاده باشیم و حذف اهن فعال باشه روی اهنها که باشیم صدا نداره ولی بلافاصله وقتی روی طلا برسیم صدا بوق شنیده میشه حتی ممکنه میتر قطع نشده باشه از اهن کم شده و باز با طلا افزایش پیدا کرده

سه شنبه 17 آذر1399 - 3:29am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله همینطوره. این رو میتونین خودتون هم تست کنین.

سه شنبه 18 آذر1399 - 4:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس
در ادامه سیم پیچی دیروزی با اضافه کردن یک دور دیگر که میشه ۱۶ دور، ظرفیت می رسد به 430،
یعنی در همین لوپ تخت. حالا اینکه با ۱۵ دور به 380 می رسید. راهنمایی دیشبتون را متوجه شدم. ولی الان با این دو وضع شما کدامش را توصیه می کنید؟ میگم این یک دور اضافه از نظر سلف سنج یا یک دور کافی از نظر فرمول کدام برای برد بهتر و تفکیک بهتر سرمایه گذاری خواهد کرد؟
سوال دیگر در رابطه با ابتدا و انتهای سیم لوپ هست . توصیه می کنید ابتدای سیم و انتهایش در سیم پیچی چجوری باشه آیا باید در اونجایی که تعداد دورهامون پایان میرسه سیم ها را نود درجه تا کنیم بیاریم وسط لوپ یا باید این ابتدا و انتها به هم نرسیده مثلا ده سانت مونده به هم تا کنیم بیاریم وسط؟ از لپه لوپ تا وسط این دو سیم را چجوری بیاریم وسط؟ به هم بتابونین تا وسط؟ همینطوری معمولی کنار هم بیاریم وسط؟ از هم یک سانت فاصله داشته باشن؟ از همون کنار لوپ قط و با کابل رابط بیاریم وسط؟

البته اینا را ترجیح می دهم توصیه شما را بدانم. تشکر از این همه پشتکار و این همه زحمات و مخصوصا ساپورت کردن تمام افراد مبتدی و حتی حرفه ای در این راه. واقعا مرد شگفت انگیزی مثل شما اینترنت در این عالم فلزیابی یقینا به خود ندیده و فکر نمی کنم هیچ مهندسی حداقل در بیست سال آینده بیشتر از شما بتواند مثل شما باشد. در رسانه های مجازی هر چه هم حسودی شما را بکشن، باز تعریفی از شما می کنند همون حسود ها! چون وجدانشون واقعا نمیزاره آخه کارهای شما بی نظیره به این دلیل. موفق باشید.

همیشه امید داشته باش

چهارشنبه 18 آذر1399 - 2:41am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
همون 15 دور مناسب تر هست. عرض کردم ملاک اصلی ظرفیتی هست که سلف سنج نشون میده. البته به شرطی که قبلا از صحت عملکرد سلف سنج خودتون مطمئن شده باشین.
سیمی که از داخل شروع میشه رو از همونجا میتونین بیارین و سیمی که در انتها هست رو 90 درجه خم کنین تا کنار سر اول قرار بگیره. مدل دقیقش اصلا تفاوت محسوسی در کارکرد کویل نداره چون تاثیر این چند سانت سیم در برابر باقی سیم پیچ نزدیک به صفر هست. فقط باید طوری باشه که این سیمها حین حرکت لوپ تکان نخورن. ضمن اینکه بهتر هست در لوپهای تخت و عنکبوتی سیم بیرونی به شیلد کابل و سیم داخلی به مغزی کابل متصل بشه.
خیلی ممنون از لطفی که بمن دارین. :ymhug: :-*

چهارشنبه 18 آذر1399 - 3:09am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.

با تشکر مهندس جان نکته جالبی بود شاید خیلی ها مثل بنده از این موضوع خبر نداشتن.حتما تست میکنم اینطوری در مکانهای پر از فلز راحتتر و بی خطا دستگاه میزنیم
فقط یه سوال اگر دقیقا روی طلا یا بالای طلا داخل خاک اهن باشه چگونه میشه؟این رو حتما در هوا نسبت به شرایط خاک تست میکنم

چهارشنبه 19 آذر1399 - 3:37pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان طی فیلمهایی که از دوستان دیدم حس کردم تفکیک دستگاه من سرعتش کمتره و رنج عددی زیاده مثلا با نزدیک شدن اهن فرو از 90 شروع میشه تا به 75 میرسه با زیاد شدن میتر یا جنسای دیگه یا مثلا مس از 75 شرو میشه با نزدیک شدن مس به لوپ فرو به 63 میرسه یا طلا از 55 شرو میشه به 32 میرسه و همینطور عدد ایدی.ایا عادیه یا با تغییر کدوم قطعه این مشکلم درست میشه

چهارشنبه 19 آذر1399 - 4:40pm
مدیر کل
مدیر کل

saedkashi نوشته است:
حمید نوشته است:
خواهش میکنم.

با تشکر مهندس جان نکته جالبی بود شاید خیلی ها مثل بنده از این موضوع خبر نداشتن.حتما تست میکنم اینطوری در مکانهای پر از فلز راحتتر و بی خطا دستگاه میزنیم
فقط یه سوال اگر دقیقا روی طلا یا بالای طلا داخل خاک اهن باشه چگونه میشه؟این رو حتما در هوا نسبت به شرایط خاک تست میکنم

خواهش میکنم.
اشاره کردم اگر آهن بزرگتر یا به لوپ نزدیکتر باشه دیگه طلا تاثیر خاصی روی تفکیک نداره. اگر آهن روی طلا هم باشه بهمین شکل هست.

چهارشنبه 19 آذر1399 - 5:19pm
مدیر کل
مدیر کل

saedkashi نوشته است:
مهندس جان طی فیلمهایی که از دوستان دیدم حس کردم تفکیک دستگاه من سرعتش کمتره و رنج عددی زیاده مثلا با نزدیک شدن اهن فرو از 90 شروع میشه تا به 75 میرسه با زیاد شدن میتر یا جنسای دیگه یا مثلا مس از 75 شرو میشه با نزدیک شدن مس به لوپ فرو به 63 میرسه یا طلا از 55 شرو میشه به 32 میرسه و همینطور عدد ایدی.ایا عادیه یا با تغییر کدوم قطعه این مشکلم درست میشه

در راهنما قید کردم برای تفکیک دقیق تر باید حداقل 2 ثانیه لوپ رو روی مرکز هدف نگه دارین. اگر نیاز به سرعت بیشتری برای نمایش تفکیک باشه تنها راه افزایش تنظیم فرکانس هست. به همون نسبت که فرکانس رو بالاتر ببرین تفکیک هم سریعتر محاسبه و نمایش داده میشه.
مشخصات آیدی و فرو به فاصله فلز تا کویل بستگی زیادی نداره و تقریبا مستقل از این موضوع هست. اگر غیر این بود که دیگه اسمش تفکیک نبود! شاید منظور شما تفکیک در حالت سنس ضعیف هست که در اون صورت تغییر مکرر مشخصات تفکیک نشان میده تفکیک هنوز معتبر نیست. عرض کردم اگر محیط پر نویز باشه روی تفکیک اهداف ضعیف تاثیر زیادی داره در صورتیکه ممکنه در همون شرایط ثبات سنس خیلی خوبی هم داشته باشین.

چهارشنبه 19 آذر1399 - 5:28pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27746 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2674 , 2675 , 2676 , 2677 , 2678 , 2679 , 2680 ... 2775  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: behroozbandary , Google , zagalo16 و 159 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure